Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.11.2017., 14:17   #241
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Recimo ništa novo zbog konstrukcije sa internim WiFi antenama (ove vanjske su za 3G/4G). Nađi bilo koji AP / Router u AP funkciji i na njega prebaci WiFi funkciju. Mnogi od ex - ISP igračaka može poslužiti za to.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2017., 18:45   #242
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Pozdrav, trebao bi neke 12dbi ili 16dbi rp-sma antene, trebao bi malo boostat signal pa me zanima imaju kakve provjerene antene jer ove čajniz mi sve smrde na fejk. Doma imam 3 komada tih čajniz sa ebay-a i kolko sam primjetio u usporedbi sa 6dbi antenama niti jedna od njih nema tih 12dbi šta oni kažu. Također me zanima da li kod tih antena treba gledat da li podržavaju 2.4 i 5Ghz ili mogu podržat oboje u startu. Eto ako netko ima za preporučit kakve pa i da su 9dbi nema veze bitno da su real deal.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.12.2017., 18:53   #243
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
12-16 dbi antene u obliku stapica i da ima max 10cm visine a?
Bolje da si omnicu zašaravis tamo gdje bi to stavio
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2017., 19:54   #244
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
Citiraj:
Autor Thermaltake Pregled postova
Pozdrav, trebao bi neke 12dbi ili 16dbi rp-sma antene, trebao bi malo boostat signal pa me zanima imaju kakve provjerene antene jer ove čajniz mi sve smrde na fejk. Doma imam 3 komada tih čajniz sa ebay-a i kolko sam primjetio u usporedbi sa 6dbi antenama niti jedna od njih nema tih 12dbi šta oni kažu. Također me zanima da li kod tih antena treba gledat da li podržavaju 2.4 i 5Ghz ili mogu podržat oboje u startu. Eto ako netko ima za preporučit kakve pa i da su 9dbi nema veze bitno da su real deal.
za usporedbu, ja imam jednu CISCO omni antenu oko 40cm dugu, za vanjsku montažu i ima 5.2dBi, upravo pogledao. i to nećeš kupit kod kineza za 5 usd. gledaj si u asbisu, propingu, lostu za wifi opremu "kako spada".

ako ti treba nešto profi, evo za 400kn prodajem planet-ovu 15dBi omnicu (130cm dužine, šelna za cijev, pol metra kabela sa N konektorom, poklon N-rpsma pigtail).

digresija - 5dBi antenice bi trebale biti ohoho dosta za poveći prostor. ako ti ne radi sa takvim uređajem, rađe si provjeri konfiguraciju.

edit: evo npr https://www.pro-ping.hr/webshop/Wire...7dBi-N-zenski/

realna cijena sa realnim specifikacijama.

trebat će ti i pigtail, ali to može sa ebaya, dok god je kabel malo ozbiljniji i ne duže od 15tak cm. mada sam ja kupovao kabele na metre u HR, zakrimpali bi mi konektore po mojoj želji, i cijena je bila prihvatljiva.

Zadnje izmijenjeno od: jp_rv. 26.12.2017. u 21:22.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2017., 22:13   #245
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
za usporedbu, ja imam jednu CISCO omni antenu oko 40cm dugu, za vanjsku montažu i ima 5.2dBi, upravo pogledao. i to nećeš kupit kod kineza za 5 usd. gledaj si u asbisu, propingu, lostu za wifi opremu "kako spada".

ako ti treba nešto profi, evo za 400kn prodajem planet-ovu 15dBi omnicu (130cm dužine, šelna za cijev, pol metra kabela sa N konektorom, poklon N-rpsma pigtail).

digresija - 5dBi antenice bi trebale biti ohoho dosta za poveći prostor. ako ti ne radi sa takvim uređajem, rađe si provjeri konfiguraciju.

edit: evo npr https://www.pro-ping.hr/webshop/Wire...7dBi-N-zenski/

realna cijena sa realnim specifikacijama.

trebat će ti i pigtail, ali to može sa ebaya, dok god je kabel malo ozbiljniji i ne duže od 15tak cm. mada sam ja kupovao kabele na metre u HR, zakrimpali bi mi konektore po mojoj želji, i cijena je bila prihvatljiva.

Pogledam sutra kod tih dobavljača onda za te antene još. Ništa omnica samo štapičaste rp-sma na router da zašerafim, ne treba mi ništa ekstra jako, malo samo da boostam signal eto.

zasad sam samo našao ovo

http://www.lost.hr/ponuda/item/27272...p-sma-konektor

no ona radi samo na 2.4Ghz
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2017., 22:24   #246
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
nećeš nać dual band omnice koje valjaju. jednostavno ne ide , ne može konstrukcija imat dobre karakteristike i na 2.4 i na 5ghz bandu. te dual band će ti onda bit uvrh glave 2dBi.

ako imaš router sa 2 konektora, kupi jednu za 2.4, i drugu za 5ghz. iako bih ja koristio odvojene routere... jedan pošten za 2.4, i jedan za 5ghz.

PS - probao sam stavit "običnu" omnicu (imam ih desetak onih malih jadnih) na svoj routerboard na karticu za 5ghz. 3 metra od routera mi puca veza i signal je koma jer antena nije prilagođena frekvenciji.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2017., 22:31   #247
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
nećeš nać dual band omnice koje valjaju. jednostavno ne ide , ne može konstrukcija imat dobre karakteristike i na 2.4 i na 5ghz bandu. te dual band će ti onda bit uvrh glave 2dBi.

ako imaš router sa 2 konektora, kupi jednu za 2.4, i drugu za 5ghz. iako bih ja koristio odvojene routere... jedan pošten za 2.4, i jedan za 5ghz.

PS - probao sam stavit "običnu" omnicu (imam ih desetak onih malih jadnih) na svoj routerboard na karticu za 5ghz. 3 metra od routera mi puca veza i signal je koma jer antena nije prilagođena frekvenciji.
Znači ne može obje frekvencije podržat, to me zanimalo.
Nisam nigdje uspio nać 5Ghz antenu, bilo bi idealno zašerafit jednu na 2.4 i jednu na 5G. Ovo sa drugim routerom i ostalo mi se fakat ne da zezat jer nemam vremena za te stvari ovo mi je brže i jednostavnije.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 26.12.2017. u 22:39.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2017., 22:40   #248
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
to i ja tražim... na kraju ću ogulit komad kabela i zagurat u konektor.
na poslu imamo hrpu dual band 3comovoih ap-a , i oni svi imaju 2 antene iako su iz ere prije N standarda (podržavaju samo 802.11a, b i g), i samo 1 band istovremeno. tako da ne kužim dal su antenice dual band, ili je jedna za 2.4ghz a druga za 5...

meni doma 5ghz NE radi nikako. probao sam svašta. trebam nać negdje adekvatnu antenu
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2017., 23:04   #249
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Štap antena dipol ( uobičajene za wifi) u plastici za 5GHz je upola kraća
" .....Ništa omnica samo štapičaste... " Štap antene i jesu kružnog (omni) smjera zračenja.

evo da vidite koliko je to sitno u milimetrima naprimjer sa 10-13dBi dual quad (kalkulator) pri freq ~ 5450 MHz
http://jeroen.steeman.org/Antenna/double-biquad-antenna
https://buildyourownantenna.blogspot...alculator.html

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 26.12.2017. u 23:19.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2017., 00:29   #250
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Štap antena dipol ( uobičajene za wifi) u plastici za 5GHz je upola kraća
" .....Ništa omnica samo štapičaste... " Štap antene i jesu kružnog (omni) smjera zračenja.

evo da vidite koliko je to sitno u milimetrima naprimjer sa 10-13dBi dual quad (kalkulator) pri freq ~ 5450 MHz
http://jeroen.steeman.org/Antenna/double-biquad-antenna
https://buildyourownantenna.blogspot...alculator.html
imas kakvu preporuku za 5ghz antenu sa sto vecim dbi-om i da li mi je pametno uzet jednu 2.4 i jednu 5ghz ili obje iste da uzimam sta mislis ? I po mogucnosti provjereno, da nije cajniz fejk
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.12.2017., 00:39   #251
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
A koja udaljenost to igra ulogu?
Jer 5ghz ima manji domet od 2,4ghz
Provjereno iz iskustva
Rađe kupi mikrotik i vozi miki
I postavi ih vise ako je kriticno

Ja sam kupio isto jedan mtik dual band
Na kraju ga prosljedio dalje jer obicni 2,4ghz zadovoljava moje potrebe
A to je wifi na šekretu
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2017., 06:48   #252
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Thermaltake
Imaš od Linksysa RPSMA dualband omnice, prodaju se u paru (ili kao quad set), no nisu baš jeftine i definitivno nisu ni blizu 12 dbi...
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2017., 07:57   #253
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
A koja udaljenost to igra ulogu?
Jer 5ghz ima manji domet od 2,4ghz
Provjereno iz iskustva
Rađe kupi mikrotik i vozi miki
I postavi ih vise ako je kriticno

Ja sam kupio isto jedan mtik dual band
Na kraju ga prosljedio dalje jer obicni 2,4ghz zadovoljava moje potrebe
A to je wifi na šekretu
Ne velika, tipa, druga soba, kuhinja i wc nije velika udaljenost, mislim on meni automatski kad nestane u wc-u recimo 5G baci na 2.4 i radi sve ok, ali bi htio i 2.4 i 5G boostat ako je moguće malo sa boljim antenama jer mi se ove čajniz baš čine šrot, kad sam testirao njegove originalne 6dbi i ove 12dbi na istom mjestu ove 6dbi se čine da bolje obavljaju funkciju od tih kao jačih.

Citiraj:
Autor lobo64 Pregled postova
Thermaltake
Imaš od Linksysa RPSMA dualband omnice, prodaju se u paru (ili kao quad set), no nisu baš jeftine i definitivno nisu ni blizu 12 dbi...
Predpostavljam da ove od routera Asus RT AC55U šta su došle s njim 6dbi su dual band jer ruter može gurat i 2.4 i 5G ? Ako je tako onda bolje da njih vratim umjesto ovih koje sad imam 12dbi čajniz, šta ne ?
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2017., 09:50   #254
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Dosta je nezgodno reci jaca i slabija antena. Antene oduzimaju iz jednog smjera i usmjeravaju ih u drugi. No to u stanovima i uredimo mozda i nije najbolje rjesenje. Refleksija i to odbijanje od plafona - poda cini n i ac standard time sto je.

I ja sam se svojevremeno igrao antenicama misleci ako ih usmjerim mozda bude bolje. Mozda i je bilo u odredjenim situacijama a onda je drasticno fail-alo u nekim drugim kutovima ili sobama. Najbolje testiraj no moje iskustvo je, ako je AP/ruter kvalitetan sa kvalitetnim antenicama ne diraj.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2017., 10:56   #255
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
čisto za info oko omni antena.
da bi povećale dobit, oduzimaju vertikalnu komponentu. tj smanjuje se vertikalno širenje signala.
neću sad napisat točne vrijednosti jer ih nisam zapamtio, ali recimo, 7dBi omnica ima 30tak stupnjeva vertikalno prostiranje, 10dBi nek ima 20, dok ova od 15dBi piše da ima samo 10 stupnjeva. mislim da za stan će to uredno radit, ali neće ti ić "gore dole" kao kod routera sa internim antenama.

za primjer, kod mene i kod mojih staraca, jači signal imam od susjeda sa katova ispod i iznad (čak do -50dBm), od mog vlastitog koji je u špajzi (-65 do -70dBm).

i svejedno je signal koma neovisno o mikrotik uređaju, radi on bolje sa lošijim signalom u odnosu na ostale marke, ali recimo 4 metra od routera, na mobu ako se okrenem leđima prema routeru, mob nema net iako "je spojen".
gledam statistiku jednog klijenta sad na tom routeru, vertikalni signal -59 dBm, horizontalni signal -69dBm.

uglavnom, da se mi vratimo na temu. kupi jače antene za 2.4ghz (šta ti fali onoj koju sam linkao?), a za 5ghz ostavi kako je.

PS - ako imaš veliku gužvu u eteru, izaberi neki kanal na kojem imaš najmanje smetnji (trebaš imat slobodno 5 kanala. nije dovoljno samo na jednom imat manje smetnji). ako ne ide, trebaš izabrat kanal koji ima najmanje prometa. ja sam kod sebe imao propusnost oko 80mbita sa routerom podešenim na iste kanale kao i susjeda ispod mene koja me pržila sa full jakim signalom, ali to samo zato jer ona nije imala prometa na wifiju i kanali su bili "slobodni". mikrotik ti ima "frequency usage" graf.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2017., 11:01   #256
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
jel bi ovo radilo (ne nužno iz tog shopa)

pretpostavljam da bi ovo bilo konačno
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2017., 11:46   #257
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
bjež od uređaja koji nemaju navedenu specifikaciju. sve će to radit, pitanje je samo kako.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2017., 11:53   #258
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
mann je točno napisao, više dBi na antenama u stanu nekad bude lošije nego sa orginalnim.
Zna se pomicanjem pozicije rutera gore, livo ili desno puno dobiti jer se u stambenom prostoru većina wifi uređaja spaja refleksijama.
Na kineske wifi uređaje sam pomalo alergičan kao i na wifi extendere koji na ruter nisu spojeni lan-kablom ...tj. u AP mod a ne repeater.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2017., 18:07   #259
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Thermaltake
Ma zaboravi hebeni marketing i navode proizvođača sa xxx dbi njihovim superduper antenama.

Ovi Linksys su relativno dobri (makar nisu ni blizu navodima proizvođača).
Ako si baš zapeo za antenu kakva bi stvarno trebala biti, guglaj jubito, imaš nebrojeno howto videa kako stvarno napraviti omnice, bilo 2,4 bilo 5 GHz.

Naravno, podrazumijeva se elementarno znanje elektrotehnike i mirne ruke sa lemilicom.

Za sve ostalo što dolazi iz ponude gotovih uređaja, budi spreman na jeftino smeće ili pak na skupe upotrebljive stvari koje sigurno ne izgledaju onako kako bi ti htio, niti se mogu uklopiti u nekakav životni prostor običnih ljudi (bolja polovica sigurno ima što za reći glede "stršećih štapova" i "odvratnih beskorisnih žica")...
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2017., 21:49   #260
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Citiraj:
Autor lobo64 Pregled postova
Ovi Linksys su relativno dobri (makar nisu ni blizu navodima proizvođača).
Link neki, ne mogu pronać te.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2017., 21:03   #261
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
onako usputno pitanje - koliko brzo vam se mob spoji iz sleepa na wifi ? ovdje mislim kada ste vani, i dođete u domet wifija.

kod staraca mu treba i po 5 minuta, jedino ako ga probudim onda se spoji za par sekundi.
kod mene, i kod većine drugih, spoji se gotovo odmah, čim ulovi signal još s ceste. ali kod staraca neće nikako. mikrotik rb433 u igri, sa r52n karticom.

nije da me smeta, već mi je čudno.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2018., 14:58   #262
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Može preporuka wi-fi adpatera do 200kn? Svejedno mi dal je usb ili pcie. Spajat ce se na Huawei router od Vip Hmebox-a.

Hvala,

poz
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2018., 12:03   #263
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 614
Pozdrav,

Trebao bih info da li mi se isplati kupiti Unifi AP AC LR i staviti ga umjesto tvorničkog WiFi na Iskon routeru Innbox V51 R2?
Da li je bolji što se tiče dometa WiFi-ja?

Tražio sam po netu i taj mi je nekako najprikladniji za montažu na strop, koliko-toliko je neprimjetan i ima PoE tak da samo LAN kabel potegnem do njega...

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2018., 12:05   #264
Overclock_freak
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Rijeka-Zagreb
Postovi: 1,206
drastično bolji
Overclock_freak je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2018., 12:09   #265
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 614
Citiraj:
Autor Overclock_freak Pregled postova
drastično bolji
Osobno iskustvo ili kao i ja pusto čitanje specifikacija po net-u?

Naime, sve bih uređaje potrpao u ormar (ONT, router, switch, NAS) i imao samo taj AP na stropu, a opet ne daje mi se 800kn samo radi estetike.

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2018., 13:00   #266
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Mi ih koristimo za pokrivanje lokacija, radimo čak i neke manje evente s njima.

Odlični AP-ovi uloženo/dobiveno plus toga, ovaj web kontroler je smješan koliko je jednostavan.
Samo znaj, možeš 4 SSID-a po AP-u stavljati, na to pazi.
Može se to riješiti grupacijom AP-ova, ali ako imaš jedan, samo 4 SSID-a. Bolji su od tih routera, svakako.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2018., 19:50   #267
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,921
Kupuj. Po pitanju dometa je avion u odnosu na bilo koji router koji dobijes od providera. Isprobano.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2018., 13:33   #268
Overclock_freak
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Rijeka-Zagreb
Postovi: 1,206
Koristimo u firmi u hotelima, casinima itd

nevjerovatno kako lagano za podesiti i kako dobro radi
Overclock_freak je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2018., 23:33   #269
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,742
odlični uređaji ali osobno mi kod njih smeta što da bi ih iskonfao moraš instalirati unifi kontroler na računalo/lap, pa javu i tek onda možeš konfati. Znači, nema neki jednostavni web interface da osnovne stvari napraviš preko browsera.
No kad se jednom iskonfigurira, radi odlično. Dizajn i performanse su za čistu desetku.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2018., 04:31   #270
Overclock_freak
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Rijeka-Zagreb
Postovi: 1,206
Da, i glupa stvar je neznam je bio problem u meni ili je uvijek tako

Bio nam je umro komp na kojem je bio kontroler i na drugi komp stavljam kontroler plus da još nešto konfiguriram te naravno idem adaptirati apove za ovaj kontroler i svi configi su se zbrisali
Overclock_freak je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na