Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.05.2015., 13:59   #1
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Nas4free atom problemi

Složio sam NAS od Intel D945GCLF atom s 1gb ram i 320gb hdd (NTFS formatiran) te 1gbit PCI sa nas4free os-om. os je instaliran na usb2.0 4gb sticku. zvat ću ga "NAS" i kad to nije bio dok je imao win 7 radi lakšeg opisivanja o kojem pc-u govorim. dakle imam par problema:
1. primjetio sam još kad sam na toj konfiguraciji imao win7 x64 (koji je bio instaliran na HDD-u) da ako kopiram prevelike fajlove (tipa >10GB BR filmove) da cijeli komp postane neupotrebljiv. dakle pristupio bih sheranom folderu od NAS-a preko lan-a i zadao kopiranje fajla na moj pc i kopiranje bi se vuklo ko krepana kokoš tipa 3 kilobajta pa skoči na 10kB no onda opet padne i tako se vuče. no i prekidanje kopiranja nebi išlo glatko već bi prekidanje uzrokovalo da se više nemože pristupiti NAS-u i često se dešavalo da nas-u pukne veza skroz te da više nije spojen uopće na mrežu. to se dešavalo i dok je bio spojen sa 100mbit lan karticom ali i dok je bio spojen sa 1gbit pci lan priključkom. slično se dešava i sad kad ima nas4free os
2. dakle sada kada ima nas4free os i dalje imam problema sa kopiranjem, tipa kopiranje veće količine podataka pukne (kada zadam više fajlova) no prođe nakon 4-5 retry-jeva, ili pak ide skroz normalno, ili se dešava mi se da kada koristim bittorrent klijent od nas4free os-a i to na način da stavim tipa 10 torenta da se skidaju u isto vrijeme, to preoptereti nas i njemu pukne veza. pomaže samo restart nas-a i onda opet sve proradi ali bittorent klijent prestane raditi tj. moram mu dodijeliti novi port u opcijama da proradi te promjeniti putanju config direktorija
3. u N4F bt klijenut imam podešen config direktorij kako bi mogao nastavljati skidanje i seedanje torenta kad se nas ugasi (a gasim ga svakodnevno). kad se desi problem opisan pod #2. moram promjeniti config direktorij od bt klijenta i tek onda mogau opet skidati i seedati torente. mogu nastaviti i prijašnje skidanje/seedanje. problem je da nemogu obrisati prethodni config direktorij, kao da ostane zaglavljen

ima li tko ideje što mi uzrokuje probleme?

Zadnje izmijenjeno od: telefunken. 17.05.2015. u 14:07.
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2015., 08:41   #2
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
bumpam temu.
dakle problemi koje imam uzrokuju i preopterećivanje Mikrotikovog routera koji, kada se korpira sa NAS-a na drugi PC, krene resetirati vezu. to se ne dešava kada kopiram s windows PC-a na drugi windows PC, samo s ovog atoma. negdje sam čuo da atomi generalno imaju problema s LAN brzinama i da se na njima nemože postići gigabitna veza, ne zbog mrežnog čipa već upravo zbog cpu-a ili chipseta od amtične
telefunken je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.05.2015., 12:03   #3
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
nešto slično sam imao ja složeno i da, nije neka sreća taj atom no ovo je malo previše sranja kako si ti opisao. Iskreno, ja bih krenuo redom pa bar mrežni kabel probao zamijeniti - ajde još progutam torent klijenta koji se zrompa kad pokupi previše inputa, ali kopiranje preko lana, am tako sporo em puca - mrežni kabel ili kartica. Prvo kreni od tud.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2015., 14:50   #4
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
meni se čini da je mrežna kartica od NAS-a jer se problemi ne dešavaju kod kopiranja između ostalih kompova. kabel nije jer sam ga nedavno mijenjao i to za cat6a. također NAS je jedini direktno kabelom spojen na ruter. svi ostali su spojeni prvo na podžbukne utp kabele a tek potom od zida do kompa sa isto cat6a kabelima. već sam otvarao temu ovdje gdje sam mislio zbog brzina mijenjati podžbukne kabele no odustao sam kad sam vidio da su svi cat5e pa vjerujem da mi to ne uzrokuje ovakve drastične probleme.

negdje sam čitao o problemima sa atomima i mrežom i npr. da NUCevi od Intela imaju problem da ako je jedan komp na mreži 100mbit onda to koči ostale da budu 1gbit. morat ću probati uštekavati komp po komp
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2015., 14:54   #5
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
da, i to je vrlo mogući scenarij.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2015., 16:01   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,547
Ko amen slab cpu + drek mrežna koja nema svoju pamet u chipu nego se oslanja na drajver a kojeg "vozi" cpu,
slična priča kao sa win printerima.

Po tech specs > http://downloadmirror.intel.com/1599...chProdSpec.pdf, mrežna je Realtek RTL8102EL.

Mada se u ovoj temi govori o novijoj verziji (Realtek 8111F) > http://forums.nas4free.org/viewtopic.php?t=222
opis problema je isti: puca pri malo većem opterećenju.
Obzirom da je Nas4Free baziran na FreeBSD bit će ti baš zabavno ...

Jedno od rješenja je da dl. cd od službene verzije FreeBSD (dakle ne neka Beta) i iste brojčane verzije (pretpostavljam 9.1.0.1),
pa iz njega izvuči odg. drajver i ubacit ga u Nas4Free,
pretpostavka je da je na tom cd noviji / bolji drajver.

Drugo rješenje se zna ali (obično) košta, trebaš PCI Intel PRO/1000 GT Desktop Adapter,
kad već tražiš / kupuješ logično da ćeš uzet Gb mrežnu a ne 100 Mb,
mislio sam da će preko grane biti jeftinije ali nije:
http://www.computeruniverse.net/prod...apter-bulk.asp
http://www.computeruniverse.net/prod...apter-bulk.asp
druga je samo low profile,

jedino da negdje po Zg - u iskopaš ispravnu polovnu Intelicu
ili ovako nekako > http://www.ebay.com/itm/INTEL-Pro-10...3D131217787274

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 27.05.2015. u 16:13.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2015., 11:49   #7
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ko amen slab cpu + drek mrežna koja nema svoju pamet u chipu nego se oslanja na drajver a kojeg "vozi" cpu,
slična priča kao sa win printerima.

Drugo rješenje se zna ali (obično) košta, trebaš PCI Intel PRO/1000 GT Desktop Adapter,
NAS je nadograđen sa ovom Intel: low profile bracket 10/100/1000 MT Gigabit Desktop PCI NETWORK NIC lan CARD (new)
to sam kupio na ebayu za nekih 50ak kn
ali koliko se sjećam, problem je postojao dok sam koristio win 7 i onboard 100mbit lan, i tada je kopiranje radilo probleme samo je NAS sada stabilniji prilikom preživljavanja tih problema neg je bio dok je imao win7

i baš sam počeo gledati Synology DS115j kao zamjenu. još kad bi netko želio kupiti atoma...
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2015., 18:17   #8
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
evo da javim napredak:
malo sam čitao po netu i dobio savjet da neg iskopčam sve iz lan portova na routeru, ugasim router te ponovo upalim i krenem ukapčati pc po pc te testiram vezu. pokazalo se kao dobar savjet: prvo sam ukopčao kabelski modem u eth1 i prepozanta mu je brzina od 100mbit ful duplex. potom moj pc u eth 2 i dobio je 1gbit full duplex. tako i 2. pc. potom sam testirao vezu kopiranjem cca 9gb fajla između pc-a i sve je prošlo ok, brzina je bila oko 33.000kybta (dakel oko 265 mbit). Onda sam testirao i da na prvom pc-u strimam 3 full hd youtube videa i to je isto prošlo ok, brzina uopće kopiranja nije padala...
onda sam ukopčao i 3. pc te na kraju NAS pc u zadnji port. svi su prepoznati kao 1gbit full duplex. testirao sam kopiranje sa NAS-a na prvi PC i to je prošlo isto ok s isto brzinom oko 33.000kbyta. No na stress testu kad sam ponovio kopiranje između nas-a i pc-a te krenuo istovremeno strimati youtube hd videe, kopiranje je prošlo ali je veza između NAS-a i routera krenula pucati u pravilnim razmacima, recimo svakih 2min pukne i prespoji se za par sec i tako u nedogled.
zanimljivo je da mogu pristupiti NAS-ovim sheranim folderima na mreži te mogu pistupiti torrent web interfaceu ali nemogu pristupiti glavom web interfaceu od NASa i dobivam error 403 - forbidden

sve u svemu, izgleda da je problem do NAS-a...
takošer što mislite da li bi mi zamjena UTP kablova s ovih cat5e na recimo FTP cat6a povećala brzine?
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2015., 19:34   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,547
Ako je kabel ok, nije previše dug, link prepoznat kao Gb, ne puca transfer onda kabel nije,
lako to provjeriš > premjesti NAS blizu routera i spoji dobrim kratkim kabelom i testiraj.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2015., 21:18   #10
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
NAS jest blizu rutera i jedini spojen neprekinutim cat6a kabelom na router dužine 1m. svi ostali uređaji su spojeni podžbuknim cat5e kabelima koji idu iz routera do rj45 utičnice u zidu i onda iz zida su spojeni cat 6a kabelima...

neka moja logika oko kabela je da koliko vidim razlika između cat 5, 6, 7 je u mogućnosti prijenosa frekvencije pa je tako cat 5 onaj koji prenosi do 100mhz, cat 6 do 250mhz, cat 6a do 500mhz itd... dakle to bi ga reklo da brzina prijenosa podataka ovisi o čistoći signala gdje ako je kabel loš ili loše spojen neće prenjeti idealnih npr. u slučaju cat 6 250mhz već manje tipa 150mhz. prema tome će i brzine prijenosa podataka biti manje.
ili sam totalno krivo shvatio problematiku? mislim mogući problemi su i iz spojeva kabela koje sam ja postavljao prije nekih skoro 10ak godina kada nisam znao za razlike između kabela niti za standarde T568A i T568B te sam tako nedavno proučavajući da li se na Vimarov LAN modul može staviti no-name keystone (može ako koga zanima) vidio da sam kabel tako amaterski spojio da me bilo sram pred samim sobom: kabel je bio raspetljan skoro 5cm, dakle "TP" oliti "Twisted Pair" način na koji je kabel isprepleten upravo kako bi mogao učinkovito prenositi deklarirane frekvencije je bio narušen što bi ga reklo i da su gubitci signala bili vjerojatni a s time i brzine priejnosa podataka narušene. ili sam fulao skroz problematiku?
telefunken je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.05.2015., 21:39   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,547
Hm, i da i ne, kako si obrazložio,
šta znaš, možda je baš taj kratki Cat6 kabel (pretpostavljam došao gotovi) "u banani",
na tako kratkoj relaciji može Cat5e i radit će Gb link,

ovi ostali spojevi ti za sada rade pa nije nužna intervencija, kasnije ako te uhvati volja lako ponovo spojiš s tim da paziš da dobro uhvati svaka žica,

kako vidiš 5 cm raspetljano i ne smeta toliko, mada je poželjno taman da možeš spojiti,
zavisi jeli se krimpa ili "nabacuje" žice.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2015., 21:46   #12
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
inače relacije kabela su do >5 <10 m od utičnice u zidu do rutera te od zida do kompa recimo po 1m. i da, ovi 6a kabeli su došli gotovi. a da rade kao gigabit sam testirao jer sam prije njih imao na dva kompa cat 5 i nije se htio spojiti kao gigabit na router no nakon promjene kabela jest...
mislim meni se čini da to sve skupa nije bitno daleko od recimo coax kabela kod kojih se jako mora paziti gušenje signala zbog spojeva i zbog toga smanjenja kvalitete prijema signala
telefunken je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na