Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.07.2003., 00:45   #1
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Veličina clustera..

Dakle-nisam baš do sada nekaj puno pažnje poklanjao hardovima...samo peri-deri da je pouzdan i sl...

Išao ja danas lijepo urediti kako bog zapovijeda svoj hardić...fino ja sve podatke pospremio,pa otvorio DiscWizard da ga probam,a kad ono u opcijama veličina clustera...mrmlj...
Kaj ja odvalim veću komadinu na hardu-on meni uvali veći cluster,mislim-može se to i mjenjati,zato i pitam one koji se više kuže u hardove kaj se preporučuje,kaj je bolje i bla-bla...

Pogotovo me to zanima kaj je bolje namjestiti za snimanje i obradu videa...
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2003., 12:04   #2
soda
Premium
 
soda's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Vukovar
Postovi: 438
Ukratko; sto ti je manji cluster manje diska gubis.

Tj. Ako napravis cluster od 8kb, najmanja jedinica koja se moze napisati na taj disk je 8kb, cak i ako imas jednu datoteku iz notepada u kojoj je jedno slovo. U cluster se maksimalno moze upisati jedna datoteka.

E sad sto se tice obrade videa, tu velicina clustera ne igra veliku ulogu (ne znam za brzinu), jer se datoteke sigurno vece od 500 mb, tako da to nije problem.

Pozdrav.
soda je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.07.2003., 15:46   #3
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Originally posted by soda
Ukratko; sto ti je manji cluster manje diska gubis.

Tj. Ako napravis cluster od 8kb, najmanja jedinica koja se moze napisati na taj disk je 8kb, cak i ako imas jednu datoteku iz notepada u kojoj je jedno slovo. U cluster se maksimalno moze upisati jedna datoteka.

E sad sto se tice obrade videa, tu velicina clustera ne igra veliku ulogu (ne znam za brzinu), jer se datoteke sigurno vece od 500 mb, tako da to nije problem.

Pozdrav.
Hvala na odgovoru-ali toliko znam

Mene zanima zakaj kad odredim veću particiju program meni uvali veći cluster???

Mislim...nije da zbog toga nemogu spavat....ali me zanima....
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2003., 20:48   #4
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Kada se podaci zapisuju oni se zapisuju u sektore, claster je obično iste veličine kao i sektor vidi sliku za sektore i clustere. E, ono što tebe zanima: zašto razlika u veličini ... ako su clusteri veći smanjuje se potencijalna fragmentacija (manje defragmentiranja diska) ali raste opasnost od neiskorištenog prostora, (recimo na FAT32 sam imao 15 Mb ikona ali su u stvari odnjele skoro 100 Mb diska kada su bile pojedinačne, ne zazipane ili u Library). Uglavnom stvar ti se još dodatno komplicira time da disk ne čita bit po bit, več cijeli cluster bitova. Za pun Q aplikacija manji cluster znači manje potrošenog diskovnog prostora ali recimo za audio zapise manji clusteri znače više read / write operacija dakle usporava se radnja. Malo matematike koju svi vole Cluster je uvijek umnožak od 2 x 512 i sada kako dalje? Ako imaš FAT16 to znači da imaš mjesta od samo 16 bita clusterov broj, i pošto je najveći broj koji stane u polje od 16, 2^16-1 = 65535 znači da disk može maksimalno imati 2^16-1 = 65535 clustera i tako dođeš do formule cluster je velik = veličina diska / 65536 isto tako je ja za FAT32 (clusterov broj može biti 32 bita) 2^32 = 4,294,967,296 clustera i iz toga dobiješ da se disk od 32 TB (32 milijuna milijuna milijuna bitova) može smjestiti u clustere od samo 8 KB. Napomena, proizvođči tvrde da je 1 Mb 1000, ali nije već je 1024. Od tuda one čudne brojke, uzemš disk od 20 Gb, a on ima jedva 18 – 19 i tome slično.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sectors-and-clusters.gif‎
Views:	156
Size:	17.5 kB
ID:	416  
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2003., 22:20   #5
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Eto-vidiš...
Čim sam počeo čitat...počeo sam se i ja prisjećat nekih stvari...samo me još rajca to da znam da je bilo nešto oko toga u vezi snimanja videa...ali se nemrem sjetiti pa da me ubiješ...

A to kod mene/prisjećanje/ traje malo duže...

Bogme je to malo blesav osjećaj-znaš da si nešto znao a....:confused:

Hvala svejedno...
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2003., 00:27   #6
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Gle pitao sam ljude koji se bave obradom i snimanjem filmova / vjenjčanja / reklama i ininm video stvarima i oni ti svi koriste barem neki RAID (0 barem). Uglavnom iskustveno pod Win2k oni uvijek odabiru da im je cluster 16k zašto nemoj me itati, ljud itako rade sada jel to ono kriva informacija se prenosi sa koljena na koljeno ili stvar tako njima uistinu bolje hoda nije neka autosugestija to ti ne mogu reći ...
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2003., 23:28   #7
numa
I feel devilish today ...
 
numa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 423
Govoreci o fragmentaciji: sta se dogodi kada se disk na hardverskom strip raidu fragmentira i ja pokrenem neki software sa defragmentiranje?

S obzirom, da kontroler podvali windowsima npr. dva diska pod jedan, kako defrag. software zna sto treba gdje staviti ako uopce na barata sa stvarnim fizikalnim lokacijama?
__________________
Athlon 64 X2 4400+; Gigabyte GA-M57SLI-S4 nForce 570 SLI MBO; 2x1 GB DDR800 AData; Gigabyte 8600GTS Silent; Antec P180; Tagan 380W SuperSilent; 3x120mm FAN; 3x320 GB Seagate 7200.10; Samsung 226BW 22" LCD
numa je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2003., 01:24   #8
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
Radi defrag, jer gle recimo meni godinama zakon software za defrag pod 2k i sada XP je bio Raxco Perfect Disk (trenutno aktualan 6.0). U čem je stvar, kako i sam Raxco kaže, njihovom programu je samo bitan datotečni sustav, dakle da li je FAT16/FAT32/NTFS. Windowsova je dužost da sakrije kako je to sve složeno, a posao programa za defragmentaciju je podatke složi logički u kontinuitetu bez obzira kakva je diskovna tehnologija bila koištena. http://learn.wwtc.edu/klemanc/107192...Powerpoint.ppt eto malo M$ uputa kako i šta s RAID-om. Tek toliko znaš moraš defragmentirati disk da bi ti duže potrajao i da bi brže radio, To ti je uglavnom poruka ovog poglavlja 7 To kao nismo znali, ali ipak se isplati malo prolistati
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2003., 14:08   #9
numa
I feel devilish today ...
 
numa's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 423
Citiraj:
Originally posted by Black Dragon
...
a posao programa za defragmentaciju je podatke složi logički u kontinuitetu bez obzira kakva je diskovna tehnologija bila koištena.
...
Meni je krajnji cilj da glava diska skace sto manje, ne vidim kako je moguce da na to ne utjece diskovna tehnologija.

Recimo, Norton Speed Disk, bar koliko sam ja shvatio, kada defragmentira baca podatke koji se najvise koriste na vanjske trake diska (koje su brze), a podatke kojima se najmanje pristupa na unutarnje trake diska (koje su naravno sporije). Ko zna sto ce napravit kod raida....
__________________
Athlon 64 X2 4400+; Gigabyte GA-M57SLI-S4 nForce 570 SLI MBO; 2x1 GB DDR800 AData; Gigabyte 8600GTS Silent; Antec P180; Tagan 380W SuperSilent; 3x120mm FAN; 3x320 GB Seagate 7200.10; Samsung 226BW 22" LCD
numa je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2003., 16:29   #10
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
veličina clustera jako utječe na veličinu FAT ili MFT tablice (NTFS). Čim je manji cluster, FAT će biti veći, jer će mu trebati veća tablica da opiše popunjeni i slobodan prostor na disku.

općenito, čim je cluster veći, veći je i slack space (neiskorišteni prostor na disku), ali je i pristup datotekama mnogo brži, jer windoze manje traže po FATu/MFTu.

na FATu veličinu clustera donekle možeš mijenjati sa FORMAT /z:x naredbom, gdje je x broj od 0-4 (mislim). ne mogu biti siguran, jer taj switch nije dokumentiran i ne vidi ga se sa FORMAT /?

na NTFSu možeš isto kod formatiranja mijenjati cluster, ali mislim do nekih 4kb, osim u Disk Manageru gdje možeš do 64kb. Partition Magic može postaviti cluster do 64kb, ali u tom slučaju možeš imati problema. Meni se recimo stroj rebootao kada sam na svom RAID 0 polju definirao toliki cluster i išao kopirati fileove na njega :confused:

a kaj se RAIDa tiće nema beda. windoze kao i cijeli sistem video RAID polje kako jedan disk, o kojem god polju da se radi, tako da defrag radi kao i da je single disk (ali mnogo brže )
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m

Zadnje izmijenjeno od: medo. 23.07.2003. u 16:46.
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na