Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.06.2011., 18:27   #1
metalacos
Premium
Moj komp
 
metalacos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 67
Otpao kondenzator sa maticne ploce

Imam Gigabyte GA-MA770-DS3 v1.0 plocu i danas kada sam isao cistiti kuciste od prasine na dnu kucista vidim mali kondenzator, nadjem na ploci mjesto sa kojeg je otpao, oznaka na mjestu gdje je bio je "cec6". Zalemio bih ga nazad no problem je taj sto je ujedno otkinut i sloj ploce tako da ga je nemoguce zalemiti...Inace ploca radi ok bez ikakvih nuspojava, no zanima me na sto bi mogao utjecati taj mali kondenzator na kojemu su oznake (741, 10, 10)?

Evo slike gdje se otprilike nalazio i kako izgleda...

http://imageshack.us/photo/my-images/707/846d.jpg/
metalacos je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2011., 18:58   #2
defiant000X
Premium
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 53
Vjerojatno za zvuk ili lan... bilo bi pozeljno da ga zalemis, ali ako ga bas ne mozes zalemiti onda ostavi tako...
defiant000X je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.06.2011., 19:39   #3
metalacos
Premium
Moj komp
 
metalacos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 67
Preko lana sam na netu, zvuk mi ide preko zvucne, no mikrofon je ustekan u plocu i radi...Znaci vrlo vjerovatno je obuhvacena neka backpanel stvar koju ja ocito ne koristim...
metalacos je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2011., 20:13   #4
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Citiraj:
Autor metalacos Pregled postova
Imam Gigabyte GA-MA770-DS3 v1.0 plocu i danas kada sam isao cistiti kuciste od prasine na dnu kucista vidim mali kondenzator, nadjem na ploci mjesto sa kojeg je otpao, oznaka na mjestu gdje je bio je "cec6". Zalemio bih ga nazad no problem je taj sto je ujedno otkinut i sloj ploce tako da ga je nemoguce zalemiti...Inace ploca radi ok bez ikakvih nuspojava, no zanima me na sto bi mogao utjecati taj mali kondenzator na kojemu su oznake (741, 10, 10)?

Evo slike gdje se otprilike nalazio i kako izgleda...

http://imageshack.us/photo/my-images/707/846d.jpg/
Citiraj:
Autor metalacos Pregled postova
Preko lana sam na netu, zvuk mi ide preko zvucne, no mikrofon je ustekan u plocu i radi...Znaci vrlo vjerovatno je obuhvacena neka backpanel stvar koju ja ocito ne koristim...
Možda je, a možda nije bitan (možda ga nisu ni trebali stavit), vidjet ćeš.
Tvoja matična je izašla u dvije verzije (rev. 1.0 i 2.0), kod različitih verzija mogu biti neke varijacije. Proizvođači znaju u novijim verzijama izostavit neke dijelove (valjda s razlogom). Evo pogledaj sliku GA-MA770-DS3 rev 1.0 i rev 2.0 . Jedna ima 4 SATA priključaka, druga 6, pozicija front panel-a nije na istoj poziciji, back panel skroz drugačiji.

Možda taj kondenzator nije bitan.

Ubuduće lakše malo s usisavačem

Zadnje izmijenjeno od: ShanTech. 17.06.2011. u 20:14. Razlog: dopuna
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2011., 21:19   #5
metalacos
Premium
Moj komp
 
metalacos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 67
Nikad ja ne usisavam po kucistu nego brisem rucnicima za ruke i ispirujem ustima...taj se kondenzator nalazi na putu grafickoj pa je vjerovatno uslijed stavljanja i vadenja grafe otpao...No nadam se da nije toliko bitan, po svemu sudeci nije jer nemam problema nikakvih (hvala bogu )
metalacos je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2011., 21:54   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Sve radi jer se ovakvi mali elektroliti između ostalog stavljaju za dodatnu stabilizaciju napona blizu nekog chipa ili PCI / AGP slota.
Za primjer, da se radi o chipu za zvuk manifestacija bi mogla biti povećanje šuma ili bruma.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 17.06.2011., 22:05   #7
metalacos
Premium
Moj komp
 
metalacos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 67
Nikky, sad cu mirnije spavati
metalacos je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na