Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.12.2010., 22:16   #1
Hari
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Mursa
Postovi: 87
Draw tablet preporuka

Jel ima netko iskustva sa draw tabletima? Uzeo bih si neki koji nije baš skup kao ovi. Imate li neki prijedlog što kupiti?
Hari je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2010., 13:35   #2
Sidd
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1
Neznam što točno smatraš skupim, ovo kaj si linkao je Wacomov homepage sa svim modelima i svaki od njih je relativno skup ili jeftin u odnosu na drugog =)

Sve ovisi za što ga koristiš i kolika ti je preciznost potrebna.Ja sam prije pol godine bio u velikoj nedoumici koj model uzeti, i detaljno sam analizirao neke proizvođače i mnogo modela, posjetio sam par frendova koji su imali neke no name do nekih genius lenovo i štajaznam verzija i na kraju se odlučio za Wacom i do danas nisam požalio.Većina recenzija na netu tvrdi da je wacom bog i batina što se tableta tiče i apsolutno su u pravu.

Inače, student sam i bilo mi je skupo dat pare za wacom, htio sam intuos a piknul sam si bamboo pen & touch za soma i neš kuna.Koristim ga za digital draw u photoshopu, i zbrush sculptanje (primarno) i za moje potrebe je odličan. Najviše me brinula razlučljivost tableta i preciznost olovke pri povlačenju linija, krugova i slično ,a tu je razlika velika između skupih modela i ovih jeftnijih. I tu sam riskirao kupujući bamboo, jer većina videa na netu pokazuje unboxing , dizajn, izgled olovke i ostale manje bitne stvari, a vrlo malo ih pokazuje sam proces crtanja,performanse, oblik linija, i što kvalitetan crtač može napraviti s njim te u kojim aplikacijama.

Uglavnom koristio sam ga u autodesk sketch book pro, photoshopu, zbrush,softimage xsi od aplikaciija nikad nisam imao problem s driverima, s odazivom ili s čim drugim, radi savršeno. Driveri izlaze konstantno, moš si nariktat sve, od pressure lvla olovke, kalibrirat centar ekrana na tabletu, hotkeyeve za tipke u raznim aplikacijama, podesit ga za ljevake/dešnjake etc.Olovke su pressure sensitive, ako lagano povlačiš dobiš laganu liniju ak stisneš dobiš debelu bold, strašno dobro napravljeno, ko da s olovkom radiš.
Svi wacomovi tableti imaju onaj "feel" ko da crtaš po papiru, jer plastika nije glatka nego je blago rečeno grublja i kad ti tip pen-a prolazi po površini ne proklizava i nemaš onaj plastični osjećaj ili zvuk , neznam kako to bolje objasnit al recimo da si zvučno možeš predočit kao kad brzo skiciraš na papiru ili povlačiš linije, dok npr neki geniusov koji sam probao i neki za kojeg neznam marku al je bio dvostruko veći format s 15 hotkey tipki i cjenovno malčice skuplji od bambooa je imal zvuk ko kad tareš plastiku o plasiku. Bamboo olovke imaju male plastične nastavke (pen tip) koji se troše kad skiciraš, neš ko "mine" za tehničku olovku i neki ljudi komentiraju na wacom forumu da su im se jako brzo istrošile , ja sa m dobil 4 u paketu, i još sam na prvoj, al sad bi bilo vrijeme da promjenim.
Paketić novih je oko 15€.Uglavnom ja sam prezadovoljan.

Mane još nisam našao, ako ga se uspoređuje s Intuosom ili onima od 12 do 20 tisuća kuna, garant ima mane, npr ja bi za početak izdvojio olovku, nije ergonomska, ovi skuplji modeli imaju fino dizajnirane s gumom, bamboo je čista plastika (mene ne smeta ni najmanje) iako vidim da je izašao Bamboo special edition s olovkom ala Intuos. Onda npr, pošto je moj bamboo pen & touch, moram priznat da touch komponentu nisam nikad koristio, ima onih nekih flickova koje radiš rukom koje jednostavno brže izvedeš olovkom nego rukom.(touch & pen sam uzeo zbog eraser gumice na olovci i 4 hotkey tipke a ne zbog touch flickova =) )

Važna stvar za koju sam zahvalan je što je mali tablet, (veličinom malo manji od A4 papira,pen active area 5.8 x 3.6 in) i kad crtam, ruka mi se ne miče puno nego mogu skicirat ko na papiru bez da mašem gore dolje il se gubim/tražim na monitoru di mi je pointer, jer mali dio crtačeg područja na tabletu predstavlja desktop na monitoru u određenoj rezoluciji, tako da brže radim.

Također bih napomenuo da dok sam učio zbrush sam kupio neke tutorijale s
idrawgirls , gnomon workshop i digital tutorsa i svi u svima su instruktori koristili wacom tablete.


Al sam se raspisao =)
Uglavnom htio sam dat opis iskustva iz prvog lica , jer sam prije pol godine i sam tražio i razbijao glavu što i kako uzeti a na netu nije bilo recenzija di neko stupnjevito prođe kroz drivere, pa povlači linije malo u photoshopu pa pokaže pen pressure etc. nego freaking unboxing :P
Sidd je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.12.2010., 18:17   #3
_saiko
system kaiser
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zg
Postovi: 194
Mislim da ti je najbolje gledati wacomove tablete. Gledaj shto ti budjet dopusta i garantirano ces biti zadovoljan
_saiko je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2010., 19:25   #4
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Jedna napomena, s tabletom ne očekuj da ćeš crtati poput Van Gogha isti tren kada prikopčaš uređaj na PC. Bez obzira koji tablet uzmeš treba ti vremena da malo savladaš crtanje. Pogotovo što je olovka na tabletu a pogled na monitoru.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2010., 19:31   #5
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
da mozda razmislis o tabu ? ipad galaxy tab i takovi ?
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 19.12.2010., 20:34   #6
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Codiac Pregled postova
da mozda razmislis o tabu ? ipad galaxy tab i takovi ?
IMO Kapacitivne gluposti nisu za ozbiljnu primjenu,
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na