Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.12.2005., 11:07   #1
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,176
by REQ: heatpipe

za RAK-a i ekipu iz birca...

na koji način radi heatpipe? par minuta googla je dovelo do sljedeće stranice:

thermacore

sve detaljno opisano...

za one koji su manje vični engleskom:

heatpipe je šuplja tuba, najčešće od bakra ili rjeđe od aluminja (jer je lakši, a i nešto jeftiniji, barem tu kod nas), a toplinu vodi 40% lošije od bakra - što u heatpipe tehnologiji nema presudnog utjecaja (detalje škicnite na webelements,
ima svega)

princip rada: napuni šupljinu sa tekućinom, koja će isparavati na vrućem dijelu i kondenzirati se na hladnom dijelu - dobije se puno veći prijenos topline, nego samo sa bakrom

postavilo se pitanje kako to da taj cijeli mehanizam ne ovisi o načinu stavljanja coolera sa heatpipe-om u odnosu na majčicu zemlju i pripadajuću gravitaciju - u nesretnom spletu okolnosti moglo bi se dogoditi da je izvor topline GORE, a radijatori za hlađenje DOLJE pa ne bi bilo tekućine u doticaju sa vrućim dijelom -> ne bi bilo ispravanja -> ne bi bilo hlađenja

rješenje leži u upotrebi tampona (eng. wick) - to je u principu spužva od posebnog poroznog materijala koje djeluje na tekućinu kao mnoštvo isprepletenih kapilara, a svi znamo kaj su kapilarne sile -> zbog interakcije tekućine sa stijenkom (površinska napetost i to) javlja se sila koja 'vuče' tekućinu GORE...efikasnost djelovanja kapilare ovisi o tekućini, materijalu i radijusu kapilare...dakle, na taj način se rješava problem slijevanja tekućine DOLE

kompletno rješenje se sastoji od filanja šuplje bakrene tube sa tim specijalnim materijalom koji će držati tekućinu u sebi...na kraju i taj materijal ne ispunjava tubu skroz, već i on ima središnji prostor prazan (znači taj materijal se radi u obliku šupljeg cilindra) koji služi za smještaj plinovite faze dotične tekućine. na taj način i tekućina i plin su raspoređeni (relativno) ravnomjerno kroz cijeli heatpipe tako da je više-manje svejedno kako je cooler postavljen u odnosu na GORE-DOLJE

kad krene roštilj, tekućina u dijelu tampona koji je na izvoru topline počne isparavati, raste tlak plinovite faze u sredini što dovodi do struje plina prema hladnom kraju...tamo je hladno pa se plin laganini ukapljuje, a svi znamo kako tampon djeluje na prisutvo tekućine ( skr, srk)

kako je tekućina isparila na vrućem dijelu, kapilarne sile navlače ostatak tekućeg društva u ispražnjeni dio - i eto ti cirkulacija

o tekućini: prvo pada na pamet voda - međutim, voda ima jednu nezgodnu (po život na zemlji vrlo krucijalnu) osobinu - ogromni toplinski kapacitet (laički, proguta brdo topline da bi se malo zagrijala)...ono kaj se hoće je odvođenje topline, a ne akumulacija...zato se (izgleda) najčešće koristi alkohol...da bi se pospješilo djelovanje heatpipe-a, u igru se ubacuje i faktor tlaka: na nižem tlaku će tekućina isparavati na nižoj temperaturi pa se onda heatpipe može 'isprogramirati' da najbolje radi u nekom range-u temperatura. tekućine se nafila taman toliko da se tampon ispuni do kraja

@RAK: kaj se tiće litija, on je metal na sobi, topi se na 180 celzijanera, a isparava na 1342...tak da sumnjam da se nekaj takvoga koristi za PC (neki spoj i to-> preskupo, a alkohol radi ono kaj treba)...ono kaj sam izgooglao je da se litij spominje u heatpipe tehnologiji u svezi-glede nuklearki
za dalje nisam imao vremena kopati

choby je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 15:22   #2
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Baš sam jučer, u suludom traženju, pronašao link.

Ključna stvar je kapilarno vračenje medija za prenošenje topline. Dakle, nema utjecaja gravitacije. Ispareni plin tvori visoki tlak koji ga tjera da se kroz kapilaru vrati na početno mjesto.

Po opisu mnogih "stručnjaka" moglo bi se zaključiti da samo to može ohladiti grijač, jer se "hladan" medij vrača na početno mjesto. A to heatpipeu nije niti namjena. Njegova je namjena da zbog svoje konstrukcije izjednačava temperaturu čitavom duljinom. Ako uspijemo ohladiti dio udaljen od grijača, grijač će ostati hladan.

Kao što rekoh, fiziku ostavi fizičarima a BUG-ovim prepisivačima da rade WC papir.

Jedan link odakle sam pročitao o tekućem litiju, ali je sve ostalo jako lijepo opisano.

http://eskola.hfd.hr/fiz_sva_stva/top_cijev/sazetak.htm

Hvala choby n iscrpnim i potpunim informacijama. :clap: :clap: :clap:
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.12.2005., 15:31   #3
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,176
izgleda da nisi upio cijelu informaciju:

"s tekućim litijem kao radnim medijem, koja radi na temperaturi od oko 1000 C" -> nije baš za PC okruženje

Ključna stvar je kapilarno vračenje medija za prenošenje topline. Dakle, nema utjecaja gravitacije. Ispareni plin tvori visoki tlak koji ga tjera da se kroz kapilaru vrati na početno mjesto.

hm, ne ide plin kroz kapilare, samo tekućina, plin ide kroz šuplju sredinu tampona
choby je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 15:41   #4
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Znam da ide ukapljeni plin ili tekučina. Ohladi se i promijeni agregatno stanje. Skužio sam, ali sam se krivo izrazio.

Kaj ja znam koliko je 1000*C? Uzmi i nosi.

- Rak je jako intiligentan dečko. Bu on išel po materijal da nekaj ne zajebe oko izrade.

- Kaj bi zajebal? To bi i malo dijete znalo.

- Malo dijete bi, ali on ne.
(Kužiš stari moj - Zvonimir Majdak - uvrstiti u lektiru)
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 15:46   #5
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,176
Citiraj:
Originally posted by RAK
Znam da ide ukapljeni plin ili tekučina. Ohladi se i promijeni agregatno stanje.
piva bi u mnogome pomogla
choby je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 15:53   #6
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Citiraj:
Originally posted by choby
piva bi u mnogome pomogla
To nikada nije bio problem. Jučer je bilo ideja da se ispila Freezer.

Jedino da te drug organ je presrretne dok guraš traktor, a to je prekršaj.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 15:58   #7
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,176
Citiraj:
Originally posted by RAK
Jedino da te drug organ je presrretne dok guraš traktor, a to je prekršaj.
koji traktor, ringišpil...evo sniježi, a ja se moram za sat vremena sniziti sa brda...a gume ćelave
choby je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 16:19   #8
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Citiraj:
Originally posted by choby
koji traktor, ringišpil...evo sniježi, a ja se moram za sat vremena sniziti sa brda...a gume ćelave
Gume su bile za promjenu još prošlo ljeto. Onda bi te mogli kazniti i za prebrzo ateriranje niz brdo.

Kada pretičeš Ferrarija, daj signal rukom.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 16:52   #9
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
je li moguće napraviti u kućnoj radinosti cooler na temelju heatpipe-ova?

tipa, nekakva baza, na nju cjevčice od centralnog grijanja, (one tanke, ili one od iza frižidera9... smotati nekih pola metra u neki oblik, i puknut na to nekakav vent....


Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 16:58   #10
choby
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,176
Citiraj:
Originally posted by Gabre
je li moguće napraviti u kućnoj radinosti cooler na temelju heatpipe-ova?

tipa, nekakva baza, na nju cjevčice od centralnog grijanja, (one tanke, ili one od iza frižidera9... smotati nekih pola metra u neki oblik, i puknut na to nekakav vent....


ako nemaš tampon, onda moraš paziti na gravitaciju...inače nema nekog razloga da si to doma ne napraviš, staviš alkohola u tubu i začepiš...ali to mora biti savršeno zadihtano, inače će ti sve ispariti

sumnjam da ti se isplati
choby je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.12.2005., 20:45   #11
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
nema tu nekog baš troška velikog...

jedino bi bio problem pričvrstiti cijevi za bazu...
gravitaciju ovisi kako ti kućište stoji, staviš cijevi malo nakoso, ne vodoravno i problem riješen.. samo da ima slobodni pad... kondenzirani alkohol, jel..

ovo me podsjeća na pečenje rakije...

sličan princip....
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2005., 20:52   #12
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Tebe bi sve podsjetilo na rakijetinu.

Nije primcip nimalo sličan. Ovdje je cilj ohladiti nešto a ne napiti se, koristi se alkohol a ne trop ili sljiva. Nemoj da te mašta ponese. Spališ proc ali te nije briga jer si se kvalitetno nakresao. Za pečenje rakije ti je potreban Prescott 3.0GHz ili jači. 2.8 ili Northwood nisu dobri jer bi se rakija mogla zamutiti. OC procesora na 3.7 i puknuti dual Prime. Dobar je i OCCT ali bi mogao dati preveliku temperaturu

Ne spuštati ispod 23 gradi.

Uf, sada je i meni mašta proradila.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2005., 00:09   #13
Vedran
Premium
 
Vedran's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Kutina
Postovi: 1,208
dakle tampon je to što u velikoj mjeri 'izbija' gravitaciju iz jednadžbe.

okay, dobro da smo to riješili bez rezanja freezera.

za chobyja.
Vedran je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2005., 02:08   #14
Tooma
Premium
 
Tooma's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: malo st, malo vz
Postovi: 2,043
ako neko oce radit sam link
__________________
Untitled Document
Abit AN7 w AMD Barton XP-M 2500+@2530MHz (11.5x220,1.813V) Water Cooled
Chieftec ca-01bbsl-w, big mesh
Enermax 460w, eg465ax-ve(g)fma
Gainward GF4 Ti4200 (260/520 MHz)
2x256MB Corsair TwinX512-3200C2
2xSegate Baracuda 80GB sata (Raid 0)
2x IBM Deskstar 40 GB
Pioneer DVD+-RW DVR-107D
Cretaive Live Player 5.1
bolje zivit pet dana kao kralj nego jedan dan kao prosjak
Tooma je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na