Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.04.2009., 23:16   #1
Matt
Premium
Moj komp
 
Matt's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 1,620
Dva ventilatora 120mm na tvornički brikanom kablu

Da malo pojasnim. Imam Gigabyte Triton kučište koje je došlo sa dva ugrađena 120mm Gigabyte F121225sl DC12V 0.20A DC Brushless fan-ovima.
Bili su spojeni na tvornički brikani kabel te spojeni na napajanje. Dakle, na principu slova Y. Vrtjeli su se na max 800RPM-a.

Nakon godinu dana zaželio sam se promjene te sam kupio dva AC AF12025L ventilatora i sav sretan danas sam ih instalirao. Međutim događa se slijedeće. Ventovi bi se trebali vrtjeti 1000 RPM-a (svaki), al ovi se ne vrte ni 400RPM-a. Sad mene zanima zašto? Gledam malo podatke od Gigabytovog venta i on se vrti na 1500 - 2000 RPM-a.

E sad kad sam si već skoro sam dao odgovor a to je da je tvornički brikan kabel spojen u seriju ili praralelu , vjerojatno dijeli napon na dva dijela te na taj način snižava okretaje.

Znači, super zahebo sam se opet

No dobro imam račun iz Linksa i nisam ih oštetio pa ću ih vratiti (povrat ukoliko nisam zadovoljan od 8 dana ).

No što bi mi sad bilo pametno kupiti a da se vrti na 1500-2000RPM-a, a da hladi kad se spusti na 800-900.

No najvažnije od svega je da mi netko potvrdi moju teoriju
__________________
Svi elektronički uređaji rade na bijeli dim!
Kad dim izađe uređaj više ne radi!!!
Matt je offline   Reply With Quote
Staro 02.04.2009., 23:37   #2
Speedbreaker
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 545
Citiraj:
Autor Matt Pregled postova
Da malo pojasnim. Imam Gigabyte Triton kučište koje je došlo sa dva ugrađena 120mm Gigabyte F121225sl DC12V 0.20A DC Brushless fan-ovima.
Bili su spojeni na tvornički brikani kabel te spojeni na napajanje. Dakle, na principu slova Y. Vrtjeli su se na max 800RPM-a.

Nakon godinu dana zaželio sam se promjene te sam kupio dva AC AF12025L ventilatora i sav sretan danas sam ih instalirao. Međutim događa se slijedeće. Ventovi bi se trebali vrtjeti 1000 RPM-a (svaki), al ovi se ne vrte ni 400RPM-a. Sad mene zanima zašto? Gledam malo podatke od Gigabytovog venta i on se vrti na 1500 - 2000 RPM-a.

E sad kad sam si već skoro sam dao odgovor a to je da je tvornički brikan kabel spojen u seriju ili praralelu , vjerojatno dijeli napon na dva dijela te na taj način snižava okretaje.

Znači, super zahebo sam se opet

No dobro imam račun iz Linksa i nisam ih oštetio pa ću ih vratiti (povrat ukoliko nisam zadovoljan od 8 dana ).

No što bi mi sad bilo pametno kupiti a da se vrti na 1500-2000RPM-a, a da hladi kad se spusti na 800-900.

No najvažnije od svega je da mi netko potvrdi moju teoriju
ne kužim zakaj jednostavno ne izbaciš taj Y kabel van i spojiš ih prek normalnog Y kabla na napajanje?
btw. ak je u paralelu spojeno onda se ne snižava napon.
Speedbreaker je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.04.2009., 23:49   #3
Matt
Premium
Moj komp
 
Matt's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 1,620
Odgovor je jednostavan. Nemam kud za uštekati dva komada, a nemam ni drugi y kabel.
Znači, prema tvom odgovoru spojeni su u seriju.
Uf opet sam zaboravio i ono malo što sam znao o stuji

Kaj se tiče tvorničkog y kabla, poduži je i kroz cijelo kučište al onak decentno složeno i bilo bi mi ao izbaciti ga van.
Sad mi je sve žao što imam naviku da kad dođem u dućan i nema ono što želim (danas sam htio kupiti AC cooler za Freezer 7 pro jer je ovaj prozujo) kupim nešto što mislim da mi treba.
Nekako mi se čini da ću izvaditi oba venta van i zatražiti povrat i kupiti Chiefteca u Vemilu. Live long Yet Leon ili štoveć

Nego sad me samo interesira dal će raditi normalno sa Chieftecom? Vrti se na 1650 O/min to bi po toj nekoj računici trebalo biti 800o/min?!
__________________
Svi elektronički uređaji rade na bijeli dim!
Kad dim izađe uređaj više ne radi!!!
Matt je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2009., 11:07   #4
Speedbreaker
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 545
Citiraj:
Autor Matt Pregled postova
Odgovor je jednostavan. Nemam kud za uštekati dva komada, a nemam ni drugi y kabel.
Znači, prema tvom odgovoru spojeni su u seriju.
Uf opet sam zaboravio i ono malo što sam znao o stuji

Kaj se tiče tvorničkog y kabla, poduži je i kroz cijelo kučište al onak decentno složeno i bilo bi mi ao izbaciti ga van.
Sad mi je sve žao što imam naviku da kad dođem u dućan i nema ono što želim (danas sam htio kupiti AC cooler za Freezer 7 pro jer je ovaj prozujo) kupim nešto što mislim da mi treba.
Nekako mi se čini da ću izvaditi oba venta van i zatražiti povrat i kupiti Chiefteca u Vemilu. Live long Yet Leon ili štoveć

Nego sad me samo interesira dal će raditi normalno sa Chieftecom? Vrti se na 1650 O/min to bi po toj nekoj računici trebalo biti 800o/min?!
pa vjerojatno bi tak trebo radit, ali i sam znaš da to nije rješenje
ak već ideš u vemil link
Speedbreaker je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2009., 12:40   #5
Matt
Premium
Moj komp
 
Matt's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 1,620
Ma ok je taj adapter, al opet imam to spojeno na Zalman fanmate i preko njega sam regulirao vrtnju. Zato tako kompliciram

Mislim rade sad AC-ejevi na 400o/min i ima neki propuh, sad dal je dovoljan?
__________________
Svi elektronički uređaji rade na bijeli dim!
Kad dim izađe uređaj više ne radi!!!
Matt je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2009., 17:58   #6
the-rider
ha?
Moj komp
 
the-rider's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Poreč
Postovi: 491
da nisi nesto krivo spojio?
ja sam frendu prespajao te ventove na gigabajtovom kucistu, koliko sam vidio normalno su spojeni u paralelu, nikakva serija
the-rider je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2009., 20:25   #7
Matt
Premium
Moj komp
 
Matt's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 1,620
A što imam krivo za spojiti? 3pinski su bili Gigabayte ventovi i 3pinski je AC
Smatram da je do ovog dijeljenja jer kao što sam gore više napisao, Gigabayte za taj model navodi da se vrti na 1500-2000o/min, a meni su se redovito vrtjeli na 800-850o/min.
__________________
Svi elektronički uređaji rade na bijeli dim!
Kad dim izađe uređaj više ne radi!!!
Matt je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2009., 20:27   #8
the-rider
ha?
Moj komp
 
the-rider's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Poreč
Postovi: 491
nemam pojma, ljudi svasta uspiju izvesti
tebi su spojeni na maticnu ili na molex?
the-rider je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2009., 12:00   #9
Matt
Premium
Moj komp
 
Matt's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 1,620
Sad je spojeno na maticnu. Ali spojit cu na molex pa na fanmate. Grrr, sumnjam da cu ih uspjeti natjerati da se vrte na 1k o/min al ok.
__________________
Svi elektronički uređaji rade na bijeli dim!
Kad dim izađe uređaj više ne radi!!!
Matt je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2009., 15:34   #10
the-rider
ha?
Moj komp
 
the-rider's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Poreč
Postovi: 491
moguce da ti je problem u maticnoj, da ne daje dosta volti
the-rider je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na