Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.06.2006., 12:35   #1
FERRYS
AutoCad & Allplan expert
Moj komp
 
FERRYS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zagreb-Karlovac i okilica
Postovi: 2,159
smrt igricama!

Citiraj:
Oleg Maštruko / četvrtak, 23. veljače 2006.

Smrt "igricama"

Među mnogim milijardama stvari koje me na ovom svijetu smetaju, koje prezirem i protiv kojih se borim, danas ću pričati o jednom specifičnom slučaju, o apsolutno odioznom, pa i kretenskom terminu "igrica".

"Igrica" – dakle, malena igra – jest termin koji računalnim igrama u svojim tekstovima ili nastupima, uglavnom pridjeljuju oni koji te iste igre uopće ne razumiju, i o njima nisu kvalificirani donositi sudove koliko ni ja o nogometu u drugoj ligi Zimbabvea (ako takva liga uopće postoji).

Nažalost, termin "igrica" širi se hrvatskim jezikom, i onim što se kod nas naziva novinarstvom, a oni koji ga koriste – i za koje sam odmah ustvrdio da o igrama pojma blagoga nemaju – bez srama se razbacuju svojim neznanjem.

Izravni poticaj za ovaj tekst nedavni je članak u Jutarnjem listu o "ovisnosti o računalnim 'igricama'". Vjerojatno je nadležni urednik drugog ili trećeg ešalona, pritisnut zahtjevima da njegovo odjeljenje proizvede nemoguće količine teksta i ispuni normu nezajažljive izdavačke kuće koja gonja papirna izdanja, a po novom i taj vražji web, uhvatio prvu novinarku koja mu je pala pod ruke, i uvalio joj temu: "ajde piši o ovisnosti o igricama!" Jupi, super revijalna tema!

Nije problem kontekst ovisnosti o igrama – osobno, bez problema se pristajem svrstati u tu skupinu ovisnika. Problem je terminologija, i nedotupav pristup tematici.

Igrice dakle! Odakle uopće krenuti? Od Call of Dutya 2, igre na čijem je razvoju 80-ak ljudi u Infinity Wardu intenzivno radilo oko dvije godine, i to iako je u pitanju tek nastavak? Pazite, dvije su godine ti ljudi, koji bi na hrvatskoj sceni činili osrednje poduzeće i bitan "privredni subjekt", najmanje 8 sati dnevno crnčili da proizvedu konačan produkt, u ovom slučaju sadržajem bogato remek djelo, koje se – u verzijama za sve konzole i PC – vjerojatno prodalo u nad-milijunskoj nakladi, i zaradilo ogromne pare, i koje dnevno igra, po mojoj procjeni, više od milijun ljudi. Za nekoga je, to, međutim, "igrica".

Ili War in the Pacific? Enciklopedijska nad-igra, planina nepreglednih podataka i najdetaljnija simulacija ratovanja na strateškoj razini koju je čovjek ikada načinio. Pazite, ne pretjerujem – dobro znam što govorim. War in the Pacific u sebi sadrži više podataka nego čitave biblioteke o ratu. Tko odigra pola simulirane godine u WITP-u, odgovorno tvrdim, o mornaričkim kampanjama zna više od mnogih admirala ovog svijeta, a o povijesti više od mnogih domaćih magistara. Puna kampanja u War in the Pacificu ima preko tisuću poteza simuliranog dnevnog trajanja, a rat je odsimuliran do razine detaljnosti svakog pojedinačnog pilota aviona, svakog uređaja i topovskog zrna. Još jedna – božemeprosti – "igrica".

Možda da uzmemo America's Army, igru u čiji je razvoj američko ministarstvo obrane uložilo silne milijune dolara, i koja se općenito smatra najvjernijim prikazom suvremenog pješačkog ratovanja. Vojske koriste ovu "igricu" za uvježbavanje ljudi za prave borbene zadatke o kojima ovise životi!

Možda Dangerous Waters – simulaciju modernih plovila koja je toliko kompleksna, detaljna i vjerna, da se Internetom šire glasine kako je neke mornarice (da ne kažemo – kineska) masovno kupuju koristeći tajne račune, da bi svoje ljudstvo upoznali s najnovijim dostignućima potencijalnog neprijatelja. U Dangerous Watersu igra se pretvara u podvodni šah, gdje često prvi – a možda i zadnji – torpedo u partiji ispaljujete tek nakon pola sata strpljivog njuškanja oceana sonarima. Šta ćete – još jedna "igrica".

Sve su to, uz stotine drugih, sličnih primjera, kojima vas sada neću gnjaviti, za naše vrle novnare koji se osjećaju kvalificiranim pisati o tome – "igrice", dakle nekakva sitna zabava, na razini igranja kružić-križića pod satom u školi, ili pikanja po mobitelu za vrijeme dosadne vožnje tramvajem. Nešto čime se bave ovisnici, nad čim se zgražamo, što generalno zaglupljuje i od čega su nam djeca nasilna.

Trpim taj ogavan, odbojan izraz godinama, u tišini, ali više ne mogu. U obiteljskom krugu, svojoj djeci dopuštam svakakav rječnik, ali i moj sin Ivar zna da je "igrica" za bilo kakvu aktivnost na računalu – pa i običan Tetris – strogo zabranjen termin. Od malih nogu naučit će dostojno cijeniti možda najbitniju ljudsku djelatnost – igru! Zašto nitko ne govori o "filmićima", "knjižicama" ili "novinicama" kada su u pitanju drugi, često znatno gluplji oblici zabave?

Pod "računalnim igrama" za potrebe ovog teksta ne smatram samo igre na PC-ju, već i one na konzolama. I moderne igračke konzole su, najzad, samo posebno dizajnirana računala. U pitanju je neobično propulzivna djelatnost, koja globalno okreće milijarde, ima specijalizirane sajmove, časopise, bezbrojne web portale. U pitanju je prava industrija, koju, ako radi ničeg drugog, morate priznati radi novca koji se u njoj okreće.

Poznajem brojne igračke fanatike, pa, ako baš hoćete, i ovisnike o igrama – igrama, ne "igricama". Kako već rekoh, nemam nikakvih problema da se i sam svrstam među njih. Bliske mi osobe dobro znaju – o svemu se sa mnom može pregovarati i razgovarati, ali o tome da ću dnevno određen komad vremena posvetiti igranju, uglavnom vrlo kompleksnih igara na računalu – NE!

Ne očekujem od svakoga, pa niti od svakog hrvatskog piskarala, da ovo shvati, razumije, odobrava ili cijeni. Iskreno, baš me briga. Samo neka se onda, pobogu, ostave pisanja o onom što kurca ne kuže. Zanimljivo je kako baš svatko smatra da može ogranizirati talk show, ili napisati tekst o "igricama" – obično ih na mega jadan način dovodeći u vezu s "ovisnošću", "nasiljem" ili "gubitkom vremena". S druge strane, pisati književne kritike neće se usuditi baš svatko, mada – sad ću opaliti još jednu kontroverzu – u djelima pisaca poput Aralice ili Jergovića ima manje umjetničkoga nego u dizajnerskim opusima Sida Meyera, Norma Kogera, Garya Grigsbya, Warrena Spectora ili Petera Molyneauxa (u pitanju su, pogađate, dizajneri "igrica", božepomozi). Ovi prvi dosadni provincijski svadljivci mame neko poštovanje, dok ovi drugi samo gutaju vrijeme naše djece i, ako ćete vjerovati Latinu i ekipi, proizvode nasilnike i sociopate.

Računalne igre svakako i jesu gubitak vremena, nema dvojbe, mada bih volio da mi se taj pojam malo preciznije definira. Je li gledanje nogometnih utakmica talijanske lige manji ili veći gubitak vremena? Što je s gledanjem filmova ili čitanjem knjiga? Sjedenje u restoranu? Sve su to listom manje kreativni, manje interaktivni, a u dobrom dijelu slučajeva i manje poučni načini "gubljenja vremena", ali ih uglavnom nitko ne ismijava, i ne opisuje pežorativnim umanjenicama. I postoji li nešto tako kao "ovisnost o šahu" ili "ovisnost o čitanju knjiga"?

Otkuda je, i zašto, u hrvatski jezik prodro ovaj ogavan, podcjenjujući i bez-mozgovni termin – "igrica"? Temin koji nisam čuo u niti jednom drugom jeziku (u svima se igre zovu jednostavno – igrama). Moje se objašnjenje dotiče goleme stope piratstva kod nas, koja je osobito naglašena, nažalost, baš u igrama. Piratima, i njihovim kupcima, možda se čini da rade manji zločin ako kupuju i prodaju "igrice", za 20 kuna komad, bez obzira što je riječ o proizvodu koji vani košta 40-ak dolara, razvijanom kroz znoj desetina ljudi, i godine rada, i koji će globalno zaraditi desetke, ili stotine milijuna dolara?

Također, obzirom na strahovitu razinu neobrazovanosti oko pitanja računalne i igračke kulture, i kod roditelja i kod djece – vjerujem da mnogi tinejdžeri mogu lakše svojim neinformiranim roditeljima objasniti višesatno sjedenje za računalom ako upotrebe čim pežorativniji i umanjeniji termin. Kao, manje boli ako su to "igrice" a ne igre? Ne znam ljudi, trudim se pronaći objašnjenje...

Najzad, nisu niti sve igre iste. Postoje neke koje su zaista glupe i/ili zaglupljujuće. Osobno najviše mrzim razne borilačke igre, tipa Mortal Kombata ili Tekkena, no smatram se i dovoljno kvalificiranim da ih razlučujem od dubokih, istinski poučnih ili čak umjetničkih naslova dizajnera od kojih sam neke spomenuo usput u tekstu. Konačno, i u književnosti lučimo romane iz Glorije, od Krleže ili Le Carrea. Tko to ne luči, o književnosti uglavnom niti ne piše. Možda piše o "igricama"? Kako primjeri iz našeg novinarstva pokazuju, o ovome može pisati – zaista svatko...

oleg@bmolim bez spamaug.hr
sorry ak je vec bilo,
ja sam tek nedavno negdje nabasal na taj text

poz
__________________
none
FERRYS je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 13:02   #2
bluntafari
Djembe playa
 
bluntafari's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 247
Sve to stoji što je lik rekao, ali on jednostavno ne kuži da se ta riječ uvukla u žargon i da nitko njome ne pokušava umanjiti vrijednost "igara" već da ljudi jednostavno kažu "igrice". Čak i oni koji podcjenjuju igrice i smatraju ih glupima i zatuplujućima ne kažu "igrica" svjesno umanjujući vrijednost istih, već kažu "igrica" jer svi kažu "igrica". Mislim WTF? Strašnog li problema. Pa i ja, kao i mnogi, kažem idem "brijati" "van" s ekipom, pa nitko nikoga i ništa ne brije i što je najbolje nismo vani već unutra.

Nekim ljudima je jednostavno dosadno u životu i ogorčeni su na svijet pa se k*rče s ovakvim besmislenim tekstovima. Živjele i igrice i igre. Zovi ih kako hoćeš, ako ih podcjenjuješ to ćeš raditi kako god da ih zvao.
__________________
Većina je uvijek u krivu!
bluntafari je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.06.2006., 13:05   #3
Andeo
Premium
Moj komp
 
Andeo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 455
Dobar tekst, slazem sa u potpunosti sa Olegom.

PS Dobar avatar rado bih da mi das link na 1280x1024 za desktop pozadinu.
__________________
RABBITS CLAN
Andeo je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 13:07   #4
Andeo
Premium
Moj komp
 
Andeo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 455
Citiraj:
Autor bluntafari

Nekim ljudima je jednostavno dosadno u životu i ogorčeni su na svijet pa se k*rče s ovakvim besmislenim tekstovima. Živjele i igrice i igre. Zovi ih kako hoćeš, ako ih podcjenjuješ to ćeš raditi kako god da ih zvao.
Ma nije poanta samo u nazivu vec u samome pristupu prema igracima i industriji igara opcenito u Hrvatskoj...
__________________
RABBITS CLAN
Andeo je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 13:11   #5
Broken Arrow
The Man
Moj komp
 
Broken Arrow's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Andeo
Ma nije poanta samo u nazivu vec u samome pristupu prema igracima i industriji igara opcenito u Hrvatskoj...
nije to samo u hrvatskoj, a što se tiće piratluka gore spomenutog, da je cijena igara proporcijonalna primanjima u svakoj državi nebi ga bilo, tj, amerima je 40$ kao nama 40kn, pa da su igre 40kn svako bi imo sve orginale

a što se tiće izraza, zovi ju kak oš...
__________________
"Everybody's at war with different things...I'm at war with my own heart sometimes"
Broken Arrow je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 13:12   #6
FERRYS
AutoCad & Allplan expert
Moj komp
 
FERRYS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zagreb-Karlovac i okilica
Postovi: 2,159
@andeo; nemam , slika (cure) je na iskonu pod djvojka dana negdje oko 2-og mj ove godine
__________________
none
FERRYS je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 13:17   #7
Andeo
Premium
Moj komp
 
Andeo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 455
onda me put vodi na iskonov portal
__________________
RABBITS CLAN
Andeo je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 13:29   #8
SniperWolf
Premium
 
SniperWolf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,189
5/5.
__________________
Pošteni Trgovci: 1,2
SniperWolf je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 16:20   #9
DJ Distinctive
Feelin Distinctive Shit
 
DJ Distinctive's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Orahovica
Postovi: 308
riječ
__________________
Technology stole my vinyl
DJ Distinctive je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 16:40   #10
atha
Moderator
Moj komp
 
atha's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 8,918
Mislim da sam igricama zvao samo one igre sa kazetica za gameboy.
Ne znam zasto. Valjda jer su bile male.

"Igrice" mi djeluje smijesno i djetinjasto.
__________________
___________
HTPC: Intel Core2Duo E8500 × ATI Sapphire HD4670 HDMI × 2x 1GB DDR2 × Samsung 160GB ×
Lenovo Key+Mouse
× Philips 49PFS5501 LED TV × Technics SA-EH780 5.1 × Windows 10
Laptop1: Lenovo x100e w/Windows 10
atha je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.06.2006., 16:46   #11
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Slažem se u većini sa Olegom, no mislim da igrač koji prođe 50% War in the pacific neće znati više od nekog admirala.
Znat će nešto,ali više od admirala
Imam par knjiga doma vezanih uz ratne mornarice i brodove, zbilja ima puno toga tako da definitivno jedan igrač neće znati sve
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 17:02   #12
Roller
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,127
Citiraj:
Autor atha

"Igrice" mi djeluje smijesno i djetinjasto.
Baš na tog aduta i igraju igrači poput Latina i sličnih "wanna be" kritičara na našoj javnoj sceni. Ali ne da upozore javnost na opasnost koju donosi opsesija računalnom interaktivnom zabavom, nego da steknu popularnost kako su oni pametni i kako vide opasnost u nečemu što još nije ni došlo do potpunog razvoja. Proroci našeg doba...

Poanta je samo u primjenjenom terminu, ničem drugom.
Može se shvatiti dvojako, no deminutivi uglavnom potiču podsmijeh prema nečemu, još kad to čuje netko tko nije baš upućen, dolazi još više do izražaja.
Kao što i atha veli: igrica mu djeluje djetinjasto...
Sudeći po tome, javnost može samo shvatit kako se 20, 25, pa čak i 35godišnjaci ponašaju infantilno, no gledanje jedne latinice je "prosvjetljivanje" i put ka samospoznaji.

Premda je Oleg imao neke tekstove koji su krajnje degutantni, ispod ovakbog bih se i ja potpisao.
Roller je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 17:09   #13
Roller
Premium
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,127
Ehehe...premda znam i neke ljude koji su odrvenili na ogame, te nit imaju socijalni život, a još manje seksualni, no to smatram njihovim osobnim problemom jer ne znaju razlučiti da im 24 sata ogamea neće donest niti rješenje pravih problema, a još manje bilokakvu dobrobit.
Roller je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 18:20   #14
Zond
Rabotnik
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 779
Citiraj:
Autor HR_Swarm dude
Slažem se u većini sa Olegom, no mislim da igrač koji prođe 50% War in the pacific neće znati više od nekog admirala.
Znat će nešto,ali više od admirala
Imam par knjiga doma vezanih uz ratne mornarice i brodove, zbilja ima puno toga tako da definitivno jedan igrač neće znati sve
Jesi igrao War in the Pacific?
__________________

Zond je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 18:33   #15
speedy-3
Premium
Moj komp
 
speedy-3's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 458
oke sto se tice te njegove izjave da ce znati vise od admirala kontam si da je to onako "slikovito" govorio, samo toliko da se dokaze kako igre nisu zatupljujuce glupe i sa ti je znam,,,,,,, naravno da ih ima totalno debilnih i bolesnih ali ima cak i poucnih,,,,,, npr COD2 lik je dobio 5 iz povjesti sa je radio plakat na temu 2. sv. rata a glavni izvor podataka i slika je bas IGRA
speedy-3 je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 18:45   #16
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Citiraj:
Autor Zond
Jesi igrao War in the Pacific?
Nisam, ali znam da su knjige koje imam doma podeblje
Of kors, igre jesu poučne, pogotovo taktičke samo je to Oleg "malo" hiperbolizirao : cheers2
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 19:34   #17
Zond
Rabotnik
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 779
Citiraj:
Autor HR_Swarm dude
Nisam, ali znam da su knjige koje imam doma podeblje
Of kors, igre jesu poučne, pogotovo taktičke samo je to Oleg "malo" hiperbolizirao : cheers2
Procitao sam i ja cijeli opus Prikrila no to nije poanta. Vjeruj mi , War in the Pacific nije Blitzkrieg, nije ni Close Combat a definitivno nije Panzer General.
Igrica je toliko brutalno detaljna da imas popise eskadrila sa imenom pilota, zapovjednika pa do njihovih psihickih osobina (naravno medju ostalim). Opskrba, izviđanje, to je rat a ne "igra"!
Prava brutala, preporucam ti da je zaigras
__________________

Zond je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 19:35   #18
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Mislim da budem, thx
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 19:52   #19
Zond
Rabotnik
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 779
Iako mi je Scharnhorst zakon, da si mi 2-3 hexa udaljen dobio bi po tintari

http://img253.imageshack.us/img253/2992/shinan016cb.jpg
__________________

Zond je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 20:32   #20
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Oh Shinano
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 21:02   #21
nexus-6
Pero_Snajper
 
nexus-6's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 647
Sto se tice termina "igrica" mislim da je cijeli dio osvrta autora vezan uz tu problematiku toliko prenapuhan da granici s apsurdnim. Ok, covjek moze iz nekih svojih subjektivnih, emotivnih ili kakvih vec razloga imat problem oko doticnog termina, ali ne vidim zdravorazumskog razloga dizanja svega toga na razinu drustveno-socijalnog problema...
Isto tako ne vidim razloga zasto bi nekome smetalo kad mu neki "nekuzitelj spike" kaze da je djetinjast jer igra igre. Pa djetinjatost je normalna pojava, samo su neki oblici djetinjatosti vise zastupljene u drustvu i bolje prihvacene od drugih (npr. pracenje nogometnih utakmica). Ako covjek uredno obavlja svoje duznosti, bit djetinjast u slobodno vrijeme je ok, pa necemo valjda tezit penzionerstvu.
To isto vrijedi i za famozno "poticanje agresije od strane igara", pa taj isti gore navedeni nogomet koji vole cak i oni koji konstantno seru po igrama je sigurno potaknuo vise agresije i kriminalnih radnji u drustvu od bilo koje igre, pa nitko iole normalan nece ic srat po samom nogometu, nego po jadnicima koji ta ista sranja rade...
Tako da se sa ostatkom autorovog osvrta u potpunosti slazem.
__________________
Windows: AMD FX8320 @ 4.2 / GA-990XA-UD3 /16 GB DDR3 / R9 285 / Vertex 4 128 / SS-600HM / 3D Aurora
Android: Galaxy Tab S, Galaxy S3, ATV400 x 2
nexus-6 je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 21:02   #22
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Ne znam na kojim je drogama momak ali ga pucaju loše. Raditi dramu oko termina za to je smiješno.

Call Of Duty 2 je zasigurno igrica jer da je stvarno radilo na njoj 80 ljudi, izgledala bi drugačije. Njegove fantazije o relaizmu su u najmanju ruku smiješne.

Ali on je svjetski priznat stručnjak aza to područje pa nek se pjeni koliko god hoće, a ja ću ih nazivati kako hoću.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 21:21   #23
mat
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: zg
Postovi: 2,105
Oleg Maštruko je egoistična budala
dovoljno je pročitati 2 njegove kolumne u bug-u (koje su identične kao i sve ostale) i pogledati mu osobnu stranicu na bugovoj domeni, sve ti je jasno

prva njegova kolumna koju sam pročitao je bila prije nekih 3 godine u bug-u. pokazivao je svoje razočarenje u tome što je očito da se informatički sustavi u hrvatskim ministarstvima nikada neće prebaciti na linux. na kraju se sam zapleo u svoje rijeći pa je rekao da im je ipak win dobar. pročitao sam još 2-3 poslje toga i svaka je - ista. nit zna pisat, niti je zdrave pameti. interesantan eventualno impresioniranoj djeci koja igraju po cjele dane pa ih impresionira ovakav tekst. za normalnog čovjeka kojeg boli k...c jel se zove igrica ili igra jer je to SAMO IGRICA i ništa više - niti je interesantan niti kvalitetan. što je najtužnije, on misli da se upravo takvoj publici obraća lol

sve u svemu, čovjek nevrijedan topica. jednom sam natipkao u bug pismo po pitanju njegove egzistencije tada i bio je fajn tekst al onda rek'o još će ga objavit s njegovim humorističnim odgovorom koji je napisao na nagovor žene i prijatelja kako bi prevladao bijes - i dont think so. go ahead and make fun of yourself some more.

kako bi se klupski reklo:
"Ej DJ, loš si."
mat je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2006., 22:13   #24
speedy-3
Premium
Moj komp
 
speedy-3's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 458
Citiraj:
Autor mat
Oleg Maštruko je egoistična budala
dovoljno je pročitati 2 njegove kolumne u bug-u (koje su identične kao i sve ostale) i pogledati mu osobnu stranicu na bugovoj domeni, sve ti je jasno

prva njegova kolumna koju sam pročitao je bila prije nekih 3 godine u bug-u. pokazivao je svoje razočarenje u tome što je očito da se informatički sustavi u hrvatskim ministarstvima nikada neće prebaciti na linux. na kraju se sam zapleo u svoje rijeći pa je rekao da im je ipak win dobar. pročitao sam još 2-3 poslje toga i svaka je - ista. nit zna pisat, niti je zdrave pameti. interesantan eventualno impresioniranoj djeci koja igraju po cjele dane pa ih impresionira ovakav tekst. za normalnog čovjeka kojeg boli k...c jel se zove igrica ili igra jer je to SAMO IGRICA i ništa više - niti je interesantan niti kvalitetan. što je najtužnije, on misli da se upravo takvoj publici obraća lol

sve u svemu, čovjek nevrijedan topica. jednom sam natipkao u bug pismo po pitanju njegove egzistencije tada i bio je fajn tekst al onda rek'o još će ga objavit s njegovim humorističnim odgovorom koji je napisao na nagovor žene i prijatelja kako bi prevladao bijes - i dont think so. go ahead and make fun of yourself some more.

kako bi se klupski reklo:
"Ej DJ, loš si."

hehe nemora se nista citati samo pogledas njegovu sliku i sve ti je jasno
speedy-3 je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2006., 07:39   #25
Marzd
Premium
 
Marzd's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 28
Citiraj:
Autor RAK
Ne znam na kojim je drogama momak ali ga pucaju loše. Raditi dramu oko termina za to je smiješno.
potpuno se slažem s tobom
Marzd je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2006., 15:31   #26
LuXor
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 752
Super Mario - igrica...

Half Life - igra...

Oblivion - više od igre...
__________________

LuXor je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2006., 22:09   #27
speedy-3
Premium
Moj komp
 
speedy-3's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 458
Talking

Citiraj:
Autor LuXor
Super Mario - igrica...

Half Life - igra...

Oblivion - više od igre...

e da ovo je jednostavno savrseno bas je full tako kako si rekao sve u par rijeci a ne cjela jedna stranica puna gluposti

: goood :
speedy-3 je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2006., 22:26   #28
Mortal
Rambus 3xtr1m
Moj komp
 
Mortal's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Umag
Postovi: 2,694
Ali termin "igra" karakterizira i ostale zabavne djelatnosi koje nisu vezane uz kompjuter. Dok taj prokleti naziv igrica je samo vezan za kompjuter ili konzole, nažalost
__________________


Ryzen 7 2700X
Sonic Tower rev.1 (polirani) + 12cm Chieftec
2x 8gb Crucial
B450 Aurus Elite
Segate 500GB Server edition
Silwerstone Strider 560W +12@11.97-11.94V
GTX 1060
Samsung p2770, Hanns G 22' landscape
Samsung pleomax& Microsoft Sidewinder
Kensington Duo Wawe Pad



1. 2xP3 933, Intel OR840 Server, PCI MX440, 4x128Mb Rambus, 80gb segate, SmartBox 400W
2. P4 2.0 wille, Intel i850, 4x128 Rambus, GF2 GTS PRO, 80gb segate, MS 480w
3. P4 1.6 willie@2.0 - Abit th7 II, 4x128Mb Rambus@ 1078mhz, 9000pro, 80gb segate, silwerstone 400w
3 x Prestigio 710, 3 x Microsoft Optical desktop v2.0


i5 530
640gb
1x4gb, 1x2gb ddr3
GT330M
16' wide - white body
Harman Kardon
MX revolution
Online with nokia E70



Battery grip
Beercan: 35-70, 28-85, 35-105, 70-210
Minolta: 28-80, 35-70, 28-100, 35-80, 28-105xi, 75-300
Sigma: 35-70, 28-135, 18-200, 70-300
Sony: 18-70, 55-200
m42: Zenit 135mm, Crestar 135mm, Helios 44m




Mortal je online   Reply With Quote
Staro 04.06.2006., 18:39   #29
Zlik
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 110
Citiraj:
Autor LuXor
Super Mario - igrica...

Half Life - igra...

Oblivion - više od igre...
Jel ti to oblivion stavljaš ispred Half Lifea? : DualWiel
Zlik je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2006., 18:44   #30
Fleks
JDM
 
Fleks's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 6,137
Daj ppl oko cega se vi pjenite...

Ja ih uvjek zovem igrice. Ostala navika od 286ice
Fleks je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na