Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.07.2005., 09:20   #1
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
> Sve o plinu i ugradnji propan/metan 1/3<

'
Kao sto obecah, pogurnut PM-anjem, voluntaristički brzopotezni post o ugradnji plina u auto u 3 posta.

Kako mi je ova tematika jako draga rado bih ja ovdje napravio sve moguce analize plina i stavio bezbroj brosura od agencija i Green Peace-a, no to bi trebalo skenirati malo poduze pa prebacivati a za to nemam cajta. Tako da cu baciti samo ono sto mi je pri ruci na dostupnim HD-ima. Od velike je pomoci i ponesto copy paste texta kojeg sam vec pisao za druge potrebe.

Za pocetak nesto iz proslosti.

Mene je dugo zanimalo znajuci za sve eco pozitivne aplikacije plina u urbanom egzistencijalnom ludilu gradske vreve i odnosu na nas disni aparat - zasto taj plin nije od pocetka postao nas glavni auto energent? Mnogi su se pitali o ovome.

Tako sam prije par godina saznao na jednom eco seminaru da je glavni razlog tome bila nesposobnost skladistenja istog u davnim pomorskim transferima do samih potrosaca.

Naime, danasnji luđacki galop potrosackog drustva u propast u kojem je potrosnja nekoliko puta veca od proizvodnje dala bi naslutiti da evolucija ide unazad umjesto napretka.

Davno su energetski stratezi znali za prednosti plina, ali nazalost tada (slucajno ili namjerno) nije bilo sigurnog nacina za uskladistenje istog u brodovima koji su prenosili isti. Nije to zavrsilo na teoretiziranju, upravo su havarije i tragicni dogadjaji po posade u želji da u tom uspiju doveli do toga da je nazalost plin dovoljno dugo bio postponiran i njegovu poziciju zauzela je nafta.

Negdje 20-ih godina proslog stoljeca pocinje se kontinuirano koristiti plin (Propan-butan) za motore sa s unutarnjim izgarenjem te uz uspone i padove postaje vise ili manje relevantan alternativan pogon, mada "alternativan" dobiva tezinu upravo u recentnije vrijeme energetskih monopoly igara.

Vojna industrija je tokom WW2 pocela znatnije koristiti plin kao zamjenski energent za nama ovdje interesantnu aplikaciju. Ono sto je meni trn u oku je podatak koliko HR doista (iskreno) proizvodi ukapljenog i zemnog plina. Od onoga sto je meni znanano dolazi do nevjerovatnih nekonzistentnosti u podacima koje oni daju u javnost (ali tako je svugdje na globusu) ...od jednih cujem i citam da mi izvozimo nekoliko puta vise zemnog plina u majku Rusiju dok drugi (sluzbeno) to osporavaju, pa jos ispada da mi od njih uvozimo.

Po zvanicnom recitalu (sama INA) quote : "Jedna trećina proizvodnje služi za domaće potrebe, dok se dvije trećine izvoze,ponajviše u susjedne zemlje. I proizvodnja i potrošnja od šezdesetih su godina do danas porasle nekoliko puta, iako je početkom devedesetih godina, u vrijeme domovinskog rata, došlo do značajnijeg pada. Današnja potrošnja se procjenjuje na oko 100.000 tona, što čini 1,5% naše ukupne energetske bilance"

Buduci da mi je vec dugo sumnjiva (mislim da imam opravdanih razloga) ta vrlo nedefinirana veza sa Ruskim energetskim lobijem, mislim da odredjena HR grupa trpa lovu sa strane u djep i govori
da izvozimo manje nego sto je istina. No dobro.

Budimo iskreni, nazalost tek ovakve situacije stanja trzista cijena nafte primoravaju ljude da razmisljaju o drugim izvorima, ali jasno ne zbog ekologije vec ustede. Niti ne pomisljam da ce vecina forumasa koje ce ovo citati biti motivirana ekologijom vec pukom ekonomijom ustede. Civilizacija je zbog stanja skolskih sustava edukacije i stecenog inkubatora znanja svela ekologiju na puki adendum prirodnim i inim znanostima. Sustavno trovanje i zagadjenje okolisa vozllima je jedva pocinjalo sa par % a danas "veselo" skace i preko 60% , ostatak dovrsavaju tvornice.

Mozda ce se netko nasmijati kad cuje odgovor ali najveci zagadjivac nisu motori ni dimnjaci tvornica, vec zivotinjski izmet na farmama za "uzgoj" (pokolj) domacih zivotinja. Danas postoji 3-5x vise farmi na planeti zemlji nego samog covjecanstva. Sjecam se kad je bas ovo pitanje bilo ne 101-ici u nekoj nagradnoj igri i nakon skoro pola sata cekanja nitko nije znao odgovor

U visoko evoluiranom drustvu (mozda za 1000 godina ili nikad) takvim drustvima bi bilo jasno da ekologija nema stranku ili pokret jer se odnosi na sva ziva bica na ovom planetu i posljedice snosimo svi zajedno. Danasnje zapakirano "istrazivanje" svemira je samo "istrazivanje" novog prostora za zivot jer kapitalistki mentalitet oblikovanja svijeta cini nasu planetu potrosnom robom a ne zivim planetom.

Postoji stara uzreka Hopi indijanaca koja kaze : "Kad i zadnji kit nestane zbog ludila nezajazljivog covjeka, kitovi, cuvari zemljinog daha uplovit ce zemlju u mrak propasti"

Kad sam vec spomenuo pleme Hopi, velikim cuvarima znanja o zemlji i prirodnoj medicini... oni su komentirali naftu vec odavno >>> ! <<<

Drevne civilizacije su puno vise znali o zemlji nego sto danas ljudi misle da znaju pa tako u Vedskim spisima se opisuje zastrasujuce precizno danasnje vrijeme znano kao Kali Yuga
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>>>>>>> PCE & ostalo <<<<<




>>>>>>> Što sam Slušao? <<<<<<

>>>>> Gimnastika za Okulare & LCD Addendum<<<<

>>>>> P o s t ... M j e s e c a <<<<


______________________________






Zadnje izmijenjeno od: Visage. 06.06.2009. u 19:35.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2005., 09:21   #2
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
> Sve o plinu i ugradnji propan/metan II <

'
Pitanja i Odgovori

Za pocetak pojašnjenje nekih opcenitih nejasnoca oko plina i ugradje na humoristican nacin ugodniji za forumaše.


>>>
Jelc :

'Cuj stari ja moram prenositi gomilu Amiga 2DD disketa u svom gepeku i sad se pitam hocu li ja imat dosta prostora od te boce plina?'


@dgovor :

Hoces.

Zapravo ovisi o spremniku (toridijalni ili cilindricni) za neki Jeep ili kombi to ne igra ulogu. Tamo se moze baciti i mrga 120 i vise litarske boce. No po meni drugo danas najbolja solucija je spremnik koji ide umjesto rezervne gume odnosno torodijalni spremnik >>>>>

Uobicajeni su od 30 litara na vise a popularni su 55 litraši. Ovisno o gabaritima rezervnog kotaca te samog gepeka i torodijalni mogu biti veci. Pravilo je u EU da vozilo mora imati 15-30cm (ovisno o zakonu ugradnje) do samog rezervnog kotaca. No i tome se moze doskociti manjim spremnikom. Nisam siguran dal je to bio isto ADAC ili netko drugi, no potvrdili su da se sa takvim spremnikom na mjestu kotaca dodatno pojacava karoserija auta u slucaju lancanog sudara.


>>>>>>>>
BD, MX i CK :


'Cuj, mi smo na COD-u kao na igli i nama je vec slusni aparat u stanju šoka od silnog puškarenja i eksplozija, jesmo li mi sigurni sa tom instalacijom, nam je zbilja ce dosta tih explozija !'


@dgovor :

Ovo je opcenito najveca zabluda svih zabluda i godinama se iz lovackih prica eksploatirala u jos vece lovacke price.

Poznata je prica za vrijeme rata u Karlovcu u kojem je topovski geler pogodio direktno puni spremnik sa plinom u autu i nije bilo eksplozije.

Dokumentirana je i prica iz Renesis-ove Rijeke kad je teroristicka bomba bila postavljena bas ispod same plinske instalacije u autu. Bomba je otisla kabum, al boca je ostala netaknuta.

Pravilno instalirana plinska instalacija je sigurnija od one benzinske. Cak i u najgorem scenariju sudara i pozara daleko prije ce biti havarije od benzina jer plin tinja a ne eskplodira.

Kvalitetni spremnici plina su radjeni tehnikom vucenja iz jednog jedinog komada super kvalitetnog celika, mogu podnjeti dvostruko veci pritisak od predvidjenih normi te je i u najtezim sudarima eksplozija nemoguca!

Imajte na umu kao sto su zubi najcvrsci materijal kojeg imamo na sebi tako je i plinska boca/spremnik najcvrsce sto se nalazi u autu. Nema niti jednog materijala koji je u autu robusnije od tog materijala. Mozda eventualno Virage karoserija Aston Martin V8 serije iz 80-tih i pocetka 90-tih, al cisto sumnjam

Kako kod nas ima previse "ucini sam" majstora (sto zbog naseg sveznadar mentaliteta sto zbog ekonomije) tako je bilo povremeno lumena koji su htjeli napraviti preinake boce propan butana na metan sto je razlika od "samo" nekih skoro 200-njak bara pa su jasno rezultati bili smrtonosni.

Bilo je i dodavanje vise boca u vlastitom aranzmanu kao i boca iz "vlastite proizvodnje" pa je jasno da takva instalacije granici sa zdravim razumom. Uostalom nema auto kampa u svijetu koji nije imao barem jednog "izumitelja" koji je imao plinsku bocu iz vlastite proizvodnje. Rezime je da samo aljkava instalacija ili ho-ruk samostalne "inovacije" mogu doci glave vlasnika vozila.

Niti jedan spremnik ne koristi puni kapacitet za punjenje, do recimo 80%.

10-tak litara (+/-) se ostavlja za eventualne pomake sirenja u slucaju velikih i ekstremnijih temperaturnih razlika. Na sve se mislilo i za najgori scenarij osigurala sigurnost. Vecina ljudi zaboravlja ili nije upoznato sa cinjenicom da su spremnici benzina zapravo plasticni (zbog tezine) i da pri sudaru, plin je zadnja opasnost na koju bi trebali misliti. Samo u odredjenom mjesanju sa zrakom plin postaje opasan ali do tada ce benzin 10x prije otici kabum!


>>>>
Miato :


Bas citam sto pita ova ekipa gore i moram ti reci da me jos nisi uvjerio. Ja recimo mrtav umoram slucajno sa svojim Dremelom "napiknem" neki mod i slucajno mi ostane rupa viska na spremniku za plin, kaj onda?


@dgovor :

Cak i da nekim cudom dodje do ostecenja, on pod visokim pritiskom ide vanka. Nakon ekspanzije plina kad se temperatura spusta na -40C i zbog toga se isti nemoze zapaliti toplinom vec samo iskrom ili plamenom. No ni tada nece doci do eksplozije jer ce izgarati kao upaljac ili uredjaj za varenje. Volvo je ovo davno potvrdio jer je svoja Bi-fuel vozila testirao jos rigoroznije na crash testovima od uobicajenih provjera.


>>>
Sky :


Mene more troskovi odrzavanja kuglicnih lezajeva za moje ultra tihe coolere. Zaduzio sam se skroz do grla jer sam platio predbiljezbu za novu seriju 140mm nadolazecih coolera,lose spavam al nije od buke PC-a, koliko ce meni love ostati za taj plin kad on vise trosi od benzina? Kakva je to usteda? Kao da hladim kuciste sa Tornado Vantecom!


@dgovor :

Tocno plin vise trosi. Ogrjevna vrijednost je nesto manja od one kod benzina pa je stoga potrosnja plina veca. No to sve pada u vodu kad se usporedi kolika je cijena istog naspram benzina i dizela (+ rast novih cijena) te kolika je usteda u voznji.


>>>
Ice :


Ja moram nabaviti jos dvije plazme za moj stair master ship, kolike me to izadje ako recimo imam motor sa rasplinjacem a recimo moj susjed Tuvok ima motor sa direktnim ubrizgavanjem goriva?


@dgovor :

Motori sa rasplinjacem su zapravo financijski povoljniji kandidati za ugradnju plina nego moderniji s direktnim ubrizgavanjem, pa je vlasniku starijeg vozila povoljnija ugradnja plinske instalacije. Uz napomenu, "starijem" da moze proc homologaciju sa ove strane HR galaksije


>>>
Rak :


Pssst, zapravo ne zivim u Zagrebu nego na otoku Silbi al farbam ove sa foruma jer tamo mi je lakse za reumu koju sam dobio od neispravnog Quick Shot II joysticka dok sam špilao svoj C64. Daljnji rodjak Roger Moore ostavio mi je svoju Lotus amfibiju. Pa bas se pitam zasto ja moram biti bez Metana ako ne zivim u vasem "belom" Zagrebu? Nisam ti jos rekao da je moj Lotus dizelas.


@dgovor :

Potvrdno na oba pitanja.

Postoji uredjaj koji kosta nesto oko 10.000 kuna i sa kojim se moze sigurno komprimirati prirodni plin iz domacinstva u automobilski spremnik preko noci. Ne iz Sri Lanke vec bas kod nas u HR se isti moze kupit i nema straha od eksplozije.

Do nedavno bi ideja plina i dizela bila nemoguca, ali od par godina unazad to vise nije problem. Moguce i radi se. Do sad je to bilo ekonomski gledano nelogicno, no kako se dizel diže zajedno sa benzinom to postaje sasvim prihvatljiva ideja. Cak i dizel koji prolazi EURO IV i dalje ima toksicne PAH cestice i sumpor koje su glavni pomagaci karcinoma pluca u gradskoj izloženosti pjesaka u prometu. Roditelji koji voze aute na dizel NIKAD nebi manjoj djecu pustati da stoje u garazama dok se oni "namjestavaju"

Green Peace tvrdi da ce 35% disnih patoloskih bolesti iz prometa u gradovima doci upravo od dizela u sledecih 10-tak godina. PAH cestice su kao male udice koje kad ih se dovoljne udahne samo cekaju svoj trenutak za razvoj patologije. Dizel dolazi odmah iza azbesta o cemu sam pisao ovdje


>>>
Sky :


Opet ja, nesto sam zaboravio pitati. Puno truda ulozim za ciscenje mojih coolera, pa to treba covjece stalno cistiti inace me prasina pojede, stavljao sam i hulahopke ali, hm... hocu reci kako cu ja to odrzavati i kolko to kosta?


@dgovor :

Veca cistoca smjese plina znatno produzuje vjek trajanja motora,sam rad motora je tisi. ADAC je radio test na kojem je uzeo identicna vozila od kojih jedno benzinsko a drugo na plin. Nakon durabilne kilometraze oba su rastavljena i potvrdjena je 40% veca istrosenost benzinskog motora.

Sami intervali servisa isto postaju jos ugodnije produzeni. Trajanja katalizatora i lambda sonde idu i do 30%. Kod izmjene ulja na plinskom vozilu (koje se najvise vozi na plin) ono ce ostati skoro pa iste boje, nema crne boje ili prljavstine, pa i sami intervali promjene ulja znatno se oduzuju na radost vlasnika. Sve ovo kad se skupi donosi znatne ustede. Propan-butan smjesa sa zrakom zbog manje zapaljivosti od benzina ima za potrebu nesto cescu zamjena svjecica. Isto tako potrebno je redovito odrzavanje filtera za zrak jer treba malo vise zraka za izgaranje. No sve to je nista naspram ustedama voznje.


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Neznani pjevac zabavne glazbe u usponu (moguce Tor) :


Imam Alfu V6, koncert za usi. Vec sam davno ugradio plin i preporodio sam se. Al kad furam vise komada u autu padaju mi 0-100 performanse sa plinom jer mi svaki put uleti onaj bolesnik sa Bebom i treba mi svaki atom performansi da ga operem. Pa kaj oces da ispadnem papak pred komadima?


@dgovor :

Pa zato se takva vozila i zovu bivalentna. U takvom duelu prebacis na benzin, operes Bebu i vracas se na plinsku voznju. Ako si recentno radio Fly Sequent instalaciju i ista je vrhunski optimizirana neces izgubiti nista u performansama ili max. 2% al tome mozes doskociti i ako vozis manje ljudi u autu
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>>>>>>> PCE & ostalo <<<<<




>>>>>>> Što sam Slušao? <<<<<<

>>>>> Gimnastika za Okulare & LCD Addendum<<<<

>>>>> P o s t ... M j e s e c a <<<<


______________________________






Zadnje izmijenjeno od: Visage. 06.06.2009. u 19:40.
Visage je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 11.07.2005., 09:22   #3
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
> Sve o plinu i ugradnji propan/metan III<

'

Ostatak price ostavio sam za konkretan opis dvaju igraca :


1) Propan Butan

Znan kao LPG (liquefied petroleum gas) ili ukapljeni Naftni plin. Danas se izvan relacije Metana opcenito propan butan zove autoplin. Smjesa ugljika i vodika dobivena kao usputni proizvod sirove nafte. U HR nema bas naznacenog standarda (barem ne meni znanog) vec postoji Inina norma kvalitete.

Motor na propan-butan ima znatno manju emisiju stetnih plinova Propan-butan za razliku od Metana je dvostruko tezi od zraka i on pada na tlo. Zbog toga je obavezno prebacivanje voznje na benzin kad se ulazi u garaze koje su nize od razine tla jer je to opasno situacija nakupljanja istog i moze imati opasne posljedice.

U EU nisu neobicne cak ni zabrana ulaska vozila u pojedine garaze koja imaju propan butan. Ovo nije slucaj za vozila sa Metanom

Svi problemi tipa Backfire, (zapaljenje smjese plina i zraka) nedovoljnog brtvljenja ventila.... To je sve danas moguce optimizirati, ostaje samo pitanje cijene...pa ovo ovome nemam sto dalje pisati.



2) Metan

Znan kao zemni plin.

Voznja Metanom je 4 puta jeftinija od benzina i dva puta od propan-butana i dizela. Ponekad (ne obavezno) instalacija moze biti 2x skuplja od one sa Propanom, ali voznja na metan moze bit i do 40% jeftinija od Propana. Zalosno u HR ima samo jedna stanica za punjenje zemnog plina kapaciteta oko 400 vozila dnevno.


Za sam Zagreb stvari bi mogle (a tako i regionalno) biti bolje i veceg kapaciteta kad bi porastao broj korisnika auto ugradnje zemnog plina. Ironicno u Italiji ih ima skoro 150-tak za zemni i
skoro 2000 za propan-butan. U nasoj dezeli koliko mi je poznato nema vise od 100-injak vozila koja se kotrljaju na zemni plin

Zemnom plinu treba duze vremena od propana da povrati samu cijenu instalacije ali nakon toga daleko premasuje i sam dizel.

Kila metana = ekvivalent jedna i pol litra benzina.

Prednosti metana u odnosu na benzin :

* 94% manje ugljicnog monoksida
* do 25% manje ugljicnoh dioksida
* 34% manje dusicnih oksida
* 45% manje ugljikovidika
* 0% cestica olova
* 0% cestica sumpora (2-gi najveci otrov u dizelu)

Po mnogim relevantnim pokazateljima Metan je najrelevantniji i najcisci izvor za pogon vozila u buducnosti i sada. Jedina mana je katastrofalna mreza, tocnije jedino spomenuto mjesto punjenja u Zagrebu. Mada ce vas pojedini instaleri odgovoriti od Metana zbog vece cijene ugradnje i naglasavanja da postoji samo jedna metan stanica i dalje inzistiram da je to najbolja stvar.

Istina nepravedno po druge regije to je inzistiranje samo za one koji voze u Zagrebu ;( Doduse postoji solucija koju sam spomenuo u odgovoru "Rak-u" da bez problema vozite na metan
u vlastitom gradu izvan Zagreba.

Kad se vec radi trosak instalacije i prenamjene Metan je po meni bolji izbor od propana. Nije praktican zbog gepeka, jer Metan ima drugacije boce koje (bar ne meni znano) se nemogu kao za ukapljeni stavljati umjesto rezervnog kotaca. Buduci da je metan stalno u plinovitom stanju mora se znatno vise komprimirati pa su spremnici izlozeni pritisku od 200 bara. Takve baraze mogu podnjeti specijalne tlacne boce sto cini samu ugradnju skupljom od one za propan.

Ja to gledam ovako... najskuplja voznja je gradska voznja, najvise zagadjena je bas u gradskim vrevama. Cak i ako ste pametni vlasnik koji po gradu vozi auto primjereno malih gabarita gradskog
okruzenja sa gepekom recimo 200-njak litara pa na malo vise. Bas i tada zemni ima smisla. Voznja ce postati jos jeftinija od propana i nepotebna uopce za usporedbu sa benzinom i dizelom. Po gradu se ionako ne nose veliki tereti po gepeku a ono sto je ostalo od gepeka bit ce dosta za svakodnevne potrebe a tu su jasno i straznji sicevi koji svakodnevno u praksi sluze zapravo kao glavni gepek. Za situacije kad ce trebati gepek, uvjek ce biti neka druga solucija (straznji sicevi + krov + veci auto ili prijateljska pomoc drugog auta)



Adrese ugradnje u HR


Za sve ostale detalje i dubijoze mozete saznati sa ove uvodne stranice po meni prvog imena u HR za ugradnju plina u automobile : http://www.boyski.hr

U HR ima vise od 20-tak (meni znanih) ovlastenih, naglasak OVLASTENIH (!) firmi koje mogu raditi kako treba ove poslove.

Neki se bave samo sa tim neki imaju i kombinaciju vise radinosti tipa Auto Akustika ili neceg drugog. Ne znam za sve, nemogu tvrditi tko je bolji od kojeg. No prvo ime koje preporucam za sve savjete za instalaciju cak i kad ce se raditi u drugom gradu ili kod druge radionice je servis Boyski. Kako je moja lokacija Zagreb onda je jasno da ne reklamiram iste, vec pouzdano znam da su najbolji izvor informacija. Gospodin Edo Valkovic (Servis Boyski) je vrsta osobe koja obilazi tvornice, uci o svakom novom pomaku novina u svijetu plinskih auto instalacija
.
Ako se pojavi i najmanja novina on je vec sa istom upoznat. Vrsta entuzijasta koji ce vas savjetovati bez obzira u kojem gradu i koju firmu za ugradnju odabrali. Stavise, bas ako u vasem gradu postoji servis koji ugradjuje plin a niste bas sigurni za njegovu kvalitetu on je osoba koju treba pitati koga traziti u svojoj blizini.

Za sam Zagreb jedan od najstarijih i od povjerenja je svakako : http://www.thomgas.hr/


Hrvatska i svijet po pitanju plina.

Porezne olaksice su u EU i preko bare nesto sto prirodno dolazi uz samu pomisao koristenja alternativnog znatno cisceg plinskog pogona jer tamo su iste donesene da djeluju stimulativno a ne za razliku kod nasih polupismenih sabornjaka koji svojim neznanjem cine trenutno stanje da se potencijalni korisnici upravo odvracaju od dobrog puta za cisci zrak u gradu.

Volio bih reci da je preko bare neka velika akcija u kojoj se sve cini da se ljudi odvrate od plina i hibridnih vozila no, nemogu. Naprotiv, jos od dolaska najstrozeg Kalifornijskog ULEV-a koji je nadmasio i
same Svedske zakone, ne samo da imaju velike olaksice vec su tu razne druge stimulacije za takav prelazak. Nazalost, velicina 50 drzava cini gorivo esencijom termina "American way of life" pa tako niska cijena naspram ovih u EU cini benzin gotovo besplatnim i samo ekoloski osvjesteniji ce u svoje SUV-ove ugraditi plin ili kupiti hibridno vozilo tipa Prius ili Insight.

Jos uvjek je njima gorivo pre povoljno naspram nama i nemaju razloga toliko se baviti tim problemom. Kod nas dodatni "plinski" troskovi registracije i cestarine i #@!%^ no i dalje cijena voznje
plinom ostavlja smjesak na licu vozaca jer je svaka voznja bezobrazno dobra usteda.

Za kraj nesto o cemu mnogi ne razmisljaju a to je ponuda i potražnja. Plinare danas mogu povecati ili napraviti mrezu novih punionica i dodati jos vise Metan punionica. To nije problem. Problem je u svima nama. EU zakoni tocnije enciklopedija novih koje cemo morati uvesti da bi uopce mogli uci (civilizacijski a manje u EU zajednicu) u tu istu zajednicu ce i'ovako i'onako primorati Sanaderux Rexa iz ove ili buduce garniture da uvede te zakone...pitanje je samo zasto to cekati?

Ovdje se svi sluze Net-om, svi znaju napisati mail ili pismo. Cak oni iz manjih zupanija jos lakse mogu napravioti dobru stvar. Svi uredi i kabineti su vam dostupni na net-u svi imaju mail. Napisite vasem gradonacelniku, zupanu, dozupanu...da zelite da predlozi u saboru amandan o stimulaciji gradjana koji voze hibridna/plin vozila.

Na zapadu se vecina novih zakona donosi na pritisak gradjana. Dakle ne podcjenjujte svoju moc za doprinos boljim promjenama i najte biti ljencine pasivci koji samo promatraju oko sebe

Za koju se god soluciju odlucili vrijeme radi za u korist vlasnika takvog vozila i po ustedi, efektu na okolis, prednostima dodatnih smanjenja poreza i dodatnih pogodnosti koje neminovno stizu cak i u nase zakone o zastiti okolisa i stimuliranja njenog boljitka.

EDIT -> necu namjerno editirati samog sebe jer zaboravih dok pisem ovo sve da sam se konzultirao sa podacima iz 2002 za benzin i dizel (cijene 2.80kn za Metan i 3.05kn za autoplin propan-butan) pa sami mucnite i izracunajte koliko se jos ustedjuje dodatno

Dodatni nastavak >>>>
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>>>>>>> PCE & ostalo <<<<<




>>>>>>> Što sam Slušao? <<<<<<

>>>>> Gimnastika za Okulare & LCD Addendum<<<<

>>>>> P o s t ... M j e s e c a <<<<


______________________________






Zadnje izmijenjeno od: Visage. 16.07.2005. u 20:02.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2005., 09:26   #4
Bran
nemam kaj napisati
 
Bran's Avatar
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Međimurje
Postovi: 1,300
Zanimljivo. Pogotovo ovaj uvod. Nakon ovog pisanja si zaslužio odnosno samo pivske pare.
__________________
ASUS A3500N Centrino 725 1.6GHz, 15"(1024x768), 4X +/- DVD-RW, HDD 60GB, DDR 512MB, Li, Fax/Mod, LAN, IEEE1394, 4xUSB2.0, 0.35 millijuna pixela integrirana video camera





Bran je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2005., 10:44   #5
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Sticky sticky ! :clap:
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2005., 11:04   #6
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Tema je dobra i zanimljiva-ali nema stickya na Svaštari.

Već je bilo prijedloga da se stavi Star Trek i još neke najčitanije teme pa smo zaključili da bi nam onda pola stranice bilo sticky.

Nisu ni Žderonje.

bdw-sve sam DD diskete davno rarnuo i prebacio na hard i USB stick

Kaj se tiče plina-mene osobno zanima ugradnja ili kupovina već gotove instalacije za agregat.

Jedno vrijeme je bio neki info o tome INA i MIO Osijek mislim, sad ne mogu naći nigdje.
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2005., 13:57   #7
FERRYS
AutoCad & Allplan expert
Moj komp
 
FERRYS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zagreb-Karlovac i okilica
Postovi: 2,159
zan