Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.06.2010., 17:41   #1
P_KAMENi
Premium
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 232
razlika izmedu kvalitetnih i manje kvalitetnih kucista?

ispricavam se ako pitam gluposti ili ako je netko vec obradio temu


dajte mi molim vas objasnite koja je razlika izmedu nekog xy kucista za 150kn i nekog sa imenom koje dode 1000kn.
shvacam da debljinom lima utjecemo na glasnocu samog casea, i da su skuplja kucista cesce "moding friendly"

jel ima jos koja razlika? ja imam jedno za 150kn, i stvarno ne vidim smisao u kupovanju nekog bijesnog...
__________________
Stari se...
P_KAMENi je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2010., 17:48   #2
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,318
Jeftino = puno šerafa, oštrih rubova, nepotrebnih zvukova, jeftina plastika
Skupo ili kvalitetno (obično skupa jesu kvalitetna) = skoro pa nema šerafa, nema oštrih rubova, skidanje diskova/optike jako jednostavno, kvalitetne tipke, kvalitetna plastika, bolji protok zraka, buka, čvrsta

to je to ukratko.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.06.2010., 17:57   #3
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
generalno - kvaliteta, cable management, dizajn, ime, mogucnost ventilacije, nacini ugradnje diskova/hladnjaka/kartica.
plus zavrsna obrada, nije jednako sirovo odrezan lim, i dodatno obraden lim.

ali generalno slazem se, niti osobno ne vidim razlog zasto bi neko kuciste kostalo preko 1000 kuna, jer nema sanse da je materijal i izrada = tolika cijena. no onda opet se sjetim, stvar je to i prestiza, imena i (opet) imena. cisto da se razumjemo, postoje kucista koja opravdavaju svoju cijenu (barem u velikoj mjeri opravdaju ulozeno jer ga imas godinama), ali postoje i kucista sa debelom cijenom koja ne nude nista osim relativno napadnog dizajna.


isto, nije moguce usporedivati kuciste za 150 kuna, i neko za 300, ili vise. ova ispod ~250 kuna, ha. ok su, moze se naci cak vrlo zanimljivih rjesenja (frontier npr, codegen je meni imao ok kucista, lc power), no to su stepenicu-dvije ispod anteca, CMa, chiefteca i tako (ovo je neki low-medium rang brand kucista). jednostavno kada raskopas veci broj kucista skuzis da ima razlike, kada krenes sredivati ventilaciju, kada su ti jagodice izrezane od kvalitetne obrade, kada malo jaci dodir i ostaje udubina........ i tako.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2010., 18:09   #4
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor P_KAMENi Pregled postova
dajte mi molim vas objasnite koja je razlika izmedu nekog xy kucista za 150kn i nekog sa imenom koje dode 1000kn.
shvacam da debljinom lima utjecemo na glasnocu samog casea, i da su skuplja kucista cesce "moding friendly"

jel ima jos koja razlika? ja imam jedno za 150kn, i stvarno ne vidim smisao u kupovanju nekog bijesnog...
Samo pogledaj ovo

">" type="application/x-shockwave-flash" width="425" height="350">
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2010., 18:11   #5
JohnNY-Z
Banned
Moj komp
 
JohnNY-Z's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zadar/Pula
Postovi: 46
Ukoliko uzimaš komp koji će ti netko sklopit jednom i idućih 5 godina ga nećeš otvarati nego ćeš za 5 godina ako ne i više jednostavno baciti ga negdje sa strane i otići po novi i ako u slučaju bilo kakvog kvara nećeš ništa dirati nego samo odnijeti komp na servis i ne tražiš bog zna kakav performance komponenti, uzmi najjeftinije kučište.

Ukoliko te išta o računalima zanima, kad si već registriran ovdje, nemaš namjeru na servis za svaki mogući problem sa kompom, ukoliko ćeš otvarati kučište, čistiti/mijenjati možda hardware, ukoliko ti je stalo do funkcionalnosti kučišta i toga da komponente rade u najboljim uvjetima i da se u tom radu onda ne nerviraš zašto neki kabel nemožeš provući kako bi htio, želiš nešto jednostavno spojiti i želiš funkcionalno kučište i slično uzmi skupo kučište. Tu vrijedi kao i kod svega, koliko para toliko muzike.

Zadnje izmijenjeno od: JohnNY-Z. 01.06.2010. u 18:22.
JohnNY-Z je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2010., 18:59   #6
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,318
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Samo pogledaj ovo

/cut/
Iz neba pa u rebra

Istina da najviše pokazuje svu "moć" kvalitetnih kučišta ali ovo ipak rijetko tko ima.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2010., 19:15   #7
m4x
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 579
[QUOTE=dh41400;1657554]Samo pogledaj ovo

uf svršio sam

to neki novi model? koliko dođe?
m4x je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2010., 19:44   #8
P_KAMENi
Premium
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 232
fyi, nisam laik sta se tice kompova
istina, nisam se susretao niti ista radio sa bilo kakvim skupljim kucistem, i sebi sam slozio relativno dobar propuh opet bez puno muke...
samo se pitam naglas
nemojte me tuci odmah :P

znaci jednostavnost koristenja je daleko ispred kod skupljih modela...

ok, sve mi je jasno
__________________
Stari se...
P_KAMENi je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2010., 20:00   #9
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
[QUOTE=m4x;1657622]
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Samo pogledaj ovo

uf svršio sam

to neki novi model? koliko dođe?
I meni su se strašno svidjeli, ali su preskupi. Po neweggu, PC-A70F (onaj sa plavim led ventom) dođe 180$, a PC-A71F dođe 220$.
http://www.newegg.com/Product/Produc...-243-_-Product
http://www.newegg.com/Product/Produc...-244-_-Product
Famozni Obsidian 800D je 270$.
http://www.newegg.com/Product/Produc...-001-_-Product
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2010., 16:27   #10
qwertz3
Premium
Moj komp
 
qwertz3's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: osijek
Postovi: 40
Onaj tko kruh zarađuje za kompom platiti će kućište 1000+ kuna...jedan od njih sam ja.
Dakle najviše su mi smetale vibracije koje je proizvodilo računalo u radu te buka ventilatora...ventilatori su zujali, vibrirao je stol za kojim sjedim a s njime i moja ruka desnica
Onda sam krenuo u akciju, pročitao more foruma i recenzija, te shvatio da tišinu i mir danas moraš kupiti. Sada ovo pišem sa skoro bešumna računala, ne žalim niti kune što sam dao
qwertz3 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.06.2010., 19:14   #11
P_KAMENi
Premium
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 232
sve jasno..
isto se moze dobiti i napraviti i sa jeftinim kucistem samo sa nesto vise kasnijih prerada.
meni je jednako tako tih komp, cuje se samo lagani sum ventilatora.
nis ne vibrira, nikakvih daljnjih problema...

malo sam vece srece ocito
__________________
Stari se...
P_KAMENi je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 12:10   #12
chomli
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Trenutno: ZD
Postovi: 90
Radje kupim jeftino kuciste pa ga kasnije modam po volji
chomli je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 12:43   #13
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Jeftino kućište nikako ne možeš izmodati da ima ono što i kvalitetnije/skuplje - stabilnost, manjak vibracija, tišinu i dobro provjetravanje. Npr. x kućište od 100kn sa stranicama debljine cigaret papira će nakon par otvaranja imati izvitoperene stranice dok CM, Chief, Antec & co. ni nakon 100 otvaranja neće imati problema s time. Ako si početnik u modanju, uzmi jeftino kućište pa uči na njemu.
Radije dam 400-500kn za kvalitetnije kućište u koje ću moći smjestiti slijedeće 3 konfe nego da za svaku kupujem novo kućište. Isto vrijedi i za napajanja. Većina iskusnih ljudi su vremenom shvatiti da nije bitno imati najbrži procesor i brdo rama nego kvalitetnije kućište i napajanje i radije će za to izdvojiti teško stečene novce nego za neki uber procesor.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 13:17   #14
chomli
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Trenutno: ZD
Postovi: 90
Neznam, kuciste mi nije toliko bitno. Napajanje - to je vec druga stvar
chomli je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 13:24   #15
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Ja sam skužio jedno-sljedeće kućište MORA imati napajanje na donoj strani,mjesto za 120mm vent naprijed,straga,gore i mora biti što dublje.
Dubina iz ovog razloga-sad imam asus vento i šta-u donjem djelu je grafa i hard koji ako su u ravnini jednostavno odsjecaju gornji dio kućišta i ovaj prednji 120mm vent uopće nema koristi kad puše ispod harda i grafe i niš zraka ne ide gore.
Tak da sam morao HDD sputiti na pod kućišta da dobijem nešto zraka...
Isto tako ako je napajanje gore,stalno uvlači topal zrak i nikakve koristi od tiših case ventova i cpu coolera kad je buka od napajanja ludilo..
Znači,s vremenom skužiš zašto treba bolje kućište-i ja sam prije mislio da je ludost dat više od 200kn za kućište..sad više ne.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 13:41   #16
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Citiraj:
Autor chomli Pregled postova
Neznam, kuciste mi nije toliko bitno.
Tu griješiš.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 14:42   #17
Deathclaw13
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Osijek - ZG
Postovi: 305
Citiraj:
Autor BojanZD Pregled postova
...Isto tako ako je napajanje gore,stalno uvlači topal zrak i nikakve koristi od tiših case ventova i cpu coolera kad je buka od napajanja ludilo...
Ne kuzim te sta oces reci? Ako je napajanje gore, a kako po zakonima fizike topao zrak ide prema gore, a napajanje ima ventilator, onda ce ono uvlaciti topao zrak IZ prostora kucista i izbacivati ga IZVAN prostora kucista, topao zrak ce nakon izlaska van opet ici ka gore.
No, na temu, skupo kuciste za razliku od jeftinog ce biti kao sto je receno bolje kvalitete izrade. Dakle recimo imamo kuciste od 200kn i od 1000kn, ovo od 200kn ima cijelu prednju stranu plasticnu, skuplje ima cijelo metalno, lim je deblji kod skupljeg te su stranice zato ravnije jer se ne savijaju same od sebe. E, sad, ono bitno kod skupljih kucista, unutrasnjost, unutrasnjost je puno bolje organizirana kod skupljih kucista, znaci ima vise mjesta, dakle i veca su prostorno skuplja kucista, recimo da ti u jeftinom kucistu danas malo bolja graficka kartica ili ide taman do mjesta di hard treba stajati ili je cak i duza, pa uopce nece stati unutra. znaci ne bi mogao drzati graficku tipa 5870 u jeftinom kucistu, 5850 mozda bi, mozda ne, ali bi hard disk morao ici negdje drugdje. osim toga recimo da u jeftinom kucistu ti kad ubacujes disk ili cd rom ili nesto onda imas lim, tu uguraj to sto imas, naciljaj rupe i zasarafi, dok kod dosta ovih skupljih imas neku vrstu mehanizma za osiguravanje, tipa cm690, ubacis cd-rom i stisnes dugme da ga zakljuca u mjestu. e, onda skuplja kucista imaju hard disk cage, znaci odjeljak (koji se moze ili ne mora moci vaditi) koji je posebno za drzati hard diskove i tamo ih ucvrstiti, smanjiti vibracije i svasta nesto. onda kod skupljeg kucista ti imas rupe na limu di ti maticna stoji da mozes posakrivat kablove iza, znaci tako si povecas protok zraka ako ti nije cijelo kuciste zapuseno kablovima. onda na nekima se moze izvaditi komplet taj lim di se treba maticna stavljat, pa ne moras stavljati komponente u kucistu, nego vani, pa uguras sve komplet u kuciste. onda u skupljim kucistima imas namijenjen neki prostor di bi drzao vodeno hladenje, imas rupe na kucistu di da provuces crijeva i slicno. eto, ima jos, ali mislim da je ovo dovoljno da se dobije neka slika o razlici...
Deathclaw13 je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 14:48   #18
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Citiraj:
Autor Deathclaw13 Pregled postova
Ne kuzim te sta oces reci? Ako je napajanje gore, a kako po zakonima fizike topao zrak ide prema gore, a napajanje ima ventilator, onda ce ono uvlaciti topao zrak IZ prostora kucista i izbacivati ga IZVAN prostora kucista, topao zrak ce nakon izlaska van opet ici ka gore.
.
Upravo to što kažeš...sav topli zrak ide prema gore,ulazi u napajanje i diže mu temperaturu pa vent od napajanja mora brže vrtiti=veća buka.
A ako je napajanje dolje,onda ono uvlači hladan zrak i nema potrebe za ubrzanjem venta na samom napajanju-lakše se ohladi,zar ne....
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 15:16   #19
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
S ovim problemom prebucnog napajanja (pod malim opterecenjem) se susrece sve vise korisnika i vecina previdi taj osnovni zakon termodinamike (toplina se prenosi prema gore).

Kao sto je vec spomenuto, u ovom slucaju je ipak mozda najjednostavnije rjesenje (ukoliko je moguce) kuciste sa donjom pozicijom napajanja ili odvojene komore za napajanje i ostatak konfiguracije.

Posto dolaze ljetne vrucine ovo se jos vise potencira u kucistima sa slabijim protokom ...

BTW zamislite samo sa kakvim se problemima susrecu ljudi koji imaju napajanja sa 80mm turbinama :S
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 15:24   #20
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Lose kuciste -> porezani prsti, muka rastavit i sastavit, zapetljani kablovi, ruzno dozlaboga (hello ladies), trula 80x80mm mjesta za ventilatore, nema filtera za prasinu, nekvalitetni front USB paneli, sve na sarafe, vibriraju...

Dobra kucista -> thumb-screws, cvrste stranice koje ne vibriraju, gumeni "gumbi" ispod da ne deru parket, cable management = bolji protok zraka, veliki tihi ventovi s regulacijom brzine (120x120mm+) = bolji protok zraka, novi i bolji razmjestaj napajanja/diskova, lako dostupna optika i diskovi, odvojeni tuneli za hladjenje diskova vrlo cesto, filteri za prasinu, cvrsti usb front paneli...

Ako kupujes komp koji koristis 30 min dnevno za surfanje, za dobra kucista te boli kita, a ako namjeravas koristit komp za ono sto je i namijenjen (posao i uzivanje), onda ne zelis slusat usisavac, ne zelis svakih 3-5 mjeseci popusit cijelu vecer da rastavis i sastavis sve jer se uselio oblak prasine unutra i zastopao coolere, volis kad je komp hladan i za vrijeme ljetnih dana i slicno.
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 16:01   #21
Herr Flick
Premium
Moj komp
 
Herr Flick's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: ČK
Postovi: 133
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
S ovim problemom prebucnog napajanja (pod malim opterecenjem) se susrece sve vise korisnika i vecina previdi taj osnovni zakon termodinamike (toplina se prenosi prema gore).
Neznam zašto svi spominju da je to osnovni zakon termodinamike a to nema veze sa termodinamikom već sa zakonima mehanike fluida (da i plin je fluid) jer topliji zrak ima manju gustoću od hladnijeg po principu uzgona zrak manje gustoće ide gore. A osnovni zakon termodinamike je zakon očuvanja energije koji nema veze sa time kako zrak struji.
__________________

Herr Flick je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 16:23   #22
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Al se volite hvatat za svaku rijec ...

"Termodinamika proučava veze između toplinske energije i ostalih oblika energije koje se u tvarima izmjenjuju u uvjetima ravnoteže. Naime, gotovo svaki oblik energije u svojoj pretvorbi prelazi na kraju u energiju toplinskog kretanja. Tako npr. trenje, električna energija, energija kemijske reakcije, svjetlosna energija i druge pretvorbama prelaze u toplinu."

Znaci racunalo je jedan primjer termodinamike tj. el. energije koja se pretvara u toplinsku i akumulira u kucistu ako nema dobrog protoka.

E sad:

Nulti zakon termodinamike (definicija temperature):

Temperatura je skalarna veličina svojstvena termodinamičkim sustavima u ravnoteži, na takav način da je jednakost temperatura nužan uvjet za termodinamičku ravnotežu. Nulti zakon termodinamike kaže da više sustava prepušteni sami sebi teže u postizanju ravnoteže: toplinske, kemijske, mehaničke, nakon nekog vremena.


"Temperatura je fizikalna veličina kojom se izražava toplinsko stanje neke tvari i jedna je od osnovnih veličina u termodinamici. Ona ovisi o tome koliko unutarnje energije sadrži neko tijelo određene mase i tlaka. Temperatura ne može prelaziti s tijela na tijelo, nego prelazi toplina, a temperature se izjednačavaju."


U prijevodu zagrijani zrak gubi na gustoci i masi te se uzdize prema gore te se pokusava prirodnim procesom izjednaciti temperatura unutar promatranog sustava, tj. racunala.

Dakle, to dvoje je apsolutno neodvojivo i ne moze se razmatrati kao nevezane teorije.

Zadnje izmijenjeno od: dh41400. 08.06.2010. u 16:31.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 17:01   #23
Herr Flick
Premium
Moj komp
 
Herr Flick's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: ČK
Postovi: 133
Pa ti si napisao "osnovni zakon termodinamike (toplina se prenosi prema gore)." Što nije točno. Zrak struji prema gore zbog manje gustoće. A toplina se prenaša s tijela veće temperature na tijelo manje temperature.

Naravno da su povezane teorije jer po termodinamici iz jednadžbe plina je p*V=m*R*T pa ispada da je m=(p*V)/(R*T) iz toga slijedi da s povećanjem temperature za isti tlak i volumen pada masa a i stime gustoća pošto je gustoća=m/V.

Termodinamika ne promatra kretanje fluida nego izmjenu energije u sustavu. A kretanje fluida je posljedica promjene gustoće.


"U prijevodu zagrijani zrak gubi na gustoci i masi te se uzdize prema gore te se pokusava prirodnim procesom izjednaciti temperatura unutar promatranog sustava, tj. racunala."

Pa svaki sustav teži ravnoteži tj. nastoje se izjednačiti tempretaure zato i prelazi toplina s procesora na hladnjak i sa hladnjaka na zrak i taj zrak poslje u atmosferi izjednačuje temperaturu sa atmosferskim zrakom što opet pokazuje da se Terma bavi izmjenom energije te ne objašnjuje zašto se fluid kreće.
__________________

Herr Flick je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 17:19   #24
knocker
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Kaštela
Postovi: 295
ja imam skupo kuciste al opet ga moram cistit svakih mjesec, dva jer prašina uđe kroz ventilaciju.

Misljenja sam da treba kupit u startu kvalitetno kuciste, jer to je dio opreme koji ce ti najduze trajat i samo minjas unutra komponente i miran si. I meni isto nije bitno koja mi je marka kuciste, bitno je da ima svoju funkcionalnost ali nazalost ta trazena funkcionalnost nosi svoju cijenu.
knocker je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 17:27   #25
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor Herr Flick Pregled postova
Neznam zašto svi spominju da je to osnovni zakon termodinamike a to nema veze sa termodinamikom ...
Citiraj:
Autor Herr Flick Pregled postova
Naravno da su povezane teorije jer po termodinamici iz jednadžbe plina je p*V=m*R*T pa ispada da je m=(p*V)/(R*T) iz toga slijedi da s povećanjem temperature za isti tlak i volumen pada masa a i stime gustoća pošto je gustoća=m/V.
Nadam se da vidis nepodudarnosti


Citiraj:
Termodinamika ne promatra kretanje fluida nego izmjenu energije u sustavu.
A toplina koja se prakticki prenosi putem medija (zraka) je ...

Citiraj:
"U prijevodu zagrijani zrak gubi na gustoci i masi te se uzdize prema gore te se pokusava prirodnim procesom izjednaciti temperatura unutar promatranog sustava, tj. racunala."

Pa svaki sustav teži ravnoteži tj. nastoje se izjednačiti tempretaure zato i prelazi toplina s procesora na hladnjak i sa hladnjaka na zrak i taj zrak poslje u atmosferi izjednačuje temperaturu sa atmosferskim zrakom što opet pokazuje da se Terma bavi izmjenom energije te ne objašnjuje zašto se fluid kreće.
Dakle ... zrak se uzdize i oslobadja toplinu i samim time se izjednacava temperatura u kucistu ... dakle, Terma itekako ima veze s time.

Da je tolika dinamika fluida u pitanju onda bi se to moglo i osjetiti rukom zar ne ... kada pricamo striktno o pasivnom hladjenju - bez ventilatora fkors (zbog prakticnih razloga).

Da ne polemiziram previse, u racunalu je osnovni princip temperaturnog izjednacavanja upravo opisan termom, pa bio medij kojim se prenosi toplina zrak, aluminij, bakar, plastika ili voda.

Ukratko bez Terme ne ide nikako.

Totalno je drugi par opanaka to sto se u racunalu koriste i ventilatori kao vanjski utjecaj na sustav, tj. unutrasnjost kucista - sto se, velikim dijelom, moze pripisati dinamici fluida.
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2010., 20:01   #26
Herr Flick
Premium
Moj komp
 
Herr Flick's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: ČK
Postovi: 133
Ok, fulal sam dok sam napisal da nema veze s termom.

Ti si napisal da topli zrak ide gore zbog osnovnog zakona termodinamike što nije istina nek topli zrak ide gore prema zakonu mehanike fluida(princip uzgona), a to da promjena gustoće proizlazi iz jednadžbe plina (što zapravo nije niti jedan zakon termodinamike) je druga stvar.

"A toplina koja se prakticki prenosi putem medija (zraka) je ... "
Kaj si htio s time reć?
Zrak kao i bilo koji medij ima svoja svojstva kao što su npr. koeficjent prenosa topline, a njegovo strujanje(laminarno ili turbolentno) samo mjenja taj koeficjent (reynolds, nusselt i preindl-ove formule). Terma naprimjer proučava koliko če se zagrijati zrak ako je temperatura hladnjaka 60°C te za to se koriste koeficjent prijelaza topline(koji se mjenja sa strujanjem)

"Dakle ... zrak se uzdize i oslobadja toplinu i samim time se izjednacava temperatura u kucistu ... dakle, Terma itekako ima veze s time."

Ovo nema opće smisla. Kao prvo zrak ne oslobađa toplinu, za oslobođenje topline treba se događati nekakav proces( kao npr. gorenje C+02= C02 uz oslobođenje topline).
Napisao si da se temperatura izjednačava jer se zrak uzdiže i oslobađa toplinu što opet nije točno, temperatura bi se izjednačila i da nema strujanja.
Npr. Ako u idealnu izoliranu i zatvorenu prostoriju pustis zrak sa 22°c i zrak sa 18°c, zrak sa 22°C će predati toplinu hladnijem zraku te će se temperature izjednaćiti i nakraju će biti zrak sa 20°c - to ti govori zakon očuvanja energije.

"Da je tolika dinamika fluida u pitanju onda bi se to moglo i osjetiti rukom zar ne ... kada pricamo striktno o pasivnom hladjenju - bez ventilatora fkors (zbog prakticnih razloga)."
Kao što sam napisao, strujanje bi samo utjecalo na koefcijent prijelaza topline.

"Da ne polemiziram previse, u racunalu je osnovni princip temperaturnog izjednacavanja upravo opisan termom, pa bio medij kojim se prenosi toplina zrak, aluminij, bakar, plastika ili voda."
Ovo si dobro napisao

Samo da kažem nakraju - moja poanta je bila demantirati da je strujanje zraka jedan od osnovnih zakona termodinamike jer kao što sam napisao jednadžba stanja plina nije zakon termodinamike i nije terma kriva što lakši zrak ide gore(već gustoća) al to što je promjena gustoće povezana sa termom je druga stvar. Jer ako ćemo tako gledati 99% stvari na svijetu su vezane uz termu.

Učio sam i položio termu na FSBu tako da nebi bilo da bezveze pričam jer znam valjda što smo obrađivali i kakve smo zadatke rješavali.



Da nebi bilo da samo Offtopičarim - Prije sam ja isto imao kučišta za 200kn i mislio da je glupo dati više za kučište al sad dok imam skuplje kučište mogu reć da nisam požalio.
U jeftinom ventilacija je loša, nema filtera za zrak, cable-managment je katastrofalan, sve vibrira i sl.
__________________

Herr Flick je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2010., 02:38   #27
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Ukratko, da ne oftopicimo previse:

Koji je osnovni razlog zbog kojeg se desava to da je gornji dio kucista topliji od donjeg?


Toplijem zraku se mijenja volumen/gustoca i tlak.

Da li je to pojam termodinamike?


Jest.

Ne planiram vise polemike pravit oko toga, sto se mene tice ...

EOD
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2010., 08:54   #28
Deathclaw13
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Osijek - ZG
Postovi: 305
^^ kakvi mulci...a ja sutra imam rok iz terme...
evo vam nesto da se zapitate, topao zrak ide ka gore, ali kako se toplina predaje s toplog na hladno, dakle topao zrak gore, hladan zrak dole, znaci toplina bi terbala preci s toplog zraka- gore, na hladni zrak - dole, cime dolazimo do zakljucka da ce sva toplina ostati na mjestu -BUWAHAHA
Deathclaw13 je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2010., 10:50   #29
BojanZD
Premium
Moj komp
 
BojanZD's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zadar
Postovi: 1,396
Ekipa, cut the crap....cilj je čovjeku dokazati "zašto kvalitetno kućište" a ne razbacivat se stručnom terminologijom.
Uglavnom,većinu toplog zraka generira proc i napajanje..prema tome dobro kućište treba imat napajanje dolje, barem 3 otvora za 12cm ventove-dolje naprijed, gore(on top) i straga gore...
Dodatni razlog za smještanje napajanja dolje je više prostora za CPU cooler,lakši kejbljivin đob, itd.
Uglavnom,mislim da je jasno šta razdvaja kvalitetna,čitaj skuplja kućišta od manje kvalitetnih-čitaj jeftinijih kućišta.
Svatko neka kupuje prema potrebama-ja samo znam da potreba rastu od kad sam na forumu...

Zadnje izmijenjeno od: BojanZD. 09.06.2010. u 13:22.
BojanZD je offline   Reply With Quote
Staro 17.06.2010., 15:36   #30
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Meni je najveći problem, kod jeftinijih kućišta, kada treba nešto ugraditi. Moraš sve živo raskopat a komp mora na stol u vodoravni položaj.
Nije nužno pravilo za jeftina kućišta, ali u većini slučajeva su očajna za ugraditi nešto, ili promijeniti nešto.

Drugi problem koji mi jeftinija kućišta stvaraju je sama zapremina kućišta, a onda i širina, pa na kraju dužina. Često se dešava da jednostavno sve komponente ne stanu u kućište, ili stanu, ali je onda protok zraka koma.

Treći problem je ugradnja ploče, na nekima moraš koristit plastiku i jedan šaraf jer inače nećeš moći upalit komp uopće zbog izboja.

Ja sam nedavno kupio kućište od doinka za 200kn, nije bilo skupo, ne znam koliko je novo, a gotovo mi je stalo sve unutra i čak sam i kablove sredio.

Mislim da 400-500kn za kućište nije puno, a to je jedna od onih komponenti (kao i monitor) gdje ne treba previše štedjeti.

Sretno u izboru.
D1viry je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na