Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 25.12.2012., 18:45   #361
lllnuclearlll
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 64
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
Kad su oba slabo ispunjena ne isplati se ali kad se oba ispune sa npr 80% i vise V4 osjetno uspori do Vector ostaje isti i tu je najveca razlika.

v4 60 i 95% pun..

Ma velim, stvarno ih ne planiram puniti više od 50% baš jer hoću najbolje performanse, inače bi kupio 64GB verziju.
lllnuclearlll je offline  
Staro 25.12.2012., 19:11   #362
vorda22
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor lllnuclearlll Pregled postova
Ma velim, stvarno ih ne planiram puniti više od 50% baš jer hoću najbolje performanse, inače bi kupio 64GB verziju.
uzmi onda v4, nemoj bacat pare za nesto sto ti ne treba. da sam na tvom mjestu uzeo bi 64gb verziju, jer tesko da ces to "usporavanje" osjetit
 
Staro 25.12.2012., 19:41   #363
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Za 64gb treba uhvatit jednog od zadnjih 830. Vjerujem da je to daleko najbolji 64gb sdd kaj ima kod nas za kupit.
MAGARAC je offline  
Staro 25.12.2012., 19:52   #364
lllnuclearlll
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 64
Ma neću na 64GB. Odmah u startu dobim sporiji nego 128GB i sigurno ću ga napunit do 50-55GB, i to će ga još usporit, a to bi pretpostavljam već mogao osjetit u odnosu na 40% popunjeni 128GB model. Također više memorije duže će i trajati, a i prostor je tu ako mi zatreba više. Uzimam V4. Hvala na pomoći.
lllnuclearlll je offline  
Staro 25.12.2012., 20:19   #365
vorda22
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor lllnuclearlll Pregled postova
Ma neću na 64GB. Odmah u startu dobim sporiji nego 128GB i sigurno ću ga napunit do 50-55GB, i to će ga još usporit, a to bi pretpostavljam već mogao osjetit u odnosu na 40% popunjeni 128GB model. Također više memorije duže će i trajati, a i prostor je tu ako mi zatreba više. Uzimam V4. Hvala na pomoći.
ak ces doc do 55, onda svakako 128gb jer na 56gb se osjeti razlika u benchmarkovima
 
Staro 25.12.2012., 20:51   #366
lllnuclearlll
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 64
Citiraj:
Autor vorda22 Pregled postova
ak ces doc do 55, onda svakako 128gb jer na 56gb se osjeti razlika u benchmarkovima
Pa razlika se osjeti što je više napunjen, što ne? 55GB je već 90%, i slobodno mora i zbog TRIM-a ostat nešto mjesta, a vjerojatno ću tu i tamo htjeti nešto dodatno na SSD bacit, a i razlika u cijeni mi nije prevelika, stoga ću radije na 128GB. Sad mi je 50GB popunjena sistemska particija, a nemam nešto puno instalirano.
lllnuclearlll je offline  
Staro 26.12.2012., 09:47   #367
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
/rant mode on

Moram priznati da mi niste jasni... 'osjetit cu usporenje SSD-a kad je napunjen vise od XY%', 'Da li je XYZ SSD brzi od YXZ modela, i da li se isplati platiti 20% vise za to', itd., itd...

Razlike o kojima vi govorite se mjere u milisekundama kod ucitavanja aplikacija i sl.
To su razlike koje se ne mogu primjetiti u normalnom radu.
Jedine 'razlike' koje se primjete su u benchmarcima, ali ocito je da je to ono sto se danas 'koristi za rad' - benchmarci, pa je onda to stvarno bitno.

Izgleda da neki ne shvacaju da SSD-ovi mogu citati/pisati sa desecima tisuca IOPS-a u sekundi, za razliku od klasicnog HDD-a koji su mogli do kojih 150IOPS-a.

Razliku od 30.000IOPS-a na prema 80.000IOPS-a u normalnom radu nije moguce primjetiti, ali... ocito neki mogu.

No, sto rec'.. svakom svoje.. zato i postoji 'porez na glupost'....

/rant mode off

Postoje razliciti kontroleri, razliciti tipovi memorija itd... i ima smisla gledati sto je pouzdanije, sto daje stabilnije rezultate kod mjesanog I/O, sto ima duzu garanciju i sl.
Ali bazirati kupovinu na benchmarcima (yay! model X je brzi 2% od modela Y!) i pretpostavkama da SSD zapunjen vise od 50% ce biti 'spor', to nema smisla...
Nick7 je offline  
Staro 26.12.2012., 10:55   #368
lllnuclearlll
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 64
Iskreno, nikada nisam uživo vidio SSD u akciji tako da nemam pojima o čem pričam. Do sada mi je to bila preskupa igračka. Pretpostavljam da si u pravu... Benchmarke gledamo kad god kupujemo neku igračku za računalo bio to novi proc, grafička, memorija, pa evo i SSD sada. Vjerujem da si u pravu i da realno između Intel 330, Samsunga 840Pro ili OCZ Vertexa 4 razlike u normalnom radu nema. Što se tiče te popunjenosti, jednostavno ne znam. Neki pišu da se osjeti, neki da ne, tak da više ne znaš kak je dok i sam ne probaš. Uzeti ću 128GB verziju samo zbog dodatnih GB jer ne znam da će mi 64 bit dovoljno.
lllnuclearlll je offline  
Staro 26.12.2012., 13:40   #369
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,887
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
/rant mode on

Moram priznati da mi niste jasni... 'osjetit cu usporenje SSD-a kad je napunjen vise od XY%', 'Da li je XYZ SSD brzi od YXZ modela, i da li se isplati platiti 20% vise za to', itd., itd...

Razlike o kojima vi govorite se mjere u milisekundama kod ucitavanja aplikacija i sl.
To su razlike koje se ne mogu primjetiti u normalnom radu.
Jedine 'razlike' koje se primjete su u benchmarcima, ali ocito je da je to ono sto se danas 'koristi za rad' - benchmarci, pa je onda to stvarno bitno.

Izgleda da neki ne shvacaju da SSD-ovi mogu citati/pisati sa desecima tisuca IOPS-a u sekundi, za razliku od klasicnog HDD-a koji su mogli do kojih 150IOPS-a.

Razliku od 30.000IOPS-a na prema 80.000IOPS-a u normalnom radu nije moguce primjetiti, ali... ocito neki mogu.

No, sto rec'.. svakom svoje.. zato i postoji 'porez na glupost'....

/rant mode off

Postoje razliciti kontroleri, razliciti tipovi memorija itd... i ima smisla gledati sto je pouzdanije, sto daje stabilnije rezultate kod mjesanog I/O, sto ima duzu garanciju i sl.
Ali bazirati kupovinu na benchmarcima (yay! model X je brzi 2% od modela Y!) i pretpostavkama da SSD zapunjen vise od 50% ce biti 'spor', to nema smisla...

To smo prozvakali vec xx puta...
MAGARAC je offline  
Staro 26.12.2012., 19:07   #370
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Ma znam.. ali svako malo iskace jedno te isto.
Nick7 je offline  
Staro 11.01.2013., 18:54   #371
Dino57
Premium
Moj komp
 
Dino57's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Čepin
Postovi: 284
Evo kupio i ja Vertex 4,bilo je problema s matičnom dok nisam bios nadogradio, sad izgleda da je sve ok.

Ali nije mi jasno zašto zna potrajat skeniranje(kada se boota pa AHCI skenira) tj nekad odskenira u nekih 7 sekundi a nekad potraje do preko 15? Ima li nekakvo rješenje za to?

Edit: Izgleda da je problem kod AHCI moda to što imam jedan PATA hard disk pa je tu dolazilo do problema, kada sam prebacio na IDE--->AHCI bootanje radi normalno i AHCI je uključen za sata diskove.

Instaliran Windows 7, driveri za grafu,firefox i opera.

Zadnje izmijenjeno od: Dino57. 12.01.2013. u 02:10.
Dino57 je offline  
Staro 14.01.2013., 17:23   #372
TheBEaST
Premium
Moj komp
 
TheBEaST's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 666
Evo da i ja nabacim svoj screen na malo updejtanom stroju.



Instaliran Win 7 Ultimate x64, driveri i hrpa programa (razni od MSI Z77 ploče + ostali koje koristim)

Gledajući unazad nekoliko stranica i screenove ostalih forumaša, mislim da su performanse super, jedino me malo zbunjuje što kod mene piše SCSI disk device uz naziv diska dok ostalim piše ATA, nekima ništa, itd.
TheBEaST je offline  
Staro 14.01.2013., 19:10   #373
Volume
Premium
Moj komp
 
Volume's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Šibenik
Postovi: 418