Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 18.02.2009., 02:18   #1
markan
Premium
Moj komp
 
markan's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Pula
Postovi: 231
Server - rack/tower edition

Trebam prijedloge za kupnju 2 servera koja bi se vrtila 24/7. Na jednom bi bio instaliran Debian(http, ftp, irc, radius...), a na drugom WinXP Pro SP3(soft za video nadzor, shoutcast, team speak i jos neke windows aplikacije).

Pocetna ideja je da se kupi ormaric(rack) i unutra uguraju 2 rack servera. Kasnije bi se eventualno ugurao jos jedan koji bi stalno izvlacio backup sa Debian-a.

Cuo sam da je to dosta skuplje rjesenje od tower servera. Sad me zanima koje su konkretno prednosti kod rack servera nad tower izdanjima? Ako ih uopce ima?!

Koje su cjene kod oba slucaja?
Jel pametno uzeti neki brand(HP, IBM, Dell...), ili je bolje rjesenje sa nekom no name konfom?
__________________
Be yourself. Everyone else is already taken.
markan je offline  
Staro 27.02.2009., 22:55   #2
babage
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Tuitamo
Postovi: 7
Rack štedi prostor i zgodniji je za organizaciju kablova, hlađenja, pristupa komponentama, u njega stane i ostala oprema npr switchevi/routeri itd, ali je skuplje rješenje jer moraš kupiti i rack (ormar) a i najjeftiniji serveri su uglavnom tower. Što se tiče brand name vs no name: no name je jeftiniji u startu ali dugoročno skuplji jer obično traži puno više posla oko instalacije, podešavanja i budućeg održavanja dok kod brand name imaš to već sve lijepo pripremljeno i organizirano - ali to i košta.
Moja preporuka: probaj naći polovni rack - neki manji i pogledaj servere domaće firme Autronic (ako već kupuješ nove) Ako kupuješ polovne brand name servere računaj s time da ćeš morati promijeniti HDD-ove pa ako server podržava samo SCSI to zna biti značajna investicija.
__________________
Hand made by robots
babage je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.02.2009., 16:34   #3
markan
Premium
Moj komp
 
markan's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Pula
Postovi: 231
A gdje traziti polovno? oglasnik.hr? Ako se za razumnu cjenu nadje polovne rjesenje u rack izvedbi, uzeo bi to, u protivnom se odlucujem na novo u tower izdanju. Od silnog tower server izdanja, sto ima najbolji omjer cjena/kvaliteta? Dell, HP, IBM...?
__________________
Be yourself. Everyone else is already taken.
markan je offline  
Staro 28.02.2009., 18:28   #4
babage
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Tuitamo
Postovi: 7
Kad sam rekao polovni rack mslio sam na prazan ormar i u njega staviti nove rack servere a ormar možeš probati napraviti i sam - od drveta, metala ili sl zavisi s čime si spretniji.
Polovne servere možeš naći kod firmi koje prodaju polovna računala kao što su npr. alper.hr ili COM 2000, a zna se naći i na oglasniku.
Za omjer cijene i kvalitete brand name servera: Dell i HP imaju slične jeftinije verzije servera (6-9k kn) ali takvi znaju biti bez redundancije napajanja i/ili diskova dok je IBM uglavnom ima velike servere sa hrpom njihovih gotovih rješenja što ne bih preporučio za početnike u tom polju. Opet kažem - probaj vidjeti ponudu firme Autronic a da ih kontaktiraš mislim da bi ti pomogli i savjetima.
Nadalje: za taj Debian stroj je bitno imati brzu mrežu i diskove što ovisi koliki će ti biti promet, dok je kod stroja za nadzor bitno da 100% radi cijelo vrijeme i da ima mogućnost automatske dojave administratoru ukoliko se nešto pokvari na njemu tj. ako neko nešto namjerno pokvari na njemu da onesposobi nadzor. Snaga samog stroja tu nije presudna pogotovo ako koristiš nadzorne sustave koji imaju neki oblik kompresije videa što znači da trebaš velike diskove koji ne trebaju biti brzi i obavezan Miror RAID - To su različiti zahjevi za servere i mislim da od toga trebaš krenuti. Za nadzor pogledaj i ponudu firme Automatika10. Možda ti server i ne treba.
__________________
Hand made by robots
babage je offline  
Staro 03.06.2009., 09:01   #5
guardianx
grey hat
 
guardianx's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 61
Red face Server konfiguracija

Pozdrav

Trebao bi pomoć... pa ako ste voljni svaki savijet je više nego dobrodošao.
U planu mi je kupiti novu kantu koja bi mi služila kao server. Stime da bi skrpao što rabljenog što novog
Chiefteca i 2x Seagate Baracuda 1000GB. Unaprijed već imam konfiguriranu mrežu od 1Gbs te 20-tak korisnika...
Da budem određeniji trebao bi mi server za
- intranet sa 15-20 korisnika,
- FTP server
- SQL server za testiranja ASP.NET, Apache
- središnja kanta za podatke npr 2-3 terabajta.
Koliko ja znam trebam Windows Server '08 + IIS započetak,
no što me zanima, kakva konfiguracija mi treba da to glatko funkcionira.
Znaći složio bi kantu bila bi online 24/7 i ništa drugo nebi radio na njoj.
Stavio bi 4 GB RAM no dali mi zaista treba server i7 + matična od 2k kn ili sa Celeronom 2.4 i ću biti zadovoljan?
To za sada nije na korporativnoj razini tako da bi samo ja radio na toj kanti (osim intraneta naravno) tako da gledam da što jeftinije prođem.
guardianx je offline  
Staro 05.06.2009., 13:03   #6
cyclone
life is a rollercoaster..
Moj komp
 
cyclone's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Sl Brod
Postovi: 552
ako je moguce izbjegni ugradnju seagate hardova, jer vec dulje vrijeme jako puno korisnika ima problema sa njima.
cyclone je offline  
Staro 05.06.2009., 13:09   #7
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
ne znam... po meni je trenutno super kul uzet najjeftiniji CPU sa što više jezgri koji mogu naći, napucat 4x2GB RAM-a i odabrat ploču sa što više SATA portova. na tome roknut virtualizaciju pod linuxom (vmware ili bilo šta drugo što podržava i windowse, ali i paravirtualizaciju) i jednostavno na tome dignut onolko servera koliko mi treba (jer stvari obično idle-aju, tako da nema nikakve potrebe za više CPU-a). na hostu složit softverski raid za particije na kojima će biti virtualni diskovi i vozi miško.
napomena: ovo ne valja za file server na kojem će biti više istovremenih konekcija jer je čitanje s virtualnih diskova (a da ne spominjemo pisanje) užasno sporo... ali zato imaš host koji je na linuxu i možeš dignuti sambu i sve će turbo-brzo raditi. i to sve bez beda dobiješ za 6000kn ako firma ima bilo kakav rabat kod dobavljača
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline  
Staro 16.06.2009., 00:10   #8
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Rack server do 7500 kuna

Pozdrav

Mučim se tražeći idealnu konfiguraciju u dotičnom rangu. Da se radi o tower-u ne bi bilo problema, ali ovako kako nisam imao iskustva sa rack-ovima nemam iskreno blage veze.

Mislio sam uzeti 2 diska u software mirror RAID-u, recimo 2x6400AAKS-a, ili ako sad vec ima nes bolje a da je SATA 7.200, te da ima 1 ili 2 glave samo u sebi. Može i manje od 640gigi

Od memorije sam mislio low budget copiti 8 giga na 800MHz. Tipa
2x DDR2 800MHz 4GB (2x2GB) Corsair, TWIN2X4096-6400C5

--

Sada dolazim do problema. Bez problema bi da se radi o tower kučištu čopio još napajanje, matičnu i proc, ali kako moramo to imati u 1U kučištu neznam gdje da počnem pa bi trebal malo vaše pomoći?

I sada jedno totalno laičko pitanje. Jel se može negdje nabaviti jeftino rack sa napajanjem pa da sami ugradimo matičnu i ostatak ili je to big no no.

Hvala unaprijed
 
Staro 16.06.2009., 07:52   #9
gog
Premium
Moj komp
 
gog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 581
Uzmi gotovu konfiguraciju i miran si. Evo ti jedan stroj koji ti je u cjenovnom rangu.

Kod IBM-a pazi ako misliš proširivati diskove jer na serverima koji mi koristima "ladica" za disk košta više od novog diska.

Ne znam za što planiraš koristiti server, ali u servere obično idu serverske ploče, ECC SDRAM, hardverski raid kontroleri...

Zadnje izmijenjeno od: McG. 16.06.2009. u 13:35.
gog je offline  
Staro 16.06.2009., 13:02   #10
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Thanks na savjetu. Ovo za ladice sam actually cuo. Puno previse. Sto se tice RAM-a, prema budgetu se vidi da ce biti low budget server, tako da ECC RAM je veliki overkill, a HW RAID jos veci. Server ce poglavito sluziti kao mail server (zvuci jednostavno, ali sa preko 2.000 ljudi na hrpi razlicitih listi zna napraviti puno problema) u startu, ali smo ga mislili i za neke druge stvari kasnije.

Zadnje izmijenjeno od: McG. 16.06.2009. u 13:35.
 
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.06.2009., 13:17   #11
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,476
Onda slozi tower za 2x manje para i miran si. Ovaj E3220 je ionako brz kao Q6600, a i to je sve overkill samo za mail server. A ako ti se sa rackom da igrati imas u optimumu kuciste od MS za cca 650kn.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline  
Staro 16.06.2009., 13:39   #12
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Pozz

Kao sto sam rekao. Tower nije moguc, jer treba biti u 1u kučištu gdje će biti u server room-u! Da se radi o toweru, ne bi bilo bas nikakvih problema, vec bi bio složen odavno. Budem pogledao još u optimumu za to kučište.

U Medjuvremenu smo dobili ponudu za

1X snow hill sr1350hsh 3635.52 (495 €) (znaci skupa sa rackom i napajanjem)
1X CPU Intel Xeon X3320, 2.5GHz, 6MB, 1333MHz FSB, QuadCore (334 €)

Pa kaj mislite o tome? Poglavito matičnoj jer za ostatak lagano.
 
Staro 16.06.2009., 15:18   #13
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Baci oko na ove cijene (SuperMicro MBO - vrlo solidni modeli).

Imaju poprilicno dobar izbor svih komponenti (uz pristojne cijene).
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline  
Staro 16.06.2009., 19:21   #14
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,476
Dovoljan ti je Intel, osim ako ti ne treba IPMI onda uzmi Supermicro.

Sto se tice procesora preskup ti je procesor, u Autronicu imas X3330 za 2200kn.
Maticnu si vjerojatno napisao krivi model jer je ne mogu naci u googlu, ja imam tower version te snowhill S3200SHLX i radi zadovoljavajuce.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline  
Staro 16.06.2009., 20:46   #15
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
hmm, pa ak se vec ide na xeona 3 seriju zasto onda ne uzeti q9xx0 (x3330 aka q9400)? osjetno su jeftiniji, a isti su procesori s drugim nazivom!?
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline  
Staro 17.06.2009., 12:30   #16
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,476
Kad vec dajes takav prijedlog mogao si mu odmah preporuciti maticnu plocu koja ide u rack.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”

Zadnje izmijenjeno od: McG. 17.06.2009. u 13:36.
Bono je offline  
Staro 17.06.2009., 20:25   #17
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
pa slaze server, uzme maticnu za server, neku s chipsetom 3200 serije za rack i to je to. dakle onu koju je sam zacrtao primjerice, za 500€ s rackom i napajanjem dusu dalo, dode mi da skupim neke pare i zicam ga da i meni uzme jedan kombo.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline  
Staro 11.10.2009., 16:58   #18
coldplug
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Zadar
Postovi: 45
Pitanje;

vrtimo aplikacije koja traže stroj po principu "što više procesorske snage to bolje". Gledam ponudu Autronica i najjače što imaju su matične ploče s Intel 5500, znači dva Quad Core Xeon-a, no ajmo reći da nam to nije dovoljno ako se bude radio upgrade postojećeg sustava. Zanima me ima li tko u HR u ponudi štogod bazirano na Intel 7300 (dakle do četiri QuadCore Xeon-a)?

Many thanks

Edit: Našao Lab 2000, ali ako ima još kakva preporuka slobodno napišite.

Zadnje izmijenjeno od: coldplug. 11.10.2009. u 17:18.
coldplug je offline  
Staro 20.11.2010., 15:02   #19
chare
Happy hippo
Moj komp
 
chare's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Cakovec ( vz,zg )
Postovi: 555
Thumbs up server za firmu do 9000Kn

pozdrav. Moze bi ko preporucit server tj. komponente za server koji bi radio u firmi. Na njemu ce biti spojeno cca 15 kompjutera. Sve treba imati racun i cijena do 9000 kn ( moze i za manje ( npr. 3456 kn ) neka preporuka ), Hvala Lp

Edit: mod nisam znao ako da ovo stavim u temu "konfiguracije do 9000 kn " jer je ovo konfig za server pa je ipak drugacije =/
chare je offline  
Staro 20.11.2010., 15:07   #20
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
A taj server bi imao koju svrhu? Samo domena ili što? Raid, koliko kapaciteta diskova?
Alister je offline  
Staro 20.11.2010., 15:34   #21
chare
Happy hippo
Moj komp
 
chare's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Cakovec ( vz,zg )
Postovi: 555
citiram: " za umrezit kompe i spremati poslovanje".
chare je offline  
Staro 20.11.2010., 15:54   #22
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Definiraj to malo bolje. Jel mora vrtit neki OS poseban, koje servise ce vrtit, neki specifican softver na njemu, itd? Umrezit mozes sa dobrim switchem, spremat poslovanje i na obican NAS.
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline  
Staro 20.11.2010., 17:18   #23
chare
Happy hippo
Moj komp
 
chare's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Cakovec ( vz,zg )
Postovi: 555
neznam. evo napisat cu navecer dok saznam tocne podatke. mislio sam da je jednostavnije dati neku preporuku =)
chare je offline  
Staro 20.11.2010., 17:35   #24
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
nekako mi se cini da ce za ovo biti jedan proliant ML1xx ili ibm x3200 vise nego dovoljan u nekoj osnovnoj konfiguraciji...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na