Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.02.2005., 23:21   #1
cro_ghost
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 2
Dual Tualatin

Pozdrav svima!

Imam doma jedan stroj sa celeronom 700. Ploča je Abitova - BX chipset - slot 1. Naravno, koristim slotket adapter.

Izgleda da mi baš on radi probleme. Povremeno mi se desi da mi se komp neće bootat pri paljenju ili mi windowsi puknu blue screen pa se nakon toga neće bootat već samo tuli ploča.

Onda ugasim komp, malo prodrmam slotket i stvar obično radi. Nekad moram više puta gasit i zezat slotket pa se tek onda boota.

Jel je stvar u slotketu?

Nego, u vezi subjecta... Ako ne nabavim drugi slotekt morat ću promijenit ploču. S obzirom na to da imam 320 mb sdram-a i atx kućište ne da mi se sad kupovat p4 ili neki amd novi pa bi samo nabavio ploču. I tak si ja mislim već kad mijenjam ploču da stavim ploču za dva p3 procesora.

Ima li tko kakvih iskustava sa dual p3 strojevima, savjeta i sl.?
__________________
ghost
cro_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2005., 23:41   #2
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Imam SupeMicro P3TDDE (dual Tualatin 1,13 GHz), MSI 694D Pro2 (dual Coppermine 1,0GHz), TyanS2460 (dual AMD XP 2000+).

Ovak Tualatini ti u SMPu (dual) rade samo ako su -S ili ti imaju 512 L2 cachea i tih ti u RH ima malo i ko ih ima ne da ih, a koštaju ko suho zlato, novi su ti oko 200 - 300€ komad ! U pravilu Dual PIII ploče za Tualatine koriste ECC Reg memoriju ... Dual PIII Coppermine ploču ćeš isto jakooooo teško nači kao i onu za Tualatine. Dakle ako oćeš dual PIII oglasnici i plači i kumi na sve strane po netu da nađeš ploču i pazi da imaš pravu memoriju za to ...
Ako nađeš neku na bazi VIA 133/A ta ti može gutat običan RAM kao recimo MSI 694D Pro2 ... ostale će te tražiti ECC Reg ... neke 266T isto rade sa običnim SDR/DDR modulima.
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.02.2005., 21:05   #3
Skippa-150
tualatin maniac
 
Skippa-150's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 612
Citiraj:
Originally posted by Black Dragon
Imam SupeMicro P3TDDE (dual Tualatin 1,13 GHz), MSI 694D Pro2 (dual Coppermine 1,0GHz), TyanS2460 (dual AMD XP 2000+).

Ovak Tualatini ti u SMPu (dual) rade samo ako su -S ili ti imaju 512 L2 cachea i tih ti u RH ima malo i ko ih ima ne da ih, a koštaju ko suho zlato, novi su ti oko 200 - 300€ komad ! U pravilu Dual PIII ploče za Tualatine koriste ECC Reg memoriju ... Dual PIII Coppermine ploču ćeš isto jakooooo teško nači kao i onu za Tualatine. Dakle ako oćeš dual PIII oglasnici i plači i kumi na sve strane po netu da nađeš ploču i pazi da imaš pravu memoriju za to ...
Ako nađeš neku na bazi VIA 133/A ta ti može gutat običan RAM kao recimo MSI 694D Pro2 ... ostale će te tražiti ECC Reg ... neke 266T isto rade sa običnim SDR/DDR modulima.
tamo di se spomene tualatin i dual ploća, evo ti odma dragon
__________________
COMPAQ Presario C500
Skippa-150 je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2005., 00:15   #4
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
gle onaj koj proba SMP više se ne vraća na singl ili ako se vrati pokaje se , vidi Cata za recentni primjer očekujte na tržnici neku A64 konfiguraciju uskoro ... mislim da karikiram za usporedbu ali da li bi ti u krevet sa jedno recimo Jadziom Dax ili sa dvije Jadzije Dax ili ako voliš silikon sa jednom 7of9 ili sa dvije 7of9
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2005., 10:50   #5
Jozha
Banned
Moj komp
 
Jozha's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Sesvete/Soblinec
Postovi: 772
Kakva je shema sa Xeon procovima i HT-om? Jel možeš vrtit recimo 4 nezavisna threada odjednom?Ono recimo ja pokrenem 4 SETI-ja!

I da jel moguče OC-at dual ploče?Kakva su iskustva sa time?
Jozha je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2005., 12:28   #6
MasterX
do you speak it?
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: ::1
Postovi: 1,625
HT tehnologija ukljucuje drugu "logicku" jezgu, to je kao jos jedan procesor (realno su dobici oko 20%)

znaci ako imas 2 XEONa sa HTom, to je kao da imas 4 procesora (opet kazem to nije kao pravi 4xCpu sistem, ali nije ni predaleko od njega)

za tako nesto ti treba OS koji podrzava 4 procesora (a to Win2k i WinXP ne mogu)
mislim da mogu Serverske verzije tih OS-ova... i linux dakako...

dual ploce i OC nikad neidu u istoj recenici... btw obicno dual ploce traze ECC REG memoriju (treba obratiti paznju da to nije "obicna" memorija kakvu mozete kupiti u skoro svakom informatickom ducanu...
MasterX je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2005., 21:44   #7
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
2 cpu-a?

shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2005., 22:24   #8
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by MasterX
HT tehnologija ukljucuje drugu "logicku" jezgu, to je kao jos jedan procesor (realno su dobici oko 20%)

znaci ako imas 2 XEONa sa HTom, to je kao da imas 4 procesora (opet kazem to nije kao pravi 4xCpu sistem, ali nije ni predaleko od njega)

za tako nesto ti treba OS koji podrzava 4 procesora (a to Win2k i WinXP ne mogu) ...
Zapravo, Win XP radi razliku izmedju fizickih i logickih procesora, tako da se Win XP Pro mogu uredno vrtiti na dual-Xeon sa HT. Win XP Pro u tom slucaju vidi 4 procesa, provjereno.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2005., 22:35   #9
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by Jozha
Kakva je shema sa Xeon procovima i HT-om? Jel možeš vrtit recimo 4 nezavisna threada odjednom?Ono recimo ja pokrenem 4 SETI-ja!
Pokretanje vise istanci iste aplikacije ovisi o samoj aplikaciji. Npr. grid.org ne dozvoljava da se dvije istance istovremeno izvrasavaju. Doduse, pod Win XP Pro se moze prevariti preko "fast user switching" i "compatibility mode".

Za seti ne znam, nisam ga nikada ganjao. Ako na P4 HT mozes pokrenuti dvije istance setia istovremeno, znaci da ih mozes i 4 komada na dual-xeonu.

Jedini bed je cijena: Xeoni su skupi (i moras kupiti dva identicna, napravljena istog tjedna u istoj tvornici, idealno ako imaju s/n jedan za drugim), dual-proc ploce u 99% slucajeva zahtjevaju ECC, a dosta cesto i ECC Reg, treba malo sposobnije kuciste u koje se to moze smjestiti i efikasno hladiti (npr. ENlight EN-8950) i serverski PSU koji ima sve potrebne konektore za doticnu serversku plocu. Dalje je sve standardno.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2005., 23:29   #10
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Citiraj:
Originally posted by gpremec
moras kupiti dva identicna, napravljena istog tjedna u istoj tvornici, idealno ako imaju s/n jedan za drugim), dual-proc ploce u 99% slucajeva zahtjevaju ECC, a dosta cesto i ECC Reg
pa ne bas, pogledaj malo onaj link gore pa ces vidjeti (hint: forumi), pogotovo ako ne mislis o/c-at. Daleko od toga da ne bi bilo idealno da jesu serijski brojevi jedan iza drugoga, ali bas da je to uvjet....

sto se tice ecc/reg ni to nije tocno, ima ploca na i875 chipsetu tipa ASUS NCCH-DL (nasljednik PC-DL) gdje mozes staviti obicnu memoriju.

svaki xeon (2.8 recimo) su oko 2.5k kuna + ploca cca 2k, sve skupa za jedno 6-7k kuna imas dual xeon sistem. Nije puno za to po mom misljenju.

@jozha - ekipa je u te ploce (NCCH-DL npr) gurala 2 1.6G low power xeona na 3.2-3.5G
shimpa je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.02.2005., 11:06   #11
Jozha
Banned
Moj komp
 
Jozha's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Sesvete/Soblinec
Postovi: 772
SETI--ja 2kom mogu vrtit na HT-u doma tak da bi onda radilo i sa Xeonima.Valjda.Više tek me Shimpa podsjetio da je Asus napravil dualku sa i875 chipsetom.Opaki OC!

Ma pusti snovi.Ko ima 7-8soma nek kupuje.Ja nemam
Jozha je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2005., 00:39   #12
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by shimpa
pa ne bas, pogledaj malo onaj link gore pa ces vidjeti (hint: forumi), pogotovo ako ne mislis o/c-at. Daleko od toga da ne bi bilo idealno da jesu serijski brojevi jedan iza drugoga, ali bas da je to uvjet....
Vodim se onim sto preporuca sam Intel. Prvi preduvjet za dual-Xeon je da budu iz iste tvornice, a ovo o tjednima i s/n se svodi da je idealno da budu s istog wafera.
Ako imas iskustvo da dva ne-identicna Xeoa rade zajedno (pri tome ne mislim na frekvenciju, naravno), super.
Citiraj:
Originally posted by shimpa
sto se tice ecc/reg ni to nije tocno, ima ploca na i875 chipsetu tipa ASUS NCCH-DL (nasljednik PC-DL) gdje mozes staviti obicnu memoriju.
Kao sto sam rekao:
Citiraj:
Originally posted by gpremec
...dual-proc ploce u 99% slucajeva zahtjevaju ECC, a dosta cesto i ECC Reg....
Jedna ili dvije ploce su kap u moru, i spadaju u onih 1%.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2005., 15:52   #13
kian
Premium
 
kian's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 600
Citiraj:
Originally posted by Jozha
Više tek me Shimpa podsjetio da je Asus napravil dualku sa i875 chipsetom.Opaki OC!

Dobra ta NCCH-DL dobra...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	fieldski_ncch-dl.jpg‎
Views:	155
Size:	86.9 kB
ID:	3333  
kian je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2005., 18:22   #14
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
decki imate kakav CPU viska (s370 700-1300mhz) , ono mali nece u dual iz nekog razloga....
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2005., 20:42   #15
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by kian
Dobra ta NCCH-DL dobra...
CPU-Z krivo cita procesor, ja ne znam matematiku, ili nesto trece?

Xeon 2.4 sa mnoziteljem 14?
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2005., 22:13   #16
kian
Premium
 
kian's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 600
Citiraj:
Originally posted by gpremec
CPU-Z krivo cita procesor, ja ne znam matematiku, ili nesto trece?

Xeon 2.4 sa mnoziteljem 14?
Na neku foru mogu mjenjati mnozitelj samo kako ? :confused:
kian je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2005., 22:33   #17
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Citiraj:
Originally posted by SlavoS
decki imate kakav CPU viska (s370 700-1300mhz) , ono mali nece u dual iz nekog razloga....
PIII 700 ako nosi oznaku SL3VL ili SL3T3
neće raditi u SMPu ... a oni 1300 ako nemaju 512 L2 također ne rade u paru ...
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na