Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.12.2023., 15:49   #1
kiki.o
Da lord of da flame
 
kiki.o's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 84
2-3 mrežna pitanja

Pozdrav ekipa,

Imam par pitanja, selim se, uređujem kuću, kablovi su već provučeni(6A), vrijeme je za spojiti mrežni ormar, pa imam vise pitanje nego odgovora, pa ako je netko voljan potrosit par min, bio bih zahvalan.

Glavni mrežni ormar je u jednoj prostoriji odakle ide sva mreža u ostale sobe. Dakle, patch panel, switch, POE switch za videonadzor i 3-4 mesha po na stropu.

e sad pitanja:
1) Prazni patch panel + keystone moduli ili vec gotov rack sa konektorima iza? Koja je bolja varijanta i zasto

2) koji proizvođači su na glasu kao pouzdani, cije keystone module kupiti? ili jos bolje pitanje, čije izbjegavati?

3) gdje kupujete opremu, kod nas, ili online(Amazon?)

4) Na što pripaziti kod mrežnog ormara? (19'', 60*60*60 cca) da li je potrebno aktivno hlađenje? smije li se obući u knauf, da je su samo vrata vidljiva?

Hvala na svakom savjetu,
Kiki
__________________
Kiki
kiki.o je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2023., 16:37   #2
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
1) svejedno. ovisi ali načelno svejedno. ispravno je i jedno i drugo. osobno stavljam prazni patch panel i keystone module ali i u raznim modernim i recimo profi okruženjima viđam gotove.
2) schrackove, jer su mi dostupni a nisu sranje. zaboravi gewis. ima još jedna marka koju viđam, gdje moram svih 8 žica ugurat u neke rupice jedva veće od žice, i onda to stisnut na keystone. fail rate kod tih govana mi je tipa 25% i odbijam ih montirat ako ih je više od 2.
3) kod nas, spominjali smo već gdje. vi koji ste po zagrebima imate veći izbor tih lokalnih butigica koje nemaju vebšop. mi po turističkim središtima gdje nema ničega osim hotela moramo uzimati po webshopovima. dakle schrack.
4) i je i nije. za patch panel + 1 switch nije. za 3 routera, ups, nvr i telefoniju - je.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.12.2023., 16:40   #3
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor kiki.o Pregled postova
Pozdrav ekipa,

e sad pitanja:
1) Prazni patch panel + keystone moduli ili vec gotov rack sa konektorima iza? Koja je bolja varijanta i zasto
Po mom iskustvu (nemora biti isto kod svih )

Ja sam stavio keystone module jer sam znao da cu pretumbavati konektore kad pocnem spajati u rack pa mi tako jednostavnije.
Skuplje je nego kad su patch konektori vec terminirani ali meni za mojih 48 komada nije bila neka drama oko cijene...

Citiraj:
Autor kiki.o Pregled postova
2) koji proizvođači su na glasu kao pouzdani, cije keystone module kupiti? ili jos bolje pitanje, čije izbjegavati?
Ja imam neke obicne plasticne, nista specijalno (bitno da su Kategorija koja ti treba). Mozes i metalne ali cijene su dosta skuplje a nevidim potrebu...

Citiraj:
Autor kiki.o Pregled postova
3) gdje kupujete opremu, kod nas, ili online(Amazon?)
Ja sam kupovo kod nas u par shopova (elmaž, m2k, pcshop, ezy)

Citiraj:
Autor kiki.o Pregled postova
4) Na što pripaziti kod mrežnog ormara? (19'', 60*60*60 cca) da li je potrebno aktivno hlađenje? smije li se obući u knauf, da je su samo vrata vidljiva?
- Prvo vidi dali ce ti bi dosta dubina od 60cm jer kad stavis railove i sve ustelas da se vrata zatvaraju i ne guraju patch kabele imat ces 52-53cm dubine pa ako ides na neki rack mount server ili veci NAS te nesto slicno bit ce plitak 60cm rack.
Meni recimo nestane Rackmount NAS koji sam htio (Synology RS2423+) jer je samo on dubok 53cm a jos treba ustekati i mrezni kabel te napajanje iza....).
Pa u tom slucaju gledaj mozda 80cm duboke (70cm nazalost nema ) odma u startu....
- dali treba haldjenje zavisi od komponenti koje idu tamo i njihovih specifikacija.
- moj rack ormar (27U zidni) ima skidanje bocnih stranica tako da u tom slucaju nebi ga zatvarao sa tri strane ako bas nemoras jer puno je lakse kad mogu otvorit bok i nesto prestekat nego izvlacit van da bi presteko neki kabel...
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2023., 23:55   #4
kiki.o
Da lord of da flame
 
kiki.o's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 84
Hvala na info, odgovorili ste mi na neke nedoumice.

Ormar je već kupljen(ellabo), pa će ići taj koji je, a za sada je plan u njega staviti :

1) patch panel
2) switch
3) produzni
4) HT opticki router
5) NVR (mozda, ovo jos nije 100%, mozda ga stavim uz komp u ured)

Ako idem na opciju aktivnog hlađenja, usis hladnog zraka dole + ispuh toplog zraka na vrhu ormara je OK opcija? treba li jos nesto dodatno?

Plan je bio staviti net iz TCom optickog routera u switch, pa dalje prema potrebnim uređajima.

Postoji li router koji ću kupiti umjesto T-comovog(ulaz optika, izlaz na RJ45 ), ili uvijek moram imati TCom router-> moj router pa dalje kombo?

Tnx,
Kiki
__________________
Kiki
kiki.o je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2023., 00:04   #5
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Za sad nema te kombinacije kod nas gdje mozes kupiti samo uslugu (optika) od operatera sa full svojom opremom tako da svakako ces imati njihov router.
Postoje nek opcije da sam to izmjenjas naknadno na svojoj strani sa nekim ONTom/opcijama routera i podesavnjem settingsa ali zavisi i od ISPa koji ces koristiti i nije bas plug and play...

Nagodinu ce ih EU "natjerati" na "router freedom" opciju pa se nadamo da ce se moci korisiti samo svoja oprema bez njihovih jefinih routera...
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2023., 01:18   #6
kiki.o
Da lord of da flame
 
kiki.o's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 84
Jasno, očekivano

Jos zadnje pitanje, ima li tko preporuku za mesh wifi, treba biti POE + montaža na zid/strop?
__________________
Kiki
kiki.o je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2023., 09:22   #7
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Ja koristim UniFi, super zadovoljan i routerom/switchevima te njihovim APovima (wifi 6).
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2023., 10:48   #8
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
Nemoj snimac blizu prostora gdje boravis/radis.
Nedavno korisnik htio da stoji kraj tv-a u dnevom boravku... Nakon tjedan dana trazio da ga premjestim.
BlackDwarf je online   Reply With Quote
Staro 08.12.2023., 10:50   #9
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Ma da, snimac treba gurnuti u ormar gdje je swithc i router, nema potrebe da on bude nedgje vani... Ili snimac totalno izbacis iz opcije ako imas NAS pa nek ti NAS ujedno bude i snimac.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2023., 17:40   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,576
Po novom i po defaultu guraju router u kojega optika ide direkt,
ako ideš na opciju da ti dođe njihov tehničar za montažu / puštanje u rad nove usluge (priključka), probaj ispregovarati da ti daju staru kombinaciju tj. ONT + Router.
U toj kombinaciji lakše i jeftinije ubaciš svoj router umjesto njihovog šrota.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.12.2023., 16:41   #11
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
moram priznat da taj gpon router nije loš, nije mi se niti jednom zablokirao, stao, update-ao ili na bilo koji drugi način uzrokovao prekid linije.

jedini minus mu je šta po defaultu na wifiju emitira svih prokletih 160mhz, kad gledam na mikrotiku sken pola susjedstva ima 5180ceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee kanale zauzete, mogli su se skulirat s time, nemoš ubost slobodan kanal nikako.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2023., 00:44   #12
steamzg
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 16
Ekipo samo da se ubacim, imam jedno pitanje.. Preselio sam se u novu zgradu, kako biva u novim zgradama već je provućen optićki internet, na ulaznim vratima od stana imam "poseban" ormaric gdje ide router i gdje je provućena optika kroz zid sve do utičnica u spavacu sobu i dnevni boravak.

Kako još razmisljam kod kojeg provajdera da uzmem optiku otisao sam u telemach, kako sam rekao da bi bez ugovorne obveze žena mi kaže za instalaciju kabla/provlacenje zica (pošto želim bez ugovorne obveze je 200 eura
a ako idem na ugovornu obvezu instalacija je besplatna), ja kažem kakvo povlacenje kabla kad je već optika uvedena u stanove prilikom izgradnje zgrade.

A1 nije ništa spomenuo tako nešto, samo mi je rekao mjesečnu cijenu optike 300mbps-a 23-24 eura.

e sad što mene buni, optika je optika kod svakog provajdera zar ne?

da li je u telemachu teta mislila da oni moraju spajat svoju opremu u zgradu ukoliko već nije provedena?

Što je najbolje da nazovem predstavnika stanara pa da pitam koji je provajder u mojoj zgradi? Pa po tome uzmem provajdera.. ?

hvala vam lijepo
steamzg je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2023., 18:00   #13
klokan057
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: H
Postovi: 57
@steamzg
To što imaš optiku u stanu ne znači puno.
Jer operateri koriste različite optičke niti/sisteme.
Tako da optičko vlakno koje imaš u stanu možda ne odgovara za željenog provajdera.
Važno je da imaš praznu cijev od svog stana do glavnog ormara u zgradi.
A često prvi operater koji "zauzme ormar" ne da drugima unutra jer pri naknadnom instaliranju niti nastrada oprema ili optičke niti u cijevima.

Zato tebi kažu da moraju raditi instalaciju jer vjerovatno nisu "prvi" operater u tvojoj zgradi.

A zna se dogoditi i da je netko , npr predstavnik "ubrao pogodnost " pa ne da drugim operaterima unutra ili mu jednostavno ne treba da dodatne ekipe rade proboje po katovima.

Ovo što sam napisao su moja iskustva na 2 lokacije u zg gdje sam bio uključen u instalaciju optike.
klokan057 je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2023., 18:26   #14
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
postoje 2 tipa optičkih niti - multimodna i singlemodna , a multimodna se ne koristi zadnjih 10tak godina za gotovo ništa.



sve novogradnje (ok to ne mogu znat, ali puno novogradnji) dođe sa pripremljenom optičkom niti od nekakvog ormarića na zgradi / u zgradi gdje se očekuje da dođe telekomov kabel, pa do svakog stana. do sad sam viđao:
ili pigtail kakav i treba biti (lc-sc), ili montažni kabel pa se očekuje da provider splajsa nit u stanu (HT tada ostavi mali mali splice box veličine kutije cigara) koji je spreman za prihvat njihovog lc-sc pigtaila. ovo šta sam viđao bude 4 ili 12 nitni kabel, valjda ovisno o tome šta izvođač radova ima dostupno, nema neke razlike u cijeni.



gpon optika po defaultu koristi SC konektor na ONT strani, to je valjda po standardu. s druge strane može bit štagod hoćeš ali sam viđao samo i isključivo LC konektore. bilo u privatnim gpon mrežama (na razini firmi), bilo od naših providera.



tako da "imati optički kabel koji ne odgovara provideru" je danas gotovo nemoguća misija osim ako zaista imaš multimodni kabel.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2023., 21:19   #15
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor kiki.o Pregled postova
Ako idem na opciju aktivnog hlađenja, usis hladnog zraka dole + ispuh toplog zraka na vrhu ormara je OK opcija? treba li jos nesto dodatno?
Ima smisla ako tvoja oprema uglavnom nema aktivno hlađenje i ako je rack zatvoren (nema rupice na prednjim i zadnjim vratima).
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na