Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.04.2015., 17:19   #331
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
@Imagine
Da sad ne tražim jesi li ti ili netko drugi ranije u temi već pitao,
generalno se "amplifikaciju" ne spaja na ups (eventualno samo na filtrirani izlaz) jer obično traži "dosta" snage,
ako pak to troši do cca 200W i imaš / nabaviš ups dovoljnog kapaciteta onda može i preko njega,
vidi šta piše / koje su specs kućnog kina vezano za potrošnju + ostalo šta misliš napajati = potreban kapacitet, vjerojatno nešto slično šta kolega poviše ima.

@Neo-ST
Piše izlaz DC +12V 2A, mada sumljam da mu baš treba "toliko" struje,
vezano za samogradnju, danas to postaje skup sport, sami transformator (novi) je cca 120 - 140 Kn + trebaš složiti ispravljač / stabilizator.
Druga opcija bi bila modifikacija u samom routeru na ulazu napajanja dodati elektrolit (povećati kapacitet) i time postići da je manje osjetljiv ...
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 08.04.2015., 17:49   #332
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,062
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Jedno pitanje, ADB-ov router se zblesira kad ovaj Cyberpowerov UPS prebaci na bateriju, znaš li slučajno zašto?

Thomsonov router ne, samo ADB-ov. Pukne net, telefon, itd.
Čak ne podnosi da telefonsku žicu filtriram preko UPS-a nego direktno u njega.
Razlika je u adapterima i to drasticna

Thomsoni imaju u adapteru samo transformator i prosljedjuju u router izmjenicni napon 18V/1A; ispravljac se nalazi u samom routeru gdje ima puno mjesta za kvalitetne komponente ispravljaca.
ADB ima switching adapter u kojem je naravno i ispravljac, a mjesta za neku postenu stabilizaciju istosmjernog napona ni mrvice...
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.04.2015., 19:41   #333
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Hm, malo sam istraživao za taj ADB (ex Pirelli) A42002,
po ovoj slici > http://wiki.openwrt.org/_detail/medi...3Ap.dg_av4202n
unutra liči na nešto, baziran na Broadcom BCM6368 chipsetu, ima cijeli niz DC-DC step-down regulatora,
treba viditi uživo pcb i zaključiti jel se da šta poboljšati.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 08.04.2015., 19:49   #334
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,062
Mislim da je jednostavnije i lakse, iako ne bas i jeftinije, kupit neki posteni klasicni trafo adapter/ispravljac za 12V=/2A i zamjnenit ovaj osjetljivi switching model.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2015., 20:26   #335
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
@Imagine
Da sad ne tražim jesi li ti ili netko drugi ranije u temi već pitao,
generalno se "amplifikaciju" ne spaja na ups (eventualno samo na filtrirani izlaz) jer obično traži "dosta" snage,
ako pak to troši do cca 200W i imaš / nabaviš ups dovoljnog kapaciteta onda može i preko njega,
vidi šta piše / koje su specs kućnog kina vezano za potrošnju + ostalo šta misliš napajati = potreban kapacitet, vjerojatno nešto slično šta kolega poviše ima.
Znam da se ampovi ne spajaju. Zato sam i rekao da za to nemam želju pošto to sigurno traži duboke đepove.
Al eto poslje mi palo na pamet da možda ne moram UPSom pokriti max potrošnju "trošila" jer ionako vrlo brzo lupnem pauzu kad nestane struje a u tim uvjetima sve cucla vrlo malo?

Za glavne subove imam 2 malo jača ampa (Hypex SMPS & amp modul) što bi sigurno tražilo ozbiljne novce za UPS pa me to i ne muči ali...
HT amp bi nekako mogao? Koristim Rotel 1077 što je u biti 2kom 250asp & 5kom 250A i njega se nebi bunio vozit preko UPSa ako se može za normalne novce?
To i još amp za bar 2 suba / Za ta 2 suba imam ColdAmp SMPS + 2 kom BP4078
Inace ,za komp sistem koristim ICE power module (50asx2 & 125asx2 ) i to može preko spomenutog UPSa.. ICE 250asx2 od malog subwoofera mi nije palo na pamet spajat.


Što se tiče kučnog kina , dosta mi je nekih 500 tinjak W + 300/400w lufta da ne moram sve ugasiti u roku 47 sekundi.
U biti što se tiče kapaciteta želio bi istu stvar kao 2x APC BackUPS 650. Ali nešto malo bolje. Pitanje je što?
__________________
if you build it they will come

Zadnje izmijenjeno od: Imagine. 08.04.2015. u 20:36. Razlog: link
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2015., 20:43   #336
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,975
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Mislim da je jednostavnije i lakse, iako ne bas i jeftinije, kupit neki posteni klasicni trafo adapter/ispravljac za 12V=/2A i zamjnenit ovaj osjetljivi switching model.
Hvala Nikkyju i tebi, ali to o čemu vi pričate meni ovdje izlazi ko binarni kod.
Ako vam se da, cijenio bih da mi konkretno kažete koji adapter da kupim, bilo u chipoteke ili negdje drugdje, jer ja nemam pojma.

Hvala
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2015., 22:16   #337
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Teško je ovako savjetovati kad nisi doma sa materijom
Po nicku zaključujem da si tu negdje ili u okolici,
evo lokalno imaju slični drekec kakav sad imaš > http://elektronika-split.eu/7910a-ha...ri-tapegysegek
ali ovo već izgleda ozbiljnije (isto switching izvedbe) > http://elektronika-split.eu/halozati...adapter-12v-2a
pristojne cijene, čak mu se može fino podesiti napon + ti treba "složiti" žice za ac i dc,
pretpostavljam da bi ovaj trebao biti bolji / stabilniji, kakav je znat ćeš tek kad probaš.
Ako nisi doma sa strujom angažiraj nekog tko zna !
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 08.04.2015., 22:31   #338
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,975
Aha, nego zar nisi rekao da ovi switching adapteri ne rade s UPS-om, a ovdje vidim da si ga preporučio ?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 08.04.2015., 23:20   #339
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,062
Ne rade dobro ovi maleni kakav ti imas na ADB-u, i kao na prvom Nikyy-evom prijedlogu (taj izgleda da je identican ADB-ovom . Medjutim ovaj drugi kojeg Nikky predlaze je ozbiljniji uradak i takav najvjerojatnije nece imati nikakvih problema s UPS-om.

FYI, i svi kompjutori imaju switching napajanja, pa svejedno uredno suradjuju s UPS-ima
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2015., 00:17   #340
i4004
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: planet zemlja!
Postovi: 64
neo-st, pa šta ti dobiješ sa ups-om na lokaciji sa manjim naponom, osim što isprazniš bateriju?
možeš li naštelati ups da se pali na nekom još manjem naponu, pod uslovom da uređaji spojeni (tv i ostalo) to podnose.

imagine, bolji ti je taj apc od novog kineskog...nakon što sam malo gledo kakvim se strujama tu (u kineskim ups-ovima) pune baterije, ne znam kako tu baterija ima šansu da dulje radi, bez obzira koje je kvalitete...tj. bolje da je csb nego najjeftinija kineska.

čovjek bi pomislio da namjerno fušaju, ali ne bi bilo čudo nit da ne znaju šta rade...

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova

U vezi napajanja ADB - a, pročitaj šta piše na njegovom adapteru (napon, struja i jeli ac ili dc) pa napiši ovdje,
sada je "moderno" koristiti ove male switching ispravljače ali takvi su osjetljivi na promjene i oscilacije napona,
probaj naći (eventualno napraviti) ispravljač starinske izvedbe sa transformatorom i stabilizatorom. Štos je šta jesu / može ih se tako napraviti da "podnose" kratke oscilacije i prekide.
ne, starinski linearni adapteri će biti osjetljiviji na promjene ulaznog napona, veći napon unutra, veći vanka itd.
isto tako bolje će prenijeti strujne udare od prenapona po pitanju groma itd.

ali kad imaš kineski mali smps, i imaš kineski ups koji vjerovatno laže da daje čisti sinus na izlazu (bilo bi zanimljivo bacit oko osciloskopom...), onda to nije čudo....
kao prvo bi bilo zanimljivo vidit kolko volti na izlazu daje ispravljač kad ga pogoni ups...

moji siemens modemi su uredno radili "bez struje" tj. s apc starog ups-a, znači vjerovatno će ti raditi s ispravljačima od takvih modema...bolje onaj noviji switching nego onaj stariji (i teži) linearni...
(naravno, ne garantiram ništa, pošto imaš kineski (cyberpower) ups..ja bih, kako rekoh, rađe i polovni il manji apc nego to...)

btw. prenaponska zaštita nema neku vezu sa ups-om, jer su u ups-ovima il nikavi ili puno slabiji MOV-ovi nego u zaštitnim letvama (apc/belkin letvama). to su 2 odvojene stvari.

ako ti uređaji pregaraju za nevremena vjerovatno te zeza prenapon. i tu ti ups neće pomoć.
a neće ni prenaponska letva ako ne dolazi uzemljenje u utičnicu, jer time prenapon se nema gdje odvest...pa opet završi gdje ne treba, tj. u uređajima...

prezime
Citiraj:
FYI, i svi kompjutori imaju switching napajanja, pa svejedno uredno suradjuju s UPS-ima
da, pogotovo kad imaš određene vrste a-pfc napajanja i neke malo starije apc-ove koji daju modificirani square....to je stvarno "uredna" suradnja di prvo odlaze releji na apc-u... hehe..

Citiraj:
ADB ima switching adapter u kojem je naravno i ispravljac, a mjesta za neku postenu stabilizaciju istosmjernog napona ni mrvice...
stabilizacija se vrši samim načinom rada smps-a tj. visoka frekv. preklapanja napona, i naravno štogod kondenzatora na izlazu...
ali koji može biti manji nego bi za iste performanse trebo bit onaj u linearnom ispravljaču.

što naravno ne znači da većina ovih malih kineskih smps ispravljača išta valja.
ono....čovjek je sretan ako ne stvara tonu smetnji na strujnoj mreži...

Zadnje izmijenjeno od: i4004. 09.04.2015. u 00:25.
i4004 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.04.2015., 00:52   #341
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Hm, slažem se djelomično, ovdje ipak govorimo o stabiliziranim ispravljačima (barem bi trebali),
kod onih starih konstrukcija (trafo + gretz + linearni regulator + po mogućnosti zaštite) ako se htjelo stavio bi se priličan elektrolit iza getza, nekad čak isti takav na izlazu pa bi uređaj radio skoro minut nakon gašenja, a kamoli da bi reagirao na ove sitne "bisere" iz mreže.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 09.04.2015., 03:07   #342
i4004
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: planet zemlja!
Postovi: 64
zavisi kolko biser ode van normale...nedavno mi je tako ošo modem, pa sam sad stavio prenaponsku letvu.

znači otišao je jedino uređaj koji je bio na linearnom ispravljaču i taj ispravljač.
svi oni ostali na smps-ovima (iz iste utičnice) nisu.

većina jeftikanera nije nit imala stabilizaciju.

ako ima regulator onda u pravilu i ima 2 elektrolita...jedan prije njega, jedan iza...

a ovi novi smps kineski, to je tako loše napravljen primar (npr. često uopće nema emi/rfi filter sekcije) da je to smješno...a kod smps-a je primar 90% uređaja...

ali ako ups veli da daje sinus, ne bi smjelo bit problema. ali ako laže tj. ipak daje pravokutnik, onda puni mrežni kondenzator na veću vršnu vrijednost napona...
to mislim da već može zbuniti te male kineze.
i4004 je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2015., 09:57   #343
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,975
Citiraj:
Autor i4004 Pregled postova
neo-st, pa šta ti dobiješ sa ups-om na lokaciji sa manjim naponom, osim što isprazniš bateriju?
možeš li naštelati ups da se pali na nekom još manjem naponu, pod uslovom da uređaji spojeni (tv i ostalo) to podnose.
Pa pretpostavljam da nije baš zdravo da uređaji rade na 170V umjesto 220 ?
Kad padne ispod 180, UPS ga digne na 220 preko baterije. To obično traje par sekundi, evo sinoć je npr. trajalo 18 sekundi, ostatak vremena je peglao AVR (boost up).
Mogu naštelat do min. 170V, samo ne znam gdje je "sigurna" granica, a po defaultu je bilo 180V pa sam ostavio tako.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2015., 02:45   #344
i4004
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: planet zemlja!
Postovi: 64
na prethodnoj stranici si prikazao natpisnu pločicu sa ispravljača koji bi trebo prihvaćat ulazni napon 100-240V što nije ništa čudno za moderno switching napajenje.

(gledam upravo napajanje (isto vanjsko) za moj sony tv, kaže isto 100-240v)

ako se ulazni napon spusti ispod granice na kojoj napajanje može raditi, ispravno napajanje se treba samo ugasiti tj. prijeći u stby bez štete za ono što to napajanje napaja.

naravno, sa kineskim uređajima ne mora biti tako jednostavno...hehe...

ali pogodi čija je odgovornost ako uređaj ne radi onako kako je napisano da treba, tvoja il trgovčeva?

jeli tu uređaji pregaraju kad grmi, il svejedno?

btw. znaš na šta bi se sveo ovakav stabilizator:
http://www.elmatis.hr/ProductDetails...roductId=48861
na smps napajanje sa većim kondenzatorima na ulazu, tako da "drže" malo više vremena pri promjeni napona...
i4004 je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2015., 10:44   #345
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,975
Mislim da pregaraju po nasumičnom principu, iako su veće šanse da dok grmi. Napon je tu u banani općenito, ne bi bilo čudno da je nevezano za grmljavinu...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2015., 10:36   #346
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Citiraj:
Autor i4004 Pregled postova

imagine, bolji ti je taj apc od novog kineskog...nakon što sam malo gledo kakvim se strujama tu (u kineskim ups-ovima) pune baterije, ne znam kako tu baterija ima šansu da dulje radi, bez obzira koje je kvalitete...tj. bolje da je csb nego najjeftinija kineska.
I što bi sad čovjek trebao napraviti?
Gore Nikky jedno a ti sad drugo.

Dakle , jedan glas za Cyber Power CP1500EPFCLCD i jedan protiv.
I to ne samo jedan protiv več ...stav da je bolji APC star 15 godina?
Ne mogu vjerovat da je novi UPS od nekih 2000kn toliko loš da se više isplati kupit bateriju za prastari APC.
A što se tiče baterije, nova baterija za ove CS modele me svakog puta košta nekih 350kn - ide RBC2.
Za ovog stoji da ide RBC4 a takve su 600kn što nije zanemariva cifra pa je valjda razumljivo zašto me kopka / zašto mi novi UPS zvuči pametnije.


Što se tiče amplifikacije , mogu HT amp preko nekog UPSa normalne cijene?
U nekom škafetu bi trebao imat onaj vrag koji pokazuje potrošnju pa pogledam popodne neke konkretne brojke...


P.S. sad sam se sjetio da bi trebao imat jedan APC CS u regalu za rezervu pa ...mogu zamjenit baterije? To bi šljakalo za prvu ruku?
__________________
if you build it they will come
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2015., 10:47   #347
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Ne pratiš pažljivo na nastavi, sjedi 1
Rekoh ranije promjeni bateriju i vozi dalje,
kolega ti potvrđuje da više vrijedi / više se vjeruje / ozbiljnije je napravljen poznati brand (APC) u odnosu na kineza ...
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 11.04.2015., 11:04   #348
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,975
@Imagine
Pogledaj malo reviewe za taj Cyber Power, nema lošeg. Jedan ga lik ima već godinama, nikad ništa, samo jednom u 5 godina promijeni baterije i piči dalje.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2015., 01:02   #349
i4004
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: planet zemlja!
Postovi: 64
imagine, ma ja idem čak i korak dalje i govorim da ups uopće nije rješenje za njegov problem, ako on uopće ima problem, jer ja recimo ne bih se libio hraniti svoja smps napajanja sa 180V (ako im piše 100-240V na pločici). ne bih uopće.
a ako piše 220-240V onda bih nabavio stabilizator koji sam gore linkao (elmatis link).
obratit pažnju na snagu, to je nekih 500w snage.


a grom bih rješavao prenaponskom. ISTO apc-ovom, kako sam već reko da jesam.

ups služi tomu da imaš malo vremena da ugasiš pc kad nestane struje, to nije neki univerzalni stabilizator za loš napon.
naravno ako prebaciš pc u stby nakon nestanka onda dobijaš dosta više vremena, obično dotle dok ne dođe struja....naravno visi gdje si, npr. na selu može nestati i na 5-6 sati a tu već treba malo veća baterija i ako je pc u stby...heh...

nisam ja njemu reko da vraća sada taj cyberpower, već vama ostalim govorim da bih rađe i apc polovno nego novo kinesko.
i ostajem pri tome.

s druge strane neću streljati nikoga ko je kupio novi kineski ups, kolko god ga platio...heh...samo iznosim svoju preferencu.
neću streljati nikog ko je kupio NOVI apc također!

ali obratiti pažnju na stvari ovake pri kupovini:
Citiraj:
The battery in the Back-UPS BX650CI is not user-replaceable. Contact SE
IT Technical Support for a list of authorized service centers near you.
najmanji apc model sa lako zamjenjivim baterijama je APC BE550G-GR.
(gledam diskont24 i apc manuale s apc stranica..negdje 600-700kn počinju)

da kupujem novo, ja bih to kupio, ali neću uskoro kupovat pošto imam polovnih apc-ova...uostalom viđo sam po njuškalu polovna apc...

i naravno da ne bih kupovo novi ups ako starom samo treba baterija.
nema smisla.


u vezi napajanja pojačala, ne vidim uopće smisla što to raditi?
kad nestane struje slušat ćeš šta, tuner, gramofon, cd-player ap oćeš da je sve spojeno?

gledat tv sumnjam da ćeš jer to već troši previše struje da stigneš pogledati film s ups-a.

znači da ponovim: ups nije nikaka prenaponska već uređaj da možeš ugasiti pc kako spada, a ne naglo, jer nagla gašenja mu hebu filesystem na hdd-u itd.

prenaponska štiti od prevelikih napona koja mogu doć mrežom il telefonom kad grmi.

stabilizator napon bi trebo dizati napon ako je premali.

3 uređaja-3 svrhe-nijedan ne zamjenjuje onaj drugi.

ergo kad imate ups, nemate stabilizator napona nit prenaponsku.
i sve ostale permutacije koje izlaze is rečenice u pasusu iznad.
i4004 je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2015., 09:24   #350
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,975
Zar AVR (automatic voltage regulation) kod UPS-ova nije stabilizacija napona ?
Meni često radi AVR, podiže napon, jer je ovaj ispod 200V 90% vremena.

Jel bih trebao kupit onu malu prenaponsku zaštitu šta se stavlja u utičnicu, da zaštitim UPS ?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2015., 15:26   #351
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
AVR je stabilizacija napona i kod ups - ova radi tako da "popravi" izl. napon kada je ulazni u nekim granicama, a kada je van njih uskače glavna funkcija ups - a da napajanje iz baterije(a).

Kod tebe je osnovni problem šta je ulazni napon u startu na granici ili van granica standarda / propisa pa ups često prelazi na baterije i relativno brzo ih i potroši.
Ranije smo već napisali, moraš se gnjavit sa distributerom, pisat žalbe ili šta već treba (treba naći koja je procedura) da ti isporučuju električnu energiju po zakonskim propisima, 180 V to svakako nije.

Stavljanje "produžnog" sa prenaponskom zaštitom "prije" osjetljivih uređaja (komp, router, monitor, tv i sl.) je pametan potez, rekao bih preporučljivo.
Preporuka neki iz APC P5Bx-GR serije.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 16.04.2015., 20:07   #352
Momir
Premium
Moj komp
 
Momir's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,009
Ja sam u potrazi za nekim AVR uređajem, znači UPS mi netreba.

U biti, vec neko vrijeme tražim tako šta i za sad sam naletio na APC LINE-R uređaje, uzeo bih ja to, ali smeta me što ima samo one IEC izlaze, a ja bih sa schuko.

Ima li šta takvo na našem tržisštu ili da sam pravim te male adapterčiće
Momir je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2015., 22:15   #353
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Rekao bih da ne kompliciraš, napravi sam adapter(e), bar ćeš stavit pristojne žice ...
Osim toga postoji i model (izvedba) sa schuko:
http://www.apc.com/products/family/index.cfm?id=67
LE600-RS
http://www.apcmedia.com/salestools/M...9K8V_R1_EN.pdf
po podacima na APC sajtu za ovaj model sa schuko nije predviđena distribucija kod nas,
koliko nofčića traže nisam gledao.

Usput, ovaj uređaj bi mogao pomoći kolegi poviše ako ne uspije "popraviti situaciju" sa distributerom.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 17.04.2015. u 10:56.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 20.04.2015., 16:57   #354
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Čuvajte račune i čitajte šta piše u garanciji

Vjerojatno se pitate kakve veze ima ovaj podnaslov sa ovom temom ?
E pa ima.

Prije neki dan sasvim slučajno pogledam "produžni" na kojeg mi je spojen pc, monitor, tv i stolna halogen lampa.
Radi se o "čuvenoj" APC Essential SurgeArrest P5BT-GR, na njoj postoje dvije led - ice koje pokazuju status,
jedna je Grounding OK i ta svijetli jer je sa uzemljenjem sve ok,
druga je Protection koja indicira funkcioniranje zaštite, e ta ne svijetli, mada se propušta napajanje potrošačima.
Samo za potpunu informaciju, sve spojeno "po propisu", onaj osigurač na produžnom u normalnoj poziciji.

Ne budi lijen pogledam šta piše "u papirima" i tamo fino piše lifetime warranty u EU zemljama.
Kontaktirao sam APC preko mail - a (na njihovim stranicama ima Email Support link), unese sve šta treba sa opisom / pitanjem, ostatak komunikacije ide preko email - a direktno.

Ukratko, pozvao se na lifetime warranty i tekst iz uputa da je proizvod neispravan (ne garantira zaštitu) ako Protection led ne svijetli.
Tražili su samo adresu / kontakt i račun (dokaz kupovine), nije trebalo vračati neispravni.
Na stranicama imaju provjeru statusa garancije (warranty status) u kojem usput piše da kada nije poznat datum kupovine vrijedi datum proizvodnje koji je tu naveden.
Problem je bio šta sam zagubio račun, vjerojatno u original kutiji koju su ukućani bacili bez da su me pitali
Napravio sam 5 slika na kojima se dobro vidio status, uključujući ledice i serijski broj pa su to srećom prihvatili.
Iza toga stiže RMA potvrda, pa tracking link špeditera (u ovom slučaju DHLX) i evo jutros na vratima novi.

Poslali su novu verziju PM5T-GR koja je po funkcijama ista kao stara.
Također ima lifetime warranty za sami uređaj u EU, za Njemačku sada decidirano piše 20 god. za originalnog kupca.

Samo napomena da se ne iznenadite, APC je sada dio Schneider Electric grupacije.

Nije nešto puno ili skupo ali čovjeka veseli
Bravo za APC
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 04.06.2015., 19:19   #355
i4004
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: planet zemlja!
Postovi: 64
da, i ja sam ih kontaktiro za neka pojašnjenja (iako nemam problem) i ispalo je da su dosta velikodušni...bar u eu...heh...
evo te teme na apc forumu
http://forums.apc.com/spaces/4/back-...policy/1#49280
(nije bilo jasno jel treba popunjavati papir da se može iskoristit garancija...u biti ne treba..model je
PH6T3-GR to je idući model nakon P5...ima i skuplji model, ali ni ph6 nije preskup...zanimljivo je kako naši trgovci srežu na brzinu tu apc garanciju...heh..zanimljivo je i kako piše ozada na garanciji da garancija (na uređaj za zaštitu groma) ne vrijedi u slučaju udara groma...hehe...)
mislim da mi je već jednom PH6 spasio opremu, sudeći po jačini zvučnog udara u donosu na one prethode koji jesu oštećivali opremu, kad još nije bilo nje. naravno ne mogu bit siguran...a ne da mi se radit neki arduino koji bi brojo udare groma i njihov intenzitet..heh..

u vezi pitanja neost oko prenaponske, ona ima smisla ako je uzemljenje u kući ok. ako nije, onda ni ona neće obaviti svoj posao, nema gdje odvesti prenapon.
tako da bi to prvo trebalo provjerit s nekim električarem ili sami, ako volite mjerit napon...normalno je da postoji neki vrlo mali izmjenični napon između nule i uzemljenja(ispod 5V), i da je napon između uzemljenja i faze jednako onome nule i faze.

oko stabilizacije i avr: da, avr stabilizira, ali vjerovatno manje od onoga uređaja iz elmatisa koji ja linkah, ili pak ovoga apc-ova koji je nikky linko.
hep ne znam nit bih li kontaktiro jer da će oni zbog mog prigovora stavljat jači trafo u trafostanicu...hm..nekako sumnjam u ovoj državi...
i4004 je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2015., 21:54   #356
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
meni upravo sinoc tokom one oluje APC P5BT-GR spasio opremu (na njemu su router, 1gbit switch, siemens ip centrala i onda dalje idu kompovi po kuci preko RJ45). crkla samo tel zastita na njemu. bljesnulo je i puklo u sobi dok smo spavali. sutra idem po novi, al me interesira jel imam na kraju pravo ic na garanciju za ovo ili ne? i dali je lifetime warranty nakon sto smo usli u EU? mislim presptovaljam da je kod nas 2g, a lifetime ako se salje njima sto se ne isplati bar ne za navedenu letvu jer bi postarina bila vjerovatno vise od 140kn koliko dode ta letva.
poz

edit: sad vidim sta je nikky gore napisal. odnest cu je prvo u ducan da vidim sta ce reci, a ako me odfakofaju kontaktiram APC.

Zadnje izmijenjeno od: geronimo_2. 16.06.2015. u 22:02.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2015., 13:42   #357
Imagine
undercover
Moj komp
 
Imagine's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: HT
Postovi: 1,392
Koliko treba novaca za neki malo bolji UPS?

Spojio bi projektor. ( & eventualno monitor)
Treba mi par minuta da mogu sve opušteno pogasit + 2 minute za 'cool-down'.
Vučem oko 220W i po iskustvu ,400w mi je sasvim dovoljno. No , nebi mi smetalo ni nešto jače.

Na dnu ovih što koristim piše da output divajsa nije sinusoida pa ako več dajem novce ...htio bi sinus na izlazu.
Bilo bi dobro da UPS ima i prenaponsku zaštitu da mogu izbacit ovu APC PM8GR letvu na koju imam spojen UPS.
A bilo bi poželjno da me baterije ne dođu skuplje od samog UPSa kad dođe vrijeme da ih zamjenim.

Usput ,prošlog puta kad sam tražio savjet (kad sam kupio bateriju) , vidio sam da UPS koji je uzeo Neo-ST ima mali display.
Pošto mi se informacije o statusu čine iznimno korisne , želim mali displej!


EDIT:
Malo sam pogledao po APC stranici što se nudi i....izgleda da bi trebao uzeti nešto iz "Smart- UPS" serije.
Pretpostavljam da se s APCom ne može falit pa je ovo riješeno.

2.EDIT:
Malo čeprkao po netu o ovim početnim 750VA & 1000Va modelima i očito ništa od APCa.
Navodno su promjenili neki dizajn ako sam dobro shvatio. Izgleda da ljudi žale kako se čuje cvrčanje cvrčanje & ventilator.
Nebi mi ni najmanje smetalo da se čuju kad uskoče. Ali da se čuju cijelo vrijeme? Fuj.
Mislim da bi bilo najbolje da pročitam ovu temu iz početka.

3.EDIT:
Pročitao temu i malo prošvrljao okolo.
Koliko sam shvatio , dobra zaštita elektronike traži 4 stvari.
Prenaponsku zaštitu , jači UPS nego što je potrebno, AVR tehnologiju te sinus na izlazu.
A 3 osnovne vrste UPSova su "offline" , "line-interactive" te "On-Line" .

E sad , iako su UPSovi koje koristim i više nego dovoljni za ono koliko vučem te iako je ispred svih neka prenaponska zaštita ,riješenje je nepotputno jer su sami UPSovi početne klase tj "offline" tipa.
Drugačije rečeno , nemaju AVR a ni sinus na izlazu. Inače, za neke stvari imam ona 2 APCova gomolja koja stabiliziraju napon (ako sam dobro shvatio to bi trebala biti ta AVR tehnologija) ali mi nije nikad palo na pamet da ih koristim u kombu s UPSovima i prenaponskom zaštitom. Za kombiniranje s "offline" UPSovima koje imam ,pretpostavljam da bi stabilizatori trebali iči prije UPSa jer mi spajanje stabilizatora od 1200W na 650VA UPS zvuči kao recept za nešto syebat.?

No nazad na temu ...sudeči po svemu pročitanom, UPSovi "On-line" tipa se spominju kao nešto što bi bilo odlično imati pa ...odoh na nabavu.

4.EDIT:
Ubacio "online UPS" u nabavu i....
'Najmanji' & najjeftiniji UPSovi koje mi je izbacilo su AEG.
AEG Protect C 1000VA
AEG Protect D 1000VA

Pretpostavljam da je ovaj drugi model dosta bolji obzirom da traži duplo više novaca nego prvi?
Doduše , 4k kn je više nego što bi dao za UPS ali ne kupujem to svaki dan pa je UPS odabran.

5.EDIT:
Malo prošvrlao po netu po netu i uspio iskopati rivju. Na ruskom.
Iako bi mi trebao prevoditelj na neki specijalni jeziko kojeg mogu shvatiti ,sve je izgledalo odlično dok nisam vidio ventilator. E jbg. :-/
Nakon toga sam preletio po manualu i vidio da se spominje noise od 44db ali nisam našao jel to stalno ili tek kad prebaci na bateriju.
Na osnovu daljneg švrljanja o toj vrsti UPSa , izgleda da izlaz stalno ide s baterije a inverteri traze hlađenje pa ventilatori rade stalno.
Ok za određene prostore ali za moju sobu bome ne. Mislim da ništa od "online" UPSa.

6.EDIT:
Vrag minije dao mira ...zanimalo me koliko je to u biti glasno.
Po fotografiji pozadine sam iskopao da koriste ove ventilatore a 80mm vent na 4500 rpma nije nešto što želim ni blizu sobe tako da.
Znam da je negdje pisalo "varijabilna brzina ali ipak, ništa od online UPSa Mk 2.
Nazad na početak.

U biti ...dosta mi je proučavanja nečeg u čemu se ne snalazim a pošto nema nikog da uskoči komentarom , čini mi se najpametnije novce ostavit u novčaniku.
Ionako sam u međuvremenu prebacio jedan onaj APCov stabilizator napona / ubacio ga između UPSa i letve pa pretpostavljam da je bolje nego prije.
__________________
if you build it they will come

Zadnje izmijenjeno od: Imagine. 03.09.2015. u 12:28. Razlog: 5.edit
Imagine je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2015., 13:36   #358
lucija85
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Čakovec
Postovi: 90
Pozdrav, imam par pitanja na koja ne mogu dobit jasan odgovor a uopće se ne kužim u ove stvari.

1. Koji UPS bi bio dovoljno jak za high end gejmersko računalo od 15tak tisuća kuna? Bilo koji ili se mora uzeti isto neki "high end" UPS?

2. Ako imam UPS da li mi onda dodatno treba još prenaponska zaštita? Ako da, jel onda da spojim ovim redom računalo->prenaponska->UPS ili nekako drugačije?

Hvala unaprijed
lucija85 je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2015., 13:42   #359
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
syss je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2015., 14:03   #360
lucija85
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Čakovec
Postovi: 90
Pod najslabiji misliš općenito?

Dakle bilo koji UPS uključujući i ovoga od 300kn na ovoj tu listi mogu koristit za takvo računalo? http://www.links.hr/?option=katList&..._pdv&sort_ord=
lucija85 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na