Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kriptovalute > Mining
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.04.2018., 15:08   #91
Churta_Sia
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 54
Citiraj:
Autor prileee Pregled postova
OT: Zanimljivo i prilično jednostavno rješenje. Pretpostavljam da je ispuh u pitanju?
Da, uvlačim svježi zrak iz vana (rupa dolje desno) i izvlačim sa ventom (rupa gore lijevo)... kapacitet venta je 240m3, ali sam stavio filter od nape na usisu pa sam time sigurno smanjio protok. E sad, dal će to biti dovoljno ne znam, nadam se da bude... ak ne onda sam u banani prek ljeta
Churta_Sia je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2018., 20:30   #92
Street_Racer
Ulični trkač
Moj komp
 
Street_Racer's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 312
A kakav je to ventilator?
__________________
I live my life a 1/4 mile at a time! Nothing else matters...
For those 10 seconds or less...I'm free!

Poštene trgovine: #1 #2 #3 #4
Street_Racer je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2018., 20:55   #93
marac
Premium
 
marac's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: zg
Postovi: 2,030
Inline vent, ima ih po ebayu za saku dolara. Ima i kod nas u spec ducanima za “uzgoj biljaka” 🤣


Sent from my X using Tapatalk
marac je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2018., 12:17   #94
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Da, nije ni meni jasno zasto je onaj topic zatvoren, stavljen je jedan ventilator kao rjesenje koji kosta 2000 kuna a to mi je malo preskupo pogotovo jer takav slican imam doma i nije dobar.

@Churta_Sia

kak se krecu temperature u tom boxu? Jer ja sam u ljeti definitivno u banani, sad neki dan malo se vani digla temperatura na 20 Celziousa a u mom podrumu na 30, a grafe na 100% venta, a gdje su one paklene temperature... Sad trazim rjesenja prije nego kasnije kad bude kasno.

O kakvom se to radi ventilatoru koji isisava zrak? Ja sam kupio jedan takav i isisava dreka van, stavio ga na prozor kad ono samo vrti bezveze i nista ne isisava. Kupio sam jos naravno krivo i klimu koju nemojte niti pod razno kupovat i jos one toalet usisne ventilatore koji takodjer nista ne isisavaju...

Eto, pa sad ako se tko odluci da se onaj topic otvori podjelite molim vas jos neke dieje kako smanjiti temperaturu.

EDIT:
http://sadora.hr/najam-aparata/najam...ki-ventilator/
Gledam jos ovo po 10 kuna na dan sto bi za 2 ili 3 mjeseca me ispalo 1000 kuna sto bi mi se onda isplatilo mozda nesto slicno tome kupiti ili koliko kosta ovakvo cudo i jel to stvarno tjera zrak van ili kao i sve ostalo bezveze samo vrti.

EDIT:
Nasao sam cjenu ovog cuda gore i kosta preko 3000 kuna, no vjerujem da to puse ko avion. Pronasao sam i te inline ventilatore koji su isto prilicno skupi ako se ide sa jakima, no to sam skuzio da je dobro ako imas cijevi, znaci da bi trebali biti rigovi u boxevima, no nekako sumnjam u te bokseve, pa imam sad podrum kao jedan veliki box pa nikako da izbacim zrak van. Jos sam izguglao da mozda imam podtlak ali nisam nasao rjesenje, podtlak je da zrak nemoze van iz podruma jer je pod tlakom. Pronjuskao sam njusku i tamo ima svasta, neki polovni ventilatori koji imaju pohlepu za strujom, vjerujemd a rade dobro kada su trofazni i t rose po 3KW struje sto opet nije solucija ejr bi onda u kuci gorjeli osiguraci, a mozda bi se probilo i limitiranih 20kw...
Kad nesto pametno nadjem javim, javite i vi...
__________________

Zadnje izmijenjeno od: dada-as. 13.04.2018. u 06:18.
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2018., 17:01   #95
Dambo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 300
Ne razumijem zašto toliko protivnika klima uređaja.
Ja ljeti koristim u kući split sistem u prizemlju i mobilni na katu. Rashlađena cijela kuća.
Klima uređaj je obavezan u svim server sobama, kod jačih servera više njih.
Klima uređaji se ugrađuju u razvodne ormare gdje je aktivna oprema ili kompenzacije jalove energije.
https://www.rittal.com/hr-hr/product...1/PG0169KLIMA1
Ugrađivali takve klimatizere na razdjelnike kompenzacije smještenim u trafostanicama koje su gotovo uvijek na osunčanim čistinama i u kojima je ljeti pakao.
Zar ne bi po toj logici zrak rashlađen za nekoliko stupnjeva na lokalnim ventovima rigova i grafičkih bio prihvatljivo rješenje.
Dambo je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2018., 18:22   #96
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Nisam ja protiv klima, ali klima kod mene nije mogla rashladiti podrum u zimi dok je vani bilo -10, pa sam skeptican da ce ista pomoci ljeti.

jedino sto pomaze je strujanje zraka i to snazno i izbacivanje tog toplog zraka najbrze moguce, a imam 3 velika prozora skroz otvorena i vrata otvorena i ventilator puse i svasta nesto i vec sad je u podrumu blizu 30 celziousa.

Podrum je 25 kvadrata, malo nizi, cca 2 metra i mozda to sprjecava da zrak bolje izlazi van.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2018., 11:44   #97
lit
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: hr
Postovi: 972
Citiraj:
Autor Dambo Pregled postova
Ne razumijem zašto toliko protivnika klima uređaja.
Ja ljeti koristim u kući split sistem u prizemlju i mobilni na katu. Rashlađena cijela kuća.
Klima uređaj je obavezan u svim server sobama, kod jačih servera više njih.
Klima uređaji se ugrađuju u razvodne ormare gdje je aktivna oprema ili kompenzacije jalove energije.
https://www.rittal.com/hr-hr/product...1/PG0169KLIMA1
Ugrađivali takve klimatizere na razdjelnike kompenzacije smještenim u trafostanicama koje su gotovo uvijek na osunčanim čistinama i u kojima je ljeti pakao.
Zar ne bi po toj logici zrak rashlađen za nekoliko stupnjeva na lokalnim ventovima rigova i grafičkih bio prihvatljivo rješenje.
Jednostavno si pogledaj farme rudara vani, tko od njih koristi klimu?
Imaš onog gruzijca na youtubeu koji je lijepo detaljno objašnjavao na svojoj farmi aerodinamiku ventiliranja farme GPU-a i ASIC minera. Oni su radili računalnu analizu ventiliranog sustava za farmu.

Čovjek ima farme koje troše nekih 1,5 megawatta ima i svoju trafo stanicu, pa ako je on glupan koji ne zna kako se to treba raditi onda očito baca milijune dolara bezveze jer mi znamo bolje...

Ta tema o rashlađivanju je već razglabana puno puta, pa ako vam logika stvari ne ukazuje kako to treba biti onda eto imate youtube i Internet općenito.

Klima ima svrhe u kontroliranim prostorima, a ovo što mi imamo svi i čime se bavimo klima ne vrijedi.

Tko želi trošiti novce na klime, pa gledajte ljudi, u konačnici vi trošite svoju struju i vaše novce pa tko voli nek izvoli

ja vam lijepo kažem ne trošite si vrijeme i novce i ne izmišljavajte novu toplu vodu kad imate provjereno što i kako radi.
lit je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2018., 14:05   #98
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Ok, a sto to je provjereno i funkcionira, dali tu mislis na one boxeve u koje se utovaruju rigovi sa onim cjevima?

Ako je to, to je onda isto skupo jer takav ventilator inline malo jaci kosta isto oko 2000kn.

Meni neide u glavu kak iz podruma ne izlazi vruc zrak van a napravljen je propuh i prozori su skinuti sa njega i jos sam unutra postekao razno razne ventilatore da pomognu strujanju zraka.

Bilo kakvo podrumsko rjesenje, bilo kakav link na bilo koji ventilator da mi kaze da doks e taj ventilator zasteka da temperatura padne, jer sam ja kupio ventilator cca 600kn i samo vrti bezveze zrak na mjestu, vise puse nego isisava, a htio sam da isisava, pa sad ako tko zna gdje ima neki normalni ventilator u nas koji stvarno isisava a da se izmontira na prozor ili neznam mozda stvarno da investiram u te kutije sa cijevima ili da promjenim lokaciju jer ovo je mozda i do podruma koji je metar i pod pod zemljom.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2018., 16:38   #99
lit
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: hr
Postovi: 972
Da morat ćeš napraviti upravo ono što ne želiš ako želiš kvalitetno rješenje za ljeto ali i općenito.
Fućkaš vent od 600 kn ako on nema kapacitet da radi usis/odsis zraka na količinu tvoje garaže.

Ne računaj na propuh jer propuh nije 24h/7/365, moraš imati ventilatore. Ako imaš preveliku garažu onda složi jedan dio garaže za rigove odvoji fizički (s bilo čime želiš) od ostatka garaže, kanaliziraj protok zraka.
Jedan vent za usis drugi vent za odsis zraka u kanaliziranom "sustavu", kakav taj sustav složiš je na tebi. Ali nemoj računati da će jedan vent ispuhivati zrak cijele garaže jer nema taj kapacitet.
Na svakom malo profesionalnijem ventilatoru imaš specifikaciju protoka zraka.

Ne štedi na ventilatorima, kupi nešto dobro i spavaj mirno. I ja gledam te od 2.000 kn jer vidim da ih svi kupuju samo ti netko neće ovdje reći, ali trgovci mi kažu da se sada najviše prodaju i zna se za koga i za što
lit je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2018., 17:18   #100
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Znaci velis da na ta 3 prozora smontiram ventilatore?

Imam ovaj ejdan od 600kn on dobro puse prema unutra, taj bi mogao iskoristiti i kazes jos 2 da uzmem od 2000kn?
Imam 9 rigova u 25m2 visine 2m. Mene najvise muci taj usisni ventilator jer mislim da takvih kod nas nema? Ako netko je kupio ajd please podjeli koji to ventilator se spoji na prozo i da isisava, ali onak dobro. Predpostavljam da je isisavanje vaznije nego puhanje.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2018., 19:13   #101
lit
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: hr
Postovi: 972
Imaš profi (industrijskih) ventilatora koji rade obje funkcije odsis u usis, samo ga treba okrenuti, dakle takva dva.
Probaj guglat po hr prostoru ima firmi koje prodaju takve ventilatore. Ja nisam još odlučio koji, jer još slažem to sve.
lit je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2018., 19:30   #102
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar