Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP > A1
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.08.2021., 22:48   #1111
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
15x10 je standardna kanalica koju koriste svi, za sve takve instalacije. Nikad nisam, niti ću ikad razumjet to cjepidlaćenje oko takvih stvari u toj mjeri. Nisam ni ja fan toga, ali jbg, kabel negdje mora ići.

Ako imaš nekakve posebne želje, onda to moraš osigurati sam.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2021., 22:54   #1112
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,081
Citiraj:
Autor thunder11 Pregled postova
Meni u utorak dolaze instalirati opremu i provoditi kablove, kako kod susjeda...bit ce kanalice.

Stari, 1Gb internet sam čekao 15godina i 3 selidbe u različite dijelove grada, sa kanalicama neka ide gdje god ga nosi inspiracija
Super, uživaj
Ja imam 60/10 i trenutno sam zadovoljan. Vjerujem da onome kome treba 1gbs internet da će pristati na sve.
Ja sam napisao svoje iskustvo da bi se znalo kako to ide, ako nekoga bude zanimalo.
Kada sam se dogovarao oko usluge rekli su mi da će tehničar probiti malu rupu i da se instalacija gotovo ne vidi. I onda mi bane i kaže da mora staviti kanalice i da ih ne lijepi već buši rupe kako bi ih pričvrstio. Da ima samo te veličine i da manje ne stavlja, politika firme. Niti ne lijepi kabel kao što radi HT u nekim gradovima. Kabel je žut, ako nekoga zanima. Rekao mi je da i je politika firme da ljudima se ne govori što ih čeka jer kada bi im rekli bilo bi još više odustajanja. Ovako banu, pa ako prođe prođe.
Također mi je rekao, da mi može probušiti rupu, provući kabel i da onda sam radim što želim, ali u tom slučaju ako bude neki kvar, ja plaćam popravak itd.
Eto, toliko.
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.08.2021., 23:00   #1113
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,081
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
15x10 je standardna kanalica koju koriste svi, za sve takve instalacije. Nikad nisam, niti ću ikad razumjet to cjepidlaćenje oko takvih stvari u toj mjeri. Nisam ni ja fan toga, ali jbg, kabel negdje mora ići.

Ako imaš nekakve posebne želje, onda to moraš osigurati sam.
Kabel je debljine 3mm, takva kanalica je overkill. Baš sam ga pitao za to i kaže da je to tako. I njemu je kaže to nepotrebno, ali je kako je.
A što se tiče ne shvaćanja, pa meni je bitna estetika stana i tako debela kanalica narušava estetiku. Nekome to nije bitno, i super. Različiti smo, kao što sam napisao, došao sam napisati svoje iskustvo, u slučaju da nekoga zanima kako ide instalacija. Ono što govore agenti kada prodaju pakete nema veze s stvarnošću.
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2021., 23:14   #1114
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Alfredo nr.3 Pregled postova
Niti ne lijepi kabel kao što radi HT u nekim gradovima. Kabel je žut, ako nekoga zanima.
To se maksimalno izbjegava raditi, u svim slučajevima jer nije dobro niti je pouzdano. Inače se ne lijepi kabel nego sama nit koja onda ima jako malo zaštite na sebi i prozirna je. No, zato jer ima malo zaštite na sebi onda je vrlo, vrlo lako to oštetiti i prekine se signal pa treba provlačiti sve ispočetka.

Bitna je i meni estetika, ali 15mm bijela kanalica u kutu stana je nešto što se jedva vidi kad bude u čošku. Poslije ju ili ofarbaš ili uštemaš kad idući put radiš maleraj. Al dobro, 100 ljudi, 100 ćudi, 100 žena, 200 sisa
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2021., 23:21   #1115
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,081
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
To se maksimalno izbjegava raditi, u svim slučajevima jer nije dobro niti je pouzdano. Inače se ne lijepi kabel nego sama nit koja onda ima jako malo zaštite na sebi i prozirna je. No, zato jer ima malo zaštite na sebi onda je vrlo, vrlo lako to oštetiti i prekine se signal pa treba provlačiti sve ispočetka.

Bitna je i meni estetika, ali 15mm bijela kanalica u kutu stana je nešto što se jedva vidi kad bude u čošku. Poslije ju ili ofarbaš ili uštemaš kad idući put radiš maleraj. Al dobro, 100 ljudi, 100 ćudi, 100 žena, 200 sisa

Imam jednu takvu kanalicu od klime u kutu i vidi se dosta, bez obzira što je ofarbana.
Da, različiti smo.
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2021., 06:35   #1116
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,074
Znači oni zbuše rupu u kući kroz koju provuku optički koji ide do ONT-a i onda iz ONT-a ide taj mikroskopski optički kroz kanalice do rutera?
Dal bi išla shema da mi dovuku optički preko tavana pa kroz postojeći bužir od telefona/antene do drugog kata od kuće gdje bi ONT i ruter obitavali?
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2021., 06:41   #1117
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 620
A niste možda pomislili da je više takvih kojima su stavili manje kanalice i koje nisu zabušili pa su s vremenom počele opadati?
Pa im je u ovom slučaju lakše ne postaviti jednom korisniku nego izaći na teren i 10 njima popravljati instalaciju koja se urušila?
Mislim, meni je ovo presmiješno, pa nisi u butiku da bi birao veličinu, boju, kako da miriši itd 🙄
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2021., 06:43   #1118
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,489
@kopija Ide, ako se može provući. Optika je lomljiva, mora biti kanalica široka i bez lomova.

U biti, tebi prvo stave kutiju na kuću na fasadu i do nje dovuku optiku. Onda iz nje vuku dalje u dogovoru s tobom.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2021., 08:07   #1119
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,081
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
A niste možda pomislili da je više takvih kojima su stavili manje kanalice i koje nisu zabušili pa su s vremenom počele opadati?
Pa im je u ovom slučaju lakše ne postaviti jednom korisniku nego izaći na teren i 10 njima popravljati instalaciju koja se urušila?
Mislim, meni je ovo presmiješno, pa nisi u butiku da bi birao veličinu, boju, kako da miriši itd 🙄
Kako nisam? Pa operateri nude usluge, ja biram. Ako žele moj novac napraviti će kako meni odgovara, ako ne, ima drugih.
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2021., 08:28   #1120
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,277
A gle imas drugu opciju koju inace HT prakticira. Zove se transparentna nit koja se lijepi uza podnu lajsnu.
Ali u praksi se desi da korisnik zapne, da se prignjeci nekim predmetom ili kucni ljubimac pregrize.
Lijepi se vrucim ljepilom.


Vlasnici stanova kada adaptiraju ili je nova zgrada u izgradnji ostave buzire do predvidenog mjesta pa se tako mogu zaobici komplikacije.

Ovo je ionako unutar stana ili kuce sto bi spadalo u izradu kucne instalacije. Ne isplati se operateru, a najmanje izvodacu radova da izgubi cijeli dan na jednu instalaciju.

Kanalica od 15x10 ima svoj zasto se koristi.
Inace razdoblje 2015-2019 unutar objekta islo se kanalom 30x15...

Sent from my RMX2002 using Tapatalk
BlackDwarf je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.08.2021., 09:00   #1121
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 620
Citiraj:
Autor Alfredo nr.3 Pregled postova
Kako nisam? Pa operateri nude usluge, ja biram. Ako žele moj novac napraviti će kako meni odgovara, ako ne, ima drugih.
Di bi svijet završio da se tako svakome mora kleknuti i prilagoditi zbog minornih stvari.

Tebi da je to toliko bilo bitno kako spominješ tu, ti bi se prije radova jako dobro raspitao sa čime i kako se izvode radovi i u startu rekao hvala lijepa, doviđenja.

Do sada sam čuo da se ekipa buni samo zbog bušenja zidova jer je znalo ponekad otpasti dobar komad žbuke i sl., ali ovo sa kanalicama i 5mm razlika mi je

PS. kod HT-a, prozirna nit je dužine do 5m ako se ne varam, nedavno su meni uvodili optiku pa sam žicao dužu nit te mi je rečeno da više od 5m ima samo žuta
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2021., 09:56   #1122
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,277
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Di bi svijet završio da se tako svakome mora kleknuti i prilagoditi zbog minornih stvari.



Tebi da je to toliko bilo bitno kako spominješ tu, ti bi se prije radova jako dobro raspitao sa čime i kako se izvode radovi i u startu rekao hvala lijepa, doviđenja.



Do sada sam čuo da se ekipa buni samo zbog bušenja zidova jer je znalo ponekad otpasti dobar komad žbuke i sl., ali ovo sa kanalicama i 5mm razlika mi je



PS. kod HT-a, prozirna nit je dužine do 5m ako se ne varam, nedavno su meni uvodili optiku pa sam žicao dužu nit te mi je rečeno da više od 5m ima samo žuta
Imali su duzu, ali problem je do dobavljaca.
Tri operatera ove godine rade punom parom pa je teza dostava materijala.

Sent from my RMX2002 using Tapatalk
BlackDwarf je online   Reply With Quote
Staro 27.08.2021., 12:25   #1123
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Ja sam sebi naručio SC APC patch kabel i LC za svaki slučaj i adaptere kad smo renovirali i sam sam odma povukao to na jednom dijelu di sam htio. Poslije kad su došli su provukli svoj kabel na jednom dijelu, utaknuli na adapter i sve je bilo super. Čak i bolje jer mi je instalacija ispadala 25 metara duga, a oni nisu imali patch kabele duže od 15m pa bi morao čelato dodatan tjedan na instalaciju...

Ove kanalice šta se lijepe, bez bušenja, su čista glupost. Nisam vidio još niti jednu, a da se nije počela nakon nekog vremena odlijepljivati. Ili ti onda nakon uklanjanja na zidu zna ostati trag od ljepila kad se ponovno farba zid. Kad je to zašarafljeno samo zagletaš rupe i miran si.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 27.08.2021. u 12:45.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2021., 13:48   #1124
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor BlackDwarf Pregled postova
Kanalica od 15x10 ima svoj zasto se koristi.
Tocno, ja sam sebi osobno postavio kanalicu 18x15 mm, od ulaznih vrata niz hodnik uz gornji kut izmedju stropa i zida, a na kraju hodnika se spusta i na dnu kroz zid ulazi u dnevni boravak gdje onda kabeli dalje idu iza lajsne od parketa sve do optickog routera, TV-a i PC-a.


Po toj kanalici te dimenzije bez problema imam provucene kabele:

- koaksijalni kabel od B.net-a (A1), promjer 7 mm

- opticki kabel od bivseg Amisa (A1), promjer 3 mm

- kabel plosnati telefonsku paricu, dimenzije 2,5x4,5 mm

- kabel za ding-dong zvono koje je na kraju hodnika, promjera 4 mm


funkcionalno...

Zadnje izmijenjeno od: Cilim. 27.08.2021. u 13:53.
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2021., 15:11   #1125
Alfredo nr.3
Premium
Moj komp
 
Alfredo nr.3's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Požega
Postovi: 1,081
Zvali su iz A1 da mi žele instalirati optiku i da će se potruditi oko instalacije. Rekao sam da mogu doći ako će staviti male kanalice ili lijepiti lijepolom da ja ne vidim kabel. Kažu da će se još javiti.
Alfredo nr.3 je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2021., 20:19   #1126
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,074
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
@kopija Ide, ako se može provući. Optika je lomljiva, mora biti kanalica široka i bez lomova.

U biti, tebi prvo stave kutiju na kuću na fasadu i do nje dovuku optiku. Onda iz nje vuku dalje u dogovoru s tobom.
Njet! Upravo sam vlastitim očima vidio, majstor je od razvodne kutije na banderi povukao kabel direkt kroz rupu na kući!
Nadam se da je taj kabel dobro oklopljen jer ako nije bude se brzo pohabao kod spoja na kuću zbog trenja uzrokovanog olujnim vjetrovima.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2021., 20:29   #1127
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Pa ako ide s bandere na kuću onda visi na sajli u kabelu, pa nije opterećena nit.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2021., 22:15   #1128
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,277
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Pa ako ide s bandere na kuću onda visi na sajli u kabelu, pa nije opterećena nit.
A trebao bi biti s obje strane spaner + kabel je samonosiv

Sent from my RMX2002 using Tapatalk
BlackDwarf je online   Reply With Quote
Staro 28.08.2021., 04:01   #1129
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,074
Citiraj:
Autor BlackDwarf Pregled postova
A trebao bi biti s obje strane spaner + kabel je samonosiv

Sent from my RMX2002 using Tapatalk
Baš to mi je upalo u oko, na kući nije bilo nikakvog španera, samo je izbušio rupu u fasadi i ugurao nutra kabel.
Disaster waiting to happen, rekao bih, osim ako kabel nema metalni oklop u što sumnjam.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2021., 15:32   #1130
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 620
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Baš to mi je upalo u oko, na kući nije bilo nikakvog španera, samo je izbušio rupu u fasadi i ugurao nutra kabel.

Disaster waiting to happen, rekao bih, osim ako kabel nema metalni oklop u što sumnjam.
Ne znam koji fušer je to radio, ali kod buraza je španer ušarafljen u zid kuće i crni "jači" kabel visi od bandere do kuće, a kroz njega ide nit
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2021., 17:44   #1131
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,172
ja sam za svojima nesto sitno prepravljao, ali nisam ni ocekivao od njih neki umjetnicki uradak, vec samo da me spoje na internet s zeljama gdje da stave router i to,
..i to su ucinili xD
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2021., 13:20   #1132
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
evo ga napokon

thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2021., 14:00   #1133
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,074
Jel ovaj fair usage za optiku za stvarno ili samo za plašenje korisnika?
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2021., 20:28   #1134
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,172
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Jel ovaj fair usage za optiku za stvarno ili samo za plašenje korisnika?
sumnjam da ce normalnom korisniku to biti problem..


bye the way, random test danas i ispada da mi daju upload i vise nego sam trazio/ugovorio
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2021., 21:02   #1135
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,367
Kak više? Pa 0.5 i je u paketu
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2021., 21:52   #1136
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,172
Ma šala, vidiš da je na trenutke prebacio 0,5 pa je i total ispao minimalno preko lol

Ali ovo je realno brutalan net, ono kad igru od 30giga skines za sat vremena ..a dok ti skida, gledas YT na 1440p pri 60fps, a i obitelj nesto surfa i tako to jel xD
Brzo sam se navukao
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2021., 22:58   #1137
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Kak igru od 30 giga u sat vremena? Pa to treba ići u 4-5 minutica s takvom brzinom
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2021., 23:08   #1138
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Kak igru od 30 giga u sat vremena? Pa to treba ići u 4-5 minutica s takvom brzinom
Na papiru da ali u naravi to je ipak nesto drugo, puno faktora utjece na to...
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2021., 22:06   #1139
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,172
Problem je sto ti ne mogu svi dati koliko ti možeš primiti

Ovo ne zvuči bas najbolje
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2021., 08:42   #1140
tomislav10
Registered User
 
tomislav10's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 228
Zar vam ne mogu kroz postojeći bužir od telefonskog kabela provući optički kabel (kao što su meni)?
tomislav10 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na