Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.04.2008., 21:31   #1
metalac666
Premium
Moj komp
 
metalac666's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 81
vmware mreza

pozz!

dakle zanima me sljedece u mrež imam 3 racunala stvarna lokalna mreza, e sada imam 2 linux distribucije na vmware al bih volio probat i nekakv router os tipa m0n0wall ili ebox dakle pitanje je sljedece kako nastimat virtualnu mrezu da se virtualni os-ovi pojave u stvarnoj lokalnoj mreži dakle sa istim rangeom ip-a itd jasno mi je da komunikacija izmedu linux i windoza bez sambe neide al to nije ni bitno nego bi htjeo sljedece da taj router os moze izaci van na net preko mog rutera tako da vidim kako radi taj router os i sta sve moze a da ostale virtualne masine idu na net preko tog router os-a a ne preko nat-a

unaprijed havala!
metalac666 je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2008., 21:56   #2
mdodig
Premium
Moj komp
 
mdodig's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Split
Postovi: 398
Bok,

router u vmwareu treba imati 2 virtualna mrežna adaptera. Jedan stavi u subnet sa tvojom lokalnom mrežom, a drugi u virtualni subnet.
Linux distribucije koje želiš testirati stavljaj u drugi virtualni subnet (možeš čak uključiti u monowallu dhcp server pa da linux distre dobiju automatski ip) i kao default gateway im stavi ip od virtualnog routera.
Upiši ispravne dnsove i sve treba raditi. Tako već duze vrijeme radim doma.

Valjda je ovo jasno?
mdodig je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.04.2008., 21:57   #3
metalac666
Premium
Moj komp
 
metalac666's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 81
puno hvala na tako brzom odgovoru ali ako ti nije problem samo malo detaljnije sta di kako

pozz
metalac666 je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2008., 14:20   #4
mdodig
Premium
Moj komp
 
mdodig's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Split
Postovi: 398
Instaliraj vmware ili neki drugi virtualizacijski software.
Kreiraj virtualne strojeve (VM) pod prethodno instaliranim softwareom.
Jedan od VM neka bude monowall (ili neka druga distribucija) sa dvije mrezne kartice (virtualne) npr. eth0 i eth1.
Sada u opcijama vmwarea za monowall VM podesi eth0 u host-only mod (samo za VM-e), a eth1 u bridged (za tvoju fizičku lokalnu mrežu) i pripadajuće ip adrese.
VM neka budu u istom subnetu sa eth0 (npr. 192.168.10.0).
Još bolje podesi monowall kao dhcp server na eth0 interfaceu pa će sve VM dobiti automatski adresu.
Ako već imaš dhcp server na routeru onda će i eth1 (na monowallu) dobiti automatski ip.
To je cijela priča oko adresa.
Sada ti preostaje podesiti NAT (na monowallu) i za početak barem dns-forwarder i možeš "izaći" sa VM na net.

mdodig je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na