Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.03.2013., 14:44   #901
shkolarac
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Zagreb-Đurđevac
Postovi: 5
sx763 <-> usb cabel <-> arduino uno

dakle, stavio sam na ruter openwrt-lantiq-danube-GIGASX76X-squashfs, pokrenu mrežu i sve to.. i onda na njega spojio arduino, pomoću usb kabla..
btw, .na arduino je spojen mali lcd, a gore je takav sketch da sve kaj primi na serijsku vezu ispise na ekran, a dok stisnem gumbic, onda se na serijsku vezu ispise poruka... naravno ovo radi bez greske dok je arduino spojen normalno na komp, a stavljen je upravo takav setup da mogu vidjeti jel arduino dobro prima podatke sa serijske veze

e sad.. da bi spojio arduino spojio na ruter sa openwrtom, potrebno je imati instaliranih par package, (usput neizmjerno hvala na http://vrsho.com/openwrt/sx763/packages/ jer bez tog ovo sve nebi bilo moguće,)
dakle pošto je moja novija verzija arduina, po raznim forumima došao sam do zaključka da trebam imati instaliran kmod-usb-acm, to sam uspješno instaliral pomoću opkg install --force-depends ,

nakon toga bi se već moralo moći čitati/pisati na tu serijsku vezu, i to putem cat /dev/ttyACM0 (tak mi ga nazove) - za čitanje
i echo "poruka" > /dev/ttyACM0 -za pisanje

ok. to nije radilo, pa sam instalirao stty i pomoću njega postavio vezu na bezbroj mogućih kombinacija.. ali ni nakon toga gore navedeni načini za komunikaciju nisu radili...

pa sam našao novu mogućnost.. korisititi microcom koji je mini program baš za takvu komunikaciju.. .opet ništa od komunikacije osim što sam poćeo primati null stringove kod pritiska na spomenuti gumb (a trebalo bi pisati 2 \n Poruka!)

e, i sad dolazim do dijela koji je zanimljiv
vidim da ljudi sa socetom slušaju kaj se događa na /dev/ttyACM0 i to šalju na odabrani port kao raw ili telnet nešto kao:
socat tcp-l:3333,reuseaddr,fork file:/dev/ttyACM0,nonblock,raw,echo=0,waitlock=/var/run/tty,b9600

oke, dok to napravim, sa puttyom ili realtermom (koji mi je nekak bolji) odem na adresu rutere (192.168.1.1ort koji je već postavljen, gore 3333) i supe, mogu se spojiti, ali opet, kaj god da šaljem nema ispisa na moj LCD, ali opet isto dok stisnem gumb, počnem primati Null stringove...

i sad već lagano ludim, jer je očigledno da je veza uspostavljena, ali ništa od smislenih podataka... pa ak ko ima kakav prijedlog, kaj da probam, bio bih zahvalan, al imam i par pitanja...

ovaj image koji sam stavio, vidim da ima nekakav hotplug? čemu to služi, i još pitanje čemu služe svi oni paketi za usb, recimo:

kmod-usb-core - 3.3.8-1
kmod-usb-dwc-otg - 3.3.8-1
kmod-usb-ohci - 3.3.8-1
kmod-usb-serial - 3.3.8-1
kmod-usb-serial-ftdi - 3.3.8-1
kmod-usb-serial-option - 3.3.8-1
kmod-usb-uhci - 3.3.8-1


(neki nisu po defaultu, al više neznam koji (i da fali kmod-usb-wwan, njega sam pokušal maknuti...))

i, ak imate preporuku koji image da probam, koje pakete... hvala
-->
pozz, eto mene mučim se već tjedan dana pa da ukratko opišem situaciju pa možda netko može pomoći a možda i nekom pomogne to kaj napišem

postavka: mreža(enkom ruter od iskona)<---> sx763 <-> usb cabel <-> arduino uno

dakle, stavio sam na ruter openwrt-lantiq-danube-GIGASX76X-squashfs, pokrenu mrežu i sve to.. i onda na njega spojio arduino, pomoću usb kabla..
btw, .na arduino je spojen mali lcd, a gore je takav sketch da sve kaj primi na serijsku vezu ispise na ekran, a dok stisnem gumbic, onda se na serijsku vezu ispise poruka... naravno ovo radi bez greske dok je arduino spojen normalno na komp, a stavljen je upravo takav setup da mogu vidjeti jel arduino dobro prima podatke sa serijske veze

e sad.. da bi spojio arduino spojio na ruter sa openwrtom, potrebno je imati instaliranih par package, (usput neizmjerno hvala na http://vrsho.com/openwrt/sx763/packages/ jer bez tog ovo sve nebi bilo moguće,)
dakle pošto je moja novija verzija arduina, po raznim forumima došao sam do zaključka da trebam imati instaliran kmod-usb-acm, to sam uspješno instaliral pomoću opkg install --force-depends ,

nakon toga bi se već moralo moći čitati/pisati na tu serijsku vezu, i to putem cat /dev/ttyACM0 (tak mi ga nazove) - za čitanje
i echo "poruka" > /dev/ttyACM0 -za pisanje

ok. to nije radilo, pa sam instalirao stty i pomoću njega postavio vezu na bezbroj mogućih kombinacija.. ali ni nakon toga gore navedeni načini za komunikaciju nisu radili...

pa sam našao novu mogućnost.. korisititi microcom koji je mini program baš za takvu komunikaciju.. .opet ništa od komunikacije osim što sam poćeo primati null stringove kod pritiska na spomenuti gumb (a trebalo bi pisati 2 \n Poruka!)

e, i sad dolazim do dijela koji je zanimljiv
vidim da ljudi sa socetom slušaju kaj se događa na /dev/ttyACM0 i to šalju na odabrani port kao raw ili telnet nešto kao:
socat tcp-l:3333,reuseaddr,fork file:/dev/ttyACM0,nonblock,raw,echo=0,waitlock=/var/run/tty,b9600

oke, dok to napravim, sa puttyom ili realtermom (koji mi je nekak bolji) odem na adresu rutere (192.168.1.1ort koji je već postavljen, gore 3333) i supe, mogu se spojiti, ali opet, kaj god da šaljem nema ispisa na moj LCD, ali opet isto dok stisnem gumb, počnem primati Null stringove...

i sad već lagano ludim, jer je očigledno da je veza uspostavljena, ali ništa od smislenih podataka... pa ak ko ima kakav prijedlog, kaj da probam, bio bih zahvalan, al imam i par pitanja...

ovaj image koji sam stavio, vidim da ima nekakav hotplug? čemu to služi, i još pitanje čemu služe svi oni paketi za usb, recimo:

kmod-usb-core - 3.3.8-1
kmod-usb-dwc-otg - 3.3.8-1
kmod-usb-ohci - 3.3.8-1
kmod-usb-serial - 3.3.8-1
kmod-usb-serial-ftdi - 3.3.8-1
kmod-usb-serial-option - 3.3.8-1
kmod-usb-uhci - 3.3.8-1


(neki nisu po defaultu, al više neznam koji (i da fali kmod-usb-wwan, njega sam pokušal maknuti...))

i, ak imate preporuku koji image da probam, koje pakete... hvala
shkolarac je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2013., 18:19   #902
alcem
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: selo veselo
Postovi: 133
Dakle, nakon sto mi je proradila mreza, gledam sada instalirati printer na USB od SXa kako je opisano ovdje. Medjutim, vec na prvom koraku sam zapeo jer kaze:
"Installing kmod-usb-printer (3.8.2-1) to root...
Downloading http://downloads.openwrt.org/snapsho...2-1_lantiq.ipk.
Multiple packages (kmod-usb-core and kmod-usb-core) providing same name marked HOLD or PREFER. Using latest.

Collected errors:
* satisfy_dependencies_for: Cannot satisfy the following dependencies for kmod-usb-printer:
* kernel (= 3.8.2-1-0b908ac651d1d165f23c2aff24c678a9) *
* opkg_install_cmd: Cannot install package kmod-usb-printer."

Koristim OpenWrt Barrier Breaker r33854, sa kernelom 3.3.8 pa pretpostavljam da je to mozda problem.

Probao i sa: http://vrsho.com/openwrt/sx763/packages

ali...

Installing kmod-usb-printer (3.3.8-1) to root...
Downloading http://vrsho.com/openwrt/sx763/packa...8-1_lantiq.ipk.

Collected errors:
* satisfy_dependencies_for: Cannot satisfy the following dependencies for kmod-usb-printer:
* kernel (= 3.3.8-1-8304b517b9b93a1d1e1be1b6de347163) *
* opkg_install_cmd: Cannot install package kmod-usb-printer.

Neka ideja kako dalje? Unaprijed zahvaljujem.

Zadnje izmijenjeno od: alcem. 15.03.2013. u 18:40.
alcem je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.03.2013., 21:38   #903
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Instalirao sam relayd ali i dalje ne znam kako podesiti bridge.

Znači, procedura koju radim je ova:

1.) Flasham OpenWRT,
2.) spojim laptop (ima 3G net) i router preko LAN4 (WAN) porta i bridgeam wlan i ethernet na laptopu - rezultat: router ima net preko WAN-a (drugačije ga ne mogu spojiti na net)
3.) 'lan' interface na routeru premjestim na IP adresu 192.168.1.2
4.) pokrenem scan wifi mreža i joinam se na željenu mrežu... nakon podešavanja pojavljuje se novi interface - wwan - čiji je naziv zapravo SSID baznog routera
5.) Instaliram relayd
6.) Iskopčam router i laptop tako da router nema više net
7.) uključim relayd i isključim firewall, rebootam router
8.) napravim novi wifi interface, zove se "Openwrt" i ima isti passkey kao i bazni router. Postavim ga kao 'lan' network, ne kao 'wwan'
9.) Kreiram novi interface naziva 'stabridge' koji bi kao trebao bridgeati wwan i lan (bar sam ja tako shvatio) - Pod "Protocol" bih trebao imati bridge ali meni se nalazi samo ovo:
- Static address
- DHCP client
- Unmanaged
- PPP
- PPtP
- PPPoE
- PPPoATM
- L2TP
- UMTS/GPRS

Samo kod prve dvije opcije pojavi mi se opcija "Bridge interfaces" gdje onda bridgeam Wireless Network: Client "SSID_baznog_routera", Wireless Network: Master "SSID_openwrt", Ethernet Switch "eth0" i VLAN Interface "eth0.1".

Naravno, ne radi.
I da, kako upisujete ove config-ove? Liniju po liniju preko Putty-ja ili ima neki brži način? Pokušao sam svaku liniju upisati ručno preko SSH ali često imam access denied (a ulogiram se kao root).

Već p*zdim, tjednima imam problema s netom i ne znam kako da ovo rješim. Ako stavim DDWRT funkcionira ali net je spor i jako često puca tako da ću se radije pomučiti sa OpenWRT-om nego sa ovim 56k brzinama

Svaka pomoć je dobrodošla,

Mario
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je online   Reply With Quote
Staro 15.03.2013., 23:55   #904
alcem
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: selo veselo
Postovi: 133
Citiraj:
Autor Mario92 Pregled postova
Instalirao sam relayd ali i dalje ne znam kako podesiti bridge.

Znači, procedura koju radim je ova:

1.) Flasham OpenWRT,
2.) spojim laptop (ima 3G net) i router preko LAN4 (WAN) porta i bridgeam wlan i ethernet na laptopu - rezultat: router ima net preko WAN-a (drugačije ga ne mogu spojiti na net)
3.) 'lan' interface na routeru premjestim na IP adresu 192.168.1.2
4.) pokrenem scan wifi mreža i joinam se na željenu mrežu... nakon podešavanja pojavljuje se novi interface - wwan - čiji je naziv zapravo SSID baznog routera
5.) Instaliram relayd
6.) Iskopčam router i laptop tako da router nema više net
7.) uključim relayd i isključim firewall, rebootam router
8.) napravim novi wifi interface, zove se "Openwrt" i ima isti passkey kao i bazni router. Postavim ga kao 'lan' network, ne kao 'wwan'
9.) Kreiram novi interface naziva 'stabridge' koji bi kao trebao bridgeati wwan i lan (bar sam ja tako shvatio) - Pod "Protocol" bih trebao imati bridge ali meni se nalazi samo ovo:
- Static address
- DHCP client
- Unmanaged
- PPP
- PPtP
- PPPoE
- PPPoATM
- L2TP
- UMTS/GPRS

Samo kod prve dvije opcije pojavi mi se opcija "Bridge interfaces" gdje onda bridgeam Wireless Network: Client "SSID_baznog_routera", Wireless Network: Master "SSID_openwrt", Ethernet Switch "eth0" i VLAN Interface "eth0.1".

Naravno, ne radi.
I da, kako upisujete ove config-ove? Liniju po liniju preko Putty-ja ili ima neki brži način? Pokušao sam svaku liniju upisati ručno preko SSH ali često imam access denied (a ulogiram se kao root).

Već p*zdim, tjednima imam problema s netom i ne znam kako da ovo rješim. Ako stavim DDWRT funkcionira ali net je spor i jako često puca tako da ću se radije pomučiti sa OpenWRT-om nego sa ovim 56k brzinama

Svaka pomoć je dobrodošla,

Mario
Buduci da ne radis rucno preko uci-a iz command prompta nego preko weba/lucia, moras instalirati i luci-proto-relay package da bi imao opciju bridgeanja preko weba.
Preko ssh radis tako sto se logiras u command prompt i imas shell i onda fino editorom editiras. Editor se zove vi. Malo je zeznut za pocetnike pa si mozes instalirati recimo nano package za nano editor.
alcem je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2013., 19:34   #905
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
alcem, legendo, care, kraljino, ekselencijo

Nisam imao luci-proto-relay paket u repozitoriju paketa ali sam preko ove stranice uspio ga skinuti.

Radi! Evo ja sam vesel ko malo dijete jer se nadam da će openwrt raditi bolje nego ddwrt. Početna testiranja mi govore da je signal puno stabilniji i jači nego što je bio:



Vidjet ćemo kroz nekoliko dana kako će se ponašati ali ovo za sad funkcionira dobro.

Još jednom puno hvala na strpljenju i savjetima, evo
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je online   Reply With Quote
Staro 17.03.2013., 04:59   #906
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
alcem i Mario92, hvala vam puno na otkrićima. Uspio sam složiti ovaj pseudobridge, stvarno su ga zakomplicirali maksimalno.

Nije mi jasno zapravo zašto se mora koristiti taj relayd uopće, zašto običan Bridged Client ne radi?

Zadnje izmijenjeno od: tutix. 17.03.2013. u 05:07.
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2013., 09:39   #907
alcem
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: selo veselo
Postovi: 133
Citiraj:
Autor tutix Pregled postova
alcem i Mario92, hvala vam puno na otkrićima. Uspio sam složiti ovaj pseudobridge, stvarno su ga zakomplicirali maksimalno.

Nije mi jasno zapravo zašto se mora koristiti taj relayd uopće, zašto običan Bridged Client ne radi?
Evo objasnjenje: http://wiki.openwrt.org/doc/howto/cl...nt.mode.issues

tl;dr wireless nije ethernet pa se stvari moraju raditi drukcije.
alcem je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2013., 16:24   #908
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Čitao sam to sinoć ali nisam ništa skužio. Sad pročitao još 3 puta, nisam znao da je WDS Broadcomova tzv. propertary tehnologija pa da radi samo na njihovom hardveru.

Baš me zanima hoće li sad Siemens raditi bolje od Edimax 7206APG.

EDIT: E sad idemo dalje za iste pare: jel uspio netko upogonit neki 3G USB modem sa Siemensom i ako je koji to?

Imam doma ZTE MF100 trenutno. Ovo bi mi mogao biti spas po ljetu na moru.

Zadnje izmijenjeno od: tutix. 17.03.2013. u 16:56.
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 18.03.2013., 00:15   #909
alcem
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: selo veselo
Postovi: 133
Citiraj:
Autor tutix Pregled postova
EDIT: E sad idemo dalje za iste pare: jel uspio netko upogonit neki 3G USB modem sa Siemensom i ako je koji to?

Imam doma ZTE MF100 trenutno. Ovo bi mi mogao biti spas po ljetu na moru.
Nisam upogonio 3G, ali sam upogonio USB stick kao swap, extroot i data, a bome i shared printer nakon dosta eksperimentiranja. S time sto jako sporo printa preko wifia, pretpostavljam zbog "lajavog" bidirekcionala.
alcem je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2013., 23:59   #910
vr5h0
Registered User
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: os
Postovi: 39
Citiraj:
Autor alcem Pregled postova
Dakle, nakon sto mi je proradila mreza, gledam sada instalirati printer na USB od SXa kako je opisano ovdje. Medjutim, vec na prvom koraku sam zapeo jer kaze:
"Installing kmod-usb-printer (3.8.2-1) to root...
Downloading http://downloads.openwrt.org/snapsho...2-1_lantiq.ipk.
Multiple packages (kmod-usb-core and kmod-usb-core) providing same name marked HOLD or PREFER. Using latest.

Collected errors:
* satisfy_dependencies_for: Cannot satisfy the following dependencies for kmod-usb-printer:
* kernel (= 3.8.2-1-0b908ac651d1d165f23c2aff24c678a9) *
* opkg_install_cmd: Cannot install package kmod-usb-printer."

Koristim OpenWrt Barrier Breaker r33854, sa kernelom 3.3.8 pa pretpostavljam da je to mozda problem.

Probao i sa: http://vrsho.com/openwrt/sx763/packages

ali...

Installing kmod-usb-printer (3.3.8-1) to root...
Downloading http://vrsho.com/openwrt/sx763/packa...8-1_lantiq.ipk.

Collected errors:
* satisfy_dependencies_for: Cannot satisfy the following dependencies for kmod-usb-printer:
* kernel (= 3.3.8-1-8304b517b9b93a1d1e1be1b6de347163) *
* opkg_install_cmd: Cannot install package kmod-usb-printer.

Neka ideja kako dalje? Unaprijed zahvaljujem.
Nisi stavio taj firmware, tu se ti nalazi: http://vrsho.com/openwrt/sx763/openw...squashfs.image

Usput, ispričavam se ak vam možda nije radio repository, selio sam sve na drugi server.

Zadnje izmijenjeno od: vr5h0. 21.03.2013. u 00:07.
vr5h0 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.03.2013., 13:34   #911
alcem
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: selo veselo
Postovi: 133
Citiraj:
Autor vr5h0 Pregled postova
Nisi stavio taj firmware, tu se ti nalazi: http://vrsho.com/openwrt/sx763/openw...squashfs.image

Usput, ispričavam se ak vam možda nije radio repository, selio sam sve na drugi server.
Je, je, vec sam skuzio... slozio sam usput i extroot i dnsmasq i cups... sad je sljedeca samba na redu kad uhvatim vremena.

Nego pitanje, vidim da mi dsl modul trosi cca 25% rama pa non stop swapa na usb swap particiju, a to ide spooooro... jel mogu to disableat ako ne koristim? nema nista unutra sto je potrebno drugim modulima ili tako nekih dependencies?

p.s. Gledam ovu Sambu, pa to sad moze i printere shareati. Vrsho, mozes skompajlirati samba server da ima podrsku za cups?
I koliko je uopce komplicirano zabuildati svoj image i pakete? Mora se to na linuxu ili moze recimo na windowsima preko cygwina?
Ako mora na linuxu, moze nekakva mikro distribucija u virtualki? Koliko sve to skupa traje i koliko je komplicirano setupirati sve?
Nije da bas cesto cross-kompajlam, ali brzo ucim i volim kopati...

Zadnje izmijenjeno od: alcem. 22.03.2013. u 00:29.
alcem je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2013., 14:24   #912
vr5h0
Registered User
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: os
Postovi: 39
Citiraj:
Autor alcem Pregled postova
p.s. Gledam ovu Sambu, pa to sad moze i printere shareati. Vrsho, mozes skompajlirati samba server da ima podrsku za cups?
I koliko je uopce komplicirano zabuildati svoj image i pakete? Mora se to na linuxu ili moze recimo na windowsima preko cygwina?
Ako mora na linuxu, moze nekakva mikro distribucija u virtualki? Koliko sve to skupa traje i koliko je komplicirano setupirati sve?
Nije da bas cesto cross-kompajlam, ali brzo ucim i volim kopati...
Pozdrav, neznam dal sambom možeš sherat printer na openwrtu. Al recimo imaš p910nd koji sam uspio pogonit i radi fino. http://wiki.openwrt.org/doc/howto/p910nd.server

A za kompajlanje, evo tu ti sve piše više manje: http://wiki.openwrt.org/doc/howto/build. Vjerojatno se da preko cygwina. Preko virtualke sam probao i sporo je ko qrac. Tako da ti je najbolja opcija na nekom linuxu, najviše zbog same brzine kompajliranja. A trajanje najviše ovisi o procesoru.
vr5h0 je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2013., 15:09   #913
Friday
Proktolog
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 286
Citiraj:
Autor vr5h0 Pregled postova
Pozdrav, neznam dal sambom možeš sherat printer na openwrtu. Al recimo imaš p910nd koji sam uspio pogonit i radi fino. http://wiki.openwrt.org/doc/howto/p910nd.server

A za kompajlanje, evo tu ti sve piše više manje: http://wiki.openwrt.org/doc/howto/build. Vjerojatno se da preko cygwina. Preko virtualke sam probao i sporo je ko qrac. Tako da ti je najbolja opcija na nekom linuxu, najviše zbog same brzine kompajliranja. A trajanje najviše ovisi o procesoru.
Ne znam kakav hardver ti imaš i kakve virtualke koristiš ali definitivno ti ne smije ništa biti sporo ako radiš u virtualki. Ja kompajliram stvarno goleme stvari u virtualki (.NET) i radi tek trunčicu sporije nego na fizičkom stroju.
__________________
Freak Show Inc.
Friday je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2013., 16:46   #914
alcem
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: selo veselo
Postovi: 133
Citiraj:
Autor vr5h0 Pregled postova
Pozdrav, neznam dal sambom možeš sherat printer na openwrtu. Al recimo imaš p910nd koji sam uspio pogonit i radi fino. http://wiki.openwrt.org/doc/howto/p910nd.server

A za kompajlanje, evo tu ti sve piše više manje: http://wiki.openwrt.org/doc/howto/build. Vjerojatno se da preko cygwina. Preko virtualke sam probao i sporo je ko qrac. Tako da ti je najbolja opcija na nekom linuxu, najviše zbog same brzine kompajliranja. A trajanje najviše ovisi o procesoru.
Ma p910nd mi je preslab, nema spool i samo raw pici. Ja sam uspio sloziti CUPS da radi, a nasao sam i PPD za svoj printer tako da to doslovno leti, cak i preko wirelessa za niti sekundu posalje file na printanje i onda CUPS spoola dalje. Mogu i shareati printer, ali onda svaki klijent mora instalirati drivere manualno. A ja bih zelio da Samba advertisa printer i salje drivere na klijente ovisno o OSu, vidio sam da to moze, cak imam ideju kako postelati, ono sto nemam je Samba kompajlirana da ukljucuje podrsku za CUPS (mislim da je flag --enable-cups ili tako nekako) tako da koristi cups.so (provjerih s ldd sadasnju sambu ali ne linka cups.so) ili sto vec i onda je potpuna integracija i moze samba advertisat printer win klijentima.

E reci jos, ova tvoja verzija, jel to iz AA rc1 ili je bila iz nekog trunka? Jer vidim da je trenutno u trunku 3.8.2 kernel, a tvoji packagei koriste 3.3.8?
alcem je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2013., 04:11   #915
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Ako flasham noviji build, hoće li zadržat trenutne pakete i konfiguraciju?

EDIT: Konfiguraciju hoće ali pakete neće. Za**b

Zadnje izmijenjeno od: tutix. 23.03.2013. u 05:12.
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2013., 14:07   #916
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Samo da javim da nakon tjedan dana korištenja OpenWRT-a nemam nikakvih problema sa netom, sve radi super. U slučaju ako i pukne veza ne trebam rebootati router, automatski se spaja. 5 dana i 19 sati je veza stabilna, radi masu puta bolje nego stock firmware.

Jedini problem koji sam zamjetio je to što tijekom slanja nekog većeg fajla u LAN-u pukne veza. Iako nikad ne šaljem ništa s jednog kompa na drugi (USB stickom je lakše) čisto za evidenciju
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je online   Reply With Quote
Staro 23.03.2013., 15:03   #917
Hrvoje_24
Kobe Bryant fan
Moj komp
 
Hrvoje_24's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
Pozdrav!

Imam problema prilikom stavljanja jednog od navedenih fw-ova.Mrežne postavke poštimane,kroz gui modema stavio secondary loader i modem se resetirao te sam dobio onaj screen Failsafe gdje pretpostavljam treba učitati image jednog od fw-ova,u ovom slučaju ddwrt i stisnuti submit.Kada stisnem submit pojavi se stranica web page not found Error 101 (net::ERR_CONNECTION_RESET): The connection was reset.

gdje griješim?
Hrvoje_24 je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2013., 15:37   #918
alcem
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: selo veselo
Postovi: 133
Citiraj:
Autor Hrvoje_24 Pregled postova
Pozdrav!

Imam problema prilikom stavljanja jednog od navedenih fw-ova.Mrežne postavke poštimane,kroz gui modema stavio secondary loader i modem se resetirao te sam dobio onaj screen Failsafe gdje pretpostavljam treba učitati image jednog od fw-ova,u ovom slučaju ddwrt i stisnuti submit.Kada stisnem submit pojavi se stranica web page not found Error 101 (net::ERR_CONNECTION_RESET): The connection was reset.

gdje griješim?
Vjerojatno u izboru browsera... ja bih probao sa FFom. Pogasi i antivirus te firewall (ali prvo probaj samo promjeniti browser).
alcem je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2013., 15:48   #919
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
I miljonček puta račeno, stari dobri XP ili Linux, izbjegavati Vista, W7 i W8 mada poneko ima uspjeha sa potonjima.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 23.03.2013., 16:02   #920
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Bez problema ide i Windows 7 i Windows 8, bitno je samo onesposobiti antivirus i firewall.
Od browsera rade Firefox i Opera dok Chrome i IE rade probleme.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je online   Reply With Quote
Staro 23.03.2013., 16:09   #921
Hrvoje_24
Kobe Bryant fan
Moj komp
 
Hrvoje_24's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
evo probao sam i na xp-u sa chrome-om i IE,ali ništa...da ga nisam poslao u vječna lovišta? probam još kasnije isključit firewall od windowse-a jer drugog nemam instaliranog
Hrvoje_24 je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2013., 16:28   #922
betlmaster
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 56
Mozilla Firefox

Citiraj:
Autor Hrvoje_24 Pregled postova
evo probao sam i na xp-u sa chrome-om i IE,ali ništa...da ga nisam poslao u vječna lovišta? probam još kasnije isključit firewall od windowse-a jer drugog nemam instaliranog
Meni nije prolazilo ni s Chrome-om ni s IE, sve skupa 15-ak pokušaja. Firefox je odradio posao otprve bez greške.
Edit: FF-u u mojem slučaju nisu smetali ni Windowsi 8, ni antivirus, ni firewall.
__________________
betlmaster

Zadnje izmijenjeno od: betlmaster. 23.03.2013. u 16:32. Razlog: dodatna rečenica objašnjenja
betlmaster je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2013., 19:05   #923
Andrija M
Premium
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 465
FF i opera prolaze na windows 7, chrome i IE nula bodova
Andrija M je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2013., 20:33   #924
Hrvoje_24
Kobe Bryant fan
Moj komp
 
Hrvoje_24's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
Zahvaljujem kolege,prošlo iz prve sa FF-om
Hrvoje_24 je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2013., 20:43   #925
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,771
Avast definitivno je alergičan na takve eksperimente i njega definitivno treba privremeno ugasiti.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je online   Reply With Quote
Staro 23.03.2013., 20:55   #926
Hrvoje_24
Kobe Bryant fan
Moj komp
 
Hrvoje_24's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
Još jedno pitanje,ako želim nakon ddwrt-a isprobati i ovaj drugi openwrt,koja je procedura?da li pratim iz prvog posta onu napomenu za vračanje na original fw pa onda ispočetka sve ili se može i onom metodom da se resetira modem kako bi se došlo u sučelje sekundarnog loadera ?
Hrvoje_24 je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2013., 20:57   #927
Facelessone
Premium
Moj komp
 
Facelessone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Samobor
Postovi: 4,185
Bootaš second bootloader tako da ugasiš uređaj, pritisneš od ispod reset tipku i držiš, upališ uređaj i držiš još 5 sekundi pa pustiš. Flashaš.
__________________


AMD Ryzen 7 5700X
BQ Pure Rock
MSI B450 Tomahawk Max
32GB (2x16GB) Fury Beast 3600MHz HX432C18FB2K2/16
MSI RX 6800XT GamingX Trio 16GB
500GB Crucial MX500
Fractal Define R4
Corsair HX850 Platinum
Logitech MX Master 3
Logitech MX Keys
Logitech Z2300
Dell U2715H
Iskon 200/100 Mbps



CPU Intel i7-4810MQ
VGA nVidia GT730M 1 GB
RAM DDR3 16 GB 1600 MHz
SSD 500 GB Sandisk Ultra
Display 15.5" 3K HD IPS 2880x1620
LTE Modem
DVD-RW
9 cell battery
Napajanje 135 W
Windows 10 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



AMD Ryzen 5 PRO 4650U
Radeon RX Vega 6
14" 1920x1080 IPS
8GB RAM
Kingston KC3000 512GB
Windows 11 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



Xpenology DVA1622 @ DSM 7.1.1-42962 Update 4
H110M-DGS
Intel i3-7100
8GB RAM DDR4
WD Red 8TB
WD Purple 4TB
Seagate IronWolf 3TB
Seagate SkyHawk 6TB
Nanoxia Deep Silence 4
Seasonic X650 SS-650KM Gold

Facelessone je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2013., 10:29   #928
vedo
FC Bayern supporter
 
vedo's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Kutina
Postovi: 454
Da li je moguće na OpenWrt-u podesiti repeater mode (Ako da, kako?) ili barem da se SX spoji na wlan pa da se korisnici priključe na lan priključke SX763-a?
__________________
Pozdrav!
Vedran
vedo je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2013., 12:40   #929
foo-fighter
Registered User
 
foo-fighter's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8
Jel moguce spojiti i upogoniti dva iptv uredjaja tj. motorole za Iskon tv?

Pokusavam podesiti i upogoniti dvije iptv motorole tak da imam dva tv-a no ne uspjevam.
Ne uspjevam podesiti network da pusti iptv1 tj. drugi uredjaj.


U Luci je ovako, ista je mac adresa:

IPTV
Uptime: 0h 0m 0s
MAC Address: 00:21:xx:xx:xx:xx
RX: 477.17 MB (369616 Pkts.)
TX: 0.00 B (0 Pkts.)

IPTV1
Uptime: 0h 0m 0s
MAC Address: 00:21:xx:xx:xx:xx
RX: 0.00 B (0 Pkts.)
TX: 0.00 B (0 Pkts.)



a network je:
# /etc/config/network

config interface 'voip'
option ifname 'nas0'
option proto 'dhcp'
option hostname 'voicetv.iskon.hr'

config interface 'iptv'
option type 'bridge'
option ifname 'nas2 eth0.2'

config interface 'iptv1'
option type 'bridge'
option ifname 'nas2 eth0.3'
option auto '1'
option stp '1'
foo-fighter je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2013., 13:00   #930
alcem
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: selo veselo
Postovi: 133
Citiraj:
Autor vedo Pregled postova
Da li je moguće na OpenWrt-u podesiti repeater mode (Ako da, kako?) ili barem da se SX spoji na wlan pa da se korisnici priključe na lan priključke SX763-a?
tako je meni setupirano i radi bez greske. znaci imas wireless bridge prema glavnom routeru i jos ti je ovaj sekundarni i AP.
Evo kako: http://wiki.openwrt.org/doc/recipes/relayclient
alcem je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na