Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.07.2013., 12:54   #1
Rino123
Premium
Moj komp
 
Rino123's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Dramalj
Postovi: 35
"rusenje" dijela mreze

Pozdrav ekipa....
Imam ovakvu situaciju..... Kod frenda sam pred nesto vise od pola godine glazbeni studio spojio ovim antenama http://www.optimum-online.hr/detalji...g-outdoor.aspx na mrezu/internet u njegovom stanu udaljenom nekih 50 metara. Antene sam stavio u point to point mode i stvar je funkcionirala odlicno. Pred nekih 2 mjeseca njegov stari je odlucio dofurat net u apartman za iznajmljivanje koji je udaljen nekih 2 km zracne linije i posto postoji opticka vidljivost kupio je jos jednu prije spomenutu antenu i time sam i taj apartman spojio na istu mrezu. Anteni koja je u studiu sam ostavio postavke kakve su bile i prije, "glavnu" antenu koja je spojena na router u stanu sam stavio u point to multipoint mode(u kojem moze radit sa jos 6 takvih antena odjednom), upisao mac adrese ovih dviju ostalih antena i trecu antenu, koja je u tom apartmanu sam isto stavio u point to point mode. Svaka antena ima svoju IP adresu i ispocetka je stvar funkcionirala odlicno. Medjutim pred par dana se je net u apartmanu jednostavno srusio, glavni stan u kojem je router i studio sa pocetka price imaju vezu i internet, a taj apartman nema.... ispocetka je samo povremeno "stekalo" i onda je skroz prestalo radit. Antenu sam resetirao, ponovo upisao sve postavke, provijerio postavke i na ostatku mreze, sve mac i IP adrese su upisane ispravno, ali ja se i dalje u tom apartmanu ne mogu spojit na net. Najzanimljivija stvar je to sto antena ima komunikaciju sa "glavnom" antenom, pokazuje mi 20-25 db snage signala, loopback ping test mi normalno prodje i iz apartmana mogu kad upisem ip adrese glavne antene i antene u studiu pristupit onom njihovom konfiguracijskom meniju..... istina, dosta sporo otvara ali svejedno pokazuje da se je antena spojila na "glavnu" mrezu.
E sad.... njihov provider je Optima i imaju neki njihov Iskratel router koji meni ovako na oko izgleda ko zesce smece, router jako cesto treba resetirat jer se zblesira pa im steka net, cesto im se zna dogodit da nemaju neta uopce po par sati cak i kad se resetira router itd. Sad.... mene zanima dal postoji mogucnost da je stvarno router tolko zblesiran da iz nekog razloga ne "pusta" net na taj dio mreze koji je spojen na tu trecu antenu jer ne vjerujem da je problem u mojim postavkama posto je stvar, kako sam vec naveo, ispocetka funkcionirala ili moze bit da je problem u necem sasvim trecem?
Rino123 je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2013., 14:26   #2
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Osim vidljivosti i pinganja antena - antena da li si probao lokalno pingat i mjerit brzinu između kompova kačenih na te antene čisto da potvrdiš koja ti je brzina unutar tvoje mreže?
Forace je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.07.2013., 14:35   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Također provjeri kakva je situacija sa radnim kanalom > nađi slobodni ili onaj na kojem imaš najmanje smetnji.
Ako si dobro konfigurirao (eu zona), onda bi trebao imati na raspolaganju 13. kanal koji se rijeđe koristi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2013., 15:35   #4
Rino123
Premium
Moj komp
 
Rino123's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Dramalj
Postovi: 35
nisam probao mjerit unutar mreze.... ne znam ni kako se to radi, jel ima neki program za to?
Sto se tice konfiguracije.... prvo sta me je pitalo kad sam konfigurirao antene je da odaberem zemlju, stavio sam HR i automatski su sve antene postavljene na 6. kanal na kojem sam ih i ostavio i sve je tako funkcioniralo normalno neko vrijeme.
Rino123 je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2013., 20:17   #5
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Ima i programa za mjerenje unutar mreže ali laički i onako amatarski je najlakše stavit na jednom dijeljenje nečega i onda to povuć na drugi . Po mogućnosti da je neki veći fajl. Ovo za kanale: može ti se desit da je u međuvremeno netko od susjeda došao ili se negdje postavio neki novi wireless pa ti je "gužva" na tom tvom kanalu ili susjednima. To je nekad objašnjenje zašto odjednom wifi koji je radio ne radi.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2013., 12:52   #6
Rino123
Premium
Moj komp
 
Rino123's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Dramalj
Postovi: 35
Evo ekipa, samo da javim..... ipak je bio problem u routeru. Dosao je tehnicar iz Optime, promijenio router(opet iskratel) i sve je profunkcioniralo. Hvala na savjetima svejedno.
Moze lock teme....
Rino123 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na