Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.11.2022., 18:58   #691
Guls
Premium
Moj komp
 
Guls's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 2,937
Pitanje za znalce: aparat za kavu mi prilikom svakog pokretanja programa cisti aparat. I to ne onaj dio za kavu nego mlaznicu za vruce mlijeko. U pitanju je Krups

Ocistio sam ga, dekalcificirao, provukao ocat kroz njega, rastavio ga, ocistio i sastavio - i dalje isto. Nisam zvao servis ali ocekujem da bi me oderali ko vola pa reko mozda ima neki quick tip…
__________________

HP Obelisk Desktop PC - 875-0040ny
Intel i7 9700F
32GB Hyper-X DDR4-2666
2TB 970Pro PCIe NVMe M.2
Palit GeForce RTX 3060 StormX 8GB
Windows 11 Professional

Periferija
2 x 27" Dell P2723D
Corsair SP2500 2.1
Logitech MK270

Lenovo Legion 5 17ACH6H 82JY007GSC
17,3 FHD IPS 144Hz
AMD Ryzen 7 5800H
16GB DDR4-3200 RAM
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6
1TB PCIe NVMe SSD
Windows 11 Professional

Sony Playstation 5
Philips The One 75PUS8807/12 LED UHD 4K 120 hz
Logitech K400 wireless keyboard
Guls je offline   Reply With Quote
Staro 12.12.2022., 21:25   #692
maldini88
Registered User
 
maldini88's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: zagreb
Postovi: 67
Citiraj:
Autor Guls Pregled postova
Pitanje za znalce: aparat za kavu mi prilikom svakog pokretanja programa cisti aparat. I to ne onaj dio za kavu nego mlaznicu za vruce mlijeko. U pitanju je Krups

Ocistio sam ga, dekalcificirao, provukao ocat kroz njega, rastavio ga, ocistio i sastavio - i dalje isto. Nisam zvao servis ali ocekujem da bi me oderali ko vola pa reko mozda ima neki quick tip…
To je meni radio stari Bosch dok nisam ugasio da ne koristi filter vode, ako i nije to povezano je opčenito s filterom za vodu jer jedino tada aparat traži ispiranje filtera preko brizgaljke za mlijeko...inače s octom treba biti pažljiv jer hoće nagristi gumene brtve unutar aparata....
maldini88 je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2022., 14:01   #693
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Ako volim "mliječnu" kavu s mlijekom, koji aparat kupiti?

Iz sveg čitanja sam skužio da je najbolje samljeti zrno i tražiti aparat koji ima mlijeko (frothing?)

Philips LatteGo serija ili nešto drugo?

P.S. Doma pijemo nescaffe sa mlijekom i velika većina kava iz aparata koje smo vidjeli i probali kod prijatelja - nije bila po našem smeku. Ali kad dođemo u neku birtiju gdje konobar zna napraviti tako mliječnu kavu onda uživamo...
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2022., 14:39   #694
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
Ako volim "mliječnu" kavu s mlijekom, koji aparat kupiti?

Iz sveg čitanja sam skužio da je najbolje samljeti zrno i tražiti aparat koji ima mlijeko (frothing?)

Philips LatteGo serija ili nešto drugo?

P.S. Doma pijemo nescaffe sa mlijekom i velika većina kava iz aparata koje smo vidjeli i probali kod prijatelja - nije bila po našem smeku. Ali kad dođemo u neku birtiju gdje konobar zna napraviti tako mliječnu kavu onda uživamo...
a eo ne znam sto bi ti rekao, kad sam uzimao prosle godine uzeo sam bas Philips EP3243/50 zbog supruge koja pije nescaffeove s mlijekom, a ja pijem kavu s mrvicu mlijeka ili mali makijato. što se tiče kave, probao sam 7-8 vrsta, trenutno sam na Lavazza Super Crema i ok mi je, iako se nisam igrao sa mlincem. što se tiče pjenjače i mlijeka, isto je OK, ali nekako mi fali gustoće iako koristim 3,2 mm mlijeko, za Ness bude ok, žena se ne žali, a što se tiče nekakve jednostavnosti, dođe te na isto sa klasičnom pjenilicom ili sa LatteGo, i jedno i drugo trebaš proprat kroz vodu nakon koristenja...

edit: zaboravio sam napomenit da što se tiče održavanja, stvarno nemam primjedbi, dosad sam samo jednom oprao mehanizam koji se lako izvadi, malo podmazao po tutorialu na yt i to je to, iako je bio jos masan na pokrenim djelovima... filter dobiješ za vopdu, iako ja koristim onu najjeftiniju vodu iz boce od 5L radi kamenca jer ga ima pregršt... i to je to, sam ti on pokaže kad da očistis posudu sa ostatcima i vodom, očistiš i to je to...
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2022., 15:26   #695
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Žena kad vidi ovakvu pjenu kao sa linka za Phillips, točno to zeli.

Mene pali da se kava melje, ali velim - do sad sam na mljevenoj nescaffe crema, pola pola sa mlijekom i to mi je top. Ciljam na takav okus.
Znači Philips vrijedi?
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2022., 17:09   #696
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,368
Isto imam aparat kao i nick te zena prezadovoljna. Vise od godinu dana je u funkciji.
Pije samo sa mlijekom fok ja mjesam, tko je bio kod nas samo je hvalio.
Frend ga isto ima i ne zali se.

Doduse ja sam ga platio 3600kn.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2022., 18:34   #697
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Philips LatteGo nije neka pjenjača. Lagan je za održavanje i elegantno izgleda ali ne radi baš dobru pjenu.

Daleko bolju mi radi Jura E8 i Delonghi Dinamica od ovih s automatskim posudama.

Imam još i malog Philipsa EP2100 sa manualnim štapom i ako znaš što radiš, to radi bolju pjenu od bilo kojeg automatskog sistema jedino nije zgodno za pravljenje male količine pjene, ali za recimo dva makijata ili bijelu kavu može.

Također nije svako mlijeko isto. Čak bi rekao da nema nužno veze s postotkom masti.
Od kupovnih najbolje mi se pokazalo Sparovo Bio u staklenci koje nije obrano i ne posjeduje deklaraciju o postotku masnoće tako da mi djeluje najprirodnije.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je online   Reply With Quote
Staro 25.12.2022., 15:46   #698
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
@nick, @axo

da se zahvalim. Na kraju sam u mall-u kupio Philips 5400 LatteGo seriju jer je bila ista cijena kao i ovaj serija 3 sa linka, a očito je da je 5>3

Također uzeo lavazzu super crema iz linka i prvi puta da sam nekako relativno zadovoljan kako je to izašlo van. Nije to kao u kafiću, ali nije niti ona ne-mlijecna kava kak inače rade. Probat ćemo sa 3.8% mlijekom još. Inače, čak i sa 2.8% bude mi mlijeko jako dobro.
Za samostalnu pjenjacu nisam, ne znam to (probao jesam, kava je bila grozna) i ne želim se tome učiti trenutno.

Inače, prvih par kava nismo bili ziher jel dovoljno/dobro melje dok nismo prvu sa mlijekom napravili. Pa smo onda jednu espresso double shot i gledali smo hoće li biti crna. Jer zna ponekad curiti kao svijetla tekućina, pa žena rekla ide samo voda nije to kak treba nešto i odma me počela optuživati da sam krivo aparat incijalizirao i dobio sam uvrede kak ništa ne čitam
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2022., 16:02   #699
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Stavi najmanju količinu kave (najkraći espresso), finije mljevenje na mlincu i ručno mu naredi na napravi mlijeko.
Nisam ljubitelj tih preset kava jer je često vrlo vodenasto.
Radije napravi 2x kratka espressa plus mlijeko nego cappuccino. To mi puno bolje ispada.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je online   Reply With Quote
Staro 25.12.2022., 16:05   #700
pdx
Premium
Moj komp
 
pdx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: krk
Postovi: 482
Imate akciju Jura E8 Elipso.
pdx je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2022., 16:36   #701
Colop
Premium
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Split
Postovi: 960
Citiraj:
Autor pdx Pregled postova
Imate akciju Jura E8 Elipso.
Je, dobra je akcija. Nema ni vani jeftinije E8 trenutno. Nego vi koji imate jure doma koje modele imate? E8 mi je prevelik po gabaritima, pa kao probajte ENU 8, koja nema pola funkcija E8, a skuplja je od E8?

Poslano sa mog SM-N770F koristeći Tapatalk
Colop je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2022., 17:06   #702
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
@nick, @axo

da se zahvalim. Na kraju sam u mall-u kupio Philips 5400 LatteGo seriju jer je bila ista cijena kao i ovaj serija 3 sa linka, a očito je da je 5>3

Također uzeo lavazzu super crema iz linka i prvi puta da sam nekako relativno zadovoljan kako je to izašlo van. Nije to kao u kafiću, ali nije niti ona ne-mlijecna kava kak inače rade. Probat ćemo sa 3.8% mlijekom još. Inače, čak i sa 2.8% bude mi mlijeko jako dobro.
Za samostalnu pjenjacu nisam, ne znam to (probao jesam, kava je bila grozna) i ne želim se tome učiti trenutno.

Inače, prvih par kava nismo bili ziher jel dovoljno/dobro melje dok nismo prvu sa mlijekom napravili. Pa smo onda jednu espresso double shot i gledali smo hoće li biti crna. Jer zna ponekad curiti kao svijetla tekućina, pa žena rekla ide samo voda nije to kak treba nešto i odma me počela optuživati da sam krivo aparat incijalizirao i dobio sam uvrede kak ništa ne čitam
tako nekako sam i ja pomislio, nije ko u kafiću, ali je relativno blizu po okusu, iako kao što reče kolega @Mar, ne koristim preset kave na aparatu, nego iscijedim espresso i onda ručno samo mlijeko na neki srednji settings količine u kogulu i onda sam ulijem u šalicu mlijeka i pijene taman kolko volim
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2022., 18:07   #703
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,368
Zena pije stalno cappuccino dok ja 2x espresso pa dodam hladno mlijeko jer pijem sa hladnim.
Trebas napravit 100 kava da se ustima aparat i mlinac stavi na na 1 ili testiraj razine nakon 100 kava. Pise u uputama tako. Poslije svakog namjestanja mlinca treba par kava da se ustima sam aparat.

Zadnje izmijenjeno od: axo. 25.12.2022. u 18:56.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2022., 19:12   #704
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor axo Pregled postova
Zena pije stalno cappuccino dok ja 2x espresso pa dodam hladno mlijeko jer pijem sa hladnim.
Trebas napravit 100 kava da se ustima aparat i mlinac stavi na na 1 ili testiraj razine nakon 100 kava. Pise u uputama tako. Poslije svakog namjestanja mlinca treba par kava da se ustima sam aparat.
na najfinije ili na grublje ? koliko uoće finoća mljevenja utječe na okus kave ?
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2022., 19:22   #705
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,368
Citiraj:
Autor nick praskaton Pregled postova
na najfinije ili na grublje ? koliko uoće finoća mljevenja utječe na okus kave ?
Jako utjece na okus kave. Kod mene je trenutno postavka 4 na fino. Fino je prema malim tockicama dok je grubo prema vecim tockicama.
Sto grublje je mljevena to je slabija i vodenasta sto znaci da ne valja.
Ako ne zelite da bude prozirna na duzim cjedenjima onda odvrtit manju kolicinu ali 2x.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2022., 19:31   #706
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,368
Takoder probat temperaturu kave pa cete vidjeti sta vam pase u kombinaciji sa gore.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2022., 09:59   #707
Astra
Premium
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Earth
Postovi: 509
Bok znalci,
vidim da je tu dosta ljudi koji se kuže u aparate za kavu. Kupio bi ženi aparat za kavu za poklon,gledao sam sad će biti u Kauflandu za kupiti ovaj model:

Delonghi EC230

pa me zanima par stvari. Kakva kava ide u ovo? pretpostavljam kupim kavu mljevenu već i onda ubacim unutra ili kako? molim Vas ako me možete posavjetovati,nismo neki da se gušimo u kavi ali tu i tamo kad nam netko dođe pa da skuhamo,inaće prakticiramo klasičnu Tursku tako da nam je ovo sad revolucija!
Astra je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2022., 10:14   #708
AndroiOs
Registered User
 
AndroiOs's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: KA
Postovi: 440
Koji aparat je najbolji za običnu crnu kavu..espresso..kako god...bez opcija za kapucina i slične stvari
Bilo bi dobro da ima spremik za kavu u zrnu (mlinac)

Poslano sa mog SM-G991B koristeći Tapatalk
AndroiOs je online   Reply With Quote
Staro 26.12.2022., 11:30   #709
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Ako pijete crnu kavu i ne pijete ogromne količine mislim da bi najisplativiji bio aparat na kapsule jer je najjednostavniji za održavanje, najjeftiniji i zauzima najmanje mjesta.

Svi oni proizvode dobru kavu ako imate dobru sirovinu. Nije proizvodnja kave neka velika znanost, najbitnije je da bude dobro i konstantno samljevena pa vam je mlinac najvažnija komponenta.

Ako ne tražite dodatne mogućnosti kao npr razne mliječne tipove kava, veliku mogućnost regulacije mlinca i slično.

Sa druge strane dobru kavu možete dobiti i u moka potu ili Francuskoj presi.

Za početak ako želite kavu najsličniju kafićkoj bez puno zafrkancije uzmite neki od automatskih aparata sa štapnom pjenjačom.

Mlinac i nije obavezan jer uvijek možete uzeti standalone model ili koristiti samljevenu kavu.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je online   Reply With Quote
Staro 26.12.2022., 21:29   #710
SrKi
Premium
Moj komp
 
SrKi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 829
Sve stoji osim zadnje rečenice. Najveća se razlika osjeti kad je svježe mljevena kava vs kupljena već mljevenja.
SrKi je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2022., 21:59   #711
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Ja bi nesto tako, najmanje i sto jeftinije. Sad sam na instant kavi, tako da nisam vise izbirljiv a dobre su mi i kapsule i jastučići, cak su mi jastučići bolji, ali, volio bih da mogu sam puniti, a to mislim da ne mogu s jastucicima? Ovi semi profi od xkkn me. ne zanimaju ni nemam di sa tolikim
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2022., 22:23   #712
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789