Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.12.2022., 10:20   #64681
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Igorr prica o Zd - Zg relaciji, tako da mu gorivo nije 1.90 EUR po litri, osim ako stvarno elektricni ne puni doma u Zd/Zg, a ICE-ove koje je vozio je punio u njemackoj.

Kuzim ja prednosti EV-a i stvarno nemam nista protiv njih, al mi mrak padne na oci kad mi izleti neki ovakav post u stilu "EV clinic" i slicno, di se ovak religiozno racionalizira kupnja EV-a poput evo, Igorra, koji prakticki zaradjuje svakim predjenim kilometrom, toliko su dobri EV-ovi...
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 10:31   #64682
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Slazem se, ovo gore je stvarno bio "EV clinic" level post, ali evo kod mene realnih brojki. Kao sto rekoh, nije ni da ih ja previse volim, ali za mali gradski auto je ovo idealno. Jos kad tome dodam da ovamo za EV-ove nema godisnjeg poreza (za BMW placam 383€ godisnje), a kasko (400+€) mi se vrati kroz godisnju THG premiju, ja stvarno nemam zamjerke. Da ne pricam koliki mi je plus sto mi zena vise ne vozi BMW
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 10:32   #64683
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Vi ljudi shvacate da se u Svicarskoj i Francuskoj planiraju redukcije struje na drzavnoj razini i da se svi ne-esencijalni potrosaci skidaju sa mreze? Kakvi mrtvi EV u ovoj situaciji?!

https://www.telegraph.co.uk/world-ne...and-plan-deal/

https://www.rfi.fr/en/france/2022120...ut-this-winter
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 10:38   #64684
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Mislim da Igor ne priča da se vozi samo Zg-Zd i na tome štedi kn/km, nego da je tako u prosjeku. Bolje da on pojasni.

Po mom iskustvu, u gradu je EV daleko štedljiviji.

Iskreno, te sam sreće da nisam nikad morao paziti koliki je račun na benzinskoj ili na punjaču. Vozim na struju jer mi je super voziti na struju.

Ali ja sam jedan od onih koji je suzu pustio kod gledanja "Who killed the electric car" prije 15 god pa samo liječim traume .
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 10:39   #64685
GoGzS
Premium
 
GoGzS's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 979
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Vi ljudi shvacate da se u Svicarskoj i Francuskoj planiraju redukcije struje na drzavnoj razini i da se svi ne-esencijalni potrosaci skidaju sa mreze? Kakvi mrtvi EV u ovoj situaciji?!

https://www.telegraph.co.uk/world-ne...and-plan-deal/

https://www.rfi.fr/en/france/2022120...ut-this-winter
Nije mi to neki argument, isto tako mogu uvest redukciju na to tko moze a tko ne moze kupit gorivo (nije da se nije desavalo). Zivimo u "izazovnim" vremenima, kako bi neki rekli.
GoGzS je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 10:46   #64686
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Mislim da Igor ne priča da se vozi samo Zg-Zd i na tome štedi kn/km, nego da je tako u prosjeku. Bolje da on pojasni.

Po mom iskustvu, u gradu je EV daleko štedljiviji.

Iskreno, te sam sreće da nisam nikad morao paziti koliki je račun na benzinskoj ili na punjaču. Vozim na struju jer mi je super voziti na struju.

Ali ja sam jedan od onih koji je suzu pustio kod gledanja "Who killed the electric car" prije 15 god pa samo liječim traume .
Eko se ostvari ovo sto Calypso gore pise, tebi cu ovaj elektro romobil sa Fiat oznakom dovesti pred vrata pa se ti misli sta ces sa njim. Pfff, kakav dripac, nagovorio me na prometalo koje ce uskoro biti zabranjeno...
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 10:47   #64687
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Kako je Pavle Kalinić mogao imati tenkić za slučaj iznimnih situacija, tako mogu Ch i Fra kao jednu od mjera za smanjenje vjerojatnosti od blackouta upisati restrikcije vožnji EVa.

Btw jedan od valjanih razloga za smjet se voziti je "Idem u shopping/trgovinu".

To je prijelazan Europski fenomen uzrokovan nekolicinom razloga: loš tempo remonta Fra nuklearki, nedostatak ruskog plina, ispad ukrajinske mreže (koja je bila veliki izvoznik).

Ostatak svijeta nema tih problema i tamo emobilnost jako napreduje. U USA ce biti haos od 1.1.2023. jer na snagu stupa veliki broj poticajnih mjera za zelenu industriju.

Citiraj:
Autor WraGG Pregled postova
Eko se ostvari ovo sto Calypso gore pise, tebi cu ovaj elektro romobil sa Fiat oznakom dovesti pred vrata pa se ti misli sta ces sa njim. Pfff, kakav dripac, nagovorio me na prometalo koje ce uskoro biti zabranjeno...
Dobiješ Pevec agregat pod bor
Uostalom, ako se uopće ne voziš, najviše štediš!
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 10:50   #64688
Tumor
prof.dr. gospodar svemira
Moj komp
 
Tumor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 382
Meni se nekako sve vise svidjaju PHEV, odnosno plug-in hibridi. Osim njihove cijene naravno.
Vecinu kilometara odradim po gradu i onda je taj domet od 40-60km koliko imaju na struju (po podacima) sasvim dovoljan za jedan dan gradske voznje. Ako i "zafali" uvijek je tu benzinac. Zivim u kuci, pa mi nije problem punjenje.

Kada idem van grada negdje na put ne moram planirati punionice i strepiti da li cu imati gdje napuniti struju jer ima i klasicni benzinac, a benzinskih ima svugdje. Znam da prilikom rada na benzinskom motoru trosi vise (a i slabije ide) od klasicnog ICE sa istim motorom zbog povecane tezine, ali to mi je s obzirom na omjer voznje struja/benzin sasvim jos uvijek prihvatljivo jer kao sto sam napisao vecina kilometara je u gradu. S druge strane kada se oba kombiniraju tu je lijepa snaga.

Uglavnom, meni se cini nekako je bi meni trenutno najbolje "sjeo" neki PHEV jer vecinu vremena mogao bi na struju, nije mi problem puniti, a kada zatreba tu je uvijek benzinac i ne moram strahovati zbog dometa, punionica, guzvi na punionicama i slicno.
Nemam namjeru tako skoro mijenjati auto, ali kada bude vrijeme definitivno cu dobro promotriti i ponude plug-in hibrida.
__________________
If you are not paranoid you don't have enough information
Tumor je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 11:12   #64689
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
Stvarno nemam nista protiv EV-a, al su postovi poput ovog razlog zasto mi oci automatski zakoturaju kad EV ekipa krene pricat (cast izuzecima).

Znaci ti USTEDIS kunu po kilometru vozeci EV... pa ajmo secirat malo:
Cijena goriva po litri je 10.60 kn, a za svrhu ovog izracuna struja je DZABE...
Ako ti "stedis kunu po kilometru" to bi znacilo da racunas da neki benzinac/dizelas actually trosi vise od kunu po kilometru, a posto je u ovom izracunu struja dzabe, racunamo da benzinac trosi tocno kunu po kilometru tako da mozemo dobiti tu ustedu...
x * 10.60 = 100 -> x = 9.43
Znaci moj C70, koji je 2.4 atmosferac i nije najstedljiviji auto na planeti, je average na zadnjih 10k km koje sam roadtripao po Europi (70ak % otvorena cesta, 30% razgledavanje gradova) imao 8.1 litara na 100 km.

Osim ako ti netko ne placa da vozis taj auto (a citajuci postove razne EV ekipe, fakat dobijem osjecaj da radite kao sales za autoindustriju), ovo sto si napisao je nemoguce...

Uz cijenu struje kakva je, da bi ti "ustedio kunu po kilometru", benzinac/dizelas bi morao trositi 11+ litara na 100km...
Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
Igorr prica o Zd - Zg relaciji, tako da mu gorivo nije 1.90 EUR po litri, osim ako stvarno elektricni ne puni doma u Zd/Zg, a ICE-ove koje je vozio je punio u njemackoj.

Kuzim ja prednosti EV-a i stvarno nemam nista protiv njih, al mi mrak padne na oci kad mi izleti neki ovakav post u stilu "EV clinic" i slicno, di se ovak religiozno racionalizira kupnja EV-a poput evo, Igorra, koji prakticki zaradjuje svakim predjenim kilometrom, toliko su dobri EV-ovi...

To što si ti nepismen za matematiku nije moj problem

Ali evo ti u kratko:
Prosječno sam u zadnjih godinu dana trošio 90 -110kn na 100km (ovisno o mjesecu tj. trenutnoj cijeni goriva), jer mi auto troši cca 8.5l/100km.

Cijena jeftine struje je oko 0.5kn/kWh, auto koji sam naručio realno troši u prosjeku nešto ispod 200Wh/km, odnosno 20kWh/100km, daklem nekih 10kn/100km.

Razlika je odokativnih 100kn po 100km, odnosno nekih kunu po km.
A ako ti je lakše - može pasti i na 0.9kn po km ako se stabiliziraju cijene goriva.

S tim da imam sad i solare na krovu, tako da ću se osobno voziti i po osjetnoj boljoj računici, ali ajde neka ostane ovih 0.9-1kn po km uštede.

Citiraj:
Autor GoGzS Pregled postova
di se ovak religiozno racionalizira kupnja EV-a poput evo, Igorra, koji prakticki zaradjuje svakim predjenim kilometrom, toliko su dobri EV-ovi...
A i da se malo spustim na tvoju razinu, gušta radi - toliko su dobri ICE-ovi da izbiju znanje matematike ovim ICE-libanima ()
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 11:21   #64690
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
3. kako su punjenja 99% vremena doma, zapravo ću godišnje i uštedjeti vrijeme koje bi inače proveo na pumpi - brzina punjenja nije problem

Kako jedan od najvećih nedostataka odjednom nije problem?

I na koji način štediš vrijeme neodlaskom na pumpu, ako moraš n puta više puniti bateriju?
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 11:25   #64691
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Kako jedan od najvećih nedostataka odjednom nije problem?

I na koji način štediš vrijeme neodlaskom na pumpu, ako moraš n puta više puniti bateriju?
Pa rekao sam ti da je 99% punjenja doma.

Po gradu je EV jako efikasan, i dok god se vozim samo po gradu - morat ću puniti jednom u par tjedana, ovisno o kilometraži.
A punit ću ga tako što ću jednom u tih par tjedana auto prištekati na svoj kućni punjač, na što će mi otići valjda punih 10.2 sekunde jer se punjač nalazi točno di mi dolazi i otvor za punjenje na autu

Za put ZD-ZG i obrnuto, samo ga večer prije puta uštekam da se napuni i to je to, istih 10.2 sekunde potrošene.


Meni se majke mi čini da nitko ništa ne pročita s razumjevanjem.
I da se ponovim - EV nije idealno riješenje za sve ljude, i postoje i dalje stavke na kojima moraju proraditi.
Ali daj si probajte posvijestiti da to što EV nije za vaše potrebe - ne znači da nije ni za čije potrebe.
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 11:33   #64692
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Citiraj:
Autor Tumor Pregled postova
Meni se nekako sve vise svidjaju PHEV, odnosno plug-in hibridi. Osim njihove cijene naravno.
Cijena i je najveći dealbraker, uzmimo za usporedbu RAV4 hibrid i plugin.
Razlika je 360k vs 460k kn (ista oprema i oba AWD).
100 000 kn je poprilično upitna isplativost ako se gleda ušteda na tankanju/punjenju.

AWD RAV4 hibrid troši u prosjeku 6L (sprit monitor), moguce da po gradu je to 5-5,5.
E sad 100 000kn u novčaniku i ajmo reć 5,5L potrošnje vs punjenje svaki dan (i to nešto košta) i 100 000 kn manje u novčaniku
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2022., 12:14   #64693
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Može li netko umjerenim rječnikom pojasniti zašto se svi odmah nabruse na BMW/BEV.
Kao da rade u ICE autoindustiji i egzistencija im ovisi o tome (ja recimo radim pa se ne žalim).
Da li je zbog cijena auta i straha da će izbor biti ili skupi BEV ili bez auta?

Iskustva s hibridima u Njemačkoj iz 2. ruke:
> tko puni doma, brzo pređe na BEV jer skuže da nikad ne toče na pumpi ili možda 3-4 x godišnje. Tu se mogu pomiriti s punionicama.

> službeni s