Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.03.2014., 13:13   #1171
esc
Lynnfield
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: HR
Postovi: 1,023
esc je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2014., 13:24   #1172
dadosbcro
Premium
Moj komp
 
dadosbcro's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: SB
Postovi: 620
@Dottore
misliš na Grand flex 2000rpm ili 2400 rpm PWM? Ne postoji od 2200rpm, ili barem ja nisam vidio takvog

Imam Grand flex 2400rpm PWM već par mjeseci i mogu reći da sam zadovoljan, što se tiče kvalitete izrade, nemam šta za prigovoriti...promjenio sam do sada par ventova, većinom su bili CM, imao sam par komada od xigmateka...trenutno u kućištu uz grand flex imam jedan arctic cooling F14 i ove serijske od fractala što su došli uz kućište...scythe grand flex je stvarno moćan, izgleda dosta robusnije/kvalitetnije nego bilo koji od ovih što sam imao...nisam siguran, ali mislim da je blizu 200 grama težak, u rukama djeluje puno kvalitetnije od gore nabrojanih
Montirao sam ga na venomousX hladnjak i u idile ne prelazi 900-1000rpm, na tim okretajima je tih, ne primjetim da se vrti, kućište je zatvoreno i na nekih metar udaljeno od uha...u igrama brzina ne prelazi 1600 -1700rpm i čuje se, ali ne pretjerano i nije iritantan zvuk, sve dok ne pokrenem prime95, max okretaji skaću iznad 2600rpm! i osjećam da kućištu ne treba puno da se odvoji od poda, cuju se okretaji i strujanje zraka, ali na tim okretajima FX@4.4Ghz ne prelazi 47 stupnjeva pod primeom 95
dadosbcro je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2014., 14:59   #1173
ECHO
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: CROATIA-Vukovar
Postovi: 2,354
Ako može mala pomoć glede spajanja 2 venta na adapter:

http://www.zaslike.com/files/y0mj05prdhglow0iuyx.jpg

http://www.zaslike.com/files/0jf1xxozru6c2t2khjd6.jpg


Imam 2 adaptera na jedan bi spojio 2 navedena ventilatora ali za njih nemam nikakve podatke jer na njima nepiše, jedan je Sharkoon 140mm a drugi Antec 140mm original sa kučišta Antec 300 sa regulatorom brzine vrtnje.

Zanima me mogu li i kako spojiti ventove s jednim od adaptera i kojim?

Hvala na pomoći

Našao jedino model od 120mm tricool i s OVIM podacima

Zadnje izmijenjeno od: ECHO. 18.03.2014. u 15:12.
ECHO je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2014., 17:38   #1174
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova
Daj Xulos reci jesi li ikad ima ili koristija AC F12, vidim da ga pojedinci svrstavaju u kategoriju smeće (zbog buke), a meni je jako cool (6god. jamstva, FDB ležaj i 29kn cijena)?

Thx
Imao, imam jos i danas tj prebacen kod cure. Kako kazu kolko para tolko i muzike, vent ima sigurno 3 g i radi odlicno kao i prvog dana al kad se zavrti na max za moj ukus je preglasan, cak glasniji od ostalih ventova na istoj brzini. Za te novce tesko da bolji vent mozes kupiti, skines ga na 1k-1.2 k rpma i prst u uho. Sad koliko gledam ovi Enermax TB silence su odlicni ventovi. Noiseblocker eloop i pl2 su vrhunski ventovi (vjerojatno najbolji koje se moze kupiti uz airpenetratore ) al 25€ za vent je za mene ipak previse, ova dva noiseblockera koja imam su kupljeni polovni tako da nisu bili neki veliki trosak. Cougar vortex pwm su u takoder dobri ventovi za koje citam samo rijeci hvale , nanoxie i akase su ok ali su nekako " zaboravljene u vremenu" . All in one, najkvalitetnije ventove koje sad mozes kupiti kod nas su gentle typhoon, nisu bas prejeftini ali ima razlicitih brzina pa kom koji i za sto treba, 1450ka je na max po buci ravna noctui nf-p12 ali puse bolje a za cpu/radijator nema boljeg venta.Dottore je to jos bolje predocio. Slaba je kod nas ponuda ventova a iz vana se ne isplati narucivati ako neide na veliko jer je postarina strasna.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.

Zadnje izmijenjeno od: JuiceBox. 18.03.2014. u 17:43.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2014., 17:45   #1175
_Juicy_
Squeeze me
Moj komp
 
_Juicy_'s Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 50
Pozdrav, u procesu sam kupnje ventilatora za cpu, i dobio sam riječi hvale za arctic cooling freezer 13...

Planiram koristiti E8400 na P45 ploči, pa ako bude sreće, dogurati do 4GHz...
Zanima me hoće li dotični cooler moći hladiti procesor za 24/7 use, a da pritom ne bude na maksimalnim okretajima

btw, vidim da ima i PRO verzija, postoji li kakva razlika ili?
_Juicy_ je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2014., 17:48   #1176
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Ja imam jedno ultimativno NOOB pitanje. Koja je poanta PWM ventova kad svaki vent spojen sa 3pinskim konektorom na ploču mogu regulirati i pratit rpm? Kao finija je regulacija kod PWM-a ili what?
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2014., 18:24   #1177
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Možeš ti, na svojoj ploči. Neke ploče nemogu uopće, neke ploče koje kao mogu, isto nemogu, odnosno kontrola je za k. PWM je kako si i sam naveo finije rješenje, i malo drugačije regulira sam rad venta.

3 pin način daje fiksnu voltažu i ploča mora bit sposobna tu fiksnu voltažu smanjivati i povećavati.

PWM način rada ti je da elektronika zapravo "sjecka" 12V napon i tako usporava vent. Otuda i ime, Puls Widith Modulation. Što elektronika radi dulji razmak između pulsa 12V napona, to će se sporije vent okretati.

eo i slika

__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2014., 18:50   #1178
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Aham, vidiš, to me bunilo jer sam valjda od socketa A i Bartona 3000+ i neke Aopen Nforce 2 ploče sam mogao preko 3pina na ploči regulirati ventove, i otad je svaka ploča koju sam imao to mogla

Hvala na info!
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2014., 00:17   #1179
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,316
Preporuke za kupnju ventilatora - 2. dio

@dadosbcro
Pa jao, upravo gledam kutiju i koristim 2400rpm PWM. Nemam pojma otkuda sam izvukao 200rpm manje Dobar je, ali osjetim ga poslije 1600rpm u zatvorenom kučištu. ( valjda imam Ferengijeve uši ) Pohvalno je što su kablovi čvrsti i sleevani u odnosu na GT. Ipak GT je stara garda i nije za baciti. Što staro vino i to bolje miriše

Mislim da je prošlo godinu dana, a i možda više za GT AP-14. Još nema znakova umora niti cvileži.
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2014., 11:26   #1180
_Juicy_
Squeeze me
Moj komp
 
_Juicy_'s Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 50
Sad mi nije jasno...
Govorite tu o fanovima koji ispadaju iz centra, ležišta, počinju rondati...
Do sada nijedno računalo koje sam koristio nije imalo aftermarket hlađenje, već stock jeftilen, i nikad nikakvih zvukova.
Tim više što, kad je kućište uspravno, cooler i fan stoje okomito, dakle gravitacije više djeluje na jedan dio lagera..

Aftermarket cooleri su konstrukcijiski bolji, kvalitetniji, izdržljiviji, pa kako se može dogoditi da krenu bučiti?

Kaj roba koja dolazi u Hrvatsku redovito pada s kamiona ili vi coolere ugrađujete čekićima?
__________________
_Juicy_ je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2014., 11:54   #1181
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Eto, reći nego lucky you
Napajanje koje sam uzeo rabljeno ovdje na forumu (Iz siga) i čovjek mi govori kako je nečujno i super, a ja ga spojim i odzvanja neki čudni polu-metalni zvuk, naravno iz ležaja ventilatora koji je vjerojatno presušio, podmazivanje nije baš riješilo problem, pa sam zamijenio vent. Ne krivim čovjeka, njemu je to možda bilo nečujno.

Prije 10ak dana sam samo odjednom čuo neko čudno zvrndanje, i naravno dolazilo je od Coolermaster 120mm LED venta (koji se vrtio na nekih 750-800 rpm)

Koš za smeće i riješeno.

Stvar je tišine, a to je jako relativan pojam. Radio bi ovaj zvrdav još 5 godina vjerojatno i to "bez problema".

A ako koristiš stock hlađenje, onda te u principu ne zanima tiho računalo i sve ti je ovo svejedno

Sve je stvar preferencija.
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2014., 12:06   #1182
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Začudija bi se, ali ja sam stock coolere posjedova i to su bili Nidec i Sanyo Denki proizvođači (dakle krema ponude ventilatora).
Oni su dimenzijama manji pa za bolje hlađenje imaju veću rotaciju i stvaraju veću buku.
Također su gotovo nepoderivi, jer sam takve prašnjave stock ventilatore vidija u radu da mi je srce stalo, a radili su takvi godinama.

Logično je da će se proizvođač procesora zaštiti i uzeti kvalitetniju komponentu (kvalitetan vent) da ne bi bilo sranja s jamstvom.
Procesori ipak koštaju poprilično da bih tek tako reklamirali/zamjenjivali zato šta nisu osigurali kavlitetno hlađenje (u ovom slučaju ventilator).

Nije se samo dovoljno pouzdat da će matična odradit svoj posal i automatski ugasit kompjuter kad procesor dođe do Tj Max.

To šta je sve to skupa malih dimenzija, bučno, i nesposobno za držat neki OC nije njihova briga.

Ovi moderniji aftermarket cooleri znaju često doć sa sleevanim "smetlištem" od venta.
__________________


Pomelo mi sig -.-

Zadnje izmijenjeno od: Drvoje. 19.03.2014. u 12:07. Razlog: EDIT opet me Fišer preteka :p
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2014., 12:22   #1183
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova
Začudija bi se, ali ja sam stock coolere posjedova i to su bili Nidec i Sanyo Denki proizvođači (dakle krema ponude ventilatora).
Oni su dimenzijama manji pa za bolje hlađenje imaju veću rotaciju i stvaraju veću buku.
Također su gotovo nepoderivi, jer sam takve prašnjave stock ventilatore vidija u radu da mi je srce stalo, a radili su takvi godinama.
Potvrđujem, Nidec je vrh, a često oni i proizvode ventove za ove "brendirane".
Nidec recimo radi GentleTyphoon koji je sam vrh.


Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova
To šta je sve to skupa malih dimenzija, bučno, i nesposobno za držat neki OC nije njihova briga.
Ovo si dobro sročio, u principu je sve svedeno na to. Neka dobro obavlja "core business", a za ostalo, wassever
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2014., 12:34   #1184
_Juicy_
Squeeze me
Moj komp
 
_Juicy_'s Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 50
Citiraj:
Autor Sam Fischer Pregled postova
Eto, reći nego lucky you
Napajanje koje sam uzeo rabljeno ovdje na forumu (Iz siga) i čovjek mi govori kako je nečujno i super, a ja ga spojim i odzvanja neki čudni polu-metalni zvuk, naravno iz ležaja ventilatora koji je vjerojatno presušio, podmazivanje nije baš riješilo problem, pa sam zamijenio vent. Ne krivim čovjeka, njemu je to možda bilo nečujno.

Prije 10ak dana sam samo odjednom čuo neko čudno zvrndanje, i naravno dolazilo je od Coolermaster 120mm LED venta (koji se vrtio na nekih 750-800 rpm)

Koš za smeće i riješeno.

Stvar je tišine, a to je jako relativan pojam. Radio bi ovaj zvrdav još 5 godina vjerojatno i to "bez problema".

A ako koristiš stock hlađenje, onda te u principu ne zanima tiho računalo i sve ti je ovo svejedno

Sve je stvar preferencija.
kužim, ali ne mogu reći da imam pretjeranu toleranciju na buku računala..
imam thermaltake kućište koje sad ulazi u svoju osmu godinu, došlo je sa dva stock venta, kupio sam još jedan (također thermaltake) i nečujni su do danas...
isto vrijedi i za stock fan koji sam dobio uz amd proc

Jedino što se čuje jest aftermarket hladnjak grafičke, koji ima potenciometar, pa se iznad 1400-1500rpm-a čuje buka zraka...

nedavno sam složio jedno C2D računalo sa intelovim stock hladnjakom, i iako ne sumnjam da obavlja puno bolji posao hlađenja od svog amd konkurenta zbog većeg hladnjaka i fana, također je bučniji
__________________
_Juicy_ je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2014., 12:37   #1185
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
@Sam Fišerman
A jebiga kolega je reka da su aftermarket cooleri konstrukcijski bolji (a to jesu s pola kile do kile bakra/aluminija, toplovodnim cijenama, dimenzijama, bolt thru kitovima/zatezanjem..).

Ali aftermarket cooler kao pojam obuhvaća i ventilator (nekad i 2), a tu ponekad dolazimo do iznenađenja
__________________


Pomelo mi sig -.-

Zadnje izmijenjeno od: Drvoje. 19.03.2014. u 12:38. Razlog: Opet me preteklo odustajem -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2014., 14:44   #1186
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,347
Postoji li negdje za kupiti 3 pinski "produžni" za ventilator?
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2014., 15:13   #1187
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Ako imaš lemilicu, uz malo volje, možeš si to sam napraviti. Ženskoga konektora nađeš na krepanom ventilatoru, a muškoga ne krepanoj ploči. Još trebaš žicu i tinol.

U protivnom ti ne gine ebay i čekanje.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2014., 15:15   #1188
Andro ID
Registered User
 
Andro ID's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 78
Bok ljudstvo!
Zanima me jesam ja poludio il se nigdje u naših trgovaca nemože nabaviti 92mm LED Blue ventilator za kućište..?!? Evo se polomih po Nabavi i stranicama naših trgovaca i ništa..!

Nije bitna cjena, brand, niti koliko je tih vent., pa molim ako neko ima neki link, unaprijed zahvaljivam!
Naglašavam, naših trgovaca.
Andro ID je offline   Reply With Quote
Staro 19.03.2014., 15:47   #1189
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Toliko svjezih topica o ventilatorima i ti dizes temu 11 god. staru....
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote