Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.06.2015., 06:28   #15241
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
Citiraj:
Autor Nybelung Pregled postova
Službeno vozilo, odnosno policajac bez upaljene rotacije se u prometu mora ponašati kao i svaki drugi sudionik.


Imaš pravo otvoriti vrata, ali imaš i obavezu otvoriti ih oprezno. Normalno da nije dozvoljeno otvarati vrata dok te netko obilazi ili namjerno otvarati vrata s ciljem izazivanja prometne. Ovo drugo je za zatvor.
A ako ćeš dizat haubu, dolijevat vodu, provjeravat ulje i neznam što sve ne na putu, isto možeš ako baš moraš. Ali mislim da to moraš raditi sa upaljena sva četiri žmigavca i bar 100 metara iza svog vozila moraš staviti trokut.

Ilegalni promet.
Naravno da si dužan pratiti što se događa oko tebe, a pogotovo u koloni. Pretjecanje kolone je zabranjeno, ali prolazak pored kolone koja stoji nije više pretjecanje nego obilaženje, koje je dozvoljeno čak i preko pune linije ako se time ne ugrožava promet iz suprotnog traka. Konkretan primjer: baš sam jutros s autom obišao kolonu kamiona koji na granici čekaju ulazak u RH. Ti bi pretpostavljam čekao 8 sati iza njih? Preko pune linije možeš pretjecati i neka vozila u pokretu, npr. nešto što ide do 30 km/h i ima nazad oznaku sporog vozila. To je kao onaj crveni trokut unutar drugog trokuta s odsječenim vrhovima. Naravno da ga nećeš u zavoju pretjecati, ali ako je cesta pregledna i iz drugog smjera nema nikoga - samo naprijed miško.
Konačno jedan upis koji će svima kojima je to potrebno pojasniti razliku pretjecanja i obilaženja.
Žalosno je čitati toliki gnjev protiv skuteraša, pogotovo onih koji su zapeli u koloni.
Istina je da mnogi voze skuter na isti način kao što su vozili bicikl u parkiću, no to nije razlog za istjerivanje pravde na cesti. Pa kuda bi došli kad bi svakom manjem/slabijem vozilu u prometu, nakon što isti nešto pogriješi, utjerivali strah u kosti guranjem, pomicanjem u desno i cipelarenjem na semaforu.

Uostalom, tko je bio u nekom od većih gradova u Italiji jamačno nije vidio većih kravala u prometu izazvanog skuterima.
Tko nije bio, nek' si jednom priušti Genovu ili Firenzu pa bu videl kaj je skuteraj. Na trenutke mi se činilo da će voziti ko Bart Simpson na ulazu u garažu...

ps. nisam skuteraš, vozil sam bus i nastojao paziti na manja i slabija vozila.
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 06:42   #15242
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor Nybelung Pregled postova
Pretjecanje kolone je zabranjeno, ali prolazak pored kolone koja stoji nije više pretjecanje nego obilaženje, koje je dozvoljeno čak i preko pune linije ako se time ne ugrožava promet iz suprotnog traka.
Može neko uporište u zakonu za ovu izjavu?

@panoramix; Ja mislim da nitko normalan ovdje ne jambra protiv normalnih vozača skutera, nego protiv idiota na skuterima. A sve ovo je proizašlo jer se našao neko ko će branit neodgovorne ispade istih, vožnju po rinzolu itd. U dosta glava vozača skutera i bicikala se stvorio nekakav stav da su iznad zakona te da mogu radit raznorazne stvari koje npr meni i tebi nebi pale na pamet. I još nastaje bijes kad se pobuniš protiv toga.
I još bi jednom ponovio, zakon je isti za sve sudionike prometa. Po čemu je kršenje zakona od strane skuteraša društveno prihvatljivo a isto takvo kršenje od strane vozača auta, buseva i kamiona totalno neprihvatljivo?
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE

Zadnje izmijenjeno od: fanATIk. 08.06.2015. u 06:48.
fanATIk je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.06.2015., 07:12   #15243
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Jao,sad ti je čovjek objasnio sta je pretjecanje kolone,a sta obilaženje i skuteri kao manja vozila mogu to kao i motocikli.

Hvala kolegi sto je našao uporište u zakonu jer nisam upoznat sa svim tehnikalijama,a i uz to sto rece @panoramix i sto sam ja već spomenuo,odite u Italiju da vidite pravi skuteraj
__________________
blava je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 07:33   #15244
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,641
Frajer ne odustaje....kakvo uporište u zakonu. Pa daj ga bar jednom pročitaj...

Citiraj:
10. PRETJECANJE I OBILAŽENJE

Članak 66.

(1) Pretjecati i obilaziti vozač smije samo ako time ne ometa normalno kretanje vozila koja dolaze iz suprotnog smjera i ako na cesti ima dovoljno prostora za sigurno izvođenje tih radnji.
(2) Vozač ne smije pretjecati i obilaziti kad time, s obzirom na karakteristike ceste i postojeće okolnosti na cesti i u prometu ili s obzirom na tehnička svojstva vozila kojim upravlja, ugrožava druge sudionike u prometu.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji obavlja pretjecanje ili obilaženje kad, s obzirom na karakteristike ceste i postojeće okolnosti na cesti i u prometu ili na tehnička svojstva vozila, ugrožava druge sudionike u prometu
.
ima i dalje

Citiraj:
Članak 70.

(1) Vozač ne smije vozilom početi pretjecati ili obilaziti:
1) kolonu vozila,

2) ako je vozač koji se kreće iza njega počeo pretjecati,
3) ako je vozač koji je ispred njega na istoj prometnoj traci dao znak da namjerava preteći ili obići vozilo koje je ispred njegova vozila, ili obići drugu zapreku na cesti,
4) ako prometna traka kojom namjerava pretjecati nije slobodna na dovoljnoj udaljenosti tako da bi, vodeći računa o razlici između brzine kretanja svojeg vozila za vrijeme pretjecanja i brzine kretanja vozila drugih sudionika u prometu koje namjerava preteći, pretjecanjem ugrozio sigurnost prometa ili omeo promet iz suprotnog smjera,
5) ako nakon pretjecanja ili obilaženja ne bi ponovno mogao zauzeti položaj na prometnoj traci kojom se kretao prije pretjecanja ili obilaženja i to bez ometanja ili ugrožavanja ostalih sudionika u prometu, osim kad se za pretjecanje ili obilaženje koristi prometnom trakom koja je zabranjena za promet vozila iz suprotnog smjera,
6) prometnom trakom koja je namijenjena zaustavljanju vozila u nuždi.
(2) Vozač koji pretječe ili obilazi dužan je svoje vozilo držati na potrebnoj udaljenosti od vozila koje pretječe ili obilazi, tako da ga ne ometa niti ugrožava u prometu.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji otpočne ili obavi pretjecanje ili obilaženje suprotno odredbama stavka 1. ovoga članka.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji pri pretjecanju ili obilaženju ne drži svoje vozilo na potrebnoj udaljenosti od vozila koje pretječe ili obilazi.
Citiraj:
Članak 73.

(1) Vozač ne smije pretjecati drugo vozilo, osim bicikla, mopeda i motocikla bez bočne prikolice, neposredno ispred raskrižja ili na raskrižju koje nije s kružnim tokom prometa, ili neposredno ispred prijelaza ceste preko željezničke ili tramvajske pruge u istoj razini bez branika ili polubranika i na tom prijelazu.
(2) Neposredno ispred raskrižja i na raskrižju vozač smije pretjecati: vozilo koje skreće ulijevo, a pretječe se s desne strane (članak 67. stavak 2.), vozilo koje skreće udesno, ali tako da pritom svojim vozilom ne prelazi na dio kolnika namijenjen za promet vozila iz suprotnog smjera, vozilo koje se kreće cestom koja je prometnim znakom označena kao cesta s prednošću prolaska, kad se prometom na raskrižju upravlja prometnim svjetlima ili znacima koje daje ovlaštena osoba.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.
Već vidim da ćeš ovo zadnje krivo shvatiti. Dakle, kao vozač, imaš pravo prestići bicikli, moped i motocikl bez bočne prikolice, a ne njima preticati druga vozila.

Citiraj:
Članak 74.

(1) Vozač ne smije pretjecati drugo vozilo koje se približava obilježenome pješačkom prijelazu, ili koje prelazi pješački prijelaz i obilaziti vozilo koje je stalo radi propuštanja pješaka na tom prijelazu.
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbi ovoga članka.

Članak 75.

(1) Na cesti na kojoj postoje najmanje dvije prometne trake namijenjene za promet vozila u istom smjeru i na kojima su kolone vozila, vozač ne smije vozilom prelaziti iz trake u traku (slalom). Vozač može napustiti traku na kojoj se nalazi samo radi skretanja ulijevo ili udesno ili radi zaustavljanja, odnosno parkiranja vozila.
Ne znam, ako ovo nije dovoljno da ti dokaže da stvari radiš krivo...
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 08.06.2015. u 07:45.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 07:37   #15245
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Članak pročitan i po svim točkama skuteraši ugrožavaju promet kada se provlače kroz kolonu. Jedno je obilaziti kolonu vožnjom po praznom traku, a drugo je gurati se među vozilima po nepostojećem traku (slalom po crti).
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 07:41   #15246
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Jel se kažnjava ? Ne kažnjava se.
Vidim normalno staju na semaforima pored policije i policijskih motorista i nikada nista.

Ako je tako,onda znaci ne kažnjava se,meni dosta,a vi istjerujte pravdu na forumima ili pišite peticije sta ja znam,ne da mi se vise upuštati u to,do tada ciste duše nemojte pisati u Policija,kazne i žalbe.
__________________
blava je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 07:49   #15247
Princ288
Premium
Moj komp
 
Princ288's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 848
Hahaha kako okreces pricu. Tvrdis sa ne radis to nista al ides po rinzolu, dozvoljeno je jer se policija usuduje, jer je tako u italiji, pa onda tvrdis da je tako u zakonu, sad pak kad su izneseni zakoni, ne kaznjava se. Nitko ovdje nema problema s kulturnim vozacima koji najave svoje pretjecanje zmigavcem i ako ima mjesta puste se. Problem je u budalama koje dolaze od nikud misleci da je to njihovo pravo.

A usporedivanje s drugim prekrsajima koje rade vozaci s autima je glupo, jer nitko njih ne opravdava
Princ288 je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 07:49   #15248
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,641
Nitko sretniji od mene kad jednom murja skuži da na takvima može puno brže i bolje napuniti proračun.

Samo s jednim provlačenjem na početak semafora imaju, kako ti kažeš, uporište u zakonu, da ti stisnu kaznu od minimalno 5000 kn.

Uz to, još i da zatraže izvanredni tehnički pregled, pa se riješe ovih koji skidaju blokade... Odmah dvije muhe padaju.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 08:26   #15249
Tomek85
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 103
Oko toga će se vječno lomit koplja,ja vozim oboje i razumijem i jedne i druge i ne sekiram se oko toga.

Veći problem u ovoj državi su vozači pijanci koji svako malo sahrane neku nedužnu osobu jer im se našla na putu nego dvokotači koji su prvi na semaforu,je al ti na kraju dobiju uvjetnu il tak neku sprdačinu jer su nekoga eto sličajno ubili,bilo je slučajeva.

Po Zagrebu se uredno i s bržom 50kom možeš tak vozit bez da ikoga kočiš jer se ljudi većinom normalno voze i štede gorivo tak da ih do idućeg semafora ostaviš da te ni ne vide,ja osobno ak vidim ne znam npr. M5 il nekaj slično na semaforu neću se gurat ispred,pretpostavljam da će ga raspalit pa nek ide,bmk.

Al me živcira ekipa na mrtvim baotianima iz pevca kad se nasere na slavonskoj i onda stvori kolonu,takvome bi i ja nekaj rekao.
Tomek85 je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 08:27   #15250
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Još par sitnica koje treba objasniti. Policajci su oslobođeni nekih stvari DOK RADE, bez obzira dal imali rotirke ili ne, to je jako lijepo opisano u čl. 149. i 150. Zspca.

Kolonom vozila se smatra skup tri ili više vozila ali ne bicikli, traktori, radni strojevi zaprege, koji se KREĆU ili STOJE isto trakom u istom smeru
lowrider je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.06.2015., 08:37   #15251
bertone
Premium
Moj komp
 
bertone's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,016
Citiraj:
Autor Nybelung Pregled postova
Naravno da si dužan pratiti što se događa oko tebe, a pogotovo u koloni. Pretjecanje kolone je zabranjeno, ali prolazak pored kolone koja stoji nije više pretjecanje nego obilaženje, koje je dozvoljeno čak i preko pune linije ako se time ne ugrožava promet iz suprotnog traka. Konkretan primjer: baš sam jutros s autom obišao kolonu kamiona koji na granici čekaju ulazak u RH. Ti bi pretpostavljam čekao 8 sati iza njih? Preko pune linije možeš pretjecati i neka vozila u pokretu, npr. nešto što ide do 30 km/h i ima nazad oznaku sporog vozila. To je kao onaj crveni trokut unutar drugog trokuta s odsječenim vrhovima. Naravno da ga nećeš u zavoju pretjecati, ali ako je cesta pregledna i iz drugog smjera nema nikoga - samo naprijed miško.
Nisam mislio uopće aktivno sudjelovati u ovoj temi, ali ovoliku količinu gluposti i tumačenja zakona kako nekome odgovara već dugo nisam pročitao.. na žalost zbog ovakvih stručnjaka (i njihovih sljedbenika) nam i je ovako u prometu

Prvo, pojmovi o kojima govoriš (još uvijek važeći Zakon o sigurnosti prometa na cestama)

članak 2. stavak1. točke:
  • 72) pretjecanje je prolaženje vozilom pokraj drugog vozila koje se kreće u istom smjeru,
  • 73) obilaženje je prolaženje vozilom pokraj zaustavljenog ili parkiranog vozila ili drugog objekta koji se nalazi na prometnoj traci kojom se vozilo kreće,
  • 82) kolona je niz od najmanje tri vozila, osim bicikla, traktora, radnog stroja i zaprežnog vozila, koja su zaustavljena na cesti ili se kreću istom prometnom trakom u istom smjeru, pri čemu su brzina kretanja vozila i postupci vozača međusobno uvjetovani i između kojih ne može bez ometanja ući drugo vozilo,

Sad kad smo naučili pojmove, možemo dalje;

članak 70. stavak 1. Vozač ne smije vozilom početi pretjecati ili obilaziti:
  • 1) kolonu vozila,
  • 2) ako je vozač koji se kreće iza njega počeo pretjecati,
  • 3) ako je vozač koji je ispred njega na istoj prometnoj traci dao znak da namjerava preteći ili obići vozilo koje je ispred njegova vozila, ili obići drugu zapreku na cesti,
  • 4) ako prometna traka kojom namjerava pretjecati nije slobodna na dovoljnoj udaljenosti tako da bi, vodeći računa o razlici između brzine kretanja svojeg vozila za vrijeme pretjecanja i brzine kretanja vozila drugih sudionika u prometu koje namjerava preteći, pretjecanjem ugrozio sigurnost prometa ili omeo promet iz suprotnog smjera,
  • 5) ako nakon pretjecanja ili obilaženja ne bi ponovno mogao zauzeti položaj na prometnoj traci kojom se kretao prije pretjecanja ili obilaženja i to bez ometanja ili ugrožavanja ostalih sudionika u prometu, osim kad se za pretjecanje ili obilaženje koristi prometnom trakom koja je zabranjena za promet vozila iz suprotnog smjera,
  • 6) prometnom trakom koja je namijenjena zaustavljanju vozila u nuždi.

stavak 2. Vozač koji pretječe ili obilazi dužan je svoje vozilo držati na potrebnoj udaljenosti od vozila koje pretječe ili obilazi, tako da ga ne ometa niti ugrožava u prometu.

stavak 3. Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji otpočne ili obavi pretjecanje ili obilaženje suprotno odredbama stavka 1. ovoga članka.

stavak 4. Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji pri pretjecanju ili obilaženju ne drži svoje vozilo na potrebnoj udaljenosti od vozila koje pretječe ili obilazi.

*************

Članke koji govore što je puna linija, o tome koliko metara prije križanja je zabranjeno prestrojavanje ili kojom stranom prometne trake se dužan kretati vozač skutera ili bicikla i sl. neću ni navoditi jer koga zanimaju pravila to zna, a tko će ih tumačiti kako njemu odgovaraju ih ionako neće pročitati s razumijevanjem.

*************

EDIT: jbg, dok sam slagao post, vidim da je već sve rečeno

Zadnje izmijenjeno od: bertone. 08.06.2015. u 08:43.
bertone je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 09:20   #15252
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Pa kuda bi došli kad bi svakom manjem/slabijem vozilu u prometu, nakon što isti nešto pogriješi, utjerivali strah u kosti guranjem, pomicanjem u desno i cipelarenjem na semaforu.
prvo, to sto se vozi u Italiji nije moj problem niti briga. tamo je drugacija kultura, kao sto je ostavljanje auta u leru pa ti dodem ja i malo poguram sa svojim branikom, pa dode Mirko i sa druge strane si napravi mjesta i slicno. ili kako se vozi u Indiji, to je neka druga sfera...... apsolutno nebitno.

nego, nisi citao. lik je meni krenuo sa nogom tjerat pravdu, kreten koji ide preko crte meni na moju traku, a on zeli ici prestizati. jebemu misa maloga, pa jel to u ikakvom smislu normalno?

ako hoces drugacije, sto onda mene sprecava da idem prestizati bilo gdje na cesti na kojoj se ti u suprotnome smjeru mozes povuci na biciklisticu stazu i pjesacki dio (jer imas mjesta da se mimoidu sa svim ovim tri kamiona), jer eto, ja sam kreten i idem prestizati sa vidljivim vozilom iz suprotnog smjera? cmon.......

dodatno, utjerivanje straha u kosti? kada ti majmun jebe majku na cesti, naziva te majmuncinom koja ga hoce ubiti, pruza nogu prema tvom vozilu, a sam je na govnetu od skutera i sam se doveo u tu situaciju namjerno, kakvo utjerivanje straha?

kazem opet, nemam nista protiv skuterasa. cak kada se progura skroz naprijed, to im je glavna prednost. ali ima pacijenata (sto na skuteru, sto na "pravim" motorima) koji su serifi i ne znaju voziti i smatraju da su u pravu, a nikako ne mogu biti. EOD.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 09:39   #15253
Ati freak
aka Striko
Moj komp
 
Ati freak's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapina
Postovi: 1,674
Citiraj:
Autor blava Pregled postova
Jel se kažnjava ? Ne kažnjava se.
Vidim normalno staju na semaforima pored policije i policijskih motorista i nikada nista.

Ako je tako,onda znaci ne kažnjava se,meni dosta,a vi istjerujte pravdu na forumima ili pišite peticije sta ja znam,ne da mi se vise upuštati u to,do tada ciste duše nemojte pisati u Policija,kazne i žalbe.


Ko takvim bu***** daje vozacku to je zastrasujuce...
__________________
Pošten trgovac : 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10, 11 , 12 , 13 , 14, 15, 16 .
Ati freak je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 10:17   #15254
burmuz
Premium
Moj komp
 
burmuz's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Vozim se biciklom svakodnevno po gradu i nikada mi nije palo napamet provlačiti se kroz kolone na semaforu i sl. A biciklisti su isti sudionici u prometu kao i motoristi. Opravdanja su vam jalova.
BTW dobro je rečeno: veliki su problemi pijani kreteni/kretenuše koji osim sebe, ugrožavaju i druge.
Eto primjera: kod mene u Bjelovaru lik je pijan prošao kroz crveno na semaforu motorom, u sudaru motor pokupio i teško ozlijedio dvije cure koje su prelazile pješački, naravno i vozača s kojim se sudario.
Kako je drušvo ( novine, ljudi uokolo) reagirali? Niti riječi o drugim stradalima, ali o ovome žalopoljke i na FB i u novinama kako je poginuo itd. To je za mene terorizam i pokušaj ubojstva- proći kroz crveno i pod utjecajem alkohola.
Ali ne! To je normalno i ok. Ali nije dok na tebe naleti, onda se mijenja priča, jel.

Zadnje izmijenjeno od: burmuz. 08.06.2015. u 10:29.
burmuz je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 10:30   #15255
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
Zaista nisam imao namjeru bilo kome docirati, no zamislite kakav bi bio promet kad bi skuteri, motori i bicikli (tamo gdje smiju voziti kolnikom) vozili u koloni iza automobila održavajući propisani razmak.
Druga je priča o vozačkoj nekulturi koju svakako osuđujem ali nisam za to da, po uzoru na wild west, sami krojimo pravdu na ulici.
Kam bi ja došel da sam kod svakih "škara" koje su mi priuštili nekulturni vozači automobila vadio pajser i tjerao pravdu.
Promet je nažalost takva životna situacija u kojoj sankcija dolazi tek nakon što se neko zlo dogodi ili policija bude prisutna pa reagira.
Svakako se zalažem za to da se vozači osobnih vozila na cesti s više prometnih trakova u jednom smjeru pomaknu prema rubu pa nek' skuteri piče po sredini.
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 10:40   #15256
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
[QUOTE=panoramix;2788866]Zaista nisam imao namjeru bilo kome docirati, no zamislite kakav bi bio promet kad bi skuteri, motori i bicikli (tamo gdje smiju voziti kolnikom) vozili u koloni iza automobila održavajući propisani razmak.

Kakav bi bio? Onakav kakav treba biti. S puno manje mrtvih, gnjavaže, nervoze i slično.

Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Svakako se zalažem za to da se vozači osobnih vozila na cesti s više prometnih trakova u jednom smjeru pomaknu prema rubu pa nek' skuteri piče po sredini.
Zbog?
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 10:55   #15257
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
[QUOTE=Old Iggy;2788870]
Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Zaista nisam imao namjeru bilo kome docirati, no zamislite kakav bi bio promet kad bi skuteri, motori i bicikli (tamo gdje smiju voziti kolnikom) vozili u koloni iza automobila održavajući propisani razmak.

Kakav bi bio? Onakav kakav treba biti. S puno manje mrtvih, gnjavaže, nervoze i slično.



Zbog?
Ha, znal sam da buš se ti prije ili kasnije javio.
Ja sam ti dao hipotezu a ti daj primjer u EU gdje se tako vozi, pa zato ima "manje mrtvih i gnjavaže".

Zbog prethodno navedenog. Smisao prometa nije stajanje već kretanje. Pa ako već ja u autu/busu ne mogu voziti bez stajanja u koloni, neka barem voze oni koji mogu. Pomicanje k rubu voznog traka smatram samo vozačkim ferplejom jer nije propisano zakonom.
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 11:07   #15258
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Ha, znal sam da buš se ti prije ili kasnije javio.
Ja sam ti dao hipotezu a ti daj primjer u EU gdje se tako vozi, pa zato ima "manje mrtvih i gnjavaže".
Pogledaj sve "uređenije" zemlje - Njemačku, Dansku, nordijske zemlje i slično.
A onda vidi koliko imaju manje mrtvih u prosjeku od nas. Sve zemlje gdje je takva vožnja "normalna" imaju bitno više mrtvih.
Slično je i u mnogim drugim zemljama - SAD, npr.

Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Zbog prethodno navedenog. Smisao prometa nije stajanje već kretanje. Pa ako već ja u autu/busu ne mogu voziti bez stajanja u koloni, neka barem voze oni koji mogu. Pomicanje k rubu voznog traka smatram samo vozačkim ferplejom jer nije propisano zakonom.
Smisao prometa je sigurno kretanje. Kretanje s povećanom opasnošću protivno zakonu je potpuno neprihvatljivo. Na stranu što je pomicanje ka rubu traka zabranjeno (ZSPC čl. 46. st. 1), kao što je i zabranjeno voziti između vozila.

Promijeni zakon na način da omogućuje navedeno, kao i vožnju po crti, pretjecanje po punoj crti, pretjecanje s desne strane i slično i eto rješenja - ili kolapsa.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 11:08   #15259
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,641
Onda nam ne trebaju ni prometne trake, ni semafori

Ako funkcionira u Etiopiji, zašto ne bi i ovdje...

__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 11:12   #15260
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Onda nam ne trebaju ni prometne trake, ni semafori

Ako funkcionira u Etiopiji, zašto ne bi i ovdje...


Digresija - Etiopija ima preko dva puta više mrtvih na 100.000 stanovnika i više od 200 puta više mrtvih na 100.000 vozila.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 11:17   #15261
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Zanimljiva analiza.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 11:37   #15262
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Pogledaj sve "uređenije" zemlje - Njemačku, Dansku, nordijske zemlje i slično.
A onda vidi koliko imaju manje mrtvih u prosjeku od nas. Sve zemlje gdje je takva vožnja "normalna" imaju bitno više mrtvih.
Slično je i u mnogim drugim zemljama - SAD, npr.



Smisao prometa je sigurno kretanje. Kretanje s povećanom opasnošću protivno zakonu je potpuno neprihvatljivo. Na stranu što je pomicanje ka rubu traka zabranjeno (ZSPC čl. 46. st. 1), kao što je i zabranjeno voziti između vozila.

Promijeni zakon na način da omogućuje navedeno, kao i vožnju po crti, pretjecanje po punoj crti, pretjecanje s desne strane i slično i eto rješenja - ili kolapsa.
Točno je da imaju manje mrtvih kao što je točno da su vozili aute u doba kad smo se mi taljigali u zapregama. Vozio sam u gotovo svim EU zemljama i ne vidjeh nigdje da skuteri gmižu u jutarnjoj gužvi kao npr. na ulazu u Muenchen poštujući navodni zakon koji ne dopušta obilaženje vozila u koloni.
Nisam uopće mislio pisati o udjelu skuteraša među poginulim sudionicima u prometu, kojih je vjerojatno najmanji udio srazmjerno broju skutera u prometu.

Točno je da zakon propisuje vožnju sredinom prometnog traka kao što pišeš no, zanima me koliko je onda dozvoljeno pomaknuti se lijevo ili desno od geometrijske sredine kolnika ? Tko to nadzire i mjeri?
Da nabaciš neki primjer gdje je vozač kažnjen zato što se vozio nešto bliže rubnjaku ili isprekidanoj crti na sredini.

Popodne je Slavonska u pravcu zapada redovito zagušena od Petlje do izlaska iz podvožnjaka pod Savskom. Daj se malo saberi pa pokušaj u tu gužvu dodati sve skutere i motore kako voze iza automobila i pri tome drže potreban razmak.
Nemoj se srditi na mene ako ti kažem da pišeš ex chatedra.
Sve za što se zalažem je ferplej prema skuterima a ti si navalio citirajući zakone. Formalno si gotovo uvijek u pravu a praksa bez sankcija te svakodnevno demantira.
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 11:45   #15263
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,641
S takvim ponašanjem u prometu, polako ali sigurno napredujemo prema turskom kaosu gdje 3 trake na cesti ne znače ništa jer ih se napravi onoliko koliko je cesta široka, a vozači su toliko napeti i frustrirani da samo čekaju s pajserom u ruci.

Čak sam svjedočio guranju auta da bude prvi semaforu, na način da se popeo na pločnik. Ako tome težimo, onda samo naprijed...
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 11:53   #15264
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Popodne je Slavonska u pravcu zapada redovito zagušena od Petlje do izlaska iz podvožnjaka pod Savskom. Daj se malo saberi pa pokušaj u tu gužvu dodati sve skutere i motore kako voze iza automobila i pri tome drže potreban razmak.
Nemoj se srditi na mene ako ti kažem da pišeš ex chatedra.
Sve za što se zalažem je ferplej prema skuterima a ti si navalio citirajući zakone. Formalno si gotovo uvijek u pravu a praksa bez sankcija te svakodnevno demantira.
Ex chatedra? Nekako sumnjam da 99% ovog foruma može prismrditi mojoj prosječnoj / maksimalnoj kilometraži, osim ako nisu profići. Na stranu iskustvo koje imam po drugim državama / kontinentima.
Reći "bila bi gužva" mi je enormno smiješno - kod nas uopće nisu gužve, komparirajući s drugim zemljama.
Fairplay u prometu ne postoji, kao ni vozačka "kultur" ili "solidarnost" - postoji jedino i isključivo zakon. Ako te netko pušta to je OK i potpuno prihvatljivo, no pretpostavljati da te uvijek puštaju i moraju tolerirati nepoštivanje zakona to je ludost.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 12:12   #15265
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ex chatedra? Nekako sumnjam da 99% ovog foruma može prismrditi mojoj prosječnoj / maksimalnoj kilometraži, osim ako nisu profići. Na stranu iskustvo koje imam po drugim državama / kontinentima.
Reći "bila bi gužva" mi je enormno smiješno - kod nas uopće nisu gužve, komparirajući s drugim zemljama.
Fairplay u prometu ne postoji, kao ni vozačka "kultur" ili "solidarnost" - postoji jedino i isključivo zakon. Ako te netko pušta to je OK i potpuno prihvatljivo, no pretpostavljati da te uvijek puštaju i moraju tolerirati nepoštivanje zakona to je ludost.
Evo ja sam ti u onih 1 %.
Pitah te a ti ne odgovori.
Gužva u Pragu, Zagrebu ili Hamburgu je gužva.
Tolerantnost i solidarnost je nešto za što plediraju i autoškole.
Vjerujem da i ti toleriraš bicikliste koji vozeći prelaze zebru. Kad ne bi bilo tako bila bi puna groblja.
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 12:20   #15266
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Evo ja sam ti u onih 1 %.
Pitah te a ti ne odgovori.
Gužva u Pragu, Zagrebu ili Hamburgu je gužva.
Tolerantnost i solidarnost je nešto za što plediraju i autoškole.
Vjerujem da i ti toleriraš bicikliste koji vozeći prelaze zebru. Kad ne bi bilo tako bila bi puna groblja.
Ne toleriram, npr. obavezno dobiju bar malo trube.
Gužva? Baš je većina mopeda "dobra" za smanjiti gužvu na Slavonskoj, kao i na bečkom Girtlu ili minhenskom ringu.
Tolerantnost i solidarnost - apsolutno, dok je u okviru zakona. Van njega - nema je.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 14:19   #15267
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Nevjerojatno je kakvih sve ovdje ima, gazda, šerifa i muljatora. I na motorima i u automobilima.
Evo potrudit ću se u ovom postu što više navoditi zakone, čiju svrhu vi očito ne shvaćate, a onda se povlačim iz rasprave zbog mudrosti iz mog potpisa.

Zašto motorist može pretjecati tamo gdje čovjek s autom ili kamionom ne smije?
Zato što tako kažu i zakon i zdrav razum.

*
Ako si na motoru/skuteru i vidiš da jedno ili dva mjesta ispred ima prostora za tvoj motor ti imaš pravo dati lijevi žmigavac i doći na to mjesto. U ZSPC čl. 70 doista piše da ne smiješ pretjecati kolonu. Ali po čl. 66 istog zakona ti smiješ pretjecati jedno po jedno, ili dva po dva vozila ukoliko time ne ometaš vozila koja dolaze iz suprotnog smjera i ako na cesti ima dovoljno prostora za sigurno izvođenje tih radnji.

Boldao sam dio zakona po kojem je očito da vozač npr. skutera ima mnogo više slobode i prava u pretjecanju od nekoga tko vozi npr. automobil, ili kamion s dvije prikolice. Tko to ne vidi ima probleme s kojima mu ja ne mogu pomoći.

**
Ako se nalaziš u npr. desnoj traci na cesti na kojoj postoje dvije trake za promet vozila u istom smjeru prema čl. 75(1) ZSPC ti nemaš pravo voziti slalom između vozila. Ali se po čl. 48 imaš pravo voziti i drugom trakom, a u nju možeš doći prestrojavanjem uz korištenje signalizacije po čl. 44. U traci u koju si se prestrojio možeš se kretati brže od vozila u drugoj traci, čak i ako je tamo kolona, jer se to po čl. 75(2) ne smatra pretjecanjem.
Pri prestrojavanju između ostaloga vrijedi i sigurnosno pravilo da je dozvoljeno tamo gdje ima mjesta. Ako ti sjediš u automobilu i osjećaš bijes i ljubomoru zato što za motor negdje ima mjesta, a za tvoj karavan nema, idi brate liječi se.

***
Samo još neke sitnice:
Povećanje brzine i/ili ne pomicanje prema desnom rubu ceste nakon što vozilo iza tebe da znak za pretjecanje je zabranjeno zakonom, ZSPC čl. 69.
Brake check je zabranjen zakonom, ZSPC čl. 52
burmuzov "anti-lag" polazak sa semafora je zabranjen zakonom, ZSPC čl. 52.
Bilo kakve nenamjerne ili nepažljive radnje koje ugrožavaju druge sudionike prometa, ili imovinu (bez obzira na to tko je taj drugi sudionik i što on tu radi) su, vjerovali ili ne, zakonom zabranjene, ZSPC čl. 43.

Zadnje izmijenjeno od: Nybelung. 08.06.2015. u 14:28.
  Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 14:26   #15268
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,641
Zaboravljaš da pune linije kreću već na nekih 20-ak metara od semafora. Dakle, tu više ni ne smije preticati, a i diskutabilno je je li to što rade uopće preticanje jer kotačima prelaze crtu svakih par sekundi. To se jedino može klasificirati kao slalom, a o tome je već sve napisano.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 14:53   #15269
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Zaboravljaš da pune linije kreću već na nekih 20-ak metara od semafora. Dakle, tu više ni ne smije preticati, a i diskutabilno je je li to što rade uopće preticanje jer kotačima prelaze crtu svakih par sekundi. To se jedino može klasificirati kao slalom, a o tome je već sve napisano.
Naravno da ima mjesta na kojima je pretjecanje striktno zabranjeno. Ne smiješ nakon znaka zabrane, na raskrižju, na pješačkome i u blizini pješačkoga itd... Ali gdje god nije zabranjeno, dozvoljeno je ako je sigurno tj. nikoga ne ugrožava.
Prestrojavanje uz poštovanje ograničenja brzine i propisnu signalizaciju sigurno nije slalom. A bolje je da kraće traje, nećeš se vući ko crknuta mačka dok se prestrojavaš.

Inače, ovako se ja ponašam na cesti s dvije ili više traka u istom smjeru:


Donji slučaj je sigurno zabranjen. Ovaj gore nije, i mnogo se lakše izvodi na skuteru negu u atomobilu.
  Reply With Quote
Staro 08.06.2015., 14:59   #15270
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,641
I gornji je diskutabilan, jer ako tjeraš auto koji pretičeš na kočenje, onda to više nije sigurno preticanje.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na