Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.06.2011., 09:08   #1
ShAd0w_dAnCeR
Premium
Moj komp
 
ShAd0w_dAnCeR's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: BJ/ZG
Postovi: 536
(riješeno) Komp se ne želi bootat nakon 6 mjeseci spavanja

mkay, danas idem upalit svoj komp nakon 6 mjeseci i ne želi se bootat.
mislim si, ok, resetirat cu cmos i to ce bit to... ali neeee. onda sam otpojio jedan hard disk i jednu pločicu rama - nije pomoglo. (probao sam s obije pločice posebno)
zatim sam polegnul komp na krevet, otpojio grafu, ventove, rame i zvučnu i sve skupa preusisavao kao i kuciste. nije pomoglo.

ok, onda sam shvatio da je došlo vrijeme da spojim zvučnik od kucista na matičnu pa na taj način indentificiram problem.
mislite si, šta vele beepovi? pa eto: imam nezaustavljiv cycle kratkih beepova, što po manualu moje matične kaže: "power problem". a napajanje je corsair 550VX te se vent vrti (od napajanja). pa nije valjda da sam ja prva osoba kojoj ce cors krepat pri normalnim uvjetima?

konfa:
gigabyte ep45-ds3l
2x2 kingmax ddr2 2gb
intel e7200@tr ultra ext
corsair 550vx
gigabyte hd4870 512mb
hdd: wd 640GB / wd 1tb (probao sam bootat i bez njih al ista stvar)

help pliz?

eh i da, prilikom paljenja kompa (ekran je dobro spojen) ne dolazi do ničega ne ekranu...
ShAd0w_dAnCeR je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2011., 09:21   #2
taip@n
Master of the VCR
Moj komp
 
taip@n's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 340
baci oko na kondenzatore.... da se nije neki udebljao malo za vrijeme zimskog sna...
ne mora biti problem u napajanju, može biti i u naponskom sklopu na matičnoj...
__________________
♦ As i was going up the stair ♦ I met a man who wasn't there ♦ He wasn't there again today! ♦ I wish, I wish he'd stay away.♦
taip@n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.06.2011., 09:32   #3
ShAd0w_dAnCeR
Premium
Moj komp
 
ShAd0w_dAnCeR's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: BJ/ZG
Postovi: 536
pogledao sam al kolko mi se čini svi su normalni... :S
jjoooooooooooooooj poludit ću. 6 fakin mjeseci i sad on mene zajebava.
ShAd0w_dAnCeR je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2011., 10:06   #4
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,473
Ne znam kako je bilo u tvojem kraju, ali sad u zadnjih mjesec dana bilo je dosta gadnih nevrjemena, mozda je negdje udarilo i sprzilo ti napajanje.
Nabavi drugo da se uvjeris u ispravnost ostalih komponenti.
veve je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2011., 10:30   #5
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
Uzmi neko drugo napajanje za probu. Ako se komp upali, znaš šta ti je raditi (daj Bog da još imaš gare na Corsu).
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2011., 10:31   #6
ShAd0w_dAnCeR
Premium
Moj komp
 
ShAd0w_dAnCeR's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: BJ/ZG
Postovi: 536
da, al moj komp je cijelo vrijeme bio ištekan iz svega zapakiran u onu ogromnu crnu vrecu za smece, a radio je prije nego što sam ga ištekao bio...

znači naaajvjerojatnije je da je matična krepala?
ShAd0w_dAnCeR je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2011., 10:36   #7
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
Moguće. Probaj prvo sa zamjenom napajanja.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2011., 10:45   #8
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Često se to dešava koliko sam uspio popratiti po netu tijekom godina (i iz mojeg iskustva) a problem je uvijek i skoro uvijek u napajanju iako nema nijedan logički razlog zašto je to tako...

Provjeri prvo napajanje a onda kreni dalje.
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2011., 12:38   #9
pem7799
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: split
Postovi: 133
Ako fan na napajanju vrti, znači da ima +12V i vjerojatno je PSU ispravno. Da se uvjeriš, multimetar u ruke pa izmjeri sve napone. Taj Corsair PSU ima sve zaštite i ne bi se fan pokrenuo da je neka zaštita aktivirana...
Provjeri sve elektrolitske kondenzatore (posebno oko CPU), ne samo da nisu napuhnuti nego i da nisu procurili. Čini mi da ta MB ima polimerne elektrolite, tako da su oni vjerojatno ispravni.
Najvjerojatnije je otišla baterija ako se praznila 6 mj. Da bi temeljito očistio CMOS-postavke, izvadi bateriju na 1-2 sata i onda spoji Clear_CMOS jumper.
Izmjeri napon baterije, ako je ispod 2-2.5V, zamjeni je (napon mora biti oko 3V).
Dakle, tipujem na slabu bateriju i radi toga zbrljani CMOS...
pem7799 je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2011., 13:03   #10
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,316
Teško da je BIOS baterija stradala. Nije to tako stara ploča, a bar te baterije traju godinama.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.06.2011., 13:50   #11
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor pem7799 Pregled postova
Ako fan na napajanju vrti, znači da ima +12V i vjerojatno je PSU ispravno. Da se uvjeriš, multimetar u ruke pa izmjeri sve napone. Taj Corsair PSU ima sve zaštite i ne bi se fan pokrenuo da je neka zaštita aktivirana...
Provjeri sve elektrolitske kondenzatore (posebno oko CPU), ne samo da nisu napuhnuti nego i da nisu procurili. Čini mi da ta MB ima polimerne elektrolite, tako da su oni vjerojatno ispravni.
Najvjerojatnije je otišla baterija ako se praznila 6 mj. Da bi temeljito očistio CMOS-postavke, izvadi bateriju na 1-2 sata i onda spoji Clear_CMOS jumper.
Izmjeri napon baterije, ako je ispod 2-2.5V, zamjeni je (napon mora biti oko 3V).
Dakle, tipujem na slabu bateriju i radi toga zbrljani CMOS...

Bateriju je dovoljno izvaditi na par sekundi i to je to - pa nema matična ploča dodatni akumulator... Radio sam na pločama na kojima je CMOS baterija bila stara koliko i MB a bile su stare i po 7-8 godina tako da nema šanse da je to - no i to se lako provjeri multimetrom.
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2011., 14:18   #12
ShAd0w_dAnCeR
Premium
Moj komp
 
ShAd0w_dAnCeR's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: BJ/ZG
Postovi: 536
nakon čišcenja prašine komporesorom i svašta nešto sada ploča svira 9 dugih beepova, za što u manualu stoji "graphic card is not inserted properly"...

zajeb je što nemam multimetar... :S

ne znam šta bih napravio više...
ShAd0w_dAnCeR je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2011., 14:34   #13
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Multimetar kakav tebi treba imaš u svakoj trećoj prčvarnici po 45- 50 Kn. Bilo ih je po Getrou, Lidlu, Interšparu, Merkatoru. Ubodi si jedan, nikad ne znaš kad će ti dobro doći.

Uostalom, i da je bios baterija prazna, šta onda? Load-ao bi po defaultu i bok. To se ne bi manifestiralo na paljenju kompa i greškama, koliko je meni poznato.

Kako ti dečki kažu, prvo probaj s drugim napajanjem, a onda ćeš dalje. Grafu valjda imaš kod koga probati?
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2011., 14:36   #14
pem7799
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: split
Postovi: 133
Citiraj:
Autor ShAd0w_dAnCeR Pregled postova
nakon čišcenja prašine komporesorom i svašta nešto sada ploča svira 9 dugih beepova, za što u manualu stoji "graphic card is not inserted properly"...
zajeb je što nemam multimetar... :S
ne znam šta bih napravio više...
Ta izvadi bateriju... prije toga sve ištekaj iz struje 220V.
Ako je MB pod naponom Clear_CMOS (svejedno da li vađenjem baterije ili samo jumperom) može fulati.
To sa grafičkom je mogući simptom zbrljanog CMOS-a. Ipak očisti PCI-ex kontakte na kartici, npr. gumicom za brisanje.
Drugi put kad ne budeš koristio PC na dulji period, izvadi bateriju jer se stajanjem ona samo prazni, dočim kad uključiš komp ona se donekle i puni ali se ne može dopuniti ako je prazna.
pem7799 je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2011., 13:48   #15
ShAd0w_dAnCeR
Premium
Moj komp
 
ShAd0w_dAnCeR's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: BJ/ZG
Postovi: 536
ne pitajte me ni kako ni zašto, jer ni sam ne znam, ali - komp je proradio...
jučer sam pozvao frenda pa smo uz pizzu i cugicu još jednom sve rastavili, pousisavali i ispuhali grafulju kompresorom... i jučer sve spojimo i nece radit, i danas u 6 ujutro mi vrag ne da mira i idem još jednom probat - i radi.

'fala bogu!

zahvaljujem se dečki na pomoci...
ShAd0w_dAnCeR je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2011., 14:34   #16
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Hm, ne znači da si problem riješio, možda mu je samo šunilo pa se sad upalio a sutra opet neće.
Skeptičan sam kod ovih "čudnovatih ozdravljenja"
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na