Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.01.2008., 21:07   #1
pocho
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zg
Postovi: 13
VIA K8T890 vs. Athlonx2, flash BIOSa, i ostale muke

nesretni sam vlasnik ploče Soltek SL-K890Pro-939, sa ovim chipsetom. nisam znao da su problematični pa sam kupio Athlonax2 3800+, i ploča ga prepoznaje kao jednojezgrenog. ispada da je to općepoznata stvar, ali ja je eto nisam znao :/
VIA Says K8T890 Incompatible with AMD Athlon 64 X2, Plans to Release New Revision
onda sam našao da neka verzija biosa ipak podržava dvije jezgre, ali je iz nekog razloga povučena:
DUAL-CORE COMPATIBLE MOBO LIST

...

Soltek
  • SL-K890Pro-939 (since BIOS ver : T1.3) => SUPPORT FOR DUAL-CORE HAS BEEN WITHDRAWN DUE TO CHIPSET ISSUE
http://www.overclockers.com.au/wiki/Athlon_64_X2
našao sam tu verziju T1.3, flashirao bios, i komp je konačno prepoznao dual core (u task manageru vidim dvije jezgre). ali postao je skroz nestabilan, smrzne se nakon par minuta, čak se i sam od sebe palio (?!?). uglavnom, odlučio sam da se vratim na originalnu verziju T1.

imam dva pitanja: prvo - jel itko uspio normalno koristiti dual core na ovom chipsetu, i drugo - ako imam "nestabilan bios" da li mi se može dogoditi smrzavanje kompa dok flashiram bios nazad na originalnu verziju? (pitam zato jer postoji još jedna verzija biosa (T1.4) pa bi ju isprobao ali me je strah hoću li se moći vratiti na original ako se komp bude svako malo smrzavao...).

tnx
pocho je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2008., 21:42   #2
joolka
music freak
 
joolka's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Sibenik
Postovi: 3,257
..taj chipset nepodrzava dual core dok recimo kt800 podrzava,nadji polovnu plocu za 200-njak kuna i rijesi problem
__________________
LENOVO LEGION 5 gaming laptop (AMD 5800H,RTX 3070)
LENOVO LEGION 5 pro gaming laptop (AMD 5600H,RTX 3060)
joolka je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.01.2008., 22:43   #3
celduce
Premium
 
celduce's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Dimension 8
Postovi: 785
Vjerojatno imash prvu verziju K8T890 chipseta na ploci.
Na VIA K8T890CF & K8M890 radi sve normalno.

K8T890CF & K8M890 uredno tjeraju X2 Athlona 6000+.
__________________
celduce je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2008., 23:08   #4
pocho
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zg
Postovi: 13
Citiraj:
Autor celduce Pregled postova
Vjerojatno imash prvu verziju K8T890 chipseta na ploci.
Na VIA K8T890CF & K8M890 radi sve normalno.

K8T890CF & K8M890 uredno tjeraju X2 Athlona 6000+.
izgleda da je tako nešto. ali ok, ovo što kažeš mi je dovoljan razlog da ipak isprobam i onu T1.4 verziju BIOSa. bitno mi je da taj chipset barem načelno može vidjeti x2 i ostati stabilan, ima neke nade, možda update i upali.


Joolka, i o kupnji aktivno (vrlo aktivno ) razmišljam. dodatni uvjet je da i 8800gt radi na toj novoj ploči (evo nove grafičke sad u kutiji na stolu, skuplja prašinu, jerbo ovo smeće od ploče ni nju ne voli ). to će malo otežati kupnju, ali vidjet ćemo, nadam se da je ova Tržnica dolje na forumu dobra

e, a šta mislite o onom o flashanju biosa? recimo stavim novi bios, pokaže se nestabilan i ledi mi komp. i ja idem vraćati originalni. da li postoji mogućnost da mi se i onda komp smrzne, tijekom flashanja? jel se to dešavalo ljudima?
pocho je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2008., 23:38   #5
celduce
Premium
 
celduce's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Dimension 8
Postovi: 785
Moze ti se desiti da se comp smrzne tokom flashanja starijeg biosa. Ako se to desi tokom procesa pisanja mozes reci goodbye ploci.

Problem je u samome chipsetu i mislim da flash nece pomoci. Zato je VIA izdala reviziju tog chipseta - K8T890CF ali taj chipset sam vidjao samo na AM2 plocama.
__________________
celduce je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2008., 11:35   #6
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
po meni ne vrijedi gnjavaze, prodas plocu nekome kome x2 ionako ne treba i nadjes polovnu za istu ili malo vecu lovu i nemas problema. ovako pokusavajuci mozes postici samo to da nestabilna ploca odbije suradnju taman u pola flasha biosa i onda opet moras kupiti drugu plocu ali ovaj put bez love od prodaje stare.

ili jos bolje, prodas oboje odvojeno i uzmes polovnu am2 plocu i proc
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2008., 11:22   #7
pocho
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zg
Postovi: 13
Citiraj:
Autor greg SE Pregled postova
po meni ne vrijedi gnjavaze...

slažem se, razvalio sam budžet i sklopio konfiguraciju praktički od nule. ostali su samo diskovi, DVDi, miš i kućište, sve drugo sam promijenio i prodao/poklonio

hvala svima na savjetima
pocho je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na