Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.10.2018., 10:13   #9511
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Citiraj:
Autor thunder11 Pregled postova
Evo da se i ja ubacim malo i u ovo temu.

Trebam savjet(e) vezano za kupnju raznih stvari počeši od onoga što trenutno imam:

Denon sa ovim zvučnicima

E sada, imam želju se prebaciti na samostojeći stereo set zvučnika do max. 2000/2500kn

Treba mi doma za sobu (ne velika cca 25m2) tako da ne mora grmiti već da je kvaliteta za filomove,serije i igranje bolja nego na trenutnom set up-u.
Dakle šta bi vi preporučili kao neki dobar upgrade? i da li se mogu neki od ovih zvučnika koja sam našao tek ovako na njušci koristiti sa mojom trenutnom linijom? ili bolje uzeti i liniju novu?

Primjeri:
LINK 1
LINK 2
LINK 3
LINK 4 - ako se nađde dostupna meni cijena.
LINK 5


Mogu novi a mogu i rabljeni ako se radi o zaista dobroj ponudi. Pošto se ne razumijem nešto previše u same karakteristike i linija i zvučnika molim za pomoć.
Razmisli o tome da kupiš stalke za zvučnike koje imaš + dobar sub.

Tvoje pojačalo u realnim okvirima ima relativno malu snagu (nazivni podatak od 65w je tak - nategnut, recimo), tako da treba bit pažljiv da mu se ne nakače neki zvučnici koji mogu napravit kurcšlus.
Neki od zvučnika koje si linkao su pravi metuzalemi, možda bi Daliji bili solidan izbor, eventualno KEF Cresta (no i ona ima 20tak godina).

No samo pojačalo i zvučnici se meni čine kao solidne spravice u svojoj klasi, i sigurno su dobro usklađeni međusobno. Za veću sobu im fali SPLa, pa mislim da bi dobrim pozicioniranjem na stalcima izvukao maksimum iz tih zvučnika, a sa subcem bi pokrio onaj dio koji oni ne mogu. Pronalaženje adekvatnih samostojećih zvučnika moglo bi isto polučit dobar rezultat - naravno, al ovak mi se čini puno jednostavnije i brže, vjerojatno i jeftinije.

Sve pod uvjetom da si spreman u sobi napraviti mjesta za sve to, da ti je taj novac od 2 soma neki limit, i da te baš ne svrbi da bi sve mijenjao .
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2018., 11:35   #9512
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Razmišljao sam eventualno o nabavi stalaka pa to onda uz novi namještaj dobro namjestiti etc...

Ali na kraju više idem prema tome da ih u potpunosti zamjenim. Sama idea samostojećih zvučnika kraj Smart TV-a mi je neodoljiva a ove ili prodam ili prebacim u drugu sobu.

Nekako sve više gledam Yamahine NS-F51. U SD-u ih mogu dobiti sa popustom za 2k KN a koliko gledam vani po EU neću baš jeftinije proći jer me poštarina odere. ISto tako su mi JBL-ovci zapeli za oko, samo što mi kod njih fakat nije jasna hijerarhija zvučnika tj. njihove oznake.

Isto tako jedan tip prodaje Bowers & Wilkins 603 s3 za 2,200kn ali mi je jedan high twitter gore udubljen pa nisam siguran u to.

Di bi se u zagrebu recimo ili Rijeci moglo poslušati prije kupnje ? Mislim na shopove. I imaš li jednu online trgovinu za preporučiti a da nije sonus art?

Citiraj:
Autor jean luc Pregled postova
Sve pod uvjetom da si spreman u sobi napraviti mjesta za sve to, da ti je taj novac od 2 soma neki limit, i da te baš ne svrbi da bi sve mijenjao .
- to uopće nije problem, i tako renoviram cijelu sobu
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2018., 13:31   #9513
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
imho kef bez puno razmišljanja.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2018., 16:01   #9514
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,691
Citiraj:
Autor thunder11 Pregled postova

Isto tako jedan tip prodaje Bowers & Wilkins 603 s3 za 2,200kn ali mi je jedan high twitter gore udubljen pa nisam siguran u to.

Di bi se u zagrebu recimo ili Rijeci moglo poslušati prije kupnje ? Mislim na shopove. I imaš li jednu online trgovinu za preporučiti a da nije sonus art?


D
603 S3 je puno zvuka za malo para... ako je tweeter samo udubljen i nije ispucao nema veze . peri-deri.

po ZG ima rpa šopova..ali cijene odlaze daleko,daleko uvis...i više nego vrijede
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2018., 18:27   #9515
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
imho kef bez puno razmišljanja.
Kakve su nove serije? Nisam ih godinama poslušao, a na KEFu mi je uvijek kronično nedostajalo basa.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2018., 20:22   #9516
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Pa sve ovisi koju klasu gledaš i modele...

Ja ih imam par komada, q100, q300, i q600
To su sve bookshelfi

A naravno da će više basa imati samostojeći...
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2018., 23:29   #9517
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ijopet ti po tavanu... kakve točno poveznice imaju kef creste sa BILO kojim modernim kef spikerom sa uni-q driverom?

jel uopće poznaješ razliku creste 2 i 3? zašto su to valjda najmanji floorstanderi ikada i zašto se bookshelf pretvorio sa istim driverima u floorstander i zašto kao takav nije doživio slavu manjeg?

svijet zna, gabre ne zna

@medo... da, flat su prilično i meni totalno nezanimljivi do zadnjih verzija drajvera koji stvarno odrađuju posao kako spada, makar trebaju pomoć dodatnih mid-baseva.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2018., 11:45   #9518
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Ajmo ovako, čitao, gledao i raspitivao se u međuvremenu i suzio izbor za start ovako:

Trenutno su Yamaha samostojeći na super akciji preko amazona i ozbiljno si ih mislim naručiti...međutim.

Na njuškalu sam našao ove aktivce KrK (Studijske monitore) - ali..ali...pošto nemam externu zvučnu karticu i neznam baš dali bi i kupovao uopće...pitanje je...koliko je pametno npr koristiti split XLR/cicnch u jedan 3.5mm jack i tako spojiti direkt u audio out od matične?

Jer da, jeftinija opcija je, znam da bi bilo bolje korstiti Balanced out-ove sa jedne i sa druge strane. Pošto ne planiram raditi vlastiti studio niti mixanje ili slično tome....koliko zapravo radim štete ili koristit ako te aktivce spojim na taj "fuš" način ?

p.s. imao sam nekada externu zvučnu ali prodao naravno jer sam mislio da mi više nikad neće trebati

Tako da sve u svemu, suzio sam izbor na te dvije varijante.
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2018., 12:12   #9519
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
gle ja bi tu yamahu izbjegao kako znam i umijem, ali to sam samo ja.

uz krk računaj i stalke svakako.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2018., 21:09   #9520
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Ok....Nakon još jednog dana tulumarenja po google-u, opet sam na istom mjestu gdje sam i krenuo u potragu za informacija..tipično .

No, sjetio sam se nećeg u međuvremenu i treba mi netko ko se veoma dobro razumije u old school sisteme. Naime, imam ovo doma što mi skuplja prašinu i staro je kao ja na kvadrat. Primjerski, da bi uzeo te Yamahine zvučnike kolike su šanse da se spojim na pripadajuće amp-ove ? Jedino što neznam je kako onda u komp dalje

Radi se o:
Fisher Power Amp CP- 7000
Fisher Control Amp CC-7000

Slike i specs salčjem ubrzo
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	WhatsApp Image 2018-10-25 at 21.16.54.jpeg‎
Views:	178
Size:	92.2 kB
ID:	20355   Click image for larger version

Name:	WhatsApp Image 2018-10-25 at 21.16.53.jpeg‎
Views:	164
Size:	89.3 kB
ID:	20356   Click image for larger version

Name:	WhatsApp Image 2018-10-25 at 21.16.53(2).jpeg‎
Views:	163
Size:	105.4 kB
ID:	20357   Click image for larger version

Name:	WhatsApp Image 2018-10-25 at 21.16.53(1).jpeg‎
Views:	156
Size:	118.5 kB
ID:	20358  

Zadnje izmijenjeno od: thunder11. 25.10.2018. u 21:20.
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2018., 16:03   #9521
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Ha, ha, odlično to izgleda al nakon 40 godina (to je sezona 1978-80) treba sigurno određena ulaganja u nove elektrolite, čišćenje potenciometara i slično. Meštra dakle trebaš. Fora, al nisam siguran da je to za tebe.
Uostalom, sysa ti je napisao da ti Yamaha zvučnici nisu baš cvijeće, i to teško da će promjenit neka elektronika, kamoli ovakva arhivska

Ako ćeš svirat iz računala, treba ti prvo DAC (digitalno analogni konverter) da dobiješ adekvatan izvor zvuka, sa razinom izlaznog signala koji će omogućiti kvalitetnu reprodukciju.
Nakon toga možeš vidjet što ćeš s pojačalom i zvučnicima, a ja ti predlažem da kupuješ jedno po jedno pa onda isprobavaš tjedan - dva da vidiš gdje si i trebaš li još ulagat.

Dakle, prvo DAC nabavi (USB/optika) da anuliraš (loše) utjecaje od, u 90 % slučajeva, lošeg analognog izlaza sa matične ploče. Nakon toga spoji na ovo što imaš, u međuvremenu surfaj i skupljaj iskustva i pojmove. Za sad barem, predlažem da ne nabavljaš navrat-nanos te Yamahine zvučnike.
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 26.10.2018., 23:19   #9522
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
što je najgore točno "vidim" kako ta yamaha zvuči
syss je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2018., 13:55   #9523
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Savjet od Sysa nisam zanemario, samo sam prethodni post napisao prije nego sam išao čitati više u detalje oko raznih prednosti,mana i ostalih ...zašto ne zašto da comparisona. Taj moj stari sustav mi je pao napamet pa rekao, ajde da pitam i vidim ..ipak samo stoji sa strane na kraju sam odustao od tih Yamaha tj. samostojećih općenito.

Za moju sobu, potrebe i ostalo ću pak ići na bookshelf varijantu. Mislim da ću sa time biti više nego zadovoljan.
Trenutno su mi tri marke pale u oko:

KEF Q100
ELAC DEBUTE B6 2
KLIPSCH R-15M/RM


Trenutno postoje par opcija rabljenih po dosta ok cijenama, uzimajući u obzir da se Q100 više niti ne proizvode.
Sve bi ja to još osobno poslušao kako bi mogao donijeti ikakav konkretni zaključak prije svega, jedan trip preko vikenda za Zagreb će morat pasti kad-tad.


A sada, vezano za DAC. Čisto primjerski, ako si uzimam neki reciever tipa Onkyo TX 8000 serije i da je spojen i na PC i/ili TV, šta bi onda i uz to bilo preporučeno koristiti jedan odvojeni DAC nego onaj s kojim raspolažu recieveri?

Jer bih za početak koristio nešto jeftino tipa Focusrite 2i2 (mislim da mi to stoji još negdje), pa kasnije zamjeniti po potrebi?

Za kupnju nebum žurio na kraju (iako to uvijek radim u startu ). Taman pričekam do blagdana i možda nešto uleti za black friday vani. A do tada si mogu na papiru složiti neku konkretnu HiFi instalaciju uz vašu pomoć
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2018., 14:38   #9524
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Ja da sad kupujem, uzeo bih ove, vjerojatno i naslijepo.


https://tooloud.co/stolna-glazba/



Sa subom mogu ispuniti i veću sobu, a to što su aktivni rješava 100 problema i peripetija.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2018., 13:48   #9525
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Ja da sad kupujem, uzeo bih ove, vjerojatno i naslijepo.
https://tooloud.co/stolna-glazba/
Sa subom mogu ispuniti i veću sobu, a to što su aktivni rješava 100 problema i peripetija.
To nije review, to je reklama.
Review bez apsolutnog ijednog mjerenja nije review. To je kao da testiraš TV i diviš se kako je slika divna, puna boja, mekoće i ne znam kojih drugih pi***, a bez da izmjeriš black level, odstupanje boja, kontrast itd.

Ako tražiš aktivne zvučnike, pogledaj i nešto tipa ovo:
https://www.amazon.com/Micca-PB42X-P.../dp/B00NXAEPDC
ili
https://www.amazon.com/Edifier-R1700.../dp/B016PATXSI

Cijenom povoljniji, a vjerojatno i bolji zvučnici od ovih u linku.
Edifierov cijeli range je dosta dobar omjer price/performance za desktop korištenje, pa možeš pogledati i neke od serija koje imaju i sub (ili kupiti sub odvojeno od nekog drugog proizvođača).
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2018., 14:21   #9526
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Dakle, ako ti je slika na televizoru divna, puna boje i mekoće, ukratko, odlična ti je slika, nemoj ga kupovat prije nego napraviš sintetičke testove. Svašta...
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2018., 22:59   #9527
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Mjerenja u hi-fi? Kakav si ti početnik? Brojke su dosegle savršenstvo prije četrdesetak godina i otada se njima smo manipulira.

A Aquariusa poznam i on ne piše gluposti.

Sad, jesu bolji ili lošiji od tih koji se ne prodaju u rh, ne znam. Svakako ne tražim za sebe, moj sustav je malo ozbiljniji od te klase.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2018., 23:17   #9528
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Dakle, ako ti je slika na televizoru divna, puna boje i mekoće, ukratko, odlična ti je slika, nemoj ga kupovat prije nego napraviš sintetičke testove. Svašta...
Ako misliš da imaš preciznije oko od kalibratora ili spektrometra, be my guest.
Osobno više vjerujem mjernim uređajima.

Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Mjerenja u hi-fi? Kakav si ti početnik? Brojke su dosegle savršenstvo prije četrdesetak godina i otada se njima smo manipulira.

A Aquariusa poznam i on ne piše gluposti.

Sad, jesu bolji ili lošiji od tih koji se ne prodaju u rh, ne znam. Svakako ne tražim za sebe, moj sustav je malo ozbiljniji od te klase.
Kako možeš imat ozbiljniji sustav kada su brojke dosegnule savršenstvo prije 40 godina? U čemu je razlika?

Idealan zvučnik još nije proizveden. Pojačala i izvori zvuka (digitalni) su transparentni već neko vrijeme.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2018., 23:29   #9529
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Ajde pokaži mi razliku između dobrih i loših brojki u hi-fi.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 00:42   #9530
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Šta misliš, koji zvučnik će ti zvučati bolje?



messiah je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 17:29   #9531
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Ako misliš da imaš preciznije oko od kalibratora ili spektrometra, be my guest.
Osobno više vjerujem mjernim uređajima.
To nisam rekao. Ak uđem u dućan i provedem neko vrijeme s televizorom koji me zanima, i ako zadovolji moje prohtjeve, to je to. Ako je meni slika dobra, zabole me za kalibratore i sintetičke testove.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 17:54   #9532
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Nije svatko raspoložen da ga se laže...
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2018., 18:02   #9533
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Ovaj gornji graf je apsolutno nemoguć za 99% onoga što bi bilo hi-fi. To je satelit iz komp 2.1 sustava koji košta 89,99kn. A većina ljudi u godinama niti ne čuje preko 12kHz tako da je upitno da li bi se taj roll-off čuo.

S druge strane, ovaj donji graf bi vjerojatno izgledao vrlo slično za 99% zvučnika na tržištu, osim razlika u basu zbog veličine. Dakle, od 3 do 300k kn. I kao takav je beskoristan.

Evo, reci mi što iščitavaš iz ovih mjerenja. Pa ću ti reći koji je skuplji i bolji, a koji jeftiniji i lošiji. Razlika u cijeni je 16x.





Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2018., 01:34   #9534
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Ovaj gornji graf je apsolutno nemoguć za 99% onoga što bi bilo hi-fi. To je satelit iz komp 2.1 sustava koji košta 89,99kn. A većina ljudi u godinama niti ne čuje preko 12kHz tako da je upitno da li bi se taj roll-off čuo.

S druge strane, ovaj donji graf bi vjerojatno izgledao vrlo slično za 99% zvučnika na tržištu, osim razlika u basu zbog veličine. Dakle, od 3 do 300k kn. I kao takav je beskoristan.

Evo, reci mi što iščitavaš iz ovih mjerenja. Pa ću ti reći koji je skuplji i bolji, a koji jeftiniji i lošiji. Razlika u cijeni je 16x.

Ma uzeo sam prva 2 grafa s google images jer si napisao da su brojke dosegle savršenstvo. Možda smo se krivo shvatili. Ako misliš da su brojke dosegle savršenstvo u DAC-ovima, ampovima i izvorima zvuka, onda se slažemo
Ono što je bitno je soba i zvučnik.

Oba grafa koja sam linkao su loša. Ne prikazuje se cijeli frekvencijski spektar (od 20Hz do 20kHz), i primijenjen je 1/3 octave smoothing - trebao bi biti manji smoothing da se mogu vidjeti nepravilnosti.

Iz ova 2 grafa koja si linkao, ne piše baš previše info (i boje nisu identične) za pojedini driver.

Prvi je bolji, makar bi bilo korisnije da je na grafu prikazana suma, a ne odaziv svakog od drivera.

Također, ne piše da li je to on-axis ili off-axis response (ili sumiran). Može on-axis response biti super, a off-axis loš pa će taj zvučnik zvučati lošije nego drugi koji možda ima malo lošiji on-axis, ali dosta bolji off-axis response.

O kojim se zvučnicima radi?

Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
To nisam rekao. Ak uđem u dućan i provedem neko vrijeme s televizorom koji me zanima, i ako zadovolji moje prohtjeve, to je to. Ako je meni slika dobra, zabole me za kalibratore i sintetičke testove.
Dućan je prilično loše mjesto za odabir televizora. Svagdje je rasvjeta nabijena preko granice zdravog razuma i nećeš moći vidjeti koji je panel bolji. Vjerojatno će ti i LCD panel izgledati bolje od OLED panela. Kada te iste televizore staviš u zamračeno okruženje, dobit ćeš potpuno drugi dojam.

Zato je jednostavnije pročitati reviewe (s mjerenjima), od pouzdanih siteova. Instrumenti ne lažu, a ekipa na tim siteovima je obično dovoljno kvalificirana da ne sj*** mjerenja. Ali da ne idemo u off-topic, ovo je audio tema
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2018., 14:44   #9535
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Klipsch R-15PM kupljeni u svibnju 2017. Računa garancija postoji. Mišljenja ?

Cijena 300€
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2018., 22:03   #9536
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Ma uzeo sam prva 2 grafa s google images jer si napisao da su brojke dosegle savršenstvo. Možda smo se krivo shvatili. Ako misliš da su brojke dosegle savršenstvo u DAC-ovima, ampovima i izvorima zvuka, onda se slažemo
Ono što je bitno je soba i zvučnik.

Oba grafa koja sam linkao su loša. Ne prikazuje se cijeli frekvencijski spektar (od 20Hz do 20kHz), i primijenjen je 1/3 octave smoothing - trebao bi biti manji smoothing da se mogu vidjeti nepravilnosti.

Iz ova 2 grafa koja si linkao, ne piše baš previše info (i boje nisu identične) za pojedini driver.

Prvi je bolji, makar bi bilo korisnije da je na grafu prikazana suma, a ne odaziv svakog od drivera.

Također, ne piše da li je to on-axis ili off-axis response (ili sumiran). Može on-axis response biti super, a off-axis loš pa će taj zvučnik zvučati lošije nego drugi koji možda ima malo lošiji on-axis, ali dosta bolji off-axis response.

O kojim se zvučnicima radi?


Dućan je prilično loše mjesto za odabir televizora. Svagdje je rasvjeta nabijena preko granice zdravog razuma i nećeš moći vidjeti koji je panel bolji. Vjerojatno će ti i LCD panel izgledati bolje od OLED panela. Kada te iste televizore staviš u zamračeno okruženje, dobit ćeš potpuno drugi dojam.

Zato je jednostavnije pročitati reviewe (s mjerenjima), od pouzdanih siteova. Instrumenti ne lažu, a ekipa na tim siteovima je obično dovoljno kvalificirana da ne sj*** mjerenja. Ali da ne idemo u off-topic, ovo je audio tema



Da, boje ne koreliraju - Stereophile to tako radi. Mjerenja su mislim off-axis 30°. Prvi je Quad S-2 (https://www.stereophile.com/content/...r-measurements) od 999$, a drugi je Sonus Faber Guarnieri Tradition od 15,900$ (https://www.stereophile.com/content/...on-loudspeaker). Uzeo sam ih nasumce, pošto su slične veličine.


Vidiš, ja bi naslijepo odabrao drugi, zbog dubljeg basa i neutralnijeg midrangea. Ali i ovaj mali test pokazuje da su takva kao sasvim objektivna mjerenja misleading pošto si izabrao puno jeftiniji i vjerojatno lošiji zvučnik (ne znam, nisam ih čuo). Za mjerenja sam mislio prvenstveno na DAC-eve i pojačala, ali u dobroj mjeri se odnosi i na zvučnike - danas svi igraju nogomet


Mislim da nije moguće spariti idealan sustav samo po mjerenjima. Puno je tu elemenata karaktera zvuka za koje i da dobijem odgovarajuća vrlo detaljna očitanja, nisam siguran da bi ih uspio odgovarajuće očitati. Dosad sam uvijek birao po uhu, s time da mi je jedino moj sustav sasvim mjerodavan zato što poznam svaku komponentu i dobro znam što se promjenilo. Na tuđim sustavima je previše nepoznanica.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2018., 01:14   #9537
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Da, boje ne koreliraju - Stereophile to tako radi. Mjerenja su mislim off-axis 30°. Prvi je Quad S-2 (https://www.stereophile.com/content/...r-measurements) od 999$, a drugi je Sonus Faber Guarnieri Tradition od 15,900$ (https://www.stereophile.com/content/...on-loudspeaker). Uzeo sam ih nasumce, pošto su slične veličine.


Vidiš, ja bi naslijepo odabrao drugi, zbog dubljeg basa i neutralnijeg midrangea. Ali i ovaj mali test pokazuje da su takva kao sasvim objektivna mjerenja misleading pošto si izabrao puno jeftiniji i vjerojatno lošiji zvučnik (ne znam, nisam ih čuo). Za mjerenja sam mislio prvenstveno na DAC-eve i pojačala, ali u dobroj mjeri se odnosi i na zvučnike - danas svi igraju nogomet
Trebao si linkat ove grafove:



Makar se i iz tih grafova ne da isčitat previše.
Dobar primjer grafa je:


Odabrao sam prvi jer mi se po grafovima čini da ima bolje rješene crossovere, tj. LPF i HPF.

Nije baš trivijalno u glavi sumirat logaritamske vrijednosti iz grafa Makar i na ovim grafovima nisu toliko različiti, osim što Quad ima baš gadan boost na 100Hz.
Oba zvučnika bi imala koristi od room correction algoritma (Dirac npr.).

Morao bi naći negdje u knjizi od Floyd Toola, ali uglavnom uspoređivao je u blind testovima zvučnik od 200$ i 20000$. U blind testu je uvijek pobijedio onaj od 200$, a u testovima gdje su mogli vidjeti zvučnik je uvijek pobjeđivao onaj od 20000$

Tako da nije u šoldima sve.
Ono što je zajedničko svim istraživanjima koje sam čitao je da korisnici preferiraju flat frequency response (što ne znači 100%, netko možda više voli boostan bas ili midrange), zato se zvučnici i pokušavaju dizajnirati sa što ravnijim frekvencijskim odzivom.

Ionako je do 300Hz veliki utjecaj soba gdje su smješteni zvučnici, tako da možeš imat i idealan frekvencijski odziv, ali to ne znači previše ako su smješteni u lošoj sobi/sobi koja nije akustički tretirana.

Citiraj:
Autor thunder11 Pregled postova
Klipsch R-15PM kupljeni u svibnju 2017. Računa garancija postoji. Mišljenja ?

Cijena 300€
Dosta su ih hvalili na reddit/budgetaudiophile.
Osobno ih nisam čuo, ali možeš tamo bacit oko.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2018., 09:48   #9538
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
neka preporuka za samostojeće zvučnike, stereo, trosistemce do 5000 kn? Gledat će se većinom filmovi, muzika će se slušati puno manje. Volio bih da budu crni ili bijeli, ostale boje mi se ne uklapaju u ostatak opreme
Spojit će se na Onkyo 656 reciever i vrlo vjerojatno dolazi i subwoofer u sistem.

Hvala!
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2018., 12:23   #9539
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ne kužim zašto doslovno bacate pare na prejeftine trosistemce i to na ht gdje će biti upareni sa sub-om.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2018., 15:31   #9540
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
Syss meni trebaju zvučnici većinom za gledanje filmova. Treba mi jači trosistemac, u tom cjenovnom rangu i kasnije ću nabaviti sub i vjerojatno surround. Ali to je nevažno, za početak mi trebaju ti zvučnici. Bacanje para ili ne, moja stvar, to me veseli. Ako imaš neki savjet slobodno predloži.

Zadnje izmijenjeno od: alengrosevic. 31.10.2018. u 17:09. Razlog: korekcija posta
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na