Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.01.2019., 00:53   #1
eloc
Registered User
Moj komp
 
eloc's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2019
Lokacija: Osijek
Postovi: 9
Posao u telekomunikacijama

Pozdrav, ako je ovo krivo mjesto za temu, isprike unaprijed.
Nedavno sam napunio 17 godina, još sam u srednjoj tako da je možda malo pre rano da razmišljam o ovome, ali bih volio imati otprilike u glavi na što se trebam fokusirati ako u budućnosti budem želio imati posao u području telekomunikacija, o čemu već neko vrijeme razmišljam, i sviđa mi se ta ideja.
  • Prije svega, koja zanimanja postoje u ovom području osim tehničara za neku tvrtku/nekog ISP-a koji se brine za održavanje, postavljanje veze korisnicima i sl.? To je posao koji bih volio raditi, ali me zanima što još postoji što bi mi se moglo svidjeti da imam više mogućnosti u budućnosti
  • Za posao u telekomunikacijama, na razvijanje kojih sposobnosti i znanja se prvenstveno trebam fokusirati? U školi imam predmet vezan uz telekomunikacije (zbog čega se i stvorio interes) tako da pokušavam naučiti što više u školi, no nekako mislim da neću naučiti puno više od nekih osnova u školi, pa me zanima na koji način da još proširim znanja koja bi mi poslužila u poslu. Recimo, dosta dobro znam engleski i općenito razgovarati na engleskom nikada nije problem, dok mi programiranje nikako nije jača strana, matematika mi nije previše interesantna, no izađem na kraj s njom sasvim OK, bi li nešto od toga bio problem? I tako, koja bi još znanja/iskustva trebao najviše razvijati, dok je još vrijeme? Inače osoba sam kojoj nije problem ostaviti se igrica/izlazaka i sl. kako bi naučio nešto što će imati pozitivan dugoročni utjecaj (ako je to nešto što me zanima, naravno, još manji problem).
  • I na kraju, imam li šanse za posao u Hrvatskoj i općenito, ima li kruha od telekomunikacija itd., ili bi se morao seliti, što također ne bi bio nepremostiv problem, ako nema druge.

Također, ako netko ima posao/iskustva u ovom području, molim vas podijelite!
eloc je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2019., 19:49   #2
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 978
Danas se sve telekomunikacije oslanjaju na data prijenos, tako da bi ti nekakav prvi korak bio savladati osnove mrežne opreme (switchevi i routeri). Cisco CCNA (osnovna razina) je ok početak, pa onda kasnije idu naprednije razine. Operateri koriste svašta, Cisco, Extreme, Huawei, Mikrotik, ...
Budući da su Cisco oprema i certifikati relativno skupi možda bolja alternativa za početak je Mikrotik. To su jako dobri uređaji za dosta dobru cijenu, a i certifikati su im puno jeftiniji, community je odličan pa se lako nađe što raditi kad se zapne. Što se materijala općenito tiče Udemy ima tu puno toga, obično su im cijene 10 eura za tečaj od par sati koji je odlične kvalitete i puno se da naučiti.
Night je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.01.2019., 20:28   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
kao student imaš pravo na besplatno nešto oko tog cisca, nisam siguran da li besplatan tečaj (koji uključuje i labos), pa ispit plaćaš, ili obrnuto. kad upišeš fax, informiraj se. na ritehu su išla predavanja za rijeku, a u puli preko algebre ali na neku foru je isto bilo besplatno. nisam doma koji dio je bio besplatan, to sam saznao kad sam fax već završio i bio na kavici sa voditeljem it odjela.

varijanta 2 za futur, je zaposlit se u nekoj firmi koja ulaže u radnike i koja se bavi mrežiranjem i serverijadom, pa kroz par godina ti možda plate neko certificiranje. ja sam ganjao mcsa ali na kraju smo održavanje win servera outsorcali

a zaposlenje u nekoj lokalnoj telefon kompaniji će ti više bit idi po terenu, kopaj kanale, penji se po banderama i vješaj kabele. u startu može bit ok , s godinama kad prokrckaju kosti baš i ne. nama nedavno došla ekipa 4 dečka, dao bi im 20 godina, provuć novu nit optike u firmi. 2 dana po 6 sati su proveli kod nas, samo za kabel provuć iz šahta ispred firme do jednog prostora unutar firme, i to po postojećim kanalima. nije lako. strah me pomislit šta moraju radit kad spajaju od čvora do same firme ili korisnika.

u startu ti je dosta baratat osnovnim pojmovima, znat zakrimpat kabel bez da gledaš pinout na netu i pravilno podesit ip adrese. ostatak dođe s vremenom s potrebama unutar firme. ako im trebaš, obrazovat će te. zato to i budu mjesta juniora, pripravnika, kako se to već zove, pa s vremenom napreduješ dalje a tvoje mjesto zamijene mlađi.
pomaže ako imaš vremena za sebe i firma ti dozvoli (ili omogući) igranje s opremom za svoje potrebe učenja i testiranja.

neznam stanje u mobilnoj telefoniji, ali nekako nisam baš viđao natječaje za išta šta ima veze sa mobilnom telefonijom. sa 18 godina, tvoje molbe u tom smjeru će završit u smeću, na jednak način kao šta su slične molbe kod nas završavale u smeću (uključivo i moja kad sam pred x godina tražio zaposlenje u firmi u kojoj sad radim).

za osijek i okolicu, imate dosta wisp-ova u điru, nemate li? slanje otvorenih molbi može dobro doć ako se prije toga malo obrazuješ u smjeru bežičnih mreža i aktualne opreme (cambium, ubnt i mikrotik) i postojećih protokola... n/ac standard, terminologija ala ptp i ptmp, tdma, vlan, subnetiranje, i slično. osijek ti je dosta dobro pokriven javnim hotspotovima, jedna tamošnja firma to održava, linkovi su posvuda, pa ako si daš malo truda kad završiš srednju javi im se sa molbom...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2019., 21:18   #4
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,357
Planiraš li ići na fakultet ili ne?
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 02:00   #5
eloc
Registered User
Moj komp
 
eloc's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2019
Lokacija: Osijek
Postovi: 9
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
varijanta 2 za futur, je zaposlit se u nekoj firmi koja ulaže u radnike i koja se bavi mrežiranjem i serverijadom
Biste li pod takvu firmu svrstali, recimo, Ericsson Nikola Tesla? Znači ne da radim u firmi samog operatera (HT u ovom slučaju) već nekog tko preuzima dio tehničke podrške? Ili ste mislili na nešto drugo?
Već sam to nekoliko puta čuo, da nikako nije bajan posao raditi u tehničkoj podršci kod operatera, tako da to držim na pameti,

Što se ostalog tiče, hvala puno na odličnim informacijama i odgovoru!

Citiraj:
Autor Juice Pregled postova
Planiraš li ići na fakultet ili ne?
Nisam još 100% siguran oko toga. Nekako imam osjećaj kao da riskiram ako ne završim fakultet, mogao bi imati i nekakva backup zanimanja i više znanja oko IT područja kada bi završio fax, ali koliko sam čitao dosad, za ovo što ja pitam nije potreban fakultet. Ali mislim da više vučem na stranu fax-a, baš zbog toga što imam više mogućnosti poslije i daje mi bolji izbor. A ako baš, iz nekog razloga, nikako ne bude išlo na fakultetu, ''lako'' odustanem. Tako da zasada da, mislim ići na fakultet.
eloc je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 09:41   #6
Kuzo
Premium
Moj komp
 
Kuzo's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: zg,sk
Postovi: 126
Citiraj:
Autor eloc Pregled postova
Biste li pod takvu firmu svrstali, recimo, Ericsson Nikola Tesla? Znači ne da radim u firmi samog operatera (HT u ovom slučaju) već nekog tko preuzima dio tehničke podrške? Ili ste mislili na nešto drugo?

A ako baš, iz nekog razloga, nikako ne bude išlo na fakultetu, ''lako'' odustanem. Tako da zasada da, mislim ići na fakultet.
bolje gledati sistem integratorske firme tipa span, s&t (snt), mstart, combis, integra group i ostale manje.

ja bi ti predložio CCNA da dobiš osnovno korisno znanje mreža,
Comptia A+ da dobiš osnovno znanje hardweraj, best pratctices,
ITIL foundation - terminolgiju, best practices, logiku supporta itd

faks ti iskreno ne treba ako ne misliš se baviti programiranjem, bazama itd.

sa ova 3 cert i godinama koje imaš mislim da su mulci ako te ne uzmu.
samo šalji molbe.
Na početku plaća će bit kikiriki ali ako si i zainteresiran i odgovoran ići će gore bez problema i slat će te dalje na cert koje im trebaju npr mcsa za početak.
Kuzo je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 09:50   #7
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Kao student, nemaš pravo na besplatan CCNA, već na jeftiniji, i dalje skup za nezaposlene... CCNA je osnova, dobra osnova, čak bi rekao i odlična za ono što ti želiš. Ne treba ti više za ono što želiš. Ja sam platio prije nekih 3 godine oko 7000kn ako se ne varam, nisam ziher.
S tehničke strane, biti "tehničar" nije tako strašno, ne treba baš toliko znanja, već dobru ekipu iza sebe koja to konfa.

Mikrotik je odličan, bilo bi odlično da nabaviš neki jeftini mikrotik za cca 300kn i kreneš s konfom preko Youtube, ima svega.
Cisco oprema je skupa, tako da bez upisanog CCNA-a i pristupu packet trackeru nema smisla nabavljati cisco opremu.
Naučiš jedno, znaš puno, ostalo su samo nijanse.

IP adrese, DNS-ovi, OSI model, switching, routing, firewall, to su neke osnove koje bi trebao znati. Na CCNA naučiš još NAT, routing protokole, itd., ali ponavljam, to tebi ne treba, pogotovo ne s srednjoškolskim znanjem i ako ne ciljaš na neke ozbiljne mrežne poslove. Nećeš ići raditi kao mrežni admin negdje, možda jednog dana, ali kroz praksu kao tehničar ćeš naučiti mnogo.

Ove preporuke za Combis, span itd. su odlične, ali nećeš tamo upasti samo tako, treba dosta znanja i staža da bi se tamo probio.

Faks za to što ti želiš ne postoji, osim na Algebri, gdje je godina oko 40 000kn, tako da s faksom ili bez njega, isto ti je. Danas ti ne znače 4 diplome ništa, ako na razgovoru za posao ne znaš osnovno. Imali smo dosta takvih slučajeva zadnje vrijeme, ekipa se kune u svoje diplome i znanje, a ne zna raspoznati privatnu ip adresu.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 09:58   #8
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Ma kakve telekomunikacije?!?!?! Odmah sada pocni uciti programske jezike. Za 5 godina racunas na placu od 10 000kn neto lako. U telekunikacijama neces doci do te place za 15 godina.
Mani se corava posla i idi u ono sto se trazi. Programiranje phyton, C, .NET i slicne pa i node.js svi imaju veliko trziste.

P.s. Kakav vrazji ITIL djetetu od 17 godina.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 10:03   #9
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Slažem se s ovim što je kolega napisao.

Ciljaš visoko, ambiciozan si? Idi u programere ili developere, tamo je lova, u mrežama slabo
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 15:05   #10
eloc
Registered User
Moj komp
 
eloc's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2019
Lokacija: Osijek
Postovi: 9
Ma jasno je meni da je u programiranju lova, ali razmišljam da možda to ipak nije za svakoga... Prije godinu-dvije sam počeo učiti u C++ programiranje preko youtube videa, ali sam vrlo brzo zapeo i to je bilo to. Također u školi imam programiranje i ne mogu se baš pohvaliti da previše kopčam, pogotovo kad vidim ljude koji zadatak riješe u 5 minuta dok se ja mučim kako uopće početi isti... Matematika je također jako važna za programiranje. Tu mogu reći da nisam toliko loš što se ocjena tiče, ali ti isti dečki koji bolesno programiraju imaju jako dobre ocjene i kuže to jednostavno.
A postoji i smjer u školi baš za računalstvo gdje ima puno više programiranja i sličnih stvari, u koji nisam upao kada sam upisivao tako da kontam da sam puno iza svih njih, i možda jednostavno nemam talenta za to, objektivno gledajući. Puno ljudi bi htjelo programirati, ali valjda onda s razlogom nema puno programera danas i zato je to toliko traženo zanimanje.
eloc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.01.2019., 15:57   #11
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,152
a onda sistemaš
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 16:47   #12
flash1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 86
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Ma kakve telekomunikacije?!?!?! Odmah sada pocni uciti programske jezike. Za 5 godina racunas na placu od 10 000kn neto lako. U telekunikacijama neces doci do te place za 15 godina.
Mani se corava posla i idi u ono sto se trazi. Programiranje phyton, C, .NET i slicne pa i node.js svi imaju veliko trziste.

P.s. Kakav vrazji ITIL djetetu od 17 godina.
Zajebi to štrikanje koda, nek se čovjek baci u security domenu. Tamo je lova i budućnost.
flash1 je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 19:11   #13
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,152
Za to moras znati mrezu, programske jezike, OS, sve protokole i masu kreativnosti i pameti...pa sad, ako se nalazi u tome, super, inace zbogom kosice moja draga
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 19:19   #14
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor flash1 Pregled postova
Zajebi to štrikanje koda, nek se čovjek baci u security domenu. Tamo je lova i budućnost.
Ma da, odmah neka pošalje zamolbu u Google i gotovo.

Čovjek se još usmjerava, ni sam ne zna što bi.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 19:28   #15
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Posao u IT struci nikad nije bilo lakše dobiti.

Jedino što ti može biti razočaravajuće je da nećeš možda odmah krenuti raditi na poziciji koju hoćeš. Treba početi iz nule, jer realno nekog praktičnog znanja čini mi se nemaš. No da je meni netko s 18g dao priliku kakvu dečki danas dobivaju u firmi, danas bi bio direktor svemira.
A jednom kad uđeš u sustav, onda dalje se lako napreduje, il u firmi di si zaposlen il u drugoj firmi, i ovisi o tebi i samo o tebi. Kod nas firma plaća certove ako ti trebaju, a nisu još nikom rekli da nekom ne treba neki cert

Ja se s faksom nebi zamarao ako ne misliš raditi u državnoj firmi, jer od ostalih to nitko ne gleda.

Ako hoćeš lovu, onda definitivno poslušaj preporuke i počni programirati jer je bolje plaćeno, bolji uvijeti i sl.

Što se tiče sekjuritija, iskreno možda 2-3 firme u HR se ozbiljnije bavi s tim a da nisu neke male, usko specijalzirane firme.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 19:48   #16
ShebY
Premium
Moj komp
 
ShebY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Velika / Osijek
Postovi: 1,441
C++ je težak za prvi jezik, a metode učenja u našim školama smeće. Probaj s PHP-om ili Javascript-om, ima dobrih besplatnih tutorijali. A web development to otvara jako široku paletu mogućnostima: od fušarenja dok studiraš, remote rad za bilo koga u svijetu, mogućnost rada bilo gdje u EU ako želiš odseliti jednog dana itd.

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
__________________

ShebY je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 19:54   #17
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,157
Citiraj:
Autor flash1 Pregled postova
Zajebi to štrikanje koda, nek se čovjek baci u security domenu. Tamo je lova i budućnost.

Da, nek se baci u sekjuriti ali tek dok skupi dovoljno iskustva.
Sekjuriti može biti sve, od jednostavne segmentacije mreže pa do pentest analiza i ratnih igrica
domis je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2019., 21:43   #18
gin.tonic
Premium
Moj komp
 
gin.tonic's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,316
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Kao student, nemaš pravo na besplatan CCNA, već na jeftiniji, i dalje skup za nezaposlene... CCNA je osnova, dobra osnova, čak bi rekao i odlična za ono što ti želiš. Ne treba ti više za ono što želiš. Ja sam platio prije nekih 3 godine oko 7000kn ako se ne varam, nisam ziher.
S tehničke strane, biti "tehničar" nije tako strašno, ne treba baš toliko znanja, već dobru ekipu iza sebe koja to konfa.

Mikrotik je odličan, bilo bi odlično da nabaviš neki jeftini mikrotik za cca 300kn i kreneš s konfom preko Youtube, ima svega.
Cisco oprema je skupa, tako da bez upisanog CCNA-a i pristupu packet trackeru nema smisla nabavljati cisco opremu.
Naučiš jedno, znaš puno, ostalo su samo nijanse.

IP adrese, DNS-ovi, OSI model, switching, routing, firewall, to su neke osnove koje bi trebao znati. Na CCNA naučiš još NAT, routing protokole, itd., ali ponavljam, to tebi ne treba, pogotovo ne s srednjoškolskim znanjem i ako ne ciljaš na neke ozbiljne mrežne poslove. Nećeš ići raditi kao mrežni admin negdje, možda jednog dana, ali kroz praksu kao tehničar ćeš naučiti mnogo.

Ove preporuke za Combis, span itd. su odlične, ali nećeš tamo upasti samo tako, treba dosta znanja i staža da bi se tamo probio.

Faks za to što ti želiš ne postoji, osim na Algebri, gdje je godina oko 40 000kn, tako da s faksom ili bez njega, isto ti je. Danas ti ne znače 4 diplome ništa, ako na razgovoru za posao ne znaš osnovno. Imali smo dosta takvih slučajeva zadnje vrijeme, ekipa se kune u svoje diplome i znanje, a ne zna raspoznati privatnu ip adresu.
Godina je 30 000kn a nakon faksa većina ima posao...

Diploma itekak znači, svi FER-ovci se odmah zaposle...
gin.tonic je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2019., 00:47   #19
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Ja ti mogu reći da nije tako, hoćeš Span, hoćeš Altus, hoćeš moju firmu.
Većina ljudi koja je doša s diplomom, pojma nema.
Danas je toliko loših ljudi na tržištu, da diploma može pomoći, ali ništa ne znači u moru samoukih kvalitetnih ljudi.

Danas svi idu na faks.. 80% ljudi nakon srednje nešto studira, od menadžmenta do poljoprivrede, svi pametni do zla boga...

Kolega s posla ide na diplomski, 40 000kn je godina.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2019., 16:01   #20
gin.tonic
Premium
Moj komp
 
gin.tonic's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,316
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ja ti mogu reći da nije tako, hoćeš Span, hoćeš Altus, hoćeš moju firmu.
Većina ljudi koja je doša s diplomom, pojma nema.
Danas je toliko loših ljudi na tržištu, da diploma može pomoći, ali ništa ne znači u moru samoukih kvalitetnih ljudi.

Danas svi idu na faks.. 80% ljudi nakon srednje nešto studira, od menadžmenta do poljoprivrede, svi pametni do zla boga...

Kolega s posla ide na diplomski, 40 000kn je godina.
Isto možeš za bilo koju profesiju to reći, ne samo za IT.

I činjenica je da malo ljudi ima iskustva...
gin.tonic je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2019., 16:37   #21
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Da se razumijemo, neće faks odmoći niti će biti minus. Ali da je uvjet, u većini firmi nije. Kod nas u firmi ima vrhunskih stručnjaka koji su konobari, vodoinstalateri, propali studenti...
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2019., 17:28   #22
thuNdeR
Premium
 
thuNdeR's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: na sombra
Postovi: 1,043
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Ma kakve telekomunikacije?!?!?! Odmah sada pocni uciti programske jezike. Za 5 godina racunas na placu od 10 000kn neto lako. U telekunikacijama neces doci do te place za 15 godina.
Mani se corava posla i idi u ono sto se trazi. Programiranje phyton, C, .NET i slicne pa i node.js svi imaju veliko trziste.

P.s. Kakav vrazji ITIL djetetu od 17 godina.
Kolke su place u hrv za ccna/ccnp sa 5-10 god iskustva?
thuNdeR je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2019., 11:50   #23
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor gin.tonic Pregled postova
Isto možeš za bilo koju profesiju to reći, ne samo za IT.

I činjenica je da malo ljudi ima iskustva...
Znam, ne kažem ja za IT specifično, ali u IT-u se očekuje veća plaća u startu, pogotovo za ljude s faksom, a većina ne vrijedi ni pola toga.

Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Da se razumijemo, neće faks odmoći niti će biti minus. Ali da je uvjet, u većini firmi nije. Kod nas u firmi ima vrhunskih stručnjaka koji su konobari, vodoinstalateri, propali studenti...
To ja kažem, faks se sve manje cijeni, što zbog kvalitete obrazovanja, što zbog nekvalitetnog kadra, što zbog činjenice da ljudi koji su ambiciozni i znaju što žele, imali faks ili ne, mogu čuda raditi, s faksom ili bez njega.

Citiraj:
Autor thuNdeR Pregled postova
Kolke su place u hrv za ccna/ccnp sa 5-10 god iskustva?
Ovisno gdje, iz iskustva bi rekao nekih 1000EUR, 500kn gore, dolje.. Prosječne u mrežnom sektoru. Ako radiš linux ili windows virtualizaciju i još uz to znaš mreže, to je nešto drugo (čisto primjer).
Da me sad netko ne uzme za zub, netko ima puno manje, znam, ali ima ekipe s puno većom plaćom, o to znam.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2019., 12:18   #24
duggi
Premium
Moj komp
 
duggi's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 597
[QUOTE=Mommistake;3264331]Znam, ne kažem ja za IT specifično, ali u IT-u se očekuje veća plaća u startu, pogotovo za ljude s faksom, a većina ne vrijedi ni pola toga.


kod nas prije dvije godine došao dečko sa završenim FER-om,a prije godinu sa TVZ i moraš im objasniti što je VNC, remote desktop i hrpu basic stvari....nama su kvalitetniji ljudi bili sa SSS i nekim Wins,Cisco certifikatom ,imali bolju podlogu i praktično znanje...
duggi je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 18:30   #25
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
[QUOTE=duggi;3264344]
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Znam, ne kažem ja za IT specifično, ali u IT-u se očekuje veća plaća u startu, pogotovo za ljude s faksom, a većina ne vrijedi ni pola toga.





kod nas prije dvije godine došao dečko sa završenim FER-om,a prije godinu sa TVZ i moraš im objasniti što je VNC, remote desktop i hrpu basic stvari....nama su kvalitetniji ljudi bili sa SSS i nekim Wins,Cisco certifikatom ,imali bolju podlogu i praktično znanje...
Samo da potvrdim da je i tu u DE situacija identicna. Vec duze vrijeme trazimo strucnjake za telekomunikacije i koga god smo uzeli sa faxom, prakticno nije imao pojma, ali zato je redovno po nekoliko puta dnevno napominjao da je on zavrsio "Uni" i da ima diplomu. To sto je svaki trazio u startu 80K€, a svakome sam morao objasnjavati osnove im nije bilo cudno 😆
Sada smo uzeli par ljudi sa Ausbildungom, tj. nesto kao "zanatom" po naski. Istina da sam morao prvih 5-6 subota organizirati internu obuku te im izmedju ostalog pokazati kako radi Wireshark, ali bar ne misle da su Bogom dani

Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 08.01.2019., 21:12   #26
vision19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Vinkovci / Njemačka
Postovi: 494
Mi isto tražimo mrežne admine. Nema ih za lijeka. Iz mog iskustva baziranog na mojim razgovorima i razgovorima na kojima sam prisustvovao, je faks uvjet. Zašto, pojma nemam. CCNA je pun pogodak, bas zato sto znaci da čovjek bar malo pojma ima o struci osim u teoriji (znam i frikove koji su plaćali CCNA i onda štrebali pitanja, međutoa to se s dva pitanja odmah iskristalizira).
__________________
"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new." A.E.
vision19 je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2019., 22:36   #27
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
Post

Ovdje mrežni admin sa 10+ godina iskustva koji je radio na core-u, agregacijama i CPE segmentima u četiri naša telekoma. Sve ovo sam radio bez ijednog IT certifikata dobrim dijelom u vrijeme kada nije bilo YouTube tutorijala i sl. Vjerujem da sam kvalificiran da kažem koju o mrežnim poslovima na našim prostorima.

Ne pada mi na pamet više ikada raditi mreže u Lijepoj našoj osim ako me netko iznimno ozbiljan i profesionalan razuvjeri nekom kvalitetnom i cjelovitom ponudom. Razlozi su:
  1. Taj posao je kod nas sramotno plaćen, a očekivanja od stručnjaka astronomska.
  2. Točka #1 dodatno dobiva na težini kad vidiš koliko znanja i koliko praktičnog iskustva moraš imati da bi kvalitetno radio taj posao (potrebne su godine i godine) s obzirom na zahtjeve koji su postavljeni pred tebe.
  3. Mreže rade 24/7 365 dana u godini. Mreže ne poznaju vikend, blagdan, godišnji odmor i sl. Kada nešto ne radi očekuje se da si dostupan da popraviš problem jer korisnicima ne radi internet, televizija, telefon, VPN-ovi, udaljene poslovnice.... Hrvatske IT tvrtke će te za tvoju stručnu intervenciju platiti uglavnom najmanje koliko smiju po zakonu i dat će ti slobodno također najmanje što smiju po zakonu. Čast iznimkama.
  4. Točka #3 dodatno dobiva na težini jer dežurat ne može bilo tko. Ne možeš mrežu ostaviti bilo kome. Mreže su danas temelj svega i sve ide kroz paketne mreže. To mogu samo najjači mrežaši koji jako dobro poznaju svoju mrežu kao i mrežu svojih korisnika. Kad je downtime nemaš vremena gledati sheme, čitati dokumentaciju i otkrivati gdje je šta.
  5. Očekivanja su često nerealna jer je... mreža danas temelj svega. Dok mrežaši ne slože infrastrukturu ništa ne radi i sve stoji. Svi novi projekti stoje ukoliko se radi nešto novo i svi servisi stoje ukoliko se nešto postojeće pokvarilo. Sve mora biti jučer i pritisak je često jako velik. Ovo pogotovo vrijedi kad seliš centralnu lokaciju firme koja ima preko 1000 voice linija, 250 podružnica...
  6. Downtime se mjeri u milisekundama. Često se očekuje uptime od pet devetki iako ne postoji nikakav SLA.
  7. Kada moraš surađivati s priučenim mrežašem iz partnerske firme ili firme korisnika na čiji router nemaš pristup, to zna biti poseban seks. Kad ti s druge strane kaže "kod mene sve radi, problem je kod vas" obično iskoči tzv. "žila glupača" od muke. Oni koji su radili u NOCu znaju o čemu je tu riječ Nažalost, priučenih mrežaša je previše i skoro svi priučeni su bahati i prepotentni, popili svu pamet ovog svijeta.
Bottom line: posao mrežaša u HR je često težak, mukotrpan, iscrpljujuć, užasno zahtjevan, često težak za živce, vrlo često nezahvalan, a nije nešto tražen. Burnout rate je vrlo visok!

Ovo je samo kratki osvrt na brzinu iz glave. Mogao bi ispisati cijelu knjigu...
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 12.01.2019., 22:50   #28
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Telcoima, a i generalno sličnim firmama sistemaša fali ko kruha. A dobrih sistemaša još više . Raznih profila: windows, Linux/DevOps, vmware, SAN ....
Infrastruktura je uglavnom još uvijek in-house/on-premises.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2019., 08:10   #29
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Ovdje mrežni admin sa 10+ godina iskustva koji je radio na core-u, agregacijama i CPE segmentima u četiri naša telekoma. Sve ovo sam radio bez ijednog IT certifikata dobrim dijelom u vrijeme kada nije bilo YouTube tutorijala i sl. Vjerujem da sam kvalificiran da kažem koju o mrežnim poslovima na našim prostorima.

Ne pada mi na pamet više ikada raditi mreže u Lijepoj našoj osim ako me netko iznimno ozbiljan i profesionalan razuvjeri nekom kvalitetnom i cjelovitom ponudom. Razlozi su:
  1. Taj posao je kod nas sramotno plaćen, a očekivanja od stručnjaka astronomska.
  2. Točka #1 dodatno dobiva na težini kad vidiš koliko znanja i koliko praktičnog iskustva moraš imati da bi kvalitetno radio taj posao (potrebne su godine i godine) s obzirom na zahtjeve koji su postavljeni pred tebe.
  3. Mreže rade 24/7 365 dana u godini. Mreže ne poznaju vikend, blagdan, godišnji odmor i sl. Kada nešto ne radi očekuje se da si dostupan da popraviš problem jer korisnicima ne radi internet, televizija, telefon, VPN-ovi, udaljene poslovnice.... Hrvatske IT tvrtke će te za tvoju stručnu intervenciju platiti uglavnom najmanje koliko smiju po zakonu i dat će ti slobodno također najmanje što smiju po zakonu. Čast iznimkama.
  4. Točka #3 dodatno dobiva na težini jer dežurat ne može bilo tko. Ne možeš mrežu ostaviti bilo kome. Mreže su danas temelj svega i sve ide kroz paketne mreže. To mogu samo najjači mrežaši koji jako dobro poznaju svoju mrežu kao i mrežu svojih korisnika. Kad je downtime nemaš vremena gledati sheme, čitati dokumentaciju i otkrivati gdje je šta.
  5. Očekivanja su često nerealna jer je... mreža danas temelj svega. Dok mrežaši ne slože infrastrukturu ništa ne radi i sve stoji. Svi novi projekti stoje ukoliko se radi nešto novo i svi servisi stoje ukoliko se nešto postojeće pokvarilo. Sve mora biti jučer i pritisak je često jako velik. Ovo pogotovo vrijedi kad seliš centralnu lokaciju firme koja ima preko 1000 voice linija, 250 podružnica...
  6. Downtime se mjeri u milisekundama. Često se očekuje uptime od pet devetki iako ne postoji nikakav SLA.
  7. Kada moraš surađivati s priučenim mrežašem iz partnerske firme ili firme korisnika na čiji router nemaš pristup, to zna biti poseban seks. Kad ti s druge strane kaže "kod mene sve radi, problem je kod vas" obično iskoči tzv. "žila glupača" od muke. Oni koji su radili u NOCu znaju o čemu je tu riječ Nažalost, priučenih mrežaša je previše i skoro svi priučeni su bahati i prepotentni, popili svu pamet ovog svijeta.
Bottom line: posao mrežaša u HR je često težak, mukotrpan, iscrpljujuć, užasno zahtjevan, često težak za živce, vrlo često nezahvalan, a nije nešto tražen. Burnout rate je vrlo visok!

Ovo je samo kratki osvrt na brzinu iz glave. Mogao bi ispisati cijelu knjigu...
Potpis na ovo ko kuća velik.
Dodao bi još da ono malo što se cijeni ljude u mrežama zadržava isključivo u središnjici (čitaj Zagrebu).
I meni omiljena analiza problema od sistemaša "do mreže je". Ti pišeš markove konake od analize problema, a ovaj nateže kožicu/kupuje vrijeme, a korisnik pizdi.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2019., 12:48   #30
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,157
Mislim da malo previše značaja dajete tim mrežama


Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
I meni omiljena analiza problema od sistemaša "do mreže je". Ti pišeš markove konake od analize problema, a ovaj nateže kožicu/kupuje vrijeme, a korisnik pizdi.

Promet po portu XXX ne prolazi sa uređaja YY do uređaja ZZ, iscrpio sam sve mogućnosti sa sistemske strane. Između uređaja je MPLS i ima nekih 10-15 hopova. Da se dalje ja zajebavam ako vidim da ne mogu ništa? Eventualno što možeš dobiti je opis problema i tracetcp pa se zafrkavaj



Korisnik neka pizdi koliko hoće ako se pridržavamo SLA.
Na stranu da postoje "mali od susjeda sistemaši" i ostali nesposobnjakovići, ali isto postoji i u networku.


Uostalom, svi bi mi najradije natezali kožicu/kupovali vrijeme i krivili treću stranu, tako je to u IT i čim prije to prihvatiš bolje ti bude
domis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na