Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.10.2011., 13:50   #1
Fekijevac
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3
CD snimač i DVD čitač ne rade zajedno

Pozdrav svima! Imam jedan problem za koji nigdje na internetu nisam pronašao rješenje, a niti sam se ikada susreo sa nečim sličnim.
Naime, sređujem jednu stariju konfu (pentium četvorka na 1,80 ghz-a) i nikako, ali nikako ne mogu spojiti cd-pržilicu i dvd-čitač. Naime, komp bi trebao služiti mojoj teti koja je u penziji i koja voli nešto spržiti, ali i pogledati poneki dvd film. Doma imam pregršt djelova za kompove, ali mi nedostaje dvd pržilica; imam samo cd pržilicu i dvd čitač. Kada spojim samo pržilicu, komp radi ok, kada spojim samo dvd komp radi ok, kada ih spojim zajedno komp se počne blokirati pri pokratanju my computera. Probao sam sve moguće varijante (logične i nelogične) slaganja jumpera na čitačima, ali ništa ne pomaže. Promijenio sam ide kabl, no ni to ne pomaže. Lijepo Vas molim da mi pomognete jer me ta stvar stvarno dovodi do ludila. Inače, na kompu je xp home.
Fekijevac je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2011., 13:58   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Na optikama odaberi opciju Cabel select (CS). Uređaj na kraju kabela će ti tada biti master, a onaj na sredini kabela slave.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.10.2011., 14:03   #3
Fekijevac
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3
Hmmm, probat ću, makar smatram da neće pomoći jer sam jumpere već isprebacivao na sva moguća i nemoguća mjesta....

EDIT:

Ne, nije pomoglo...i dalje ista stvar. Počne štekat i ne miče se ona lampica da traži po my computeru.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 14.10.2011. u 10:31. Razlog: spajanje postova
Fekijevac je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2011., 14:24   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Jesi probao staviti IDE kabel u drugi konektor na ploči (ako ga ima)? Napravi i Clear CMOS jer je možda nešto u BIOS-u razdešeno.
btw, mogao si napisati o kojim se komponentama radi, a ne da gatam.

EDIT: vidim da na tržnici kolega fre@k prodaje LG GSA-H10N dvd pržu (IDE) za 45kn. To bi ti bilo najjednostavnije i najbezbolnije rješenje, a cijena je i više nego povoljna.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 09.10.2011. u 18:52.
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2011., 21:26   #5
Fekijevac
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3
Slažem se da bi to bila najbolja opcija, no nije mi to toliko važno da radi. Bilo bi jako dobro kada bi moglo raditi, ali nije niti toliko potrebno. Razlog zašto sam ja postavio to pitanje taj što si ne mogu objasniti zašto se računalo ponaša kako se ponaša. Probao sam staviti i neki drugi par cd čitata, no dešava se ista stvar. Probao sam preštekati u drugi ide utor na matičnoj, ali i dalje isto. Konfiguracija je sljedeća:
Matična - Intel desktop board
Proc- Pentium IV 1,8 ghz
Grafička- nvidia g-force 2
Disk- 40 gb-a
floppy, teac cd writet 40x, a ovo drugi je neki nec company dvd...
Fekijevac je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2011., 06:59   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Zašto ne staviš jednu optiku na jedan IDE konektor, a drugu na drugi? Nema nikakvog specijalnog razloga zašto bi obe morale biti na istom konektoru. Ako ne radi, pomiri se s time i točka. Nabavi polovnu/novu dvd pržilicu i problem riješen.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na