Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.09.2018., 21:16   #1
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
100 TB SSD

Dali netko zna nešto više o ovome i ima li igdje podataka o cijenama?


https://nimbusdata.com/products/exad...scalable-ssds/


Nedavno sam imao informaciju od poznanika o 128 TB SSD po cijeni ispod 2000 EUR, no nije mi mogao pobliže dati druge informacije i rečeno mu je da je to dobavljivo od jednog zastupnika jedne tvrtke koja se bavi sličnim stvarima iz Austrije koji mu je ponudio sličan uređaj sa kapacitetom od 128 TB.


Ako netko ima više informacija i znanja o cijenama takvih stvari može li dati linkove.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2018., 21:49   #2
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
128 TB za 2000 EUR ? Gdje ? Ja bi uzeo par komada ako pozanik dila.

Da to nije poput onih 4 TB USB stickova sa ebaya po 15-20$ ?
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.09.2018., 21:51   #3
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
SSC

solid state cloud
syss je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2018., 22:18   #4
celavicro
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Dali netko zna nešto više o ovome i ima li igdje podataka o cijenama?


https://nimbusdata.com/products/exad...scalable-ssds/


Nedavno sam imao informaciju od poznanika o 128 TB SSD po cijeni ispod 2000 EUR, no nije mi mogao pobliže dati druge informacije i rečeno mu je da je to dobavljivo od jednog zastupnika jedne tvrtke koja se bavi sličnim stvarima iz Austrije koji mu je ponudio sličan uređaj sa kapacitetom od 128 TB.


Ako netko ima više informacija i znanja o cijenama takvih stvari može li dati linkove.
https://www.cinema5d.com/nimbus-data...s-largest-ssd/


prije da ce to biti preko 50k dolara .D
  Reply With Quote
Staro 14.09.2018., 22:41   #5
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Pa nakon informacije od poznanika ostao sam zbunjen i malo sam tražio i onda me dodatno zbunilo nešto ovako:


https://www.theverge.com/2018/6/28/1...-128tb-storage


Ovo ne more biti 50000 EUR pa da se postaviš na glavu. A ovakvih bi stalo u onaj format od 3,5" SSD od 100 TB povelik broj.


Očito da se nešto iza brda valja i zato sam postavio ovo pitanje.


Inače prije desetak godina su nas uvjeravali da će u ovo doba HDD biti kapaciteta oko 60 TB, no koliko vidimo ništa od toga niti u naznakama.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 14.09.2018. u 22:47.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2018., 22:48   #6
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
128 TB za 2000 EUR ? Gdje ? Ja bi uzeo par komada ako pozanik dila.

Da to nije poput onih 4 TB USB stickova sa ebaya po 15-20$ ?

I ja sam imao sličnu ideju nakon izjave poznanika.


No ostaje činjenica da se nešto događa iza scene a da mi o tome neznamo puno.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2018., 23:02   #7
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Isto je bilo govora prije 2 god. da bi se 2020 trebali naći HDD 5.25' na tržištu ...
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2018., 00:35   #8
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Sakomako sa probijanjem lobija proizvodaca, dogadanja iza scene o kojima ne znamo puno, wake up sheeple.
Brale teski si pernar pceksperta.

P.s. ako zelis kupit *PROVJERENI* USB stick od 2048 Tb za skromnih 25 konvertibilnih maraka pm me

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2018., 07:33   #9
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor prileee Pregled postova
Sakomako sa probijanjem lobija proizvodaca, dogadanja iza scene o kojima ne znamo puno, wake up sheeple.
Brale teski si pernar pceksperta.

P.s. ako zelis kupit *PROVJERENI* USB stick od 2048 Tb za skromnih 25 konvertibilnih maraka pm me

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

U čemu je problem?


Poznanik mi je nabacio bubu u uho sa ovom informacijom o ponudi za 128 TB SDD.


Koliko znam trenutno je obični HDD max 14 TB, SSD niti nisam znao koliki je trenutni maksimalni kapacitet ali znam da ovo što nam trenutno nude košta poprilično.


Tako da ova buba od poznanika me iznenadila, a nije netko tko se nabacuje s takvim stvarima.


Kopanjem po netu naiđoh na ove dvije stvari, a to je vijest o novim standardima za SD kartice (brzina prijenosa i max kapacitet od 128 TB) i za kraj vijest o ovom SSD od 100 TB u 3,5" formatu (dakle nešto što fizički postoji u ovom trenutku i nije fikcija).


Nikakve teorije zavjere ne spominjem samo zaključujem da se iza brda nešto valja o čemu neznamo ništa, a ništa ni u planovima proizvođači nisu najavljivali kao što se to radi za CPU, GPU i ostale stvari.


Također sam spomenuo da su proizvođači HDD još davnih dana najavljivali za današnje vrijeme HDD od 60 TB pa kao što vidimo danas je najveći kapacitet HDD 14 TB. Dakle na području HDD se stvari nisu ostvarile kako je bilo najavljivano.


S druge strane za SSD baš i nisam vidio neke prognoze i predviđanja, a onda odjednom saznaš da već postoji SSD od 100 TB na tržištu?


I gdje je problem ako pitam dali netko zna nešto više o tome svemu i ima li negdje linkova s cijenama. Kakav Pernar i kakvi bakrači, objesim link na konkretan proizvod za koji nisam imao pojma da postoji a kod nas se o njemu nije niti pisalo niti spominjalo i vama se odmah priviđa da je Zemlja ravna ploča.




No ima jedna logična činjenica, polako dolazi u video industriji 4K HDR kao standard uz eksperimentalno uvođenje 8K HDR, poluprofesionalne kamere su se spustile u rang cijene ispod 3000 EUR i pokazuje se da je problem RAW snimku u 4K HDR u nekom normalnom trajanju smjestiti na neki medij za spremanje u samom uređaju. Logika pokazuje da trenutno dostupni mediji za pohranu ne zadovoljavaju po svojim fizićkim (brzina pohrane tj. brzina zapisivanja podataka na medij) karakteristikama i otuda definicija novog standarda, kao i po količini (vremensko trajanje takvog RAW 4k HDR) materijala koji se na taj medij pohranjuje, dakle nedostatan je kapacitet tako da ne čudi definicija novog standarda za SD kartice.


Slična stvar se događa i u data centrima gdje količina podataka raste puno brže nego što se razvija tehnologija pohrane i obrade tolike količine podataka.


Tako da me onda ovako nešto uopće ne čudi, jer razlika u potrošnji i svemu ostalome je poprilična, a to znači manje troškove za one koji se time bave.


https://nimbusdata.com/products/exad...rm/comparison/


Kako problem imaju i data centri sličan problem imaju i obični korisnici, jer napretkom tehnologije raste i količina podataka koju svakodnevno pohranjujemo.


Davanje linka na konkretan proizvod, upit za podatak o možebitnoj cijeni i dodatniim informacijama, i konstatacija da se očito dosta toga događa novoga o čemu baš i neznamo previše odmah nekoga vodi na teorije zavjere i neznam čega sve ne, a samo sam upitao dali netko zna nešto više o svemu tome i ima li kakav link gdje se zna puno više od ovih šturih informacija samog proizvođača ovog 100 TB SSD.




Ako pogledate ovu stranicu:


https://nimbusdata.com/resources/case-studies/


i pogledate datume na konkretnim primjerima vidjet ćete da se radi o tehnologiji iz 2011 godine https://nimbusdata.com/press/ebay-in...irtualization/


Tako da me ne bi čudilo da se i na tržištu za obične korisnike vrlo brzo dođe sa SD karticama koje će biti po ovim novim definiranim standardima za SD kartice. A realno gledano i običnim korisnicima HDD od 2 TB i SSD od 512 GB postali su poput nekadašnjih disketa.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 15.09.2018. u 08:20.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2018., 17:28   #10
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Trenutna cijena 0,4 USD /GB

Ovaj proizvođač trenutno ima 25 i 50 GB SSD po cijeni od 0,4 USD po GB


Dalje se lako izraćuna cijena jednog SSD od 50 TB.


https://www.anandtech.com/show/11639...acity-emlc-sas


Evo to je jedan podatak više za imat na znanje, što ne znači da cijene neće polako ili brzo ići na dolje po GB.


Ali kada se pogleda ovaj link lako se može vidjeti da normalne cijene za SSD uređaje kreću već od 0,135 EUR po GB.


https://geizhals.de/?cat=hdssd&sort=r#productlist


No evidentno je da porastom kapaciteta diska raste i jedinična cijena po GB.


Trenutni odnos cijene HDD i SSD po GB je otprilike 1:5!
sakomako je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 20.09.2018., 09:18   #11
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
tehnička strana priče uopće nije problem, ako veličina nije važna može se flash memorije natrpati koliko prostor dozvoljava...problem je što se želi i zaraditi.

Znači, sumnjam da će biti skokova sa 1TB na 128TB, fino ćemo kroz godine ići sa 1,2,4,8,16,32,64,128,256,512 terabajta, čisto da se ima bacati lova na nešto...a
ti kapaciteti su ionako većinom besmisleni, i mogu se koristiti isključivo za skladištenje video materijala

Zadnje izmijenjeno od: segregator. 20.09.2018. u 10:05.
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2018., 10:08   #12
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
tehnička strana priče uopće nije problem, ako veličina nije važna može se flash emmorije natrpati koliko prostor dozvoljava...problem je što se želi i zaraditi.

Znači, sumnjam da će biti skokova sa 1TB na 128TB, fino ćemo kroz godine ići sa 1,2,4,8,16,32,64,128,256,512 terabajta, čisto da se ima bacati lova na nešto...a
ti kapaciteti su ionako većinom besmisleni, i mogu se koristiti isključivo za skladištenje video materijala
Tehnički gledano, SSD diskovi od npr. 60 TB su već dulje vrijeme prisutni na tržištu, nije to ništa novo.

No, njihova primjena je problematična. To nije za male već velike korisnike, cijena je daleko od "prihvatljive", dolazi do istih problema kao i s velikim HDD-ovima (redundancije, backup) i oprema koja to koristi nije baš kikiriki cijena.

Meni je u ovom trenutku 2 TB po deviceu (nebitno HDD, SDD ili nešto treće) maksimalno realno upotrebljivo za običnog korisnika iz operativne perspektive (pohrana, zaštita, cjenovno prihvatljivi RAID kontroleri, izvedba i brzina backupa itd.). Da mi netko da u ovom trenutku SSD od 10 TB, ne znam što bi s njim osim za OS i igre.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na