Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.02.2007., 18:48   #1
neuroteek
Registrirani ovisnik
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 106
X2 s939 temp monitoring?!

Pozdrav veseloj zajednici

Danas sam odbacio svog vjernog 3200+BOX winnieia, i ugurao x2 4200+@freezer64 pro, e sad, nekoć sam u everestu nadgledao cpu temp i znao da je to temperatura mog cpu-a.

No sad postoje tri CPU temperature?!

1. je, pogađate, temperatura CPU i iznosi, tipa, 27
2. je temp 1. jezgre ona je tad 30
3. je temp 2. jezgre i iznosi 33 stupnja

Naznačene temperature izuzete su tijekom rada u Windowsima, surfanje i to.
Temperature jako osciliraji skaču i po par stupnjeva gore dole unutara par sekundi, i bez promjene loada. To meni nekaj smrdi, obe jezgre na 30 ili više , a CPU na 27, kaj?!

Koju da temperaturu uzmem kao referencu pri klokanju?

Bojim se da sam pri stavljanju polovnog freezera nanio pretanki sloj paste, jel to uopće moguće učinit? Prekrio sam cijelu bazu coolera tankim tankim slojem, al je čak i tad malo izvirila na rubovima coolera.

Nemam iskustva sa ovim X2 procesorima, pa me strah da ga ne spalim, sa winniem sam mogao i grubo , bio je stamen, nepoderiv, ovaj mi u usporedbi djeluje anemično: bonker :.

U principu, sva iskustva i sugestije u radu sa ovim procom su dobrodošli.

Hvala!
neuroteek je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2007., 18:54   #2
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Ja osobno gledam temperature jezgri. Hebiga, nisu AMD i Intel bez veze stavljali senzore unutra...
Te temperature neka budu što manje, neka ne idu preko 50-55°C i svakome dobro...
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.02.2007., 18:54   #3
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
To je sasvim normalno. Tako i treba bit.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2007., 19:01   #4
neuroteek
Registrirani ovisnik
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 106
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Ja osobno gledam temperature jezgri. Hebiga, nisu AMD i Intel bez veze stavljali senzore unutra...
Te temperature neka budu što manje, neka ne idu preko 50-55°C i svakome dobro...
Vuco, kad dignem proc za samo 200Mhz, znači na 2400, kad runam OCCT, temp 1. jezgre ode preko 50 vrlo brzo, onda mi se test zgasi, jer sam na winniu namjestio gašenje na 50, jer on je u full full loadu jedva prismrdio toj brojci....

Kaj ne bi sa freezerom to trebalo bit bar malo niže?
neuroteek je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2007., 19:15   #5
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Jel sam rihtaš napone ili si ostavio na AUTO ? Nemoj nikada ostavljat na AUTO.

Meni su sada razlike između temp. jezgri oko 2°C (prije bilo 4°C : stoopid). Idle mi je oko 26-28°C, load 40-42°C.
Dvojezgreni se više griju, ja sam prije Venica mogao držati pasivno na freezer, x2 nikako.

Sada par pitanja za tebe:
Kolike su ti razlike među temp. jezgri?
O kakvom gašenju ti govoriš? Pretpostavljam da si negdje u BIOS-u narihtao da se gasi komp na toliko i toliko stupnjeva, il se varam? Ako jesi, sumnjam da ti BIOS gleda temp. jezgri. BIOS gleda temp. koje on očitava (znači, senzor na ploči, a ne na jezgri).
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2007., 11:25   #6
neuroteek
Registrirani ovisnik
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 106
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova

Sada par pitanja za tebe:
Kolike su ti razlike među temp. jezgri?
O kakvom gašenju ti govoriš? Pretpostavljam da si negdje u BIOS-u narihtao da se gasi komp na toliko i toliko stupnjeva, il se varam? Ako jesi, sumnjam da ti BIOS gleda temp. jezgri. BIOS gleda temp. koje on očitava (znači, senzor na ploči, a ne na jezgri).
Razlika između jezgri je u idleu 3 - 5 stupnjeva, no temperature mi dostaaa osciliraju i u idleu, tip, sad ih gledam: 27 31 33, pa 27 29 34, pa 27 31 35 itd itd, pogledat ću kako se kreću tijekom prime-a pa ću postat rezultate, inače , kad sam pričao o gašenju, mislio sa na test OCCT- na njemu sam narihtao da obustavi test kad temp pređe 55, i nemrem proć ni na stock voltaži i frekvi bez da mi temperature prebace 55 stupnjeva

No sumnjam na jednu stvar, mislim da baza freezera ne nasjeda sa dovoljnim pritiskom na proc, da i zbog toga temepe toliko osciliraju već u idleu, a kad stavim bilo kakvo opterećenje skoče za 10 stupnjeva, al u mili sekundi, sa 32 na 46 za treptaj oka. Tako nešto još nisam vidio.

A i ona plastika na matičnoj, na koju se kopča kuler je malo razlohana, pomučio sam se ko Isus da skinem BOX sa winchestera, a ovaj kuler je sjeo bez imalo napora, to mi je sumnjivo......znam što me čeka , trebao bi izvaditi matičnu, zategnut onu plastičurinu, probat sa winnievim BOX coolerom, itd itd, pa vidit šta se događa, puno za***ancije, malo vremena, niš, Vuco, hvala ti , ako ti kaj još padne na pamet, pliz reci i tnx još jednom
neuroteek je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2007., 13:10   #7
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Nekaj je čudnoga. Fino ti samo prekontroliraj Freezera, pogledaj dal je dobro sjeo, da se slučajno ne miče prelagano. Pazi kolko paste stavljaš i to je to.

Nisi samo odgovorio kaj sa naponom, Vcore-om ? Jesi ti narihtao neku vrijednost ili ti je na AUTO ?
Da ti nije možda Freezer na automatskoj regulaciji? Kod mene je bio takav slučaj da se vent nije palio sve dok jezgra nije došla do 50°C
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2007., 14:51   #8
neuroteek
Registrirani ovisnik
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 106
Napon sam baš ručno zaključao na 1,35v , što se freezera tiče, on cijelo vrijeme radi na 2300-2400, bio sam probao sa BOX coolerom s winniea, isto, ako ne i gore, a sad sam evo vratio i moj stari 3200 i na njega nabio freezera, kloknuo ga na 240*10@1,5v i pokrenuo onaj 1/2satni OCCT stability test, najviša temperatura mi je bila 43, i to samo na trenutak, sa BOX-om mi je prije pržio na 48, dakle freezer ipak radi neki k...., makar m,alo mi je tih 5 stupnjeva manje, jel to ok?! No, vratimo se mojoj novoj nesretnoj akviziciji......

Winchesteru CBID očitava termal design od 67W, a ovog x2 4200 čita kao toledo termal design 110W, jel moguće da je ova serija nekakva pećnica.

A muče me još uvijek one tri tempe, ona prva CPU tempa se ne razlikuje mnogo od ovoga što očitava 3200-tici, a jezgre su naravno puno više, možda je i 3200+ vruća nego očitava, samo što nema onakve precizne unutarjezgrene il već kakve senzore, jer ukoliko bi piljlio u samo CPU temp, a ne u jezgre, bio bi miran čovijek, na 3200+ se prikazuje samo ta prva tempa, ili griješim?!
neuroteek je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2007., 15:33   #9
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Prog za gledanje temperaturi => http://www.thecoolest.zerobrains.com...opic.php?t=137

Probaj sa time očitati Winnie-a, trebao bi moći . A i speedfan ima senzor za jezgru (samo kaj, ako imaš 2 jezgre, očitava samo jednu). Znam da sam svojeg venica mogao preko SpeedFan-a očitavat jezgru, a mislim i everesta...

Što se tiče x2, TDP je velik. Mislim da mi prijatelj ima isto tu verziju x2 4400+, sa TDP-om od 110W (što je onako, poprilično velik broj, jer moj x2 3600+ ima 65W ).
TDP možeš i provjeriti preko oznake što pišu na procesoru, pa vidjeti dal stvarno ima neki sa 110W TDP-om (ja mislim da ima).

Što se tiče onih temperatura u Everestu. CPU temp ti je vrlo vjerojatno senzor za CPU na ploči (a očito je neprecizan), a ja samo gledam jezgre. Jer je i meni CPU neprecizan (ne diže se iznad 31°C niti kada je Hyper moj na pasivnom).
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2007., 17:10   #10
neuroteek
Registrirani ovisnik
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 106
Core Temp je OK!

On mi i na 3200+ pokazuje 5-6 stupnjeva veću tempu, al opet na OCCT-u ne prelazi 50 stupnjeva, a što se x2 tiče, Core temp i everest monitoring jezgri otprilike prikazuju isto, ne mogu vjerovati fluktuacijama, dok tu tipkam PM i surfam forumima njemu, praktički u idleu, tempe skaču između 33 i 39 za 1. i 35 -39 za drugu jezgru, katastrofa, Winnie na 2400Mhz je bio puuuuuuuuno hladniji od ovoga na nazivnim taktovima, ne mogu vjerovati da nitko nema slična iskustva, osim Krune, tu na forumu, koji je morao napraviti "sonic freezer" da bi se spasio, al njegov se bar kloka pun k....., i to undervoltan, moj neće ni postati na 2500 na stock voltaži


Jel moguće da mi se ploča ne voli sa procom, il bios ili nekaj, bivši vlasnik proca, tu s foruma dečko, kune se da nije imao nikakve slične probleme, on ga je gonio na LP Ultra-D, i kuler sam od njega kupio..............još mi i cura njake, jer ne pazim na psa, neg se je... sa kompom cijeli dan, prokleta kanta, bacit ću je kroz prozor: hitthewa
neuroteek je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.02.2007., 17:20   #11
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=39796
Evo, i ovaj moj frend je pobrao 110W verziju, samo velim, x2 4400+. Isti nije neki OC-er, 2500Mhz sa mislim 1.52V

A ako je kod nekog drugog išao više (stabilno), hm, onda nekaj ne štima.
Samo, Winnie ima jednu jezgru, a ovaj dvije, i očito po TDP-u opake potrošnje

Reci, kakvo ti je kučište? Ja imam Chiefa koje je odlično proventilirano i temperature su mi oduvijek bile niske (a razlika od kučišta do kučišta može biti i do 10°C, osobno sam imao takva iskustva).
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2007., 19:47   #12
neuroteek
Registrirani ovisnik
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 106
Vuco, bok!

Ni ovaj, izgleda nije neki OC-er, barem ne na stock voltaži, a nju ne namjeravam dizati, jerbo mio se tijekom OCCT-a, na svim defaultnim naponima i frekvama, temp jedne jezgre penje do 52, a druge do 59
, znači LOOOŠE, kućište mi je isto Chief, midi Dragon, Imam Freezera 64 pro, vent mu puše prema zadnjoj strani kućišta, gdje zrak izvlači jedan 120mm,
na prednjoj strani pri dnu jedan 80mm ubacuje zrak u kućište, i imam još jedan 92mm@7v na bočnoj stranici, dakle , kućište nije ni malo i i zračim ga solidno.

Ubit ću se s ovim tempama, ne dozvoljavaju mi da se poigram s tim procom: bonker2, kaj da stavima scythe od 500kn?!,

http://www.amdgeeks.net/overclock/269

ovo ti je link na amdgeeks, gdje je bivši vlasnik proca, postao svoje OC rezultate, ja ga nemam šanse ni bootat na tim frekvama, mislim, neću dizat voltažu, fakat ne žimku, imao je isti proc i isti kuler, ne znam......mrzim ovakve situacije, kad mogu samo blijedo gledat

Pozz!
neuroteek je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2007., 20:12   #13
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Vrlo vjerojatno tada kada je on OC-ao taj procesor nije gledao temperature iz jezgre (ovisno kada je to bilo, nije bilo tada CoreTemp-a ili Everesta koji je čitao iz jezgri). Pa onda nije imao točna očitovanja i usudio se OC-at.

Zapravo sada vidim da ti nemožeš niti boot-at na 2500Mhz. Mislim, glupo pitanje, ali jesi pazio na sve ostalo kod OC-anja ? Držao memoriju na taktovima na kojima sigurno radi, HT ispod 1000?

I dok smo već tu, ajde probaj iz windowsa na defoltu OC-at na 2500mhz, možda matična neće bootat jer je BIOS loš. Ako preko Clockgena ili A64info-a npr. komotno radi na 2500Mhz u windowsima, onda te koči BIOS.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2007., 23:29   #14
neuroteek
Registrirani ovisnik
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 106
Taman sam fino odćorio tri ćukice uz hrvatsku nogometnu ligu, najbolje spavam uz naš nogomet: goood :, a što se biosa tiče, rekao bih da je moguće, jer mi je to novi bios, pače najnoviji za ploču, stavljen da mi mbo prepozna proc, e sad, informirat ću se malo kakav je kloker, no kad sam vratio Winchestera unutra, namjestio sam ga identično kao i u starom biosu, na 10*240@1,5v i odvrtio je OCCT, kao i uvijek, stabilno, njega nikad nisam frljio na 2500, jer mislim da mi ploča ima problema s tim FSB-om, a i K8NF-9 hladi svoj north sa pasivcem na kojem možeš jaja peć, pa sam uvijek bio obliven hladnim znojem kad bi išao preko provjerenih klokova, a pazi, glupa ploča nema chipset temp senzor, odnosno ima, al je čudan, čim se boota komp, ta tempa je na 70, i u everestu i speedfanu, MBM-u 5, i NextSensoru i svim ostalim glupim programima, a kad ga nabrijem više nije 70, nego 72-73, kao mijenja se nešto: bonker :.

Ma Vuco, čak mi više ni do klokanja nije, nego samo hoću hladan komp, da bar mogu malo dizat iz za***ancije, al kaj ću ja sa 59 celzijanera na defaultnom naponu......kaj kažeš na možda promjenu matične, to je hvatanje za slamke, jel da ? Vidim da Vinja tu prodaje LP Ultra D, pa možda da ja malo vidim tu ploču, ne znam.......Bivši vlasnik je gonio proc na toj ploči, ali sigurno si u pravu, sigurno nije ni gledao tempe, neg ga je frljio, i još je živ, možda bi ga trebao spaliti, pa u ADM na reklamaciju, garancija je do 2009. i tak.: evil :

PoZZ!
neuroteek je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2007., 13:20   #15
neuroteek
Registrirani ovisnik
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 106
E da, Vuco još jedno pitanje, ili retoričko putanje ili konstatacija, ni sam ne znam kaj , ovaj proc na defaultnih 2200Mhz vrti SuperPi 40sec, malo sporo, a?

Nemam manevarskog prostora, osjećam se ko da su me zatvorili u kutiju.

Glupo bi bilo nazvat tipa i tražit povrat sredstava i vratit mu proc, ipak radi il kaj , ne znam kakvi su običaji tu na forumu?
neuroteek je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2007., 13:40   #16
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
40 sekundi je taman rezultat za taj proc. Normalna brzina računanja rekli bi...

Malo je glupo kaj nemreš OC-at nit mhz, jer ipak, temperature su tu. Uvijek ti onda preostaje undervoltat proc. Ostaviš frekvu na defoltu i kreneš sa snižavanjem napona

Što se povrata tiće, malo je nategnuto, jer ovisi, ako je on tebi tvrdio da radi stabilno na 2600Mhz, a ti ga nemreš bootat na 2500Mhz (to bi trebao možda probati na par ploča, pa možda samo tvoju ne voli) nekaj ne valjda. Ali iskreno, proc radi i teško da ćeš dobiti povrat novca (velim, osim u ekstremnim slučajevima, ako si ti kupio baš zato jer ide toliko i toliko i dao više novaca, npr.)

Al ovo si dobro rekao, manevarski prostor ti je nula
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na