Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.09.2005., 13:34   #1
gremlin33
just like Registered User
Moj komp
 
gremlin33's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 166
Raid polja,proxy,licensing mode

nadam se da Vas neću zagnjaviti glupim i off topic pitanjima, no
dobrodošla bi mi kakva pomoć,savjet...uputa..

Ne bavim se profesionalno i ne administriram mreže,servere i ine koje ustavri ne poznajem ali ipak imam potrebu i želju nešto znati o tome izmeđuostalog iz razloga što u zgradi nas je nekih 10-15 i svi smo umreženi na jedan DC Win2000 advanced Server
Nekako sam ja to uspio uz silne knjige Instalirati u AD iskreirati accounte,sherati foldere, napraviti profile,DHCP ima određeni scope/range(ako se tako kaže) daklem server dodjeljuje IP adrese korisnicima,,to sve funkcionira ni sam neznam kako ali ide..
E, sad pitanja:
- Server je spojen sa jednim switch-em na koji su upiknuta sljedeća tri a na koje su prikopčani ostali korisnici...da li se to tako radi?
- Dobili bi neku grdo brzu Internet vezu i ideja je da to ide preko servera, kako nas ima dosta pa narodna "kolko ljudi tolko ćudi" kućnim forumom je dogovoreno da se neke stranice blokiraju zapravo da se kontolira i ograniči surfanje/download prema određenim segmentima web-a
lagao bih ako bih rekao da nisam nikad čuo za proxy ali ko i da nisam....kako se zapravo on konfigurira/chekira/cashira etc
- zašto spominjete da je čim ima više npr od 20-tak computera zgodno imati jedan DC i jedan File server
- još dok nisam kužio (kao da sad znam nešto više)
mislim da sam odabrao per server mode Licensiranja....međutim ja nemam pojma kako se ja uspijevam logirati sa svih npr15 computera a nigdje nisam navidio te licence...da li po defaultu na serveru ima određeni broj licenci "upucan" u njega pa sam sad ja miran do nekog broja?
- Raid polja
recimo kad bih imao 5 hardova
s tim nisam nikad radio (ali znam da mi ploča podržava 0,1 i 5 )
da li je nula mirorring na obadva diska se isto piše
1 striping pola-pola a
5 phuuh neznam ni objasnit kako mislim da to je
recimo da ima 5 hardova
na prva 4 se zapisuju podaci a na petom što se nalazi na ta četiri, pa potom sljedeći put 2,3,4 i 5 podaci a na prvom info što se nalazi na dotičnima i tako u krug???
ako bih još nešto napisao mislim da bih se spetljao zato ću stati sad...
u nadi da će netko imati volje pročitati/odgovoriti na sve ovo,
Hvala unaprijed
__________________
što me snađe da se ovdje nađe!
gremlin33 je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2005., 17:08   #2
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Uf, uf...
Prvo. Tko vam je instalirao server i to? Ti sam? Podjelio si accounte, koliko vidim i to funkcionira. E sad. Mreža je domena ili workgroup? Za broj računala se ne brini, to W2k sam sve obavlja, ako se svi mogu logirati na mrežu s accountima koje si postavio onda je to OK.
Druga stvar. Internet. Ubi na početku sve pokušaje (ako imaš te ovlasti, naravno) instaliranja nedajbože P2P programa, raznoraznih programa sličnih namjena itd. Inače se to radi tako da korisnici na radnim stanicama imaju ograničene accounte, što zanči da nemaju ovlasti mjenjati sistemske postavke, instalirati programe, zaobilaziti pravila za net koja su postavljena i sl. Proxy je stvar koju tražiš. Kako doči do njega, postoje razna rješenja. Npr. na server (računalo) se postavi ISA server, u njemu odrediš protokole koji se smiju koristit (http, pop3, ftp (download ili upload, ako vam treba), pristup preko remote desktopa i sličnih programa, pcanywhere itd. Osim toga postavi se proxy s imenom servera, usernameom i paswordom. Ugalvnom, tako imaš firewall zaštitu, potpunu kontrolu nad svim korisnicima i njihovim zahtjevima za netom, zaštitu prema netu u smislu IP adrese koja je skrivena preko proxya itd...Osim ISA servera postoje još nebrojena rješenja za takvu namjenu i svi su manje više slična u svojoj osnovnoj namjeni. Znači, ukupno ono što tebi treba je (legalno licenciran softver, ako je moguče) Win2k server s licencama, ISA ili sličan program s firewallom i proxyem (može i odvojeni programi), antivirus na serveru (pod obavezno, kao i FW) i možda za početak netko tko če vam to sve pravilno iskonfigurirati pa nemate probelma s time. Mislim, odlično je to što si ti solo uspio dignut server, kreirati accounte i sve ostalo (a to nisi radio nikada prije), ali ako hočete izbjeći daljne probleme i sve ostalo, fino kupite navedene progreme, čopite neku firmu da vam to napravi, pljunete lovu i nemate briga. S druge strane, ako ti imaš volje i vremena to sve učiti polako, a posao vam je takav da trpi možda poneke ispade s mreže i pristupa netu, onda super. Puno češ naučiti, uštediti firmi puno para, tražiti adekvatnu naplatu za sebe i svi sretni.
RAID polja vam možda za sad ne trebaju, ako ne namjeravate naglo povečati broj računala. Jedino možda prouči ovu stranicu za osnovne pojmove oko toga. Ako imate kakav program koji je lociran na serveru (npr. neki veleprodajni/mp modul, računovodstveni i sl.) onda naravno backup baze tog programa ili što je več potrebno za njega da se može ponovno dignuti u slučaju pizdarije.
EDIT; ono za vezu od servera prema kompovima te i baš nisam skužio. Zašto jedan svitch pa još tri? Dovoljno je jedan 20-portni npr. i udri. S gigabitnom vezom od servera do njega, a prema radnim stanicama je dovoljna 10mb veza, ali ajd. Ako ovako funkcionira onda uredu.
Za početak, pomno prouči ovaj sticky , tu je odlično objašnjeno kako napraviti mrežu i sl.
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.09.2005., 14:02   #3
gremlin33
just like Registered User
Moj komp
 
gremlin33's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 166
Talking

Tor neizmjerno ti hvala

Kako je cijela ta mreža u mojoj/našoj zgradi i nema nikakvu komercijalnu svrhu, već nam eto treba dopustiti poneku igru(uopće nemam ideju kako to bu išlo),nešto interneta i share svega i svačega a i nekako smo ograničeni novcima, ispalo je da sam ja sam sve to radio sam.
prvotno su dečki..hmmm dečki (zapravo su to sve ljudi od iznad tridesete) tražili par ponuda po nekim firmama..za kupiti server,licence,hardwer sve to skupa instalirati...ali su se te ponude kretale iznad 15000kn pa do nekih svota za auto kupiti...
igrom slučaja sam ja upal u tu priču nakon toga,i ne budi lijenj probao prvi,drugi - 8,9 sveukupno 12 puta install reinstall...što bi se reklo imam volje i žara al' me strah tog 13puta

Mi se svi logiramo na domenu tipa
DomaDomena.loc
imao sam sreću pa sam sve korisnike stavio da su DomainUser-i (pretpostavljam da je to LowLevel što se prava tiče?)

Svaki korisnik ima svoj profile ujedno i HomeFolder koji je stavljen u jednu posebnu TestGrupu na koju sam dodao Posebnu GroupPolicy koju sam malo konfigurirao (ono što sam znao..ostalo ne dirah)AccountP,malo prčkao po AdminTemplP...etc
Dklem svi oni kad se logiraju idu na domenu,imaju ista prava,Desktop,isti mapirani drive odnosno prostor na serveru...
jedino što mi se dešava da koji put netko od njih prilikom logina dobije poruku da se "profil" ne može učitati pa da će staviti defaultni???
Slažem se da bi mi trebali skupiti i kupiti software,no nećeš se ljutiti ako bi ja malo još postao tu i maltretirao te i isprobavao prije nego..kupimo nešto,što zapravo ?
Mislim nije nam tolka muka i hića...mi zapravo sretni i s ovim što imamo,,no vjerujem da to neće biti dugog vijeka ,,
Internet će doći za koji mjesec tek tak da "imam" vremena za sprčkat još nešto a i otkrit što je taj famozni ISA Server, neznam odkud al' ja sam mislio da winServeri imaju svoj neki proxy i da je to možda jednostvnije za iskonfigurirati..nu veliko je neznanje moje.
E, da što se tiče Antivirusa...
uspjeh ja staviti Nod32 Server Edition..i čak se to updejta na lokalnim mašinama (tu sam se lokalno spajao na internet...tj preko svoga routera)...
pitao bih ja milijun pitanja još..
al idem prvo isprintati tvoje linkove polijepiti ih oko servera,,vidit di se može nać ISA server i probat skužiti kako dalje.
Oni silni hub-ovi eto svatko ko je imao nešto je dao(da se ne kupuje odmah jel'te) pa od tud i takav koncept spajanja
Hvala ti puno
__________________
što me snađe da se ovdje nađe!
gremlin33 je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2005., 16:30   #4
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Kad si već kod NOD-a, par savjeta oko istog. SVIM radnim stanicama postavi pasworde na mjenjenje bilo kakvih postavki u NOD-u. Vjeruj, treba ti Klijente nemoj instalirati zasebno kao solo instalaciju, nego konfiguriraj iz admin verzije skriptu koju kasnije pokrečeš iz CMD-a na svakom klijentu. Olakšava se posao do bola, sve radne stanice imaju iste postavke, svima je zabranjen pristup podešavanju NOD-a (osim tebi, naravno), postavi da šalju lokalnom računalu (tvom) poruke ako je bilo koji NOD client otrkio virusa ili sl.
Proguglaj netom, imaš milione firewallova, proxy servera, pa uzmi što ti se sviđa kad se več možeš igrati.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2005., 21:20   #5
gremlin33
just like Registered User
Moj komp
 
gremlin33's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 166
a ja sam već skinuo trial 120days ISA Server...
sutra ću ga pokrenut pa šta ispadne
za nod sam čuo al' si ti upotpunio rupe,,,,

e, da ja imam 2harda od po 200gb i jedan 80gb,ploča podržava Raid0,1 i 5
trenutno je isključeno to u Biosu

al' to nema tolko veze sa pitanjem koje želim postaviti
naime
čitam ali baš mi nije jasno
ja sam instalirao te windowse na onaj 80gb Hard
on nije particioniran i probao sam sa meni jedino poznatim PowerQust PartitionMagic 8.0 podijeliti taj hard na 2 particije ali mi PM veli da nemore jer je registrirao da je to WinServer...mogu li ja kako tome doskočiti?

- što ću s ona vražija 2x200gb harda kako da ja njih sve publiciram ostaloj škvadri
inače ja sam na svakom Hardu napravio po folder i sherao ga (nisam stavio nikakve limite) i blah
u propertiju od usera ima mjesto samo za jedan(nisam siguran kako se to zove) home folder odnosno prilikom logina(korisnik) automatski se taj HF mapira pod neko unaprijed određeno slovo...
kako staviti i onaj drugi Hard da se automatski mapira(da ne trčim čitavu noć po katovima okolo,zato štoi se nekom odmapiralo ničijom krivnjom ili nešto deseto)

Skriptom?,kakvom skriptom...vidim da ima mjesta tamo da kad se korisnik logira da se izvede skripta...al ja nisam nigdje našao u knjigama kakvog bi to formata bilo..di se sprema..a da ne pričam da neznam napisat...
pa sam zatim čitao da se Hard može "konvertirati" u dynamic format i vidio sam to(al se nisam usudio kliknut) i da kad bi oba ta konvertirao..da bi ih mogao nekako "mountat" u jedno slovo...i inda bi imao nako laički rečeno 400mb na jednoj "particiji"
...
i sad sam umro od silnog pisanja...
i moram pomoći susjedu poboldati fontove
__________________
što me snađe da se ovdje nađe!
gremlin33 je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2005., 22:29   #6
mirkoB
Premium
 
mirkoB's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Karlovac
Postovi: 783
Ono što tebi treba je tečaj osnovnog AD administriranja.
Tečajevi jesu skupi (kak se kome uzme, povikaše lopovi) ali su vrijedni tih para.
Osobno bih ti preporučio Span, pogledaj na webu ili odi do njih i provjeri što imaju. Za cijenu tečaja dobiješ neki sw (obično testne verzije Windows server softvera i sl.) i toliko literature da možeš s tim ubit čovjeka. Dečki & ljudi koji predaju su stari IT lisci i odgovoriti će na većinu tvojih pitanja k'o od šale. Znači, ideš s pripremljenim pitanjima, razumije se.

AD usere administriraš iz "AD users and computers" - s servera ili, još bolje, s svog računala na koje moraš imati instaliran admin pack. Ovo spominjem zbog toga jer je to mjesto odakle userima možeš napraviti puno lipih (i ružnih - npr. mandatory profile) stvari.
Dodjelidbu slovnih oznaka share-ovima koji su na serveru najlakše je izvesti putem group policy-ja koji to radi... iako se može i svakom useru ponaosob dodijeliti share iz AD users & computers.
Sorry što ne idem dalje u detalje, do sada sam crnčio kao AD user operator, a group policy-je su radile kolege...zato ti i preporučujem tečaj. Možda se i sretnemo tamo, haha.
__________________

| AVG Free 7 | SPF 5.6 | SS&D 1.4 | MBSA 2.0 |
| Firefox & Thunderbird 1.5 | MozBackup 1.4.4 | POPFile 0.22.2 |
| 7-Zip 4.32 | VMWare Player | nLite 1.0RC7 | Qemu 0.7.2 |
| PDFCreator 0.8.0 | Open Office 2.0 | Readiris Pro 8 |
| UltraVNC 1.0.1 | Media JukeBox 8.0 | Burn4Free 2.3 |

| Pentium D 805 | ThermalTake BigTyp 120 |
| Gigabyte G945P-S3 | 1024/667 Kingmax DDR2 | 160 GB Hitachi SATA2 |
| Enlight 430W | Antec Solution SLK3700AMB | OKI OL400w |
| XP Home SP2 zakrpan do jaja + Windows 98SE Virtual Machine |

| 178/81 |
| Cipele br. 42 |
| 35 godina |
mirkoB je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2005., 11:13   #7
gremlin33
just like Registered User
Moj komp
 
gremlin33's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 166
hvala na savjetu...
trebao bih ja ić na kompletne seminare vezane za servere
svojevremeno sam bio na nekom 2152..no to je bilo nešto poput predseminara za win2000
nešto mi to i koristi ali tamo je bilo samo install server2000,malo security,malo,malo AD,remote..blabla i kako je to bilo prije pet god. slobodan sam reći da sam na početku
__________________
što me snađe da se ovdje nađe!
gremlin33 je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2005., 22:59   #8
mirkoB
Premium
 
mirkoB's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Karlovac
Postovi: 783
Nema na čemu. Ja sam pohađao 2152CC i 2153BC prije 2 godine i dan-danas uzimem te 10 kilogramske fascikle i ponovim gradivo.
BTW problem s profilima, to se zna dogoditi s vremena na vrijeme. Pogotovo ako je profil roaming tipa, tj. klijent ga povlači s servera. Problem se riješava tako da se spojiš putem nekog Remote Controla na klijent i obrišeš lokalno keširani profil s računala (My Comper-Properties->Advanced tab, User profiles, delete).
Alternativa je da koristiš command line utilty iz Win 2000 support toolsa, zove se delprof.exe Microsoft link
__________________

| AVG Free 7 | SPF 5.6 | SS&D 1.4 | MBSA 2.0 |
| Firefox & Thunderbird 1.5 | MozBackup 1.4.4 | POPFile 0.22.2 |
| 7-Zip 4.32 | VMWare Player | nLite 1.0RC7 | Qemu 0.7.2 |
| PDFCreator 0.8.0 | Open Office 2.0 | Readiris Pro 8 |
| UltraVNC 1.0.1 | Media JukeBox 8.0 | Burn4Free 2.3 |

| Pentium D 805 | ThermalTake BigTyp 120 |
| Gigabyte G945P-S3 | 1024/667 Kingmax DDR2 | 160 GB Hitachi SATA2 |
| Enlight 430W | Antec Solution SLK3700AMB | OKI OL400w |
| XP Home SP2 zakrpan do jaja + Windows 98SE Virtual Machine |

| 178/81 |
| Cipele br. 42 |
| 35 godina |
mirkoB je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2005., 10:23   #9
gremlin33
just like Registered User
Moj komp
 
gremlin33's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 166
e ovo s profilom idem oma isprobati
a kaj je to zapravo "mandatory profile"???
__________________
što me snađe da se ovdje nađe!
gremlin33 je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2005., 13:54   #10
gremlin33
just like Registered User
Moj komp
 
gremlin33's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 166
eh..google čuda čini

Step 1: Create a Profile
1. On a domain controller, create a template user account that has the same permissions as the user or the group for which you want to create the mandatory profile.
2. Use the template user account to log on to a workstation computer.

A user profile is automatically created on the local computer in the Drive:\Documents and Settings\User_name folder.
3. Configure the desktop settings that you want to use in the profile, including shortcuts, appearance, and Start menu options.
4. Log off the computer.

Step 2: Copy the Profile to a Shared Folder
Copy the user profile that you created in the Step 1: Create a Profile section of this article to a shared network folder. To do so: 1. Create a shared folder on the network in which you want to store the mandatory profile, for example, C:\Profiles\Mandatory, and then share this folder. For example, create the following share:
\\Server_name\mandatory
2. Assign at least Read & Execute permissions for the users or groups to whom you want to assign the profile.
3. Log on to the domain as an administrator from the workstation computer.
4. Click Start, point to Settings, and then click Control Panel.
5. Double-click System, and then click the User Profiles tab.
6. Under Profiles stored on this computer, click the profile that you created in the Step 1: Create a Profile section of this article, and then click Copy To.
7. In the Copy profile to box, type the Universal Naming Convention (UNC) path to the share that you created in step 1 (for example, type \\server_name\mandatory), and then click OK.
8. Under Permitted to use, click Change, click Mandatory profile user, and then click OK.
9. On the Windows 2000 Server-based computer, start Windows Explorer, and then locate the shared folder that contains the profile that you copied.

This folder contains a file named Ntuser.dat.
10. Rename Ntuser.dat to Ntuser.man.

Step 3: Assign the Mandatory User Profile
1. Click Start, point to Programs, point to Administrative Tools, and then click Active Directory Users and Computers.
2. Locate the container that contains the user account whose settings you want to modify.
3. In the right pane, right-click the user account that you want to configure, and then click Properties.
4. Click the Profile tab.
5. In the Profile path box, type the location of the profile that you want to assign.

When you type the location, use the following UNC format, where Server_name is the name of the computer where the profiles are stored and Share_name is the shared folder that contains the mandatory profile:
\\Server_name\Share_name
6. Click OK.
7. On the workstation computer, log on to the domain by using the account to which you have assigned the mandatory profile, and then test to make sure that the profile settings have been successfully applied.
__________________
što me snađe da se ovdje nađe!
gremlin33 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.09.2005., 18:05   #11
mirkoB
Premium
 
mirkoB's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Karlovac
Postovi: 783
Mandatory profil je za likove (na poslu) koji stalno rade neke spačke na PC-iju i ne daju adminima živjeti (čitaj: nemo'š pošteno surfat i kavu piti, nego moraš za likom stalno čistiti).
Onda mu odrediš profil koji se nalazi na serveru i read only je, nema više majci mjenjanja postavki po windowsima.

To je zapravo idealno za nekakve call centre, knjigovodstva, računovodstva i ina vodstva. Useri koji nemaju blage veze o komputerima, a treba im 4-5 programa za svakodnevni rad i to je sve.
__________________

| AVG Free 7 | SPF 5.6 | SS&D 1.4 | MBSA 2.0 |
| Firefox & Thunderbird 1.5 | MozBackup 1.4.4 | POPFile 0.22.2 |
| 7-Zip 4.32 | VMWare Player | nLite 1.0RC7 | Qemu 0.7.2 |
| PDFCreator 0.8.0 | Open Office 2.0 | Readiris Pro 8 |
| UltraVNC 1.0.1 | Media JukeBox 8.0 | Burn4Free 2.3 |

| Pentium D 805 | ThermalTake BigTyp 120 |
| Gigabyte G945P-S3 | 1024/667 Kingmax DDR2 | 160 GB Hitachi SATA2 |
| Enlight 430W | Antec Solution SLK3700AMB | OKI OL400w |
| XP Home SP2 zakrpan do jaja + Windows 98SE Virtual Machine |

| 178/81 |
| Cipele br. 42 |
| 35 godina |
mirkoB je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2005., 19:47   #12
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
He, he ovo se pretvara u osnovni manual
tor je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2005., 22:52   #13
gremlin33
just like Registered User
Moj komp
 
gremlin33's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 166
to valja il nevalja?

btw.
ti nadam se nećeš nikud otić jer ja maltretiram sebe s onim tvojim ISA čudom..i pišem pitanja
__________________
što me snađe da se ovdje nađe!
gremlin33 je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2005., 08:58   #14
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Citiraj:
Originally posted by gremlin33
imao sam sreću pa sam sve korisnike stavio da su DomainUser-i (pretpostavljam da je to LowLevel što se prava tiče?)
napisao si kako je to mreža vas škvadre u zgradi. ono što me totalno čudi jest kako si uspio ljudima na njihova računala uvaljati user accounte. mislim, da sam ja u toj zgradi i da mi dođeš s idejom ograničavanja accounta na mom kompjuteru - brijem da bi te katapultiral s terase. kako si im prodal user accounte? :clap:

e da - kada složiš sve kaj si pitao vjerojatno će ti postati dosadno. u tom slučaju će ti ovo: http://www.microsoft.com/windowsserv...s/default.mspx biti dobra zabava kao i sve drugo. a i riješit ćeš apdejtiranje tih kompjutera.
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2005., 09:21   #15
gremlin33
just like Registered User
Moj komp
 
gremlin33's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 166
heh...baš si se našao čuditi

za sada to funkcionira jer je želja veća od prokletstva
naime..ovu mrežu sad što imaju/imamo je puuuno više nego što smo mislili ikada imati...kao da smo umjesto mrkve dobili hamburger(nije baš zdravo)..pa sada to zadovljstvo traje..i nadam se da će potrajati neko vrijeme..do tad ću ja nadam se znati malo više i uspjeti postaviti tu mrežu po ps-u, s vremenom vidjeti ko kako diše...dodijeliti druga prava...(kako moj virtualni kumpich veli "Mandatory profil za likove"
ili dobiti otkaz

hvala za Link
__________________
što me snađe da se ovdje nađe!
gremlin33 je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2005., 10:27   #16
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
IMHO, to bi bilo totalno đubretarski. i ovo što si ih stavio kao obične korisnike je previše. jer pazi - to su njihovi kompjuteri. koje su sami platili, kaj ne? da meni to netko napravi na mom kompjuteru doma, brijem da bi mu krampom na vrata kucal.

ono bez čega svaka mreža ne može jest UT server. :clap:
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2005., 11:31   #17
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Pa koliko sam skužio nisu to njihovi compovi, ne?
Citiraj:
to valja il nevalja?
Valja, valja...
ISA? Kaj ti je to?
tor je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2005., 11:52   #18
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Citiraj:
Originally posted by tor
Pa koliko sam skužio nisu to njihovi compovi, ne?
nisu? ja sam skužio da je to mreža u nekoj stambenoj zgradi... :confused:
a i da sam krivo skužil, uopće ne bih bio iznenađen.
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2005., 12:27   #19
gremlin33
just like Registered User
Moj komp
 
gremlin33's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 166
naravno da je u stambenoj zgradi i naravno da nisu moji..
svako ima svog,,,computera..
no kako rekoh
dobra je klapa,odgovorna i razumiju da za sve treba vremena...a i mogu se lokalno na svoj comp logirati i raditi što ima je volja,,,jel'da
između ostalog ideja je i ut2004 server..
možeš li mi dati koji hint kako i na što da se to stavi...
ne valjda na WIN2000 Advanced Server

Tor..
našao si se sprdat samnom i sa ISA-om
__________________
što me snađe da se ovdje nađe!
gremlin33 je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2005., 14:54   #20
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
znači - dobro sam pohvatal. hooray for me!
Citiraj:
Originally posted by gremlin33
između ostalog ideja je i ut2004 server..
možeš li mi dati koji hint kako i na što da se to stavi...
e, to ti još ne znam. budem se raspital kod frendova kaj briju po zg wireless, oni garant imaju nekakav UT server dignut.
Cataphract je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2005., 15:44   #21
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
He, he onda sam ja zabrijao-
tor je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2005., 22:20   #22
mirkoB
Premium
 
mirkoB's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Karlovac
Postovi: 783
Čuj, čovjek je digao AD domenu i stavio stanare pod Domain Users. To je čisto i sasvim OK.
Ljudi se i dalje mogu - za svoj gušt - logirati lokalno na računalo i raditi si što hoće. Ili neće. Ili, što je najčešće, ono što nisu htjeli.
__________________

| AVG Free 7 | SPF 5.6 | SS&D 1.4 | MBSA 2.0 |
| Firefox & Thunderbird 1.5 | MozBackup 1.4.4 | POPFile 0.22.2 |
| 7-Zip 4.32 | VMWare Player | nLite 1.0RC7 | Qemu 0.7.2 |
| PDFCreator 0.8.0 | Open Office 2.0 | Readiris Pro 8 |
| UltraVNC 1.0.1 | Media JukeBox 8.0 | Burn4Free 2.3 |

| Pentium D 805 | ThermalTake BigTyp 120 |
| Gigabyte G945P-S3 | 1024/667 Kingmax DDR2 | 160 GB Hitachi SATA2 |
| Enlight 430W | Antec Solution SLK3700AMB | OKI OL400w |
| XP Home SP2 zakrpan do jaja + Windows 98SE Virtual Machine |

| 178/81 |
| Cipele br. 42 |
| 35 godina |
mirkoB je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2005., 00:00   #23
gremlin33
just like Registered User
Moj komp
 
gremlin33's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 166
nemreš se obranit od ove napasti
Hvala Mirko..
nego da ja ne krenem dalje prije nego riješim staro..
muči me
ovo su citati na iz prethodnih postova na koja nis dobil odgovor a sam ga pogotovo nisam našo

- "ja sam instalirao te windowse na onaj 80gb Hard
on nije particioniran i probao sam sa meni jedino poznatim PowerQust PartitionMagic 8.0 podijeliti taj hard na 2 particije ali mi PM veli da nemore jer je registrirao da je to WinServer...mogu li ja kako tome doskočiti? "

- priča o dva harda
pa sam zatim čitao da se Hard može "konvertirati" u dynamic format i vidio sam to(al se nisam usudio kliknut) i da kad bi oba ta konvertirao..da bi ih mogao nekako "mountat" u jedno slovo...i inda bi imao nako laički rečeno 400mb na jednoj "particiji"????
ide li to tako???

e, da(to nisam probao) zapravo malo toga sam ja uopće probao
da li ja takoje mogu napraviti GHOST image od servera...da stalno ne krećem nanovo sa instalacijom...pun mi je kufer instaliranja na novo
__________________
što me snađe da se ovdje nađe!
gremlin33 je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2005., 10:14   #24
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Hm, nisam nikada probao raditi particije na živo pod Win serv., ali ako PM kaže da ne može...Možda i ima neka fora, ali ja se nebi igrao tako. Ako si več instalirao taj server toliko puta mogao si odvojiti par minuta pa format i napraviti particije.
Ako već hočeš "jedno slovo" onda pukni RAID gore. Samo, RAID 0 recimo "spaja" diskove, brzina je veća itd. ali rikne jedan pa, pa podaci. RAID1 zapisuje podatke istovremeno na dva diska, pa imaš koliko toliko sigurnost u slučaju otkazivanja jednog. Ja imam doma RAID0 već preko godinu i sve je uredu, tak da...On mi ionako služi za AV obradu, rip, game itd...ništa od životne važnosti.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2005., 23:42   #25
mirkoB
Premium
 
mirkoB's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Karlovac
Postovi: 783
PM nije predviđen za serverske OS-ove. Ne pitaj me zašto
Ono što tebi treba je Symantec Volume Manager. Na ovom linku imaš trial verziju sofvera, ne znam je li funkcionalnost 100% ali valjda će poslužiti za jedanput.
Ovdje , dolje niže na stranici, je popis poznatijih alata u toj kategoriji, pa pogledaj možeš li nešto naći.
Ghost image možeš napraviti. Uzmi Symantec Ghost 8/8.2 ili Norton Ghost 2003 - koji već imaš - i napravi partition to image, direktno s harda na DVD drive.
Jedina je caka u tome da digneš server s diskete bez podrške (drajvera) za CD i DVD. Npr. win98 boot disketa -> boot without CD support.
Navedene verzije Ghosta su jedine koje mogu image-irati na DVD na taj način - dritto.
__________________

| AVG Free 7 | SPF 5.6 | SS&D 1.4 | MBSA 2.0 |
| Firefox & Thunderbird 1.5 | MozBackup 1.4.4 | POPFile 0.22.2 |
| 7-Zip 4.32 | VMWare Player | nLite 1.0RC7 | Qemu 0.7.2 |
| PDFCreator 0.8.0 | Open Office 2.0 | Readiris Pro 8 |
| UltraVNC 1.0.1 | Media JukeBox 8.0 | Burn4Free 2.3 |

| Pentium D 805 | ThermalTake BigTyp 120 |
| Gigabyte G945P-S3 | 1024/667 Kingmax DDR2 | 160 GB Hitachi SATA2 |
| Enlight 430W | Antec Solution SLK3700AMB | OKI OL400w |
| XP Home SP2 zakrpan do jaja + Windows 98SE Virtual Machine |

| 178/81 |
| Cipele br. 42 |
| 35 godina |
mirkoB je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2005., 22:31   #26
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by gremlin33
- "ja sam instalirao te windowse na onaj 80gb Hard
on nije particioniran i probao sam sa meni jedino poznatim PowerQust PartitionMagic 8.0 podijeliti taj hard na 2 particije ali mi PM veli da nemore jer je registrirao da je to WinServer...mogu li ja kako tome doskočiti? "
Ne moze, barem ne s Partition Magicom.
Citiraj:
Originally posted by gremlin33
- priča o dva harda
pa sam zatim čitao da se Hard može "konvertirati" u dynamic format i vidio sam to(al se nisam usudio kliknut) i da kad bi oba ta konvertirao..da bi ih mogao nekako "mountat" u jedno slovo...i inda bi imao nako laički rečeno 400mb na jednoj "particiji"????
ide li to tako???
Moja preporuka: nemoj se niti igrati s Dynamic Volumenima. Kada nesto krene po krivu, gotovo da nista vise ne mozes napraviti. Mogu se pocupati podaci (i to cak ne uvijek), ali sistem je izgubljen. Na zalost, imao sam prilike vidjeti nekoliko havarija toga tipa na Win serverima.
Citiraj:
Originally posted by gremlin33
da li ja takoje mogu napraviti GHOST image od servera...da stalno ne krećem nanovo sa instalacijom...pun mi je kufer instaliranja na novo
Sliku sistemske particije servera mozes napraviti samo ako NISI podigao AD, nakon toga nema smisla. Mozes napraviti sliku sistemske particije, ali ako je AD vec bio podignut, nakon sto vratis sliku nista vise nece raditi (drugim rjecima, format sistemske particije i dizanje iz nule, kao da nisi niti napravio sliku). Drugim rijecima, napravi sliku sistemske particije (alat prema tvom izboru) na frisku instalaciju sa podignutim driverima, a prije podizanja AD-a.

BDW, za kucne mreze: ne vidim uopce cemu dizati AD. Sve ce fercerati i ako ti je server u Workgroupi (osim ako nije SBS), cak sam server nece biti dodatno opterecen idiotarijama koje se uopce nece niti iskoristavati.
Inace, moj favorit za kucne mreze je Win2003 Web Edition: ne moze biti AD kontroler (ali moze biti clan), ne zahtjeva user/device CAL-ove (ali moze sluziti kao DATA i PRINT server), a ima sve sto je jednom kucnom serveru potrebno. Uza sve to je i jeftiniji od Standard verzije 2k3 servera, ali moze se kupiti samo kao OEM.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2005., 15:41   #27
mirkoB
Premium
 
mirkoB's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Karlovac
Postovi: 783
BTW dynamic volume, sam Microsoft ih ne preporučuje za sistemske hardove. Znači, samo za podatke. Zapravo, zaboravi na to.
__________________

| AVG Free 7 | SPF 5.6 | SS&D 1.4 | MBSA 2.0 |
| Firefox & Thunderbird 1.5 | MozBackup 1.4.4 | POPFile 0.22.2 |
| 7-Zip 4.32 | VMWare Player | nLite 1.0RC7 | Qemu 0.7.2 |
| PDFCreator 0.8.0 | Open Office 2.0 | Readiris Pro 8 |
| UltraVNC 1.0.1 | Media JukeBox 8.0 | Burn4Free 2.3 |

| Pentium D 805 | ThermalTake BigTyp 120 |
| Gigabyte G945P-S3 | 1024/667 Kingmax DDR2 | 160 GB Hitachi SATA2 |
| Enlight 430W | Antec Solution SLK3700AMB | OKI OL400w |
| XP Home SP2 zakrpan do jaja + Windows 98SE Virtual Machine |

| 178/81 |
| Cipele br. 42 |
| 35 godina |
mirkoB je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2005., 16:29   #28
gremlin33
just like Registered User
Moj komp
 
gremlin33's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 166
joj,joj,joooj sve mi se skršilo,
sad kad se skršilo ja bi to podijelio na dvije particije.
međutim jedva da se usudim pitat...nemojte se se smijat al'
ja neznam to particionirat kad mi je format na NTFS-u. Imam bootabilnu disketu od '98 i jedino što mi pada staviti neki instalacijski cd od XP-a napraviti format na Fat32..i onda nabrzinu ispiknut cd-e...tutunut disketu i bootat s nje pa ga podijeliti na dvije particije i onda staviti win2000AS...
pa bih potom ipak narisao image (dok još nije instaliran AD) na drugu particiju.
I neću obećajem konvertirati diskove u dynamic format (to su trebali biti diskichi za podatke a ne za system)
to je bilo pitano iz razloga što bih trebao nekako napraviti skriptu ili nešto da mi se obadva ta harda automatski kod korisnika mapiraju kao npr f: on ServerUtil i
g on ServerMultiMedija


a da ne budu HomeFolder

"BDW, za kucne mreze: ne vidim uopce cemu dizati AD. Sve ce fercerati i ako ti je server u Workgroupi (osim ako nije SBS), cak sam server nece biti dodatno opterecen idiotarijama koje se uopce nece niti iskoristavati.
Inace, moj favorit za kucne mreze je Win2003 Web Edition: ne moze biti AD kontroler (ali moze biti clan), ne zahtjeva user/device CAL-ove (ali moze sluziti kao DATA i PRINT server), a ima sve sto je jednom kucnom serveru potrebno. Uza sve to je i jeftiniji od Standard verzije 2k3 servera, ali moze se kupiti samo kao OEM."

a di si bio kad sam ja počinjao
sad imam neku trial verziju od 120dana...pa na njoj učim dok ne umrem
__________________
što me snađe da se ovdje nađe!
gremlin33 je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2005., 16:55   #29
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Ma kakva vražija disketa od 98. Nabavi Partition Magic, snjim možeš sve. Instalacijski CD od Windowsa Xp isto tako može raditi particijie bez probelma. Hiren`s boot CD, isto tako. On ti je zgodna stvarčica, na njemu imaš hrpe alata za diskove, memorije, antiviruse itd...
tor je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2005., 22:29   #30
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by gremlin33
joj,joj,joooj sve mi se skršilo,
sad kad se skršilo ja bi to podijelio na dvije particije.
međutim jedva da se usudim pitat...nemojte se se smijat al'
ja neznam to particionirat kad mi je format na NTFS-u. Imam bootabilnu disketu od '98 i jedino što mi pada staviti neki instalacijski cd od XP-a napraviti format na Fat32..i onda nabrzinu ispiknut cd-e...tutunut disketu i bootat s nje pa ga podijeliti na dvije particije i onda staviti win2000AS...
pa bih potom ipak narisao image (dok još nije instaliran AD) na drugu particiju.
I neću obećajem konvertirati diskove u dynamic format (to su trebali biti diskichi za podatke a ne za system)
to je bilo pitano iz razloga što bih trebao nekako napraviti skriptu ili nešto da mi se obadva ta harda automatski kod korisnika mapiraju kao npr f: on ServerUtil i
g on ServerMultiMedija


a da ne budu HomeFolder
Ma samo bez panike.
Sada kada ti se sve raspalo, barem imas priliku sve napraviti kako treba.
Za pocetak zBOOTaj komp sa instalacijskim CDom od win2000 (pretpostavljam da ga imas). Ako ti kojim slucajem komp ne zeli zBOOTati CD (recimo da imas ne-BOOTabilni instalacijski CD), onda si napravi BOOTabilne diskete (za win2000 ti trebaju 4 komada). Sve sto ti treba za to nalazi se na CDu.
Moj savjet ti je da ustavis prikljucen samo disk na koji ces dizati OS, cisto da nemas neke komplikacije s brdom diskova.
Kada ga zbutas, prodjes onaj pocetni dio (F6 ako je potreban, pokoji Enter, F8...), dodjes do trenutka kada te pita na "kamo" da se instalira. Tu mozes brisati particije i raditi nove. Za pocetak ti je dovoljno da obrises sve, i napravis samo prvu particiju (recimo do pola HDDa, nikako ispod 8GB, bilo bi zgodno da je 20GB), isformatiras ju u NTFS (drugu particiju ces bes problema napraviti i isformatirati iz samog OSa) i dignes na nju OS.
Nakon sto dignes OS, prvo stavi SP1 (pretpostavljam da ces dizati Win2000 server), onda drivere (krenes sa chipsetom, IDE driverima, LAN, graficka, zvuk na kraju). Kada to odradis, dignes SP4, instaliras sve zakrpe s windowsupdate.microsoft.com, i na kraju napravis sliku sistemskog diska (recimo na drugu particiju istog diska).
Tek nakon svega toga prikljuci ostala dva diska, digni ih u "Dynamic" i napravi od njih dva mirror (RAID1). Sve ostalo s diskovima za podatke nema smisla (osim ako nemas tri i vise diskova pa da dignes RAID5). Iako ce RAID biti softwareski, ipak je bolji nego nikakav. Ali PAZI! Sistemski disk NIKAKO NEMOJ staviti u Dynamic, i iz razloga sto neces moci napraviti sliku sistemske particije.

Ako ti stvarno nije neophodna (a ne vidim zasto bi i bila), nemoj niti dizati AD. Realno gledano, ispod 100 korisnika cijela prica nema pretjerano smisla, a ako zelis AD iskoristiti sa mnogim njegovim potencijalima, naradit ces se ko konj i nista neces imati od toga.

Kako rijesiti mapiranje mreznih diskova? Zapravo lako. Imas nacin preko ulogiravanja na AD, pa svakom useru (ili svima zajedno) stavis da im se prilikom ulogiravanja izmapiraju potrebni mrezni diskovi.
Ipak, moja preporuka je i dalje ne koristiti AD (jer stvarno ne vidim cemu bi realno sluzio), nego taj "problem" rijesiti jednostavnije: napravi batch skriptu i stavi na sve kompove shortcut u Start=>Programs=>Startup.

Primjer:
recimo da je IP adresa servera 192.168.0.10 i da na njemu imas mrezni folder "PODACI" i mrezni folder "ZEKA-PEKA" (i da si svima dao pravo da trkeljaju po njima uzduz i poprijeko).
Batch skripta u koju upises:
_____
net use x: \\192.168.0.10\podaci
net use y: \\192.168.0.10\zeka-peka

_____
Stavis sam batch svakom kompu u root sistemske particije (ili gdje vec hoces lokalno na disk), i stavis skortcut na nj u "startup" korisnika "All Users" u "Document and Settings". Ako netko od svih kompova ima Win95/98/ME, onda shortcut stavis u sam "Startup" u samom Start menuu.

Citiraj:
Originally posted by gremlin33
a di si bio kad sam ja počinjao
sad imam neku trial verziju od 120dana...pa na njoj učim dok ne umrem
Ponavljanje je majka ucenja. Tako se uci, i svaki put ces uvidjeti kako nesto mozes bolje napraviti i gdje si fulao prosli put.

I opet, nemoj se niti muciti s ADom, zgodna stvarka, ali u pravilu nepotrebna. Da imas firmu s raznim odjelima koji medjusobno ne smiju vidjeti neke podatke, a druge moraju, i onda su jos svi na recimo 3 lokacije, pa ih ima 100-tinjak, pa su tu i Terminal server, i pristup izvana, i Exchange ili Domino, i nekoliko baza podataka, onda jos i sve to ima smisla, ali onda je to vec i svakodnevni posao.
A glavna mana ADa: kako ga u startu dignes, to je to. Nesto si fulao, ne gine reinstalacija servera.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na