Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.05.2017., 11:04   #1
captainvuki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Solin.
Postovi: 253
(riješeno) Podešavanje okretaja pumpe od vodenog hlađenja programski iz Windowsa

Iman sljedecu pumpu:"Aqua Computer D5 pump motor with speed signal",
https://shop.aquacomputer.de/product...ugtsh0m2sgahol

Ova pumpa ima mogucnost da se okretaji podesavaju direktno na pumpi ili priko maticne ploce pomocu reguliranja voltaze.Pumpa je spojena na maticnu plocu na konektor 3 pin cpu fan.U Biosu se vidi brzina okretaja i u programu SpeedFan se isto vidi brzina okretaja,ali ne mogu podesavat brzinu.Ako neko zna kako triba namistit SpeedFan da mogu minjat brzinu okretaja pumpe.8 ventilatora na radijatoru mogu minjat brzinu bez problema,ti ventilatori su spojeni na maticnu cpu fan 4 pin konektor.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SpeedFan captainvuki 17.05.2017..jpg‎
Views:	146
Size:	538.5 kB
ID:	18085  
captainvuki je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2017., 11:45   #2
Tihomir111
ZeNgE_Tiho_Cro
Moj komp
 
Tihomir111's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Virovitica
Postovi: 465
Ako sam dobro skuzio sve, trebas pwm 4 pin za kontrolu... a pumpa nema nego pise ovak
alternatively the pump speed can be controlled by supply voltage
Preko MBO nemos skidat voltazu, znaci preostaje ti kupit neki externi fan controller.
Zašto želiš promjenjivu brzinu? Stavi je gdje ti je tiha i bok đaci. Moja je stalno na low... tolko da voda ne stoji...
Možeš i prebrikat molex na 5v - 7v
Tihomir111 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.05.2017., 12:28   #3
b1tterman
Takozvani influenser
Moj komp
 
b1tterman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 648
čitao sam malo po stranim forumima vezano za brzinu pumpi - nije zdravo za pumpu da joj se regulira brzina. zašto točno, ne znam.

preporuča se da radi na maksimalnoj mogućoj brzini pri deklariranom naponu
b1tterman je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2017., 12:30   #4
captainvuki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Solin.
Postovi: 253
Ostavicu onda ovako kako sad radi.To ce bit u redu.
captainvuki je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2017., 14:40   #5
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Slobodno uzmi neki kontroler napona(fan controller) i s njim smanjuj okretaje.Ovo su gluposti s tim da pumpa mora raditi pod najjačim okretajima,to se proizvođači štite od eventualnih reklamacija ili da ti se nešto ne pregrije zbog smanjenih okretaja pa da ne bi njih optužio,bitno ti je samo da ne radi na najmanjem mogućem naponu.Znači s kontrolerom ju isključiš,pojačavaš dok pumpa ne krene i onda joj dodaš još 10-15% da se ne muči, naročito ako ti proizvođač kaže da se mogu štelovati okretaji.Ti kontroleri su odlična stvar i nisu skupi, po potrebi odnosno temeraturama dodaješ brzinu pumpe i tako držiš temp. pod kontrolom.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2017., 15:35   #6
captainvuki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Solin.
Postovi: 253
Citiraj:
Autor Prki Pregled postova
Slobodno uzmi neki kontroler napona(fan controller) i s njim smanjuj okretaje.Ovo su gluposti s tim da pumpa mora raditi pod najjačim okretajima,to se proizvođači štite od eventualnih reklamacija ili da ti se nešto ne pregrije zbog smanjenih okretaja pa da ne bi njih optužio,bitno ti je samo da ne radi na najmanjem mogućem naponu.Znači s kontrolerom ju isključiš,pojačavaš dok pumpa ne krene i onda joj dodaš još 10-15% da se ne muči, naročito ako ti proizvođač kaže da se mogu štelovati okretaji.Ti kontroleri su odlična stvar i nisu skupi, po potrebi odnosno temeraturama dodaješ brzinu pumpe i tako držiš temp. pod kontrolom.
Onda mogu i tako napravit kako ste napisali,ostalo mi je jos jedno slobodno misto na GRID+ V2 kontroleru,jer san iskoristija drugih 5 ulaza za 5 ventilatora od kucista,tako da cu samo sad prikljucit pumpu na kontroler i reguliracu okretaje sa CAM programon.
captainvuki je offline   Reply With Quote
Staro 17.05.2017., 15:55   #7
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Prki Pregled postova
Slobodno uzmi neki kontroler napona(fan controller) i s njim smanjuj okretaje.Ovo su gluposti s tim da pumpa mora raditi pod najjačim okretajima,to se proizvođači štite od eventualnih reklamacija ili da ti se nešto ne pregrije zbog smanjenih okretaja pa da ne bi njih optužio,bitno ti je samo da ne radi na najmanjem mogućem naponu.Znači s kontrolerom ju isključiš,pojačavaš dok pumpa ne krene i onda joj dodaš još 10-15% da se ne muči, naročito ako ti proizvođač kaže da se mogu štelovati okretaji.Ti kontroleri su odlična stvar i nisu skupi, po potrebi odnosno temeraturama dodaješ brzinu pumpe i tako držiš temp. pod kontrolom.
ja imam NZXT vodeno, i baš software od proizvođača mijenja brzinu pumpe
segregator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na