Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.05.2013., 15:49   #1
cctv
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: zona sumraka
Postovi: 14
Bootanje s lan mreže

Pozdrav
Znači već sam nekoliko puta pokušao napraviti lan boot.Čitao sam na forumima,tutorijale, svaki put bezuspješno,probao sam sa ccboot,openthinclient os ali ništa, pa bih molio nekoga da me to malo bolje objasni, prije svega radi se o 3 kompjutera na jednom je hdd sa 1tb na kojem stoji 700 gb neuporabljeno a na preostala dva su bez diska jer nemam para za dva hdd-a, radi se o sljedećim matičnim na kompu sa diskom je asus p5g41t-m le koja ne podržava lan boot a kod preostale dvije matične koje obje podržavaju lan boot su intel dg41rq i as rock g31m-gs. Na kompjuteru koji radi (onaj s hdd-om) je windows 7 ultimate 64 bitna verzija, mreža se sastoji od 3 kompjutera koji su uštekani u neki tp linkov swich a za internet koristim internet stick koji dijeli internetsku vezu.To bi bilo to oko opisa problema,unaprijed hvala na odgovorima.
cctv je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2013., 18:35   #2
metalac666
Premium
Moj komp
 
metalac666's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 81
Ako ti nije bitan OS, na Edubuntu imas nesto sto se zove LTSP (Linux Terminal Server Project) server koji ti omogucuje bas to sto zelis samo sto je Linux OS, a ne Windows. Sto ce reci da ces morati Edubuntu instairati na komp koji si spominjao sto ima disk da bude server.
metalac666 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.05.2013., 19:54   #3
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Potraži PXE boot. trebat će ti i tftpd server.

ovo izgleda kao dobar vodič:

http://reboot.pro/topic/1961-guides-...e-lan-booting/
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2013., 23:07   #4
cctv
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: zona sumraka
Postovi: 14
Citiraj:
Autor metalac666 Pregled postova
Ako ti nije bitan OS, na Edubuntu imas nesto sto se zove LTSP (Linux Terminal Server Project) server koji ti omogucuje bas to sto zelis samo sto je Linux OS, a ne Windows. Sto ce reci da ces morati Edubuntu instairati na komp koji si spominjao sto ima disk da bude server.
Jel edubutu kao os instalirati na pc?
A jeli ga mogu instalirati na virtual mašinu da radi jer mi igre koje imam ne podržavvaju linux.

Zadnje izmijenjeno od: cctv. 11.05.2013. u 23:13.
cctv je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2013., 23:15   #5
metalac666
Premium
Moj komp
 
metalac666's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 81
Naravno da mozes! Samo sto ce performanse biti upitne. Evo bas se igram sa CCboot pa cu da postam sto sam i kako napravio.

Zadnje izmijenjeno od: metalac666. 12.05.2013. u 00:53.
metalac666 je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2013., 00:37   #6
metalac666
Premium
Moj komp
 
metalac666's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 81
Ja sam kao host racunalo koristio WinXP u WMware Workstation i IMG isto tako od WinXP jer nemam viska racunala i meni radi. Za CCBoot sam koristio verziju 2.1 koja je besplatna. Na server PC instaliras CCBoot i odes na "Options". Za DHCP server IP napises adresu svog server PC-a. Dalje upisujes raspon adresa koje hoces da DHCP server dodjeljuje. Sljedece je maska, Gateway i DNS server. Pod "Client Default Settings" upises opet adresu svog server PC-a. Izaberes na koje particije zelis da ti ide cache i IMG od OS-a koje ce klijenti "cuclat". Stavi kvacicu na "Enable Cache" i klikni na "Recommend" i tu izaberi kolko ti server PC ima RAM-a. Ostalo ostavi kako je. Na "Disk Group" cemo se vratiti kasnije. Napravio sam drugu virtualnu masinu i na nju instalirao isto WinXP da si mogu IMG napraviti. Na njoj podesis da ti adrese pribavlja automatski. CCBoot server bi trebao dodijeliti adresu, i trebao bi to vidjeti na CCBoot server kontrol panelu. Instaliras CCBoot klijent na to racunalo od kojeg zelis napraviti IMG. U mome slucaju VMware virtuana masina sa WinXP. Kada ga pokrenes kliknes na "Install CCBoot Client". Nakon restarta Pokreni CCBoot PnP i klikni na "Install All Knowing NIC". Izaberi ih sve i instaliraj. Nakon toga se vratis na svoj server PC. Na panelu od CCBoot Server-a desni klik na tu masinu sto imas na popisu i izaberi "Edit". Stavi kvacicu na "Enable Upload Image". Sada se vratis na klijenta. Pokrenes CCBoot klijenta upisi adresu CCBoot servera. Ispod toga napisi kako zelis da ti se IMG zove i zadrzi ekstenziju .vmdk. Klikni na "Upload Image" i odgovori na sve potvrdno. Kada se to zavrsi opet se vratis na CCBoot server odes na" Options", zatim odes na "Client Default Settings" i pod "Disk Group" kliknes na ikonu >>. Gore ljevo iz padajuceg izbornika izaberes IMG koji si uploadao. Kada si to potvrdio jos samo klikni na "Apply to All Clients" odgovori na sve potvrdo i spreman si da kresnes svoja racunala bez diskova. Ako sto zapne javi vamo ili mi PM pošalji pa cemo da vidimo.

BTW Mozes koristit ovaj jubitubi video kao referencu. Koristi se verzija 3 koja je inace komercijalna, ima razlika u sucelju al mislim da ces povatat ne sumnjam ja u tvoj kung-fu.

Zadnje izmijenjeno od: metalac666. 12.05.2013. u 00:54.
metalac666 je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2013., 01:35   #7
cctv
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: zona sumraka
Postovi: 14
Kako ću instalirati cc boot client na to računalo kad nema diska?
Kad sam ga instalirao izbacuje tftp error,dhcp service error,
pa sam instalirao na virtual box win xp i na njega cc boot sada mi na pc-u bez diska više ne javlja da nema dhcp-a ali opet izbacuje boot failure.

Zadnje izmijenjeno od: cctv. 12.05.2013. u 02:49.
cctv je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2013., 09:58   #8
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
A jesi li instalirao na svoje računslo ccboot server i podesio ga? On glumi tfpd i dhcp server.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2013., 10:07   #9
metalac666
Premium
Moj komp
 
metalac666's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 81
Citiraj:
Autor cctv Pregled postova
Kako ću instalirati cc boot client na to računalo kad nema diska?
Kad sam ga instalirao izbacuje tftp error,dhcp service error,
pa sam instalirao na virtual box win xp i na njega cc boot sada mi na pc-u bez diska više ne javlja da nema dhcp-a ali opet izbacuje boot failure.
Instalirat ces isto kao i ja. Na svom server PC-u instaliraj VMware Player ili VMware Work Station. U njemu si instaliraj OS od kojeg zelis napraviti IMG i na taj os instaliras CCBoot Client. U Virtual Box-u ako za virtualnu masinu das Intelovu LAN akrticu nece boot-at, a isto tako sam primjetio da se u Virtual Box-u kada instaliras drivere sa CCBoot PnP da se pomjesa driver za LAN karticu pa ti preporucujem VMware Player koji je besplatan.
metalac666 je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2013., 16:57   #10
cctv
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: zona sumraka
Postovi: 14
tokom uplodanja s clienta na server izbacuje mi connect host failed

Zadnje izmijenjeno od: cctv. 12.05.2013. u 18:14.
cctv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.05.2013., 18:15   #11
metalac666
Premium
Moj komp
 
metalac666's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 81
Citiraj:
Autor cctv Pregled postova
tokom uplodanja s clienta na server izbacuje mi connect host failed
Poslao sam ti PM.
metalac666 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na