Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.02.2010., 22:48   #1
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
E4600 i SCYTHE Katana 3

pozz!

dobio sam savjet da stavim ovaj cooler (link) na taj proc. proc mi pod opcerecenjem ide i do 50 stupnjeva (5 stupnjeva vise-manje). kada ga clockam za 20% (negdje na 2.9), temperatura ide i do 63 stupnja. (sve to sa stock coolerom). dal mi se isplati kupiti taj vent (ili neki drugi, dajte prijedlog, ali da nije skupi). koliko bi se otprilike spustila temperatura?

sto se tice protoka zraka u kucistu, mislim da ga bas i nema... naime, imam staro ms kuciste. u njemu je fortron napajanje 400W pnf (znaci, onaj veliki vent) i stavio sam jedan vent od 80 mm odmah ispod. i to kuciste se nalazi u stolu koje blokira bocne stranice, ocu reci, kuciste taman stane u stol. mislim da ima po 1 cm sa svake strane slobodno. prednja strana i zadnja strana kucista su slobodne...
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2010., 23:51   #2
Majo
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb,Dubrava
Postovi: 2,280
63c je solidna temperatura.
Ako te ne muci buka,nema razloga mjenjat hladnjak.
Majo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.03.2010., 17:37   #3
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
i jos nesto. ne mogu regulirati brzinu vrtnje coolera. kada stavim u biosu na performance, ili bilo sto drugo osim default, rpm mi se prepolovi (sa 1700 na 850) i ne mice se. kada stavim na default, rpm se sam poveca kada dulje vrijeme igram nesto (poveca se sa 1700 na cca 2100 - i cujem ga da je glasniji). ALI kada clockam proc i kada temperatura dođe do 65 stupnjeva, cooler je i dalje na 1700. ne zeli se povecati rpm. cijelo vrijeme mi je komp tih..
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2010., 02:51   #4
nagY
www.md-klan.net
 
nagY's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 15
Hmm nebih ni ja znao, ja imam isti taj proc i nikad mi nije prelazio cak ni preko 35 stupnjeva na stock hladnjaku, s tim da sam ga neko vrijeme drzao na 2.8 GHz
__________________
nagY je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2010., 11:22   #5
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
mislim da je vrijeme za novu pastu. imam neku noname. u pocetku, kada sam sam slozio komp, temp nije isla ni preko 40C, a kamoli preko 60C

ali zasto ne mogu regulirati brzinu vrtnje?
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2010., 11:42   #6
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
Citiraj:
Autor Zagorhac Pregled postova
mislim da je vrijeme za novu pastu. imam neku noname. u pocetku, kada sam sam slozio komp, temp nije isla ni preko 40C, a kamoli preko 60C

ali zasto ne mogu regulirati brzinu vrtnje?
vjerojatno zato jer je cooler tj njegov vent spojen na 4-pin konektor na maticnoj i BIOS ti regulira brzinu vrtnje. Najvjerojatnije u BIOS-u imas opcju za cpu vent -Quiet ili -Performance. Stavi ga na performance (ili iskljucis brzinu vrtnje, pa ode na max) i vent ce se maximalno vrtiti. Ujedno bih ti predlozio da pogledas da li se skupilo prasine izmedju finn-ova pa da i to pocistis. Najbolje kad bi imao kompresor i onaj "pistolj" pa to malo jace raspuhao, svemu bi pala temperatura, ne samo CPU-u.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2010., 11:51   #7
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
vjerojatno zato jer je cooler tj njegov vent spojen na 4-pin konektor na maticnoj i BIOS ti regulira brzinu vrtnje. Najvjerojatnije u BIOS-u imas opcju za cpu vent -Quiet ili -Performance. Stavi ga na performance (ili iskljucis brzinu vrtnje, pa ode na max) i vent ce se maximalno vrtiti. Ujedno bih ti predlozio da pogledas da li se skupilo prasine izmedju finn-ova pa da i to pocistis. Najbolje kad bi imao kompresor i onaj "pistolj" pa to malo jace raspuhao, svemu bi pala temperatura, ne samo CPU-u.
stvar je u tome sto u biosu stavim na performance i rpm mi se PREPOLOVI i tu ostane! niti sam asusovim programom (PC probe II) ne mogu regulirati brzinu vrtnje (ima tu opciju). sto god stavim osim optimal, rpm mi se prepolovi. kada je na optimal, pri dužem igranju se rpm poveca na nekih 2100, ali sada, dok mi je clockan proc ostaje na cca 1700.
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2010., 12:13   #8
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
Citiraj:
Autor Zagorhac Pregled postova
stvar je u tome sto u biosu stavim na performance i rpm mi se PREPOLOVI i tu ostane! niti sam asusovim programom (PC probe II) ne mogu regulirati brzinu vrtnje (ima tu opciju). sto god stavim osim optimal, rpm mi se prepolovi. kada je na optimal, pri dužem igranju se rpm poveca na nekih 2100, ali sada, dok mi je clockan proc ostaje na cca 1700.

onda stavi "DISABLE" fan control i otici ce na max okretaje. znaci bios nece regulirati broj okretaja nego ce samo pustiti na max
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2010., 12:15   #9
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
Fan Control mi je bio disabled (vjerojatno zato se nije povecavao rpm pri duzem igranju - zaboravio da sam iskljucio). Fan speed sam stavio na ignored pa cu probati manualno povecati preko pc probe-a
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2010., 12:24   #10
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
ne, jednostavno ne mogu manualno povecati rpm...

(krivo sam bio rekao: kada je stavljeno na optimal, onda je rpm cca 1700, ali se ne povecava, a kada je fan control na disabled onda se poveca rpm kada dulje igram. a sada dok je clockan se uopce ne zeli povecati)
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.03.2010., 12:33   #11
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
Citiraj:
Autor Zagorhac Pregled postova
ne, jednostavno ne mogu manualno povecati rpm...

(krivo sam bio rekao: kada je stavljeno na optimal, onda je rpm cca 1700, ali se ne povecava, a kada je fan control na disabled onda se poveca rpm kada dulje igram. a sada dok je clockan se uopce ne zeli povecati)

cudno, imam na poslu tu Asusicu i tako sam ja slozio vent. Pogledaj da na netu nema mozda koja novija ravizija BIOS-a pa je fleshni gore, mozda su popravili taj "bug"
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2010., 13:01   #12
Don
je gladan!
Moj komp
 
Don's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,696
Ako želiš manualno kontrolirati brzinu vrtnje.
__________________
Don je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2010., 13:26   #13
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
cudno, imam na poslu tu Asusicu i tako sam ja slozio vent. Pogledaj da na netu nema mozda koja novija ravizija BIOS-a pa je fleshni gore, mozda su popravili taj "bug"
ima noviji bios, ali ispavljen je jedan bug i to u vezi onboard lan-a
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2010., 13:34   #14
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
Citiraj:
Autor Don Pregled postova
Ako želiš manualno kontrolirati brzinu vrtnje.
da, mogao bi ali taj Fanmate2 ima samo 3-pin konektor dok stock cooler ima 4-pin pa ga ne bi mogao kontrlirati tj spojiti na Fanmate2.

@Zaghorac: mozes napraviti sljedece: konaktor od coolera upikni npr u FAN1 konaktor, znaci drugi konaktor na maticnoj i onda taj konektor kontroliraj preko biosa ili utility-a, Jedino prvo iskljuci u BIOSU "Shutdown if CPU FAN Fail".
noviji bios moze samo poboljsati stanje, probaj i s njim
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2010., 13:48   #15
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
da, mogao bi ali taj Fanmate2 ima samo 3-pin konektor dok stock cooler ima 4-pin pa ga ne bi mogao kontrlirati tj spojiti na Fanmate2.

@Zaghorac: mozes napraviti sljedece: konaktor od coolera upikni npr u FAN1 konaktor, znaci drugi konaktor na maticnoj i onda taj konektor kontroliraj preko biosa ili utility-a, Jedino prvo iskljuci u BIOSU "Shutdown if CPU FAN Fail".
noviji bios moze samo poboljsati stanje, probaj i s njim
flashao sam (asus ima zgodan programcic. sve preko windowsa, skinuo preko programa bios sa neta, flashao iz windowsa, restartao, ali nazalost, situacija je i dalje ista, nema nikakve promjene...)

ovo za drugi konektor cu probati jedan drugi dan kada cu otvarati. neda mi ga se svako malo otvarati..

ajd, hvala na pomoci, pozz!

P.S. postam kaj se bude dogodilo kada spojim na drugi konektor
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2010., 14:16   #16
Don
je gladan!
Moj komp
 
Don's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,696
Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
da, mogao bi ali taj Fanmate2 ima samo 3-pin konektor dok stock cooler ima 4-pin pa ga ne bi mogao kontrlirati tj spojiti na Fanmate2.
Ne širi dezinformaciju
Potrebno je 4 sec s žiletom maknuti označenu stranu
__________________
Don je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na