Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.10.2020., 19:57   #10681
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,964
Imam samostojeće Mission M34i. Ispod njih sam stavio DIY podlošku u jednom komadu od 1cm pjene (closed cell foam) i 1cm debelog pluta. Na pluto sjedne zvučnik. Zvuk se malo rasčistio u području vokala i niže, imao je manje onaj kutijasti efekt što ima smisla jer više ne rezonira s parketom.

Na moje iznenađenje bas je osjetno ojačao. Mislio sam da je to zato jer sam malo pomaknuo zvučnike pa je do pozicije, ali ne. Ovo ne mogu objasniti.

My 2 cents.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 20:46   #10682
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Tipican pristup pseudoznanosti. Uzmu nesto sto zaista postoji i znanstvenim experimentom je potvrdjeno i onda dodaju, pomijesaju sa svojim fantazijama. Neupucenom to sve moze imati logike, iako nema. Da stvar bude gora, pojedinci, firme, institucije... namjerno sire takve stvari i vjerovanja zbog vlastite materijalne koristi. To bi zapravo trebalo biti zakonski kaznjivo jer je lazno oglasavanje, prevara u svrhu ostvarivanja materijalne koristi.

Any movement relative to a magnetic field will induce a voltage and therefore a current in anything conducting electricity. Also, current in a wire or component will generate its own magnetic field.

Mda, samo šta je ova izjava potpuno netočna i što je gore, sama sebe ubija.
Ako recimo, cijelo pojačalo vibrira, a u njemu postoje neka magnetska polja, onda ne postoji pokret u odnosnu na magnetsko polje, jer se cijela konstrukcija, zajedno s poljem kreće.
A kao drugo, nije "any movement", štogod im to značilo, onaj što proizvodi struju, nego kretanje jako specifičnih predmeta...recimo, zavojnice.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.10.2020., 20:50   #10683
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Uporan si "Neki ga nece cuti". Svaljujes krivicu na one koji ne cuju ili ne vjeruju. Tipican pristup kad je nesto nedokazivo, poziva se da se dokaze da nesto ne postoji. A zapravo bi trebalo biti obrnuto, mora se dokazati da nesto postoji.

Nego, jesi li ti povezan sa tom audiopuls ekipom ili si cak dio nje?



Defintivno mozes probati, samo nabavi vazelina




Tipican pristup pseudoznanosti. Uzmu nesto sto zaista postoji i znanstvenim experimentom je potvrdjeno i onda dodaju, pomijesaju sa svojim fantazijama. Neupucenom to sve moze imati logike, iako nema. Da stvar bude gora, pojedinci, firme, institucije... namjerno sire takve stvari i vjerovanja zbog vlastite materijalne koristi. To bi zapravo trebalo biti zakonski kaznjivo jer je lazno oglasavanje, prevara u svrhu ostvarivanja materijalne koristi.
Nemam veze s ekipom Audiopulsa, ali ih sa zanimanjem čitam jer se vlasnik stranice žali na embargo uvoznika hi-fi opreme iz tog razloga što im ne može obećati laganje ako mu se zvuk uređaja ili zvučnika ne svidi. Recimo, ovaj članak je brutalan.
Meni je audiofilija hobi tako da me zaboli za mišljenja podjebavača, budući da tu nemam nikakve zarade.
Dok recimo, ovaj blog vole svi distributeri.

Zadnje izmijenjeno od: Trbonja. 13.10.2020. u 21:09.
Trbonja je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 21:01   #10684
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Meni se najviše sviđa ovaj članak. High-end podlošci, spavate li mirno?



http://www.audiopuls.hr/diy/jogurt_tweak.html
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 21:14   #10685
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Meni se najviše sviđa ovaj članak. High-end podlošci, spavate li mirno?



http://www.audiopuls.hr/diy/jogurt_tweak.html
Zaboravio si na madrac tweak i audio grobar.
Trbonja je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 21:17   #10686
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,931
@estugarda ja bih uzeo tog starog marantza i pošao naokolo tražiti zvučnike s njim. Tako sam jednom davno bez kinte u dzepu na poklon dobio pm-57, koji je meni bio avion u odnosu na technics kojeg sam imao ,od ujaka jer je mislio da je kupio nekakav receiver s CDom u Švicarskoj i tek ga dobro pogledao kad je došao natrag pa shvatio da je "gol". Tada sam letio po istarskim shopovima i u Puli isprobao bar setova zvučnika i uzeo one koji su mi se čuli najljepše. Neke b&w bookshelf za koje nisam imao novaca pa sam se užicao kod ujaka za njega i nad-ov cd player. Zaboravio sam modele jer sam prestao pratiti hifi zajednicu nakon godinu dana naravno radi preskupog sporta. Pojačalo još uvijek imam, ostalo odavno prodao dat ću ga klincu kad naraste,nije nešto posebno kao vintage modeli ali sentimemt je tu i zvuk mi je super naspram z2300 (bar je bio kad je bio upogonjen)

Poslano sa mog MI 8 koristeći Tapatalk
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 21:19   #10687
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,334
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Any movement relative to a magnetic field will induce a voltage and therefore a current in anything conducting electricity. Also, current in a wire or component will generate its own magnetic field.

Mda, samo šta je ova izjava potpuno netočna i što je gore, sama sebe ubija.
Ako recimo, cijelo pojačalo vibrira, a u njemu postoje neka magnetska polja, onda ne postoji pokret u odnosnu na magnetsko polje, jer se cijela konstrukcija, zajedno s poljem kreće.
A kao drugo, nije "any movement", štogod im to značilo, onaj što proizvodi struju, nego kretanje jako specifičnih predmeta...recimo, zavojnice.
A gle, prolaskom struje kroz vodic se stvara magnetsko polje. Izmjenicna struja stvara izmjenicno magnetsko polje. Ako su vodovi blizu, struja se moze inducirati na susjedni vodic. To je objasnjenje preslusavanje koje se moze cuti i izmjeriti. Kod izmjenicne struje, imamo i samoindukcju koja pak odgovorna za impedanciju vodica. Dakle nije bas potrebna zavojnica. Samo sto su kod zavojnice, jos sa feritnom jezgrom, ti efekti puno izrazeniji.

E sad podloga i vibracije. U teoriji, ako vodici, komponente, vibriraju razlicito i samim time se pomicu u tom jako slabom magnetskom polju, nekakva sitna struja se moze inducirati. No to je toliko sitno da je tesko mjerljivo a kamoli cujno. Tako mozemo reci i da quantum fluktutacije utjecu na kvalitetu zvuka.

Ima toliko stvari, koje zaista znacajno i cujno utjecu na kvalitetu reprodukcije a audiofili se uhvate za one koje koje imaju najmanji utjecaj ako uopce.

Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova
Nemam veze s ekipom Audiopulsa, ali ih sa zanimanjem čitam jer se vlasnik stranice žali na embargo uvoznika hi-fi opreme iz tog razloga što im ne može obećati laganje ako mu se zvuk uređaja ili zvučnika ne svidi. Recimo, ovaj članak je brutalan.
Site, autor i ti ste kod mene izgubili svaki kredibilited nakon gumene podloge ispod pojacala i CD playera i rupama u istoj koje utjecu na zvuk.

Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova
Meni je audiofilija hobi tako da me zaboli za mišljenja podjebavača, budući da tu nemam nikakve zarade.
Shvati ovo kao drugo moderatorsko upozorenje. Nazivas nas podjebavacima a ti nama prodajec hifi maglu. Da, salimo se, rugamo al' shvati da site i ti pisete, kako da budem blag, stvari koje fizikalno jednostavno nemaju smisla. Osim ako site nije nesto tipa newsbar. Onda ok To je kao da netko napise da gumena podloga ispod monitora ili jos bolje, PC-a, utjece na kvalitetu slike. Da su boje izrazenije, slika ostrija, manje artifakta, manje blura... Sorry, al' ovaj forum nije takvog tipa
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 21:28   #10688
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova

Joj, samo ne madrac. Sjećam se da je ekipa prije, a možda i danas znala stavljat to u studije. To i kartoni od jaja...epska mitologija.
No uglavnom, impresionira me šarolikost audiopulsa.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 21:33   #10689
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
A gle, prolaskom struje kroz vodic se stvara magnetsko polje. Izmjenicna struja stvara izmjenicno magnetsko polje. Ako su vodovi blizu, struja se moze inducirati na susjedni vodic. To je objasnjenje preslusavanje koje se moze cuti i izmjeriti. Kod izmjenicne struje, imamo i samoindukcju koja pak odgovorna za impedanciju vodica. Dakle nije bas potrebna zavojnica. Samo sto su kod zavojnice, jos sa feritnom jezgrom, ti efekti puno izrazeniji.

E sad podloga i vibracije. U teoriji, ako vodici, komponente, vibriraju razlicito i samim time se pomicu u tom jako slabom magnetskom polju, nekakva sitna struja se moze inducirati. No to je toliko sitno da je tesko mjerljivo a kamoli cujno. Tako mozemo reci i da quantum fluktutacije utjecu na kvalitetu zvuka.

Mda, naravno ako konstruktor ima mozga onda će i dizajnirati uređaj tako da minimizira negativan utjecaj induktiviteta, zalutalih magnetskih polja i čega već. Dodatni tweak, osim unutar samog uređaja neće doprinjeti ničemu.

Evo jednog ozbiljnog primjera crosstalka koji je zapravo vrlo lako minimizirati/izbjeći:

https://www.youtube.com/watch?v=k-NUZQ10PMQ
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2020., 22:00   #10690
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,334
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Mda, naravno ako konstruktor ima mozga onda će i dizajnirati uređaj tako da minimizira negativan utjecaj induktiviteta, zalutalih magnetskih polja i čega već. Dodatni tweak, osim unutar samog uređaja neće doprinjeti ničemu.

Evo jednog ozbiljnog primjera crosstalka koji je zapravo vrlo lako minimizirati/izbjeći:

https://www.youtube.com/watch?v=k-NUZQ10PMQ
Lose snimljen al stvarno dobar i edukativan video. Zavojnice skakucu u ritmu
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.10.2020., 12:35   #10691
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Lose snimljen al stvarno dobar i edukativan video. Zavojnice skakucu u ritmu
Znanstveni ekvivalent audiofiliji bi bio psihoakustika.

Zašto ne isprobaš sam u svojoj sobi zvučnu razliku između npr. QED i Van Den Hul zvučničkih kabela (možeš oboje uz kaparu posuditi u Nove boje zvuka)? I napiši kako složiti sustav od kojeg ćemo donkimizer i ja pasti na dupe kad ga čujemo, kad mi kurca znamo o hi-fiju.
Trbonja je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 18:12   #10692
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Ej ej, ne miješaj mene u svoje znanje...konjokradice.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 18:25   #10693
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,334
Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova
Znanstveni ekvivalent audiofiliji bi bio psihoakustika.
Ajde, konacno da se u barem u necemu slazemo. No, obrati paznju sto si sam napisao, znanstveni ekvivalent. To cini ogromnu razliku. Ono sto audiofili govore najcesce nema nikakvu znastvenu osnovu. To je ono sto sam te ja i kolege pitao, daj nam nekakvo, fizikalno, znanstveno, pshilosko, logicno objasnjenje kako podloga za ves mashinu ispod pojacala ujece na zvuk. Osobno sam posebno zainteresiran kako rupa u podlozi utjece. Jedno objasnjenje bi moglo biti da promjenu radi tvoja psiha, znas da je tamo i zbog toga percipiras zvuk drugacija. Ali to ne mijenja zvuk, mijenja tvoju percepciju, promjena je u tvojoj glavi a ne u pojacalu Sto je savim ok, ako te cini sretnim. Ali to ne znaci da ce istu promjenu imati/cuti i netko drugi.

Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova
Zašto ne isprobaš sam u svojoj sobi zvučnu razliku između npr. QED i Van Den Hul zvučničkih kabela (možeš oboje uz kaparu posuditi u Nove boje zvuka)?
Pa ono, Nove boje zvuka (pretpostavljam trgovina u Zagrebu) mi je "malo" daleko a i uopce ne koristim zvucnicke kabele. Samo interkonekte od DAC na aktivne monitore.

Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova
I napiši kako složiti sustav od kojeg ćemo donkimizer i ja pasti na dupe kad ga čujemo, kad mi kurca znamo o hi-fiju.
Ne uvlaci donkimizera u svoju raspravu da bi si digao kredibilitet ili srusio njegov. Koliko vidim, covjek je kompetentan, ne slaze se sa tvojim audiofilskim fantazijama i vodi konstruktivnu raspravu.


Prijateljski savjet, vise citati strucnu literaturu ili barem gledati takve youtube kanale. Educirati se iz fizike, elektrotehnike, elektronike, akustike... umjesto citanja i gledanja audiofilskih bajki.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge






Zadnje izmijenjeno od: LAcy. 14.10.2020. u 18:32.
LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 19:24   #10694
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Osobno sam posebno zainteresiran kako rupa u podlozi utjece.
Ta rupa mi je šlag na torti, prejako!
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 19:57   #10695
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova
Znanstveni ekvivalent audiofiliji bi bio psihoakustika.

Zašto ne isprobaš sam u svojoj sobi zvučnu razliku između npr. QED i Van Den Hul zvučničkih kabela (možeš oboje uz kaparu posuditi u Nove boje zvuka)? I napiši kako složiti sustav od kojeg ćemo donkimizer i ja pasti na dupe kad ga čujemo, kad mi kurca znamo o hi-fiju.
Kad si već spomenuo, preporučam knjigu od Floyd Toolea na temu akustike i psihoakustike.
https://www.amazon.com/Sound-Reprodu...dp/113892136X/

Otvorit će vam oči za maglu koja se prodaje u "audiofilskim" shopovima.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 23:01   #10696
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,334
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Ta rupa mi je šlag na torti, prejako!
Podjebavacu nijedan

Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Kad si već spomenuo, preporučam knjigu od Floyd Toolea na temu akustike i psihoakustike.
https://www.amazon.com/Sound-Reprodu...dp/113892136X/

Otvorit će vam oči za maglu koja se prodaje u "audiofilskim" shopovima.
Thx za preporuku. Teme krece u pravom smjeru
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 23:27   #10697
jean luc
Premium
Moj komp
 
jean luc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 559
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Kad si već spomenuo, preporučam knjigu od Floyd Toolea na temu akustike i psihoakustike.
https://www.amazon.com/Sound-Reprodu...dp/113892136X/

Otvorit će vam oči za maglu koja se prodaje u "audiofilskim" shopovima.
Mislio sam da se u "audiofilskim" shopovima prodaju glazbene komponente, magla mi nekako više pripada scenskoj umjetnosti?
jean luc je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2020., 23:29   #10698
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Naj knjiga, a ima i video za one kojima se žuri:

https://www.youtube.com/watch?v=zrpUDuUtxPM
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 00:01   #10699
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,964
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Mda, naravno ako konstruktor ima mozga onda će i dizajnirati uređaj tako da minimizira negativan utjecaj induktiviteta, zalutalih magnetskih polja i čega već. Dodatni tweak, osim unutar samog uređaja neće doprinjeti ničemu.
Pretpostavka je majka svih za*eba U ovom slučaju si se jako za*ebo

Elektromagnetska polja svih frekvencija odnosno spektara su svuda oko nas i mnoga od njih su vrlo jaka ovisno o tome gdje živiš. Itekako utječu na rad elektronike i reprodukciju zvuka. Sve se to lako izmjeri, a često i čuje. Neke uzrokuju pojačala sama sebi (trafo npr. kod A/AB/H klase pojačala). Poništiti taj utjecaj često nije ni jednostavno ni jeftino, a da pri tome ne narušiš dobar zvuk. Tu obično prevladaju kompromisi.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 00:29   #10700
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Pretpostavka je majka svih za*eba U ovom slučaju si se jako za*ebo

Elektromagnetska polja svih frekvencija odnosno spektara su svuda oko nas i mnoga od njih su vrlo jaka ovisno o tome gdje živiš. Itekako utječu na rad elektronike i reprodukciju zvuka. Sve se to lako izmjeri, a često i čuje. Neke uzrokuju pojačala sama sebi (trafo npr. kod A/AB/H klase pojačala). Poništiti taj utjecaj često nije ni jednostavno ni jeftino, a da pri tome ne narušiš dobar zvuk. Tu obično prevladaju kompromisi.

Mislio sam primarno na negativne utjecaje komponenti samog uređaja (kao naprimjer crosstalk). A ako ti odlučiš stavit svoju komponentu kraj nekakvog elektromotora...to je tvoj problem (a gumeni podlošak s rupom ga neće rješit).
Naravno da su magnetska polja posvuda, ali kao što sam već rekao, radi se o degradaciji zvuka u smislu šuma i on je na tvoju reprodukciju samo relativno lako rješiv dodatak, a ne direktno i značajno izobličenje zvučnog sadržaja bez obzira na amplitudu. Dakle, ako ne čuješ...dobro je.
Evo i direktnog primjera, imam tu jedan kompjuter koji zrači barem poštenih 2 metra (za meni kritične radnje, a ne na temelju nekih mjerenja), a malo dalje je i frižider koji kontaminira još dalje kad mu se uključi motor.
Snimam električnu gitaru sa uključenom distorzijom i otkrijem da mi pickupovi beru noise iz kompjutera i da je glasniji što sam mu bliže. Ista priča sa frižićem. Dakle moram sjedit bar 2 metra dalje od kompjutera da bi snimao. A istovremeno, ako snimam clean dionicu, na pola metra od računala, noise se ne čuje čak ni ako snimku pojačam kolko god mi DAC/preamp dopušta.
Eto, dakle noise iz čak i za moje pojmove dva ozbiljna kontaminatora nećeš čuti ni na velikoj glasnoći u standardnim uvjetima.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 07:22   #10701
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,334



Upozorenje audiofilima, razbit ce vam mnoge/sve iluzije i zablude

-->
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Naj knjiga, a ima i video za one kojima se žuri:

https://www.youtube.com/watch?v=zrpUDuUtxPM
Odlican video! Preporuka svim audiofilima i svim ostalima koje zanima tematika.




Upozorenje audiofilima, razbit ce vam mnoge/sve iluzije i zablude

__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 08:55   #10702
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Samo jedan citat iz videa; If we believe something, very likely we will hear it.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 11:59   #10703
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Imam samostojeće Mission M34i. Ispod njih sam stavio DIY podlošku u jednom komadu od 1cm pjene (closed cell foam) i 1cm debelog pluta. Na pluto sjedne zvučnik. Zvuk se malo rasčistio u području vokala i niže, imao je manje onaj kutijasti efekt što ima smisla jer više ne rezonira s parketom.

Na moje iznenađenje bas je osjetno ojačao. Mislio sam da je to zato jer sam malo pomaknuo zvučnike pa je do pozicije, ali ne. Ovo ne mogu objasniti.

My 2 cents.
Eto dokaza da mekane podloge (pluto, guma...) ispod zvučnika (nekad i ispod elektronike) rade razliku u zvuku.

Citiraj:
Autor estugarda Pregled postova
Možda je do prostora, ali 706V sam neko vrijeme povremeno čuo na starom entry level NAD stereo receiveru i svaki put me iznenadio raspon zvuka kad je bilo tiho. Ne da je bilo toplo kako bih htio, ali je bilo bolje nego na mojoj opremi. To mi je davalo nadu da ću nešto više u tom smjeru moći postići bez velikih ulaganja, a za što nisam spreman. Interesantno, bio sam posudio NAD C326BEE od poznanika i probao na 706v, i to više nije bilo to. Ispalo je vrlo sterilno i flat.
Osim PSB, još Q Acoustics imaju topliji zvuk (moguće i Magneplanar). Doduše, imaju to Harbethi i Vandersteen, ali njihovi entry level modeli su osjetno skuplji od prethodno navedenih. Od tamnih i toplih pojačala nalik cijevnom zvuku naveo bih Advance Paris, Rega, QUAD, YBA, Arcam, TEAC, Musical Fidelity ... Imaš tu prostora za eksperimentiranje i igru.
Čak se na youtubeu mogu čuti razlike u zvuku između zvučnika različitih firmi. Neki vole detaljan, analitičan hi-fi zvuk, a neki topliji, muzikalniji zvuk. Stvar ukusa.

Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Samo jedan citat iz videa; If we believe something, very likely we will hear it.
Maj es. Iskustvo slušanja me naučilo da neki modeli zvučnika i pojačala, čak ako su meni omiljene firme, znaju razočarati. I mi ne možemo kao ti audio-perfekcionisti i buržuji pretvoriti sobu u slušaonicu. Naše sobe su radne, spavaonice, družionice, blagovaonice. Ne znam je li 1% audiofila ima prostoriju koju koriste isključivo za slušanje (buržuji vjerojatno). Najveći dio nas ima dnevnu sobu koju moraju dijeliti s ostatkom obitelji i izboriti se za svoje sate slušanja u tjednu.
Ovdje je razlika u zvuku između Harbetha i ProAca očita i neaudiofilima, a obadva proizvođača spadaju u tzv. englesku školu zvuka. Poželjno je rezoluciju videa staviti na 1080p jer to poboljšava zvuk, ali se na jako jeftinim uređajima ta razlika neće čuti.

Zadnje izmijenjeno od: Trbonja. 15.10.2020. u 15:06.
Trbonja je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 12:25   #10704
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova
Eto dokaza da mekane podloge (pluto, guma...) ispod zvučnika (nekad i ispod elektronike) rade razliku u zvuku.
Za zvučnike nikad nisam rekao da neće činit razliku, no učinak podloge za veš mašinu ispod pojačala meni spada u vradžbine.


Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova
Maj es. Iskustvo slušanja me naučilo da neki modeli zvučnika i pojačala, čak ako su meni omiljene firme, znaju razočarati. I mi ne možemo kao ti audio-perfekcionisti i buržuji pretvoriti sobu u slušaonicu. Naše sobe su radne, spavaonice, družionice, blagovaonice. Ne znam je li 1% audiofila ima prostoriju koju koriste isključivo za slušanje (buržuji vjerojatno). Najveći dio nas ima dnevnu sobu koju moraju dijeliti s ostatkom obitelji i izboriti se za svoje sate slušanja u tjednu.
Ovdje je razlika u zvuku između Harbetha i ProAca očita i neaudiofilima, a obadva proizvođača spadaju u tzv. englesku školu zvuka. Poželjno je rezoluciju videa staviti na 1080p jer to poboljšava zvuk, ali se na jako jeftinim uređajima ta razlika neće čuti.
Citat kojeg sam naveo se ne odnosi na razlike između zvučnika i pojačala, to je normalna stvar, ne paranormalna. U tvom slučaju taj citat govori da ako ti vjeruješ da će ta podloga za veš mašinu ispod pojačala napravit razliku u zvuku, ti ćeš tu razliku i čuti.
Probaj blind test.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 15:15   #10705
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,656
Što bi preporučili do 500€?

Zvučnici (bookshelf) + AV receiver (Bluetooth, Phono, HDMI i optical in)

Prodao nedavno Q Acoustics 3020i zbog selidbe i razmišljam da ih opet uzmem jer mi se sviđa topli zvuk koji daju (zbog toga sam ih i uzimao). Čak i 3010 dolaze u obzir, jer sigurno neću čuti značajnu razliku.
Ima li još kakvih alternativa?

Taman ću se smjestiti u novi stan nešto prije crnog petka, pa tad idem u kupovinu.

Receiveri su mi nepoznanica. Bitno mi je ono gore navedeno, plus je ako mogu i sub spojiti jednog dana, ostalo mi nije toliko bitno jer teško da ću preko 2.1 ikad ići

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 17:45   #10706
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Čuo sam dosta da hvale te Q Acousticse, pogotovo za te novce.
Uzmi si najpovoljniji AVR koji ima sve šta ti treba, jači model ti neće ništa puno doprinjeti kvaliteti doživljaja, samo ćeš bacit novce na extra ulaze/izlaze.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 18:20   #10707
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,334
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Samo jedan citat iz videa; If we believe something, very likely we will hear it.
Ma super je djedica. Vidi se da ima iskustva sa audiofilima

Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova
Eto dokaza da mekane podloge (pluto, guma...) ispod zvučnika (nekad i ispod elektronike) rade razliku u zvuku.
Opet uvlacis druge u svoje tvrdnje. Kolega je lijepo napisao da je stavio podlogu ispod zvucnika i da je to utjecalo na zvuk. Koristeci tu tvrdnju, koja je znastveno i eksperimentalno potvrdjena, uvalis u zagradu opasku da isto "nekad" vrijedi i za elektroniku. Prljavu igru igras

Citiraj:
Autor Trbonja Pregled postova
Maj es. Iskustvo slušanja me naučilo da neki modeli zvučnika i pojačala, čak ako su meni omiljene firme, znaju razočarati. I mi ne možemo kao ti audio-perfekcionisti i buržuji pretvoriti sobu u slušaonicu. Naše sobe su radne, spavaonice, družionice, blagovaonice. Ne znam je li 1% audiofila ima prostoriju koju koriste isključivo za slušanje (buržuji vjerojatno). Najveći dio nas ima dnevnu sobu koju moraju dijeliti s ostatkom obitelji i izboriti se za svoje sate slušanja u tjednu.
Sad uvlacis (ponovno) imovinsko stanje. To sto netko nije "burzuj" (sto godina nisam cuo tu rijec ) i nema adekvatni prostor za slusanje ne znaci da treba trositi novce na stvari koje jednotavno nece popraviti zvuk. Sad ces vjerojatno reci da je gumena podloga za veš mašinu™ nije skupa (al' je ruzna ) al' predlagao si i zvucnicke kabele, da slozim sustav... Kad smo vec kod slaganja sustava, to je vrlo nezahvalan posao. Percepcija zvuka je jako individialna. Osobna preporuka je poslusati komponente/sustav kod prodavaca i ako se svidi, poslusati doma i ako se opet svidi, kupiti. Nakon kupovine, najbolje je vise ne citati i slusati druge sustave. Samo uzivati u glazbi.

Ako nisi, pogledaj video. Covjek je lijepo objasnio mnoge stvari o kojima ovdje razglabamo.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 18:28   #10708
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,656
Citiraj:
Autor donkimizer Pregled postova
Čuo sam dosta da hvale te Q Acousticse, pogotovo za te novce.
Uzmi si najpovoljniji AVR koji ima sve šta ti treba, jači model ti neće ništa puno doprinjeti kvaliteti doživljaja, samo ćeš bacit novce na extra ulaze/izlaze.
Jedina zamjerka mi je estetska. Logo im je ružan i onda je onako stavljen na frontu inače predivnog zvučnika.

Gledam receivere i ništa pametno ne nalazim. Ako ima Phono, nema druge stvari. Sviđa mi se Sony DH590 i naginjem Sonyu nakon iskustva s DH190. Isto nema Phono, ali imam jedno pretpojačalo za gramofon negdje doma.



Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 18:49   #10709
donkimizer
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2019
Lokacija: Zagreb
Postovi: 318
Mda, uvijek zaboravim da je najjeftiniji model receivera uvijek neka krlja. Tek onaj cijenu ili dvije iznad te počasti sa skoro svime, odnosno oni koji su bliže cijelom tvom budžetu.
donkimizer je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2020., 19:12   #10710
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Ma super je djedica. Vidi se da ima iskustva sa audiofilima



Opet uvlacis druge u svoje tvrdnje. Kolega je lijepo napisao da je stavio podlogu ispod zvucnika i da je to utjecalo na zvuk. Koristeci tu tvrdnju, koja je znastveno i eksperimentalno potvrdjena, uvalis u zagradu opasku da isto "nekad" vrijedi i za elektroniku. Prljavu igru igras



Sad uvlacis (ponovno) imovinsko stanje. To sto netko nije "burzuj" (sto godina nisam cuo tu rijec ) i nema adekvatni prostor za slusanje ne znaci da treba trositi novce na stvari koje jednotavno nece popraviti zvuk. Sad ces vjerojatno reci da je gumena podloga za veš mašinu™ nije skupa (al' je ruzna ) al' predlagao si i zvucnicke kabele, da slozim sustav... Kad smo vec kod slaganja sustava, to je vrlo nezahvalan posao. Percepcija zvuka je jako individialna. Osobna preporuka je poslusati komponente/sustav kod prodavaca i ako se svidi, poslusati doma i ako se opet svidi, kupiti. Nakon kupovine, najbolje je vise ne citati i slusati druge sustave. Samo uzivati u glazbi.

Ako nisi, pogledaj video. Covjek je lijepo objasnio mnoge stvari o kojima ovdje razglabamo.
Ako kupuješ hifu za kurčenje (apstraktni primjer), a ne za slušanje, s podlogom za veš-mašinu bi ti samo pao rejting kod snobova/lažnih prijatelja.
Evo primjera kako podloge utječu na elektroniku.

Zadnje izmijenjeno od: Trbonja. 15.10.2020. u 19:45.
Trbonja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na