Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.08.2023., 01:57   #1
tomo_ubica
Premium
 
tomo_ubica's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: Žakanje
Postovi: 75
Ventilatori nonstop rade na maksimumu

Bok ljudi, trebam pomoć.

Jučer sam mijenjao termalnu pastu na CPU i GPU i nakon zamjene termalne paste svi ventilatori na kućištu zajedno sa CPU ventilatorima ( osim GPU ) mi nonstop rade na maksimumu iako su temperature u redu.

Prije zamjene termalne paste ventilatori bi se upalili na maksimum, ali samo prvih par sekundi kad bi se tek upalio PC i zatim bi se normaliziralo.
A sad je obratno. Sad bude tiho ispočetka, pa onda krene nakon nekoliko sekundi na maksimum.

CPU sam bio izvadio iz socketa, ne znam ima li to ikakve veze.

Pokušao sam u Biosu promijeniti sa DC na PWM mode, ali ne pomaže.

Konfiguracija je :
RTX 3080
Ryzen 9 3900X
ASUS ROG Strix X570-F
CORSAIR Vengeance DDR4 2x16GB
Crucial SSD 1TB NVMe
Seasonic 850W
Noctua NH-U12P Hladnjak
Phanteks Midi Tower Eclipse P300

Zadnje izmijenjeno od: tomo_ubica. 27.08.2023. u 02:36.
tomo_ubica je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2023., 07:55   #2
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Ventilatori nonstop rade na maksimumu

Zvuči kao da si u spajanju nečega možda ubio PWM kontroler za ventove na matičnoj ploči. Dogodi se ako si 4pin konektor krivo spojiš tako da ga uguraš previše ulijevo ili udesno pa sjedne na tri kriva pina s jednom nožicom u zraku.

Ovo što ti se događa je zato jer nakon paljenja kompa BIOS vidi da od PWMa nema ništa pa digne sve ventove na 100% da bude ziher. Prekontroliraj kako si spojio ventove i probaj u BIOSu prebaciti ventove s PWMa na kontrolu voltaže.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 27.08.2023., 10:40   #3
tomo_ubica
Premium
 
tomo_ubica's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: Žakanje
Postovi: 75
Hvala na brzom odgovoru, ali nisam niti jedan ventilator niti iskopčavao, već sam samo skidao CPU i grafičku.
Tako da bi se dalo pretpostaviti da nije do toga.

Nisam neki stručnjam za PC-e, ali čini mi se da su kod mene svi ventilatori 3 Pinski / DC, a ne PWM. Kad sam ušao u bios u postavkama je i bilo DC.
Čini mi se da kod mene nema opcija na kontrolu voltaže. Ili je DC kontrola voltaže?

Čini mi se da je problem u ova 2 ventilatora s prednje strane, na kućištu, da su oni najbučniji ( a moguće da su samo oni ). Toliko su bučni, da ostale ventilatore ne mogu ni procijeniti.
Pokušao sam u Q-Fan controlsu napraviti kalibraciju, mijenjao postavke, ali ništa ne pomaže.

Jako mi je bitno da budu upaljeni svi ventilatori, jer mi je u prostoriji gdje je PC dosta sparno i za vrijeme gaminga mi GPU memorija ide do 92'C.

Da pokušam CMOS reset ( izvaditi bateriju ) ? Update Biosa?











Zadnje izmijenjeno od: tomo_ubica. 27.08.2023. u 12:03.
tomo_ubica je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2023., 11:59   #4
Matebaron
Premium
Moj komp
 
Matebaron's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Supetar
Postovi: 323
Probaj u Biosu staviti Load optimized defaults ili sličnu opciju i ako se smire ventovi možeš vratiti Bios na postavke koje si prije imao.
__________________
I have spoken.
Matebaron je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2023., 12:14   #5
tomo_ubica
Premium
 
tomo_ubica's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: Žakanje
Postovi: 75
Uradio sam to, ali sve je isto. Prebaci sve ventilatore na "Auto" umjesto DC i stavi da ventilatori prate "CPU".
tomo_ubica je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2023., 13:00   #6
tomo_ubica
Premium
 
tomo_ubica's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: Žakanje
Postovi: 75
Evo izgleda da je problem samo u prednja 2 ventilatora na kućištu ( koja su PWM ). Kad njih iskopčam s matične, onda je sve u redu, radi izuzetno tiho.
Ali ventilator s gornje strane kućišta je također PWM i on normalno radi. Jedan od prednja 2 ventilatora je spojen na MBO na Water Pump priključak, a drugi na M.2 Fan. Preostaje mi samo da ta 2 ventilatora u Biosu stavim manualno na kontstantnu vrtnju, kad regulacija očito ne funkcionira?

Zadnje izmijenjeno od: tomo_ubica. 27.08.2023. u 15:39.
tomo_ubica je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2023., 12:43   #7
tomo_ubica
Premium
 
tomo_ubica's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: Žakanje
Postovi: 75
Uspio sam ih u Biosu dovesti u red, manualno ali opet da prate temperaturu CPU-a.

Izgleda da je vađenje CPU-a iz socketa dovelo do toga da su resetirane postavke u Biosu, a prethodni vlasnik PC-a ih je u manualno podesio u Biosu jer je jedan od njih spojen na water pump priključak ( za koji po defaultu valjda ne funkcionira PWM kontroler ) i taj je vrtio nonstop na 4000rpm.
tomo_ubica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na