Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.12.2002., 20:59   #1
b_dasvi
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3
PHP i trazilice

Pocetnik sam u PHP-u i krenuo sam s izradom svog prvog sitea. Zanima me na koji nacin trazilice pronalaze skriptne siteove ako se cijeli kod generira iz baze podataka tek u trenutku kada korisnik upise adresu ili klikne na link?

Da li postoje neke cake kako bi se uskladila suradnja PHP sitea i trazilica?
b_dasvi je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2002., 00:51   #2
msvrtan
..
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,735
Re: PHP i trazilice

Citiraj:
Originally posted by b_dasvi
Pocetnik sam u PHP-u i krenuo sam s izradom svog prvog sitea. Zanima me na koji nacin trazilice pronalaze skriptne siteove ako se cijeli kod generira iz baze podataka tek u trenutku kada korisnik upise adresu ili klikne na link?

Da li postoje neke cake kako bi se uskladila suradnja PHP sitea i trazilica?
trebas koristiti meta-tagove.pogledaj po netu .. trazilice ti pozivaju linkove sa jedne stranice i izvrte tu stranicu pa izvrte sve linkove s te stranice i tak u nedogled...naime google ima skoro 2 pentabytea (2.000.000 gigabytea) podataka... (a kad ja ocu diska svi me zezaju da je i 140gb previse...pih...)
msvrtan je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 19.12.2002., 14:56   #3
dpajur
PC Ekspert
 
dpajur's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2000
Lokacija: Luksemburg
Postovi: 694
Re: PHP i trazilice

Citiraj:
Originally posted by b_dasvi
Pocetnik sam u PHP-u i krenuo sam s izradom svog prvog sitea. Zanima me na koji nacin trazilice pronalaze skriptne siteove ako se cijeli kod generira iz baze podataka tek u trenutku kada korisnik upise adresu ili klikne na link?

Da li postoje neke cake kako bi se uskladila suradnja PHP sitea i trazilica?
tu dolazis do pojma "skriveni internet". na tu temu ima vec podosta clanaka, cak i znanstvenih radova i sl. trazilice pokrivaju tek manji dio interneta, dok onaj veci ostaje skriven.

ovisno o trazilici i o dizajnu (arhitekturalnom, ne grafickom) neke "stranice" ce biti indeksirane. pametnije trazilice u svojim "spiderima" implementiraju cookie, tako da mogu dohvatiti neke elemente site-a koje bi im inace ostale nevidljive, pokusavaju random klikove na image mape kako bi pokusale "pogoditi" koji nevidljivi dio site-a i sl. ako se za neke stvari moras logirati na site to nazalost ostaje nevidljivo.

sto se meta tagova tice, ista njih stoji cijela filozofija, i nazalost na svakom site-u su drukcije implementirani, svaka trazilica ih drugacije tumaci, i izgleda da se nitko ne pridrzava standarda (dublin core).

ako ti je bitno da ti je site indeksiran na trazilicama onda na to trebas osvrnuti paznju pri dizajniranju site-a (ne grafickom, tehnickom dizajnu).
__________________

Intel Xeon X5550
Asus Rampage II Extreme
6GB Corsair Dominator GT
PowerColor Radeon PCS+ 5870
Samsung PM800 256GB SSD
Samsung F3 EcoDrive 2TB
Seasonic X750
Silverstone TJ-07
Dell U2311H

Cooling:
Thermochill 140.3
Fractal Design 140x3
EK Supreme HF
EK 5870FC v2
Laing DDC 3.25 + EK DDC Top v2
EK Multioption 250
mCubed T-Balancer XL
Build Log
dpajur je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2002., 11:15   #4
sbp
PC Ekspert
 
Datum registracije: Sep 2000
Postovi: 377
Sve je to ok, no najbitnije je:

Neki spideri (vecina njih), neidu kroz querystring-ove (dakle, nece ulazit u recimo www.demo.com/demo.php?ID=2&page=3)

PC Ekspert ima recimo kompletan output u html (dakle svaka stranica je dinamicki kreirana iz baze ali nema querystringa nego je stranica staticki html)
sbp je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2002., 15:02   #5
b_dasvi
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3
Zahvaljujem se na odgovorima, a evo i jedne zanimljive stranice na ovu temu:

http://www.phpwizard.net/resources/t...chengines.html


____________________

P3 @ 600 Mhz
Asus P3V133
192 MB SDRAM
WD 150BB 15 GB, 7200 rpm
Inno3D GeForce 2 MX 400 64 MB & 17'' ADI M700
b_dasvi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na