Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.03.2016., 21:22   #1
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Tečaj kune u eure

Ne znam jel se uopće vrijedi s tim zezati za oko 1000€ no ajde, nemam što za izgubit a mogu ostavit u džepu koju kunu.. dakle, zna li itko gdje je najbolje trenutno promjenit kune u eure, imam na tekućem u pbz novce pa ne znam jeli mogu u banci samo podići eure i ako da hoću li dobiti više nego da dignem s računa i idem u mjenjačnicu?
Mirkopoter je online   Reply With Quote
Staro 14.03.2016., 21:34   #2
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Pa usporediš prodajni tečaj pbza sa prodajnim tečajem dotične mjenjačnice?
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.03.2016., 21:39   #3
s4s4
Premium
 
s4s4's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 68
Ako imas devizni EUR racun u PBZ-u i kupis EUR-e preko mPBZ-a proci ces jos povoljnije. Nakon kupovine odes u banku i dignes s racuna.
s4s4 je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2016., 22:37   #4
MOTOR MARY
Pink Wraith driver
Moj komp
 
MOTOR MARY's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 71
generalno možeš podić devize u banci, recimo meni se jednom desilo da nije imala kod sebe svih X dolara pa je otišla do drugog šaltera i od tamo uzela.

usporedi tečaje da vidiš gdje je najisplativije promijenit u kune. za dolare znam da je dosta bitno ne koristit taj pbzov, mislim da je za eure to sve slično.

i točno kažu, korištenje mjenjačnice mobilnog bankarstva je nešto povoljnije, ali ne baš značajno. imaju kalkulator pa provjeri, ako koristiš to.
MOTOR MARY je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2016., 23:04   #5
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Ne znam jel se uopće vrijedi s tim zezati za oko 1000€ no ajde, nemam što za izgubit a mogu ostavit u džepu koju kunu..
Onda nemoj kupovati €ure, kuna nece dolje sigurno a €uri bi mogli ovog ljeta kod nas pojeftiniti dobrano... terorizam u Turskoj, Egiptu i opcenito turistickim zemljama na mediteranu ce imati za posljedicu da ce kod nas stranci dolaziti na odmor u vecim kolonama nego imigranti u europu.

Ako deviza ima ko kenje onda je jeftina i ako sad kupis pa mjenjas zlu ne trebalo na ljeto/jesen tu budes dosta na tecaju izgubio.

Jos uvijek se nadje manjih banaka koje daju 3% na orocenu kunsku stednju, glavno da je banka u sustavu osiguranja stednih uloga do 100.000,00kn. Za 6mj imas 100kn vise na tu tvoju cifru kada platis porez i briga te...

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 14.03.2016. u 23:10.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2016., 23:10   #6
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Zezati se mislio sam otići jednostavno u mjenjačnicu i promjenit, novci mi trebaju jer putujem.
Mirkopoter je online   Reply With Quote
Staro 14.03.2016., 23:27   #7
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
eeee

E sad neznam gdje putujes ali ako je eurozona najjeftinije bi trebalo biti da tamo dignes pare sa bankomata, bar je meni tako bilo u Hungary i Srbiji.

No dizao sam Forinte i Dinare na njihovim bankomatima i vise sam dobio tj. manje mi se teretio tekuci nego da sam nosio i mjenjao kune u lokalnim mjenjacnicama ili banci tamo.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2016., 08:44   #8
Newmie
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,360
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Onda nemoj kupovati €ure, kuna nece dolje sigurno a €uri bi mogli ovog ljeta kod nas pojeftiniti dobrano... terorizam u Turskoj, Egiptu i opcenito turistickim zemljama na mediteranu ce imati za posljedicu da ce kod nas stranci dolaziti na odmor u vecim kolonama nego imigranti u europu.

Ako deviza ima ko kenje onda je jeftina i ako sad kupis pa mjenjas zlu ne trebalo na ljeto/jesen tu budes dosta na tecaju izgubio.

Jos uvijek se nadje manjih banaka koje daju 3% na orocenu kunsku stednju, glavno da je banka u sustavu osiguranja stednih uloga do 100.000,00kn. Za 6mj imas 100kn vise na tu tvoju cifru kada platis porez i briga te...
Imaš li kakvo mišljenje o funti? Dosta je pala u zadnje vrijeme. Misliš li da će ići nazad na 10+ kn ili?
Newmie je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2016., 18:35   #9
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Moje iskustvo je da u banci (pbz)uvijek dobijes bolji tecaj nego u mjenjačnicama, jer u mjenjačnicama doslovno pljačkaju.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2016., 21:16   #10
TomG
®
 
TomG's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Munich
Postovi: 2,203
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Ne znam jel se uopće vrijedi s tim zezati za oko 1000€ no ajde, nemam što za izgubit a mogu ostavit u džepu koju kunu.. dakle, zna li itko gdje je najbolje trenutno promjenit kune u eure, imam na tekućem u pbz novce pa ne znam jeli mogu u banci samo podići eure i ako da hoću li dobiti više nego da dignem s računa i idem u mjenjačnicu?

Najbolje probaj pronaci nekoga tko radi u banci ili mjenjacnici. Oni imaju povlasteni tecaj, ukoliko nemas obidi malo okolo i pogledaj sto se nudi.
Euro je prilicno stabilan i neces toliko zaraditi, ali recimo na dolaru sam ja dobio (10k) 4000 kuna vise jer sam se strpio malo...
Takodjer kad sam jucer mijenjao eure preko aplikacije dobijes jos neki povoljniji tecaj, pa opet eto neka kuna uleti... sretno..
TomG je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.03.2016., 21:26   #11
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Moje iskustvo je da u banci (pbz)uvijek dobijes bolji tecaj nego u mjenjačnicama, jer u mjenjačnicama doslovno pljačkaju.
Ja ne znam po kakvim se mjenjacnicama ti smucas, ali ovo gotovo NIKAD nije istina.

Tecaj u mjenjacnicama obicno je 2-4% bolji od onog u banci.

Evo trenutne usporedbe pbz kupovnog tecaja i mjenjacnice:
EUR: PBZ 7.515 Mjenjacnica 7.53
GBP: PBZ 9.524 Mjenjacnica 9.60
USD: PBZ 6.594 Mjenjacnica 6.72
CHF: PBZ 6.68 Mjenjacnica 6.82

Manje vise iste razlike su i na prodajnima.

Ako mjenjas vece kolicine mjenjacnica daje jos povoljniji tecaj.
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2016., 21:44   #12
HCS
Premijum
Moj komp
 
HCS's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,359
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
Ja ne znam po kakvim se mjenjacnicama ti smucas, ali ovo gotovo NIKAD nije istina.

Tecaj u mjenjacnicama obicno je 2-4% bolji od onog u banci.

Evo trenutne usporedbe pbz kupovnog tecaja i mjenjacnice:
EUR: PBZ 7.515 Mjenjacnica 7.53
GBP: PBZ 9.524 Mjenjacnica 9.60
USD: PBZ 6.594 Mjenjacnica 6.72
CHF: PBZ 6.68 Mjenjacnica 6.82

Manje vise iste razlike su i na prodajnima.

Ako mjenjas vece kolicine mjenjacnica daje jos povoljniji tecaj.
Upravo to, nitko te nebude ozenio kao banka
__________________
Neke od mojih trgovina: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
HCS je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2016., 21:59   #13
viper
super user
Moj komp
 
viper's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Houston, TX
Postovi: 1,805
Od svih banaka mislim da jedino hypo alpe adria ima najpovoljniji tecaj tj isti kao i mjenjacnice.
__________________
viper je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2016., 22:56   #14
Hrvoje xyz
lepi
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 922
ajme radi se o 1000€, vise izgubis na struju prateciovaj topic nego da si drito usporedio tecaj banke di imas racun i obliznje vece mjenjacnice.
Hrvoje xyz je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2016., 09:42   #15
Thoroughbred B
Premium
Moj komp
 
Thoroughbred B's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: RI
Postovi: 4,906
Prije će devalvirat kuna nego euro...rizik je jasno vidljiv i na kamatama koje banke daju na štednju u kunama za razliku od štednje u eurima...tko ima lovu,mjenjaj u eure a ne eure u kune.
__________________
Thoroughbred B je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2016., 10:55   #16
burmuz
Premium
Moj komp
 
burmuz's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Citiraj:
Autor Thoroughbred B Pregled postova
Prije će devalvirat kuna nego euro...rizik je jasno vidljiv i na kamatama koje banke daju na štednju u kunama za razliku od štednje u eurima...tko ima lovu,mjenjaj u eure a ne eure u kune.
Slažem se da ne treba mijenjati eure u kune, no niti se trebaju mijenjati kune u eure. Zašto? Zato jer HNB održava, s obzirom na visoku "euroiziranost" hrvatskog tržišta novca, odnos kune i eura koji je stabilan. Da kuna padne, izvoz bi profitirao a svi oni koji imaju kredit u eurima ( preko polovice radnog sposobnog stanovništva) bi dobili ohoho veće rate kredita. Izbila bi buna maltene.
Za štednju? A ok, makar su kamate jako male 2-3 % maksimalno na oročenje što je kikiriki.
Svojedobno sam imao franke, kad se dignuo tečaj za 1.20 kn tako da sam tu fino zaradio.
burmuz je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2016., 14:53   #17
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Thoroughbred B