Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.07.2023., 23:06   #1
driftwood
Premium
 
driftwood's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: .
Postovi: 661
Razlika između LTE i wifi antene

Zdravo, zanima me razlika između u unutarnjih antena za 4G router.
Npr. onaj hibridni od HTa ima mogućnost spajanja vanjskih antena. Znam da antene za LTE su one plosnate, a za wifi omnidirectional(?) klasične kao na ap-ovima i routerima. Mogu li se ove za wifi koristiti za prijem LTE signala na tom routeru?
__________________
Dazed and confused
driftwood je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2023., 23:45   #2
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Osnovna razlika je osim u prilgodbi frekventnog opsega, u konektorima. Ako obe imaju SMA konektore, onda ona za LTE ima "muske" a ona za WiFi ima "zenske" SMA konektore, pa se ne mogu direktno spajat na uredjaje: WiFi na LTE i obratno.
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.07.2023., 00:25   #3
driftwood
Premium
 
driftwood's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: .
Postovi: 661
Ma dobro, lako za konektore. Čisto me zanima me da li će to raditi, odnosno da li će primati signal te antene ili neće ili će biti isto?
__________________
Dazed and confused
driftwood je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2023., 00:58   #4
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Moja pretpostavka, samo pretpostavka, je da Wifi antena ima dvi antene, jednu adekvatne duzine za 2.4 ghz jednu za 5ghz, dok ona za lte ima više dužina za više frekvencija koje lte podrzava, dakle ako i spojis wifi antenu radit ce dobro na 2400mhz al ne na ostalima(800,900 itd)
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2023., 15:11   #5
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
Citiraj:
Autor driftwood Pregled postova
Zdravo, zanima me razlika između u unutarnjih antena za 4G router.
Npr. onaj hibridni od HTa ima mogućnost spajanja vanjskih antena. Znam da antene za LTE su one plosnate, a za wifi omnidirectional(?) klasične kao na ap-ovima i routerima. Mogu li se ove za wifi koristiti za prijem LTE signala na tom routeru?

NE

m nisu za taj band tako da ces imati i gubitak (a ne dobit) ako koristiš antene koje nisu prilagođene za lte bandove, em ti neće niti ostvariti kontakt jer nema srednjeg pina.



interne lte antene u routeru su manjeviše prilagođene za lte bandove, npr ZTE ima 3 antene unutra, gornji bandovi, donji bandovi, i diversity. i to radi bolje od vanjskih antena koje nisu predviđene za lte.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2023., 14:03   #6
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Teoretski se mogu koristiti. Ako uspiješ naći adaptere da to spojiš možda ti bude radilo a možda ne bude. Ako ti se da probaj pa javi. Najvjerojatnije neće raditi iz razloga koji su već objašnjeni.

Antene su usmjerivači signala koji su projektirani da rade najbolje na određenoj frekvenciji s time da ovisno o dizajnu mogu poslužiti za širi ili uži spektar frekvencija što opet ima svoje kompromise. Sve van toga je lutrija. Meni su takve egzibicije često bile neuspješne ali je bilo i wow momenata.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2023., 10:13   #7
driftwood
Premium
 
driftwood's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: .
Postovi: 661
Super, hvala!
__________________
Dazed and confused
driftwood je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2023., 16:57   #8
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Pa radi i obični čavao , problem je što prijem/predaja antena najviše ovise o tome da li je antena rezonantna na nekoj valnoj dužini ( frekvenciji) tj. da njeni metalni djelovi imaju potrebnu dimenziju a kod ovih frekvencija za LTE to se mjeri milimetrima.
Drugi problem je što prilagođenje antene treba biti za 50 Ohm impedanciju jer ako nije tada je VSWR loš te se gubi signal, stvaraju smetnje u okolini i pregrijavanje izlaznog čipa u predajniku rutera koje može dovesti do štete.
Možemo mi napraviti antenu rezonantnu na radnoj freq. ali to nije sve ako nije prilagođen njen spoj na koaks. od npr. 50 Oma. Kod nekih tipova antene mora se koristiti VF transformator impedancije npr. 4:1 sa prelazom sa simetrične antene na asimetrični koaksijalni kabal.

https://www.cdxa.org/calculator_coax_lineloss.php

- Unesite tip kabla (RG174) je 3mm koaks koji se naj češće koristi kod loših LTE antena.
- upištite npr. 2 metra dužinu koaksa.
- upišite frekvenciju (za sad npr. 800MHz)
- ostavite za sad SWR na 1 (1:1 je najbolje, dozvoljeno je do 3:1 a loše sve veće )
- upišite izlaznu snagu rutera 0.1
U rezultatu je :
- gubitak na dužini te vrste koaksa na navedenoj frekvenciji.
- gubitak ako je loš SWR
- gubitak ukupni
- Snaga koja dolazi na antenu pri ukupnim gubicima.

Za probu mjenjajte npr. vrstu koaksa (npr. LMR400) , frekvenciju (npr. 2600Mhz), SWR npr: 7) pa nakon svake promjene kalkulaciju tj. vidite promjene u rezultatima.......
Napomena, gubici su isti i na prijemu i na predaji (RX/TX)...a gubitak od 3dB se lijepo vidi kao gubitak pola snage signala.

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 22.07.2023. u 17:39.
D/G je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na