Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.07.2012., 00:05   #1
metalac666
Premium
Moj komp
 
metalac666's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 81
RouterOS VLAN PPPoE Client Pomoć






-->
Pozz!

Kolega želi u naselju sa svojim društvom napraviti wifi mrežu radi dijeljenja net-a, nas-a itd... Neki od njih već imaju adsl pa bi se to sve agregiralo i napravio load balansing. Kao što se vidi iz topologije (spoiler dugic) ruteri (i ostali iz ekipe) biti će spojeni sa omnitikom preko wifi-a sa sxt-ovima osim jednog koje je fizicki spojen na omnitika.

Moja ideja je da se na wan interface doda vlan. U omnitiku u njegov bridge stavit ta 3 vlana, i te vlan-ove koristit kao interface za pppoe konekcije. Dali bi to radilo?

LAN 10.0.0.0/24
VLAN 192.168.1.0/30
VLAN1 192.168.1.1/30-omnitik VLAN1 192.168.1.2/30-R1 wan
VLAN2 192.168.1.5/30-omnitik VLAN2 192.168.1.6/30-R2 wan
VLAN3 192.168.1.9/30-omnitik VLAN3 192.168.1.10/30-R3 wan






metalac666 je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2012., 10:31   #2
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
Ako sam dobro shvatio, htjeli bi da omnitik dize PPPoE konekcije i radi load balancing? Nisam bas radio s mikrotikom no iz perspektive onog sto znam mi ovo ne izgleda ok. Ili sami korisnici dizu internet konekciju pa nekim routing protokolom oglasavaju rute? (u tom slučaju mi nije jasno kako ces raditi balancing)

1. PPPoE je L2 protokol, znači da L2 broadcast (a i ostali) paketi moraju doći od omnitika do korisnikovog routera koji mora biti u bridge modu koji dize konekciju a ti si složio /30 mrežu i dignuo L3 interface prema korisnikovom routeru? Što su korisnicki routeri? Da li uopce to mogu napraviti?

2. Imas VLAN-ove prema svakom od tih korisničkih routera, da li po tom VLANu ide i promet od samih korisnika kod kojeg je internet do omnitika i onda natrag do samog korisnika?

3. Da li se netko od ljudi koji imaju internet igraju online? jer ce im ovo dici latenciju jako jer im promet mora preko wifija doci do mikrotika i ponovo se vratiti do njihovog DSL routera.

Moje misljenje je da ovo nece bas raditi.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.07.2012., 15:43   #3
metalac666
Premium
Moj komp
 
metalac666's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 81
Da dobro si shvatio. Ako bi svaki router drzao svoju pppoe konekciju onda mozda sa vlan routingom probat dofurat do omnitika tako da mogu imat interface koji bi se agregirao i onda napravio load balansing.

1. Korisnički ruteri su sx763 koji će se morati prefleshati sa dd-wrt ili openwrt fw da bi se mogla dobiti funkcija vlan tagiranja. Naravno da se podrazumjeva da ruter mora biti u bridge modu. /30 mreža je samo za vlan-ove na njihovim wan interface-ima a switchani portovi ce biti u 10.0.0.0/24 mreži.

2. Preko vlan-a ide pppoe brodcast od omnitika do vlan-a na wan portu rutera pa opet nazad od omnitika do lan mreže kao ne tagiran promet. Tupavo je, al neznam kako bi drugacije napravio zbog load balansinga.

3. Nitko se ne igra, malo starija ekipa oko 50-ak+ godina (valjda nisam nikoga uvrijedio sa ovom izjavom) al su entuzijasti
metalac666 je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2012., 17:43   #4
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
Citiraj:
Autor metalac666 Pregled postova
2. Preko vlan-a ide pppoe brodcast od omnitika do vlan-a na wan portu rutera pa opet nazad od omnitika do lan mreže kao ne tagiran promet. Tupavo je, al neznam kako bi drugacije napravio zbog load balansinga.
Wan port ti je problem, on je L3 interface i kroz njega ti nece proci PPPoE broadcasti jer L3 interfacei po defaultu ne propustaju L2 broadcaste.

Ako izbacis iz price skroz L3 interface i sve pobridgeas, onda bi ti PPPoE prosao ali pitanje je da li zelis jednu tako veliku broadcast domenu.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2012., 21:00   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Origigi fw od SX - a ima Vlan tagiranje, druga je sad stvar kako postaviti / promjeniti željeno.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na