Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.09.2006., 23:34   #1
miroo
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: www
Postovi: 5
Pomoć kod oc athlona 64 x2 4200

Pozdrav svima,
ako bi mi mogli dati savjet, naime imam athlona 4200 x2 4200 i 2x1 gb ddr2 meme na 667 mhz.
nemam neka iskustva sa oc sistema a volio bih overclockat moju kantu pa ako može neki savjet, kako, šta i dokle. Planiram uzeti frezera 64 ali i već sad bi ga malo klokao...
miroo je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2006., 00:25   #2
Mr. M
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 714
bitno je da kazes i koju maticnu imas, napajanje, cija mema (proizvodjac)...
__________________

Mr. M je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.09.2006., 16:47   #3
hoskic
Freeride
Moj komp
 
hoskic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Split
Postovi: 67
I mene bi ovo zanimalo, naime dobio sa dobre savjete na forumu od konfiguracijama da kupim rađe core duo procesor ali nažalost komponente su već bile naručene dok sam stigao reagirati tako da mi ne preostaje ništa drugo nego overclockirati do bola moj adm athlon 64 x2 također 4200. Iskustva nemam uopće sa oc pošto su moja dva prijašnja compa bili laptopi ali sam voljan naučit i što je najvažnije OC me stvarno zanima. Ako može pomoć, svaka je dobrodošla . Konfiguracija je :
CPU Desktop Athlon 64 X2 4200+ (1000MHz,1000KB,Windsor,Socket AM2,Cooling Fan) box
MBO ABIT KN9 SLI, nForce 570 SLI, DDR2, zvuk, 2xG-LAN, S-ATA, PCI-E, s. AM2
2xDesktop Memory Device PATRIOT Signature Line (DDR2 SDRAM,1024MB,667MHz(PC2-5300),128 x 64,Unbuffered,DIMM 240-pin) Retail
Napajanje TAGAN 480W Easycon, Super Silent, TG480-U15, PCI-E, S-ATA, ATX2 v2
VGA PCI-E ASUS Extreme N7600GT/2DHTV, GeForce 7600GT, 256MB DDR3, dual DVI, TV

thnx...
hoskic je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2006., 16:56   #4
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Jel zna itko od vas barem neke osnove? Kaj je koja postavka u BIOS-u?

Ovdje na kraju sam napisao članak kako OC-ati na Asrocku (soc. 939), no nije prevelika razlika naprema vašim konfama. Glavno da pohvatate osnove, pa ćemo onda lagano dalje.

Kod Vas su eventualno neke razlike u nazivima postavki u BIOS-u i u tome što koristite DDR2 memoriju (latencije i voltaža).
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2006., 17:02   #5
hoskic
Freeride
Moj komp
 
hoskic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Split
Postovi: 67
Svaka čast Vučko, proučim tvoj tutor pa se javim..

thnx
hoskic je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2006., 17:14   #6
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
U većini slučajeva OC-anje je na svim platformama isto, samo kaj kod ovih novijih uvijek ima neka stvar na koju moraš paziti i ponekad ono što bi trebalo delati, ne radi.

Prvo neke osnovice saznat, a onda što se ne razumije, pitat ovdje
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2006., 17:23   #7
hoskic
Freeride
Moj komp
 
hoskic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Split
Postovi: 67
ok, thnx još jednom. Inače već sam bios flasha u windowsima sa app koju sam dobio sa matičnom sve je teklo glatko bez ikakvih problema pa idem dalje samo su me zanimale granice do kojih moj procesor i memorija mogu ići kao i granične temperature.
hoskic je offline   Reply With Quote
Staro 22.09.2006., 22:23   #8
NITROS
Premium
Moj komp
 
NITROS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Varaždin - Zagreb
Postovi: 874
Citiraj:
Autor hoskic Pregled postova
ok, thnx još jednom. Inače već sam bios flasha u windowsima sa app koju sam dobio sa matičnom sve je teklo glatko bez ikakvih problema pa idem dalje samo su me zanimale granice do kojih moj procesor i memorija mogu ići kao i granične temperature.
Na to ti nitko nemoze 100% odgovoriti. Pogledaj stepping tog proca na netu, i pogledaj koliko je ljudima isao proc. Inace imas tu pod overclocking iznad topice o overclockingu pa malo pogledaj, sve je odlicno objasnjeno.
__________________
MacBook Pro 15" (late 2011), 16GB RAM, Quad 2.2 i7
Asus PA246Q
Wacom Intuos 4 M
NITROS je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2006., 10:17   #9
hoskic
Freeride
Moj komp
 
hoskic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Split
Postovi: 67
Pa evo pronašao sam većinu ovih postavki po vuckovom tutoru u mom biosu pa samo da provijerim je li to to.
cpu external clock bi trebala biti brzina sabirnice
multiplier factor bi trebao biti množitelj procesora i kod mene ide najviše do 11
k8<-> MCP55 HT speed bi trebao biti množitelj HT sabirnice, gdje imam opcije od 2 do 5
Samo imam pitanje po vezi memorijskog dijelitelja mislim da bi to trebalo biti dram configuration gdje imam opcije ddr2 400, ddr2533, ddr2 667, ddr2 800?
Nadlje u tutoru od vucka piše da je najvažniji takt procesora a memorija može raditi na defaultu što je najčešće 200Mhz, međutim pošto imam ddr2 667 onta bi to kod vjerovatno menetrebalo biti 333 Mhz??
Također me zanima da li se i na moju ploču odnosi to da brzina HT sabirnice bude ispod 1000Mhz i dokle mogu s njom ići?
E da tutor je super alio nema baš informacija o latencijama , tj kako da ih mijenjam , dokle i zašto, npr. 2-2-2-5 bi trebalo nešto značit ali meni ne baš, pa ako ima neki tutor i za to...
I ako ne dižem napon da li to žnači da ne mogu oštetiti cpu ili matičnu,...
Koja bi bila maksimalna sigurna radna temperatura za moj cpu, još sam na org cooleru nažalost ali samo na kratko?
Mislim uzet freezera 64 pro kojeg svi spominju ali u linksu mi govore da nije za am2 socket a ovdje na forumu da moze pa sam u nedoumici???
Dosta pitanja ali eto svaki početak je takav....
thnx
hoskic je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2006., 10:32   #10
nicko
Guest
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 4,186
Ovisi koju memoriju imas?? Ako imas 533mhz, stavi onda na ddr2 533 i tako dalje....latencije ostavi za sada na auto (to ti je ono tras, trcd, trp....)
HTT sabirnicu drzi uvijek ispod 1000mhz, tako da joj spsustas mnozitelj (ovaj od 2-5), dakle ako si fsb stavi na 240mhz stavi HTT mnozitelj na 4, ako ides iznad 250mhz na 3.....
Dalje, nitko ti ne garantira da neces osteti maticnu ili proc, makar je to malo moguce....
Sigurna radna temp...hm...ja ne bi isao preko 55st, a i to vec nije bas dobro....
Uzmi Freezera64 Pro, ide na AM2 (koliko se sjecam, nek potvrdi netko ovo)...
nicko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.09.2006., 11:46   #11
hoskic
Freeride
Moj komp
 
hoskic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Split
Postovi: 67
Ako može još u vezi zaključavanja PCI-E I PCI utora, opcija PCIe clock je tu i zaključao sam ga na 100, tako da nema prob, ali nigdje ne vidim opciju da zaključam PCI frekvenciju:confused:
hoskic je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2006., 12:01   #12
nicko
Guest
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 4,186
PCI bi ti trebala biti na 33mhz....hmm..ne znam...
nicko je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2006., 12:32   #13
hoskic
Freeride
Moj komp
 
hoskic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Split
Postovi: 67
Ako može još jedno pojašnjenje, govori se da je najbolje kad procesor i memorija rade u omjeru 1:1, međutim meni je brzina sabirnice defaultna kao kod svih amd-ova 200 mhz, međutim defaultna brzina memorije mi je po CPU-Z 314 mhz (ddr2 667, postavljen na auto postavke u biosu), znači li to da po defaultnim postavkama moj proc i memorija ne rade u omjeru 1:1 što je najbolji omjer po vama?
E da pretražio sam cijeli bios i dalje ne vidim opciju za PCI frekvenciju, PCI-E je zaključan i rado bi krenuo sa OC ali me brine to za PCI, ima neko iskustva sa MBO ABIT KN9 SLI, nForce 570 SLI, DDR2, zvuk, 2xG-LAN, S-ATA, PCI-E, s. AM2?
hoskic je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2006., 12:35   #14
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor hoskic Pregled postova
Samo imam pitanje po vezi memorijskog dijelitelja mislim da bi to trebalo biti dram configuration gdje imam opcije ddr2 400, ddr2533, ddr2 667, ddr2 800?
E sad, kolko sam ja skontao kod DDR2 ti je ovako, DDR2 400 za AM2 ti je omjer 1:1, a DDR2 800 omjer HTT-a i memorije 1:2. (533 i 667 ostalo je negdje između ali i pod time će ti memorija raditi brže nego HTT).
Citiraj:
Autor hoskic Pregled postova
Nadlje u tutoru od vucka piše da je najvažniji takt procesora a memorija može raditi na defaultu što je najčešće 200Mhz, međutim pošto imam ddr2 667 onta bi to kod vjerovatno menetrebalo biti 333 Mhz??
Nisi shvatio. To djelitelji nisu da će tebi memorija konstantno raditi na toj frekvenciji (koja piše na djelitelju), već da će raditi u tom nekom omjeru. Samo ako ti je HTT na 200 (defolt), onda će memorija raditi ne frekvenciji koja piše na djelitelju. Čim pomakneš HTT, memorija će se mjenjati ovjesno o omjeru toga djelitelja (DDR2 400 1:1, DDR2 800 1:2; mislim na omjer HTT:MEM).
Citiraj:
Autor hoskic Pregled postova
Također me zanima da li se i na moju ploču odnosi to da brzina HT sabirnice bude ispod 1000Mhz i dokle mogu s njom ići?
Mislim da se i na tebe to odnosi, tj. i na AM2 platformu.
Citiraj:
Autor hoskic Pregled postova
E da tutor je super alio nema baš informacija o latencijama , tj kako da ih mijenjam , dokle i zašto, npr. 2-2-2-5 bi trebalo nešto značit ali meni ne baš, pa ako ima neki tutor i za to...
Eh, kod DDR2 su latencije različite, veće su. Nema ti tog DDR2 koji će ti raditi na 2-2-2-5. Kod DDR2 su najčećše latencije 3-3-3-12, 4-4-4-12, 5-5-5-12 ili takvo što.
Jesi pročitao kako OC-ati? Prvo provjeriš koliko ide memorija ili proc pa onda ono drugo.Nema ti tu nauke, kada testiraš proc držiš memoriju na taktovima na kojima si siguran da će raditi, a kada testiraš memu, onda držiš proc na frekvenciji na kojoj si siguran da će raditi
Citiraj:
Autor hoskic Pregled postova
I ako ne dižem napon da li to žnači da ne mogu oštetiti cpu ili matičnu,...
Koja bi bila maksimalna sigurna radna temperatura za moj cpu, još sam na org cooleru nažalost ali samo na kratko?
Ako ne dižeš napon, nema neke frke.

Citiraj:
Autor hoskic Pregled postova
Ako može još u vezi zaključavanja PCI-E I PCI utora, opcija PCIe clock je tu i zaključao sam ga na 100, tako da nema prob, ali nigdje ne vidim opciju da zaključam PCI frekvenciju:confused:
Ako nemaš nigdje drugje opciju da povezuje PCI i 33Mhz, onda znači da si ju zakjlučao kada si stavio PCI-E na 100Mhz

EDIT:
Citiraj:
govori se da je najbolje kad procesor i memorija rade u omjeru 1:1, međutim meni je brzina sabirnice defaultna kao kod svih amd-ova 200 mhz, međutim defaultna brzina memorije mi je po CPU-Z 314 mhz (ddr2 667, postavljen na auto postavke u biosu), znači li to da po defaultnim postavkama moj proc i memorija ne rade u omjeru 1:1 što je najbolji omjer po vama?
E, kod DDR2 ti je druga priča. Uz OC-anje procesora dosta je važno da i memorija radi na što višim taktovima, tako da nije najbolji 1:1 omjer (mislim je, ali onda buš moral ganjati HTT do 400, a mislim da rijetko koja AM2 ploča ide toliko). Prvo vidi koliko ti procesor ide na defolt naponu. Stavi DDR2 400 kao djelitelj, spusti HT multy na 4 ili 3, napon proca ne diraj i počni dizati HTT. Provjeravaj ili sa Super PI 32M (2 instance iz različitih foldera ako imaš dualcore proc) ili OCCTPT si skini i tamo imaš auto test.
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2006., 12:42   #15
hoskic
Freeride
Moj komp
 
hoskic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Split
Postovi: 67
Thnx, vucko, budem prova pa se javim.
hoskic je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2006., 17:45   #16
hoskic
Freeride
Moj komp
 
hoskic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Split
Postovi: 67
Pa evo rezultata mog prvog overclockinga, nisu spektakularni ali prvi mačići ....
Stavio sam ddr2 400 kao dijelitelj, spustio ht multi na3 kad ono najviše što sam modao dignuti HTT je 230 više od toga kod bootanja neki zvučni alarm u kučištu i comp neće da boota, izgleda mi čudno kako neće da ide više???
Nakon toga sam sa HTT 230 stavio memoriju na ddr2 667, HT multi na 5 i comp mi se bootao međutim isto tako resetirao kas sam diga windowse, smanjia sam onda HTT na 225 i sve je u redu, izvrtia super pi 1M za 36 sec (sa defaultnim postavkama 42 s) i sve izgleda stabilmno ali tek ću ga testirat sada na super pi 32M.
Međutim ne vjerujem da moja kanta nemože bolje od ovoga, latencije memorije sam ostavio na auto..
Ako može savijet kako dalje do boljih rezultata....: cheers2



hoskic je offline   Reply With Quote