Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.08.2019., 12:42   #1
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,630
Umrežavanje manjeg ureda

Pokušavam već godinama uvesti reda u ured, jer mrežna infrastruktura postoji, ali se više oslanja na bežično, nego žičano, pa to stvara dosta problema kod razmjene dokumenata/printanja/svega...a onda se zove mene da krpam do idućeg problema.

Napokon sam dobio slobodne ruke (čim su se pojavili veći problemi), pa krećem u popisivanje što mi točno treba, da to riješim jednom za svagda.

Pošto već nego vrijeme ne pratim aktualne trendove, samo ću navesti što želim napraviti, pa trebam preporuku koju opremu nabaviti i koga angažirati da to se riješi (postavi i konfigurira) što je brže moguće.

Potrebno je umrežiti 5 računala i 3 printera (+ dodao bih ovdje i 4 bay Synology kad mi napokon odobre sredstva i za to).

Ono što mislim da mi treba je nekakav kompaktni 16/24 portni gigabit switch tipa ovo i adekvatna količina Cat-6 kabela.

Tu bi sad trebao netko to sve pospajati, provući po kanalicama (postoje) i konfigurirati računala/printere. U principu, to mogu i ja, ali nemam financijskih motiva, a i ne želim biti kriv kad se opet nešto dogodi
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2019., 13:24   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Naravno da trebaš switch i ovaj šta si stavio bi bio ok,
normalna stvar da su GB portovi,
treba gledati specs, primjera radi ima Jumbo Frame šta može ubrzati transfer među kompova i NAS - a.

Napravi skicu prostora, sadašnje stanje i razmisli gdje još treba spoj za klijente.
Nije nužno ali razmisli da na neka mjesta staviš dupli link (2 Lan kabela, dvostruka mrežna utičnica.
Stavi / traži Cat6 kabele i utičnice, a kupovne Cat6 kabele od utičnice do klijenta.
Kada izvođač radova bude gotov zajedno testirati svaki kabel i označiti.

Nije veliki br. klijenata pa nije nužno potrebno ormar, patch panel.

Za konfig klijenata, ništa se bitno ne mijenja osim šta će sve biti na žicu,
printere (ako već nisu) sa fiksnim mrežnim postavkama.

Manje - više, that's it.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.08.2019., 13:34   #3
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Ovo je u biti OT ali eto čisto da podijelim iskustvo.

Po meni, biti ćeš kriv kako god Ipak si ti taj koji upire da se to riješi, ti si taj koji to mora znati itd. A još kad krene delirium tremens oko toga što nema interneta

U jednoj od bivših firmi krenuo sam raditi slično, bilo je kakvih 6 kompova, jedan laptop i nekoliko printera raštrkanih po 3 kanecelarije razdvojene hodnikom i salom za sastanke.

Prijelomni trenutak koji je doveo do toga da se krene u modernizaciju se dogodio kada su radnici, prilikom uređivanja radione (bilo je ruzine posvuda), nehotice brusilicom presjekli telefonski kabel koji je bio povučen s vanjske strane zgrade (direkt iz ormarica je virio ) po cijevima konstrukcije od strehe do šefovog ureda, gdje je ulazio u ruter kroz prozor. Dakle, lakrdija.

Dodatni faktor je bio taj što su UTP kabeli bili skroz rasušeni i moralo se povuć nove, jednostvavno bi nasumično veza pukla, pa malo ispresavijaš kabel i onda opet proradi.

Na kraju sam riješio sve tako da sam povukao novi telefonski kabel u prvi najbiliži ured (na negodovanje šefa jer on je glavni, jel, i treba ruter biti kod njega ), ondje ubacio ruter, na njega spojio jedan komp te s UTP kabelom pošao u switch koji je bio u uredu s tri računala te od njega je išao još jedan UTP kabel prema drugom svitchu na koji su spojena preostala dva računala. Spojio sam i jedan stari ruter na taj prvi switch da dobijem jači wireless u tom drugom (srednjem uredu) koji je praktično pokrivao sve urede. Svi kabeli su išli kroz postojeće kanalice.

Praktično je korištena samo postojeća oprema, možda je jedan switch kuplje uz UTP kabel i konetore, čak smo i klješta posudili. Jedan OGROMAN zajeb sam napravio kada nisam pravilno krimpao konektore pošto nisam ispoštovao parice. Bio sam jako pametan, jel, i kako to nikako nije radilo krenem čitat specifikaciju: UTP = unshielded twisted PAIR ... došlo mi je da se zadavim sa preostalim komadom kabela. Zamijenim konektore i sve je bilo tip top.

Ali naravno, u više navrata je bilo, kada bi puko internet ma to je Marko nešto ovo ono, mreža kenj kenj. To je neminovno. Krivica je kao voda, uvijek nađe svoj put.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2019., 13:42   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,307
Na tvome bi mjestu ja digao ruke od svega i ostavio da sav posao odrade profesionalci. Ne zbog toga što će to odraditi bolje od tebe, nego zbog ovoga što kaže mkey - ti ćeš uvijek biti kriv. Ovako ako to odrade profići, neka zovu njih kada nastane s*anje.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2019., 13:48   #5
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,630
I ovako se mene zove za svaku sitnicu, jer sam jedini koji se razumije u više od otvaranja excela.

Neki dan je izgleda strujni udar spržio printer, a mislim da je i postojeći 10/100 switch dobio malo po sebi, jer se cijeli dan zajebavam da osposobim zamjenski.

Onda je novi Windows update opet upalio traženje passworda na file sharingu, pa se više ne možemo spojiti na shareani folder (koji nije na posebnom računalu s backupom, nego se nalazi na računalu od kolegice). Naravno, to si nitko ne zna ponovno osposobiti, pa je drama dok se ja na vratim u ured.

Sav file sharing se odvija bežično, pa to traje i traje... Bežična veza je zaštićena samo WEP-om i jednostavnim redoslijedom brojeva tako da nam se bilo tko može nakačiti i doći do podataka ako poželi.

UTP kabeli postoje u kanalicama, koliko vidim CAT-5e su svi, ali ne vidim gdje izlaze van u uredima (ljude ovdje više brine kako će kabel doći do stola i kako će to izgledati, nego sigurnost podataka)

Jesam li spomenuo da nemamo nijednu prenaponsku zaštitu ni backup bitnih stvari? (jedino ga ja imam za svoje dokumente)
Uvijek kad se nešto dogodi, onda je "daj vidi što nam sve treba". Kad sve ponude skupim i organiziram što sve treba, a u međuvremenu pokrpam da radi...onda bude "a dobro je nam je i ovako, vidiš da sad sve radi".

Ne planiram ništa raditi sam, osim složiti popis što sve treba i zašto, pa čekam dok se veće sranje ne dogodi i "I told you so"
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2019., 13:49   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Ja sam i shvatio kolegu da će tražiti da posao odrade "izvođači radova",
moj komentar je išao u smjeru zahtjeva šta i kako treba napraviti.

EDIT: Priča iz HR, budi dobar pa izi g***
A još je luđa reakcija kad kažeš da nećeš / ne možeš popraviti jer nisu ....
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2019., 15:02   #7
tskarda
Premium
Moj komp
 
tskarda's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Umag
Postovi: 1,099
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Na tvome bi mjestu ja digao ruke od svega i ostavio da sav posao odrade profesionalci.
Ja bio uvjeren da su ovdje koliki toliki profesionalci a ono sve neki pismonoše

Ivan, nabavi ponude za radove i materijal, odvojeno i reci da bi ti taj posao obavio ukoliko bi ti oni platiti kao što je najniža ponuda. Biti ćeš zadovoljniji tako nego raditi za đaba. Ako nemaš neke pametne mrežne opreme, to je obični fizički posao i malo pedantnosti.

mkey nemoj više fušati, router na sw pa na sw ne ide, vuci kabel i to 2 za svako radno mjesto. poštuj standarde.
tskarda je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2019., 15:25   #8
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,307
Previše se trudiš Ivane. Bježi od toga k'o vrag od tamjana. Neka dođu profići i neka vide šta treba. Ti nisi plaćen da razmišljaš i da tražiš opremu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2019., 16:50   #9
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Citiraj:
Autor tskarda Pregled postova
mkey nemoj više fušati, router na sw pa na sw ne ide, vuci kabel i to 2 za svako radno mjesto. poštuj standarde.
Telefonski kabel izlazi iz ormara, ide po fasadi, visi na više mjesta, mota se na svaku cijev nosača strehe i nakon kojih 12m ulazi kroz prozor u ured. Standardi? Ja sam upalio svjetlo tamo gdje je bog rekao laku noć.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2019., 12:39   #10
hoskic
Freeride
Moj komp
 
hoskic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Split
Postovi: 67
jesi možda razmišljao o mesh wi-fi sistemu koa npr. https://iponcomp.hr/shop/termek/tend...m-3kom/1665470
hoskic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.08.2019., 12:54   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Za poslovne svrhe Lan (žica) je zakon, WiFi je samo pomoćno nužno zlo,
slično kao guranje svega i svačega na cloud
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2019., 15:03   #12
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,630
Uzeo switch, spojio što se spojiti dalo (printeri i DSL modem), ne dobivam nikakvu vezu na utičnice po uredima, tako da bi trebalo sve kabele povaditi i zidne utičnice promijeniti.

Ne namjeravam se time baviti pa će si morati uzeti nekog da to odradi, jer najviše čime se mislim zamarati je Powerline, ali mrak mi padne na oči kad se sjetim da moram svima objasniti i što je to uopće...
Najmanje vremena sam u uredu i najmanje mi to sve treba. Hoću svima olakšati posao, ali džabe krečim sve mi se čini
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2019., 15:30   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Napravio si šta si trebao, sad neka plate neku firmu da poprave / riješe / bace novo za utičnice po uredima, već smo naveli šta i kako.
Ištekaj sa switch - a sve šta ne radi kako treba / nema ok spoj.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na