Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.09.2004., 15:37   #31
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by Mljac
Razmišljanje je u redu, ali problema ko u priči.
1.kućište-prilagodbe koje uključuju pile, turpije i koje kakvi hard stuferaj
2.napajanje-strava od ispravljača, opet lemilice
3.GPU-kako staviti npr.6800ultra na mobo za prijenosnike (ako grafa nije zvijer koja je svrha dothana staviti u desktop)

I još 100 problema u vezi koje kakvih prilagodbi.
Krivo smo se shvatili. Ja sam govorio o tome da bi kompletna Centrino platforma mogla biti i za desktop kucista, nisam mislio na uradi-sam-kupio-sam-prijenosnik-pa-sad-to-pokusavam-staviti-u-veliku-kantu. Sorry.
Iako, i to je moguce. U pravilu prijenosnici imaju DVI izlaz prema LCDu, na koji je moguce postaviti onaj standardni. Nadalje, ako je AGP kartica nutra, onda se i tu mogu indetificirati sami spojevi, i na to spojiti standardni AGP utor. Nista nije nemoguce, samo je pitanje tko je dovoljno hrabar (bogat) da nesto takvo i isproba.

U medjuvremenu je Shimpa dao link na dektop ploce sa i855 chipsetom, tako da je ceijla prica mnogo bliza stvarnom ostvarenju od pile i let-lampe u kucnoj izradi.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2004., 20:26   #32
LuXor
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 752
Svašta je tu moguće napraviti...
Ak' radi na 21W, onda bi se s BOX coolerom moglo OCati ko' prescotta s tekućim dušikom... MUAHAHAHAHA!
Jedino što je intel toliko otišao u q*rac da bi sve moglo ispasti totalno nenabavljivo-neistinito-neizvedljivo,
kao što je kolega rekao: "Kad uspiješ stavit GF6800Ultra u laptop, onda će Dothan na desktop!"
__________________

LuXor je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2004., 00:08   #33
Skippa-150
tualatin maniac
 
Skippa-150's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 612
Citiraj:
Originally posted by Mljac
Bojim se da intel nije do kraja blesav pa da je na vrijeme ubio svaku mogućnost ovakve kombinacije.
Da je suprotno super-truper-ultra "napredna" arhitektura p4 mogla bi u smeće.

Tualatin ovako ostaje i dalje najbolji proc svih vremena.
Razmišljam kupiti još jednog dok ih ima za rezervu ako mi se ovom sadašnjem nekaj dogodi.:clap:
eto moj čovjek!

sad kad sam vidio malo pa matična od te američke firme RadiSys košta 360 dolara pa to je oko 2000 kn plus još tolko i processor , neznam baš dal je isplatljiva investicia, i onda pitanje je dal bi radilo onak brzo kako vi to zamišljate!

treba malo još sačekati, pogotovo benchmarke i slično....
__________________
COMPAQ Presario C500
Skippa-150 je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2004., 01:30   #34
Andjelko
Premium
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: hell
Postovi: 158
Question

Hm, sve vise citam, sve vise trazim, pokkrenuo sam sve poznanike po komp firmama da mi nadju Northwooda, plocu i memorijiu cu valjda naci.
A sada citam o nekom hipotetskom Intelovom procu koji postoiji mozda, valjda, navodno i nigdje, osim u zeljama.

AMD nisam nikada ni sanjao, komp helikopter-grijalicu ne trebam.
Nekako me prolazi volja da potrosim par tisuca kunica ni za sto. Prije ja G. Moore imao valjan zakon koji je pao u vodu. Pljus!
Gledam ono sto je dostupno - i vidim brze Celere, koji trose 100W, samo to ne pise, vec famoznih 256k casha.

Moji Tulci, stari vec podosta, imaju isto toliko. Tehnologija P3, a vecinu stvari rade jednako brzo.
A navikao sam mijenjati komp svake 2-3 godine. Losa navika.

Nove HT tehnologije? Divota. Novi socket za PressHota valjda.
Osjecaj kako je Intel, pa i drugi opalio glavom u plafon me mozda vara?

Hall iz Odiseje je fikcija. Holodeck takodjer. Mozda je Pentium vrh.
Vec predugo ne vidim stvarni napredak.

Ah, da. Postoje napajanja od pola kiloWatta :^)
Pa i jaca..


Tulac rulez! Tulac lives 4 ever! Tulac will never die!
__________________
1010101010
Andjelko je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2004., 19:45   #35
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Citiraj:
Originally posted by Andjelko
Hm, sve vise citam, sve vise trazim, pokkrenuo sam sve poznanike po komp firmama da mi nadju Northwooda, plocu i memorijiu cu valjda naci.
A sada citam o nekom hipotetskom Intelovom procu koji postoiji mozda, valjda, navodno i nigdje, osim u zeljama.

AMD nisam nikada ni sanjao, komp helikopter-grijalicu ne trebam.
Nekako me prolazi volja da potrosim par tisuca kunica ni za sto. Prije ja G. Moore imao valjan zakon koji je pao u vodu. Pljus!
Gledam ono sto je dostupno - i vidim brze Celere, koji trose 100W, samo to ne pise, vec famoznih 256k casha.

Moji Tulci, stari vec podosta, imaju isto toliko. Tehnologija P3, a vecinu stvari rade jednako brzo.
A navikao sam mijenjati komp svake 2-3 godine. Losa navika.

Nove HT tehnologije? Divota. Novi socket za PressHota valjda.
Osjecaj kako je Intel, pa i drugi opalio glavom u plafon me mozda vara?

Hall iz Odiseje je fikcija. Holodeck takodjer. Mozda je Pentium vrh.
Vec predugo ne vidim stvarni napredak.

Ah, da. Postoje napajanja od pola kiloWatta :^)
Pa i jaca..


Tulac rulez! Tulac lives 4 ever! Tulac will never die!
Sorry Andjelko, ali to kaj pričaš su gluposti. Kom-helikopter-grijalica? U kojem to filmu molim te. Možda si mislio na najnovije Intelove procesore?

Tek tolko da ne kažeš da nisi dobio pravu informaciju, evo ti jedna iz prve ruke. Ja u konfi imam AMD Athlon 64 3200+, neoverclockiran, sa omogućenom Cool'n'Quiet tehnologijom (nešto ala Intelov speedstep za desktop računala). Jezgra procesora većinu vremena (rad u windozama - office, internet, photoshop, dreamweaver i slično) ima temperaturu od 32-35 stupnjeva. Ako ga baš tjeram, npr. u igrama, jezgra se zagrije na 50-53 stupnja. Naravno, vanjska temperatura na hladnjaku je niža za barem 10 stupnjeva. Uz to valja napomenuti da ne koristim nikakve turbo hladnjake. Na procesor je ugrađen konvencionalni hladnjak Zalman 7000Cu koji ne generira buku kao stariji modeli Intelovih stock hladnjaka.

Probaj se malo informirati prije nego što počneš izjavljivati nebuloze.
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2004., 19:57   #36
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Citiraj:
Originally posted by gpremec
A sto zapravo znaci desktop procesor? Kompletna Centrino arhitektura nije desktop samo zato sto Intel tako kaze.
Baci pogled na Apple: njihova G4 serija procesora je jedna jedina, i ugradjuje se i u prijenosna i u desktop racunala. Uskoro dolaze (ako vec i nisu) i njihovi prijenosnici bazirani na G5 procesoru. Njihov novi iMac (desktop racunalo) je baziran kompletno na tehnologiji rezerviranoj za prijenosna racunala.

Dakle, koja je to granica koja odredjuje da procesor (i kompletan chipset) namijenjen za prijenosna racunala ne bi mogao biti namijenjen i za desktop?

G5 se ne ugrađuje u PowerBookove zato što sisa previše energije. Postoji samo jedno pravilo - ako smanjuješ proces proizvodnje moraš se suočiti sa povećanom potrošnjom energije. Dodatne tehnologije poput SOI-a, low-k materijala na intekonekcijskim vodovima ovaj fenomen mogu samo ublažiti.

Druga stvar.

Mada je s jedne strane tehnologija na mobilnim računalima zapravo jednaka tehnologiji na stolnim računalima, s druge strane valja imati na umu da se mobilni procesori praktički ručno odabiru za ovu namjenu. Primjer - Athlon XP M. Riječ je o klasičnom Athlonu XP na kojem je omogućena dinamička promjena frekevencije i napona (Power Now!), ali je također riječ o posebno izabranim procesorima koji su pri proizvodnji jednostavno dobro "ispali" sa wafera - trebaju niži napon da postignu određenu frekvenciju. Moram li napomenuti da se zbog toga ne mogu isporučivati u količinama u kojima se inače isporučuju standardni desktop procesori?
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2004., 22:32   #37
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by Beren
G5 se ne ugrađuje u PowerBookove zato što sisa previše energije. Postoji samo jedno pravilo - ako smanjuješ proces proizvodnje moraš se suočiti sa povećanom potrošnjom energije. Dodatne tehnologije poput SOI-a, low-k materijala na intekonekcijskim vodovima ovaj fenomen mogu samo ublažiti.
Istina je da jos nije izasao PowerBook G5, ali je i sigurno da dolazi. Uostalom, iMac G5 je komletno laptop racunalo postavljeno u desktop oblicje, tako da je to jedan od pokazatelja kakav bi trebao biti PowerBook G5. Vjerovatno ce proc raditi na jos nizem taktu, ali to tek treba vidjeti.
Citiraj:
Originally posted by Beren
Druga stvar.

Mada je s jedne strane tehnologija na mobilnim računalima zapravo jednaka tehnologiji na stolnim računalima, s druge strane valja imati na umu da se mobilni procesori praktički ručno odabiru za ovu namjenu. Primjer - Athlon XP M. Riječ je o klasičnom Athlonu XP na kojem je omogućena dinamička promjena frekevencije i napona (Power Now!), ali je također riječ o posebno izabranim procesorima koji su pri proizvodnji jednostavno dobro "ispali" sa wafera - trebaju niži napon da postignu određenu frekvenciju. Moram li napomenuti da se zbog toga ne mogu isporučivati u količinama u kojima se inače isporučuju standardni desktop procesori?
Ova tvoja druga stvar je totalno fulana. Cijelo vrijeme govorimo o Centrino tehnologiji i procesorima vezanim uz nju, tako da je tvoja upadica sa mobilnim Athlonima XP totalno fulana. Kod intela ipak postoji krucijalna razlika izmedju laptop i desktop procesora.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2004., 22:46   #38
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by Beren
Sorry Andjelko, ali to kaj pričaš su gluposti. Kom-helikopter-grijalica? U kojem to filmu molim te. Možda si mislio na najnovije Intelove procesore?

Tek tolko da ne kažeš da nisi dobio pravu informaciju, evo ti jedna iz prve ruke. Ja u konfi imam AMD Athlon 64 3200+, neoverclockiran, sa omogućenom Cool'n'Quiet tehnologijom (nešto ala Intelov speedstep za desktop računala). Jezgra procesora većinu vremena (rad u windozama - office, internet, photoshop, dreamweaver i slično) ima temperaturu od 32-35 stupnjeva. Ako ga baš tjeram, npr. u igrama, jezgra se zagrije na 50-53 stupnja. Naravno, vanjska temperatura na hladnjaku je niža za barem 10 stupnjeva. Uz to valja napomenuti da ne koristim nikakve turbo hladnjake. Na procesor je ugrađen konvencionalni hladnjak Zalman 7000Cu koji ne generira buku kao stariji modeli Intelovih stock hladnjaka.

Probaj se malo informirati prije nego što počneš izjavljivati nebuloze.
Cemu taj svadljalacki ton? Uvrijedio si se zato kaj je netko spomenuo da se Athloni griju, a ti si uvjeren da je situacija s Prescottima jos gora? Moje iskustvo je da se Preskoti (socket 478) griju do MAX 50°C pod punim opterecenjem nakon vise sati rada, i sve to u kvalitetnom kucistu s ukupno jednim jedinim ventilatorom na kucistu (plus vent od napajanja, vent od samog CPU kulera, i eventualno na grafickoj). Cak stovise, jucer sam na stolu imao pod testom P4 3.0 s775 u spomenutom kucistu koji se pod punim opterecenjem grijao do MAX 46°C. Uvijek su bili BOX kuleri u igri, dakle nikakve mrcine od vise kila i ventilatorom koji se vrti na 8000o/min.

Pa sada ti to meni objasni.

Ne kazem da se Athloni pregrijavaju (kao nekada), vec da se Prescotti i ne griju bas onoliko kako se voli pricati (pricam ti price). Nisam imao prilike isprobati prve primjerke Prescotta, one koji su dosli u ruke novinarima, ali oni koji su se mogli kupiti dva-tri mjeseca kasnije su bili normalni.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2004., 22:53   #39
Andjelko
Premium
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: hell
Postovi: 158
1.
"ali to kaj pričaš su gluposti"... "izjavljivati nebuloze" ... siromasan rjecnik mozes znatno popraviti citajuci!
2.
Moje misljenje ne mora biti tocno. Niti tvoje.
3.
Mogli bi se dogovoriti oko pisanja.
Imamo li, nakon toliko godina informaticke pismenosti, neki standard?
Central European ISO ili Central European Windows?
__________________
1010101010
Andjelko je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2004., 23:20   #40
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Citiraj:
Originally posted by gpremec
Istina je da jos nije izasao PowerBook G5, ali je i sigurno da dolazi. Uostalom, iMac G5 je komletno laptop racunalo postavljeno u desktop oblicje, tako da je to jedan od pokazatelja kakav bi trebao biti PowerBook G5. Vjerovatno ce proc raditi na jos nizem taktu, ali to tek treba vidjeti.
Dakle ipak je potrebno snižavati takt što znači da se ipak ne radi o toliko bogomdanoj arhitekturi. Ne znam, koliko ja znam već sad postoje špekulacije da će u novim PowerBookovima biti Freescaleovi dual-core G4 procesori.

Eto malo fakata:


1. A lot of people have been talking about the new iMac's demonstration that squeezing a G5 into a notebook seems a lot more doable than recently thought. In fact, Apple has decided to officially respond to this talk, with Tom Boger, director of Apple's worldwide product marketing, telling The Mac Observer, "You're not going to see a G5 in a laptop anytime soon." He says the G5 itself is not thin enough, and that there are "great challenges" in shoehorning it into a laptop. Boger says he doesn't expect one this year, and wouldn't even guess as to when they might hit shelves. The funny thing is, as As the Apple Turns recalls, Tom made similar statements about the iMac G5 in June, citing a "heck of a challenge" getting the G5 into something as small as the previous iMac design. Interestingly enough, the iMac G5 was originally slated for July. Was he feeding us this line a month before the product announcement was planned (though it was subsequently postponed)? Either Apple makes no qualms about fibbing in order to surprise its customers, or it keeps engineering and marketing separated by lock and key. At least in my experience, the latter is a good idea. So, as AtAT calculates, 6 weeks passed between Boger's "No iMac G5 soon, folks" and the announcement of the G5 iMac, so G5 PowerBooks should be here come Columbus Day. I can't wait.

2. One thing about the new iMac: it's vertical, and it has 3 fans. Vertical orientation helps the heat flow anyway.
Notebooks lie flat...and fans eat battery life.

Another iMac thing: it's 2" thick (1.9" for the 17inch screen, 2.2" for the 20incher). This height includes the screen but not any keyboard.
Apple wants only sleek PowerBooks. I guess they would go with a G5 PBook that came out at 1.9" though they are a LOT happier in that ~1" range. But adding the keyboard to the 2" iMac3 means there is quite a lot of shrinkage that would have to be done ... which makes it harder to cool...

I'm thinking Apple must wait on cooler, portable-er CPU's from IBM before proceeeding. Doubtful for January, but maybe next summer.


Kaj kažeš na ovo?


Ova tvoja druga stvar je totalno fulana. Cijelo vrijeme govorimo o Centrino tehnologiji i procesorima vezanim uz nju, tako da je tvoja upadica sa mobilnim Athlonima XP totalno fulana. Kod intela ipak postoji krucijalna razlika izmedju laptop i desktop procesora. [/B][/QUOTE]

Da, postoji, ali tvrdnja i dalje ostaje. Da li Intel može isporučivati dovoljno Dothana da bi zadovoljio tržište stolnih računala? Rekao bih da je yield tih procesora strašno nizak s obzirom na to da rade na prilično niskom naponu.
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2004., 23:54   #41
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by Beren
Dakle ipak je potrebno snižavati takt što znači da se ipak ne radi o toliko bogomdanoj arhitekturi. Ne znam, koliko ja znam već sad postoje špekulacije da će u novim PowerBookovima biti Freescaleovi dual-core G4 procesori.

Eto malo fakata:

... (da se post ne produzi do unebesa)

Kaj kažeš na ovo?
Kazem isto sto i prije: sve su to spekulacije, a ne cinjenice. Razmisljanja ljudi koji uopce niti ne rade u Appleu niti su povezani sa cijelim projektom. Jedine cinjenice su da je Apple najavio PowerBoox G5, i da se on jos nije pojavio. Dali ce se zaista i pojaviti, te kakav ce to proizvod biti vidjet cemo tek kada se i zaista pojavi. Do tada su sve spekulacije.
Mozda IBM razvije specijalnu verziju G5 procesora, a mozda sam Apple i odustane od PowerBooka pogonjenog G5 procesorom. A mozda su u sumi.
Citiraj:
Originally posted by Beren
Da, postoji, ali tvrdnja i dalje ostaje. Da li Intel može isporučivati dovoljno Dothana da bi zadovoljio tržište stolnih računala? Rekao bih da je yield tih procesora strašno nizak s obzirom na to da rade na prilično niskom naponu.
I opet rekla-kazala. Razlog zasto je Centrino tehnologija rezervirana za laptop platformu je cisto zbog odluke Intela. Nije rijec o tome da ne bi uspijevali proizvoditi dovoljnu kolicinu procesora (ovo je moja pretpostavka bazirana na cinjenici da Intel vec neko vrijeme nema tih problema niti sa laptop linijom procesora, niti sa P4 procesorima), vec sto bi onda trebali smanjiti proizvodnju (a time i povecati cijenu) workstation/server procesorima (koji glume desktop liniju). Uostalom, isto radi i AMD: svoj workstation/serverski procesor je gurnuo i u desktop liniju. Druga stvar je sto AMD niti nema laptop liniju, nego to pokusava nadomjestiti sa primjercima workstation procesora s kojima im se (doslovno) posrecilo.

Uostalom, zamisli da Intel odluci svoju laptop liniju procesora gurnuti u kompletnu ponudu: dobili bi tihe, hladne i efikasne desktope, workstatione i servere. Zamisli samo koliko bi se smanjila potrosnja struje, kako desktopa, tako i servera. A Intelu bi se definitivno vise isplatilo da proizvodi samo jedan tip procesora, nego da glumi (kao sada) sa tri potpuno razlicita procesora. Bilo bi to kao u doba PIII Centrino procesora.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2004., 00:06   #42
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Citiraj:
Originally posted by gpremec
Cemu taj svadljalacki ton? Uvrijedio si se zato kaj je netko spomenuo da se Athloni griju, a ti si uvjeren da je situacija s Prescottima jos gora? Moje iskustvo je da se Preskoti (socket 478) griju do MAX 50°C pod punim opterecenjem nakon vise sati rada, i sve to u kvalitetnom kucistu s ukupno jednim jedinim ventilatorom na kucistu (plus vent od napajanja, vent od samog CPU kulera, i eventualno na grafickoj). Cak stovise, jucer sam na stolu imao pod testom P4 3.0 s775 u spomenutom kucistu koji se pod punim opterecenjem grijao do MAX 46°C. Uvijek su bili BOX kuleri u igri, dakle nikakve mrcine od vise kila i ventilatorom koji se vrti na 8000o/min.

Pa sada ti to meni objasni.

Ne kazem da se Athloni pregrijavaju (kao nekada), vec da se Prescotti i ne griju bas onoliko kako se voli pricati (pricam ti price). Nisam imao prilike isprobati prve primjerke Prescotta, one koji su dosli u ruke novinarima, ali oni koji su se mogli kupiti dva-tri mjeseca kasnije su bili normalni.
Naravno da sam se uvrijedio što je netko rekao da se Athloni griju. Zbog ovakvih miskoncepcija Intel može vrtiti tržište oko malog prsta. To nije objektivno sagledavanje situacije već brijanje na Intelove markentiške mitove.

Ne znam koje si modele procesora do sad imao prilike isprobati, no prema mojem iskustvu (ali i iskustvu većine novinara sa IT websiteova) Prescott uistinu ima problema sa grijanjem.

Eto i primjera iz mog teksta u BUG-u 139, str. 43.

Uspoređeni procesori su Athlon 64 3400+, Pentium 4 Northwood 3,4 GHz i Prescott 3,4 GHz. Oba Intelova procesora su pakirana za Socket 478.

Idle temp. :

Athlon 64 - 47 stupnjeva celzija
Northwood - 43 stupnjeva celzija
Prescott - 54 stupnjeva celzija

Torture temp. :

Athlon 64 - 65 stupnjeva celzija
Northowood - 60 stupnjeva celzija
Prescott - 73 stupnjeva celzija

Svi procesori su hlađeni Zalmanom 7000Cu. Na Athlonu je bila uključena podrška za Cool'n'Quiet, ali stvar nije radila kako treba zbog matične ploče.


Uz to, ne znam da li si probao nabaviti brže Prescotte - npr. 3,4 ili 3,6 GHz. Mada ih neke trgovine imaju na cjeniku (npr. Autronic) nisam baš siguran koliko su realno dobavljivi.


Još jedna mala opaska. Intelov BOX cooler za LGA755 procesore ne bih baš nazvao malim. Uz to, tu je i ona bakrena jezgra koja prije nije bila ugrađivana na Intelove hladnjake. Sigurno su je na hladnjak ugradili iz zahebancije...
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2004., 00:07   #43
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Citiraj:
Originally posted by Andjelko
1.
"ali to kaj pričaš su gluposti"... "izjavljivati nebuloze" ... siromasan rjecnik mozes znatno popraviti citajuci!
2.
Moje misljenje ne mora biti tocno. Niti tvoje.
3.
Mogli bi se dogovoriti oko pisanja.
Imamo li, nakon toliko godina informaticke pismenosti, neki standard?
Central European ISO ili Central European Windows?
1. Čisto sumnjam da imam problema sa vokabularom budući da od njega živim (a ne živim loše).

2. Nije bit u tome čije je mišljenje točno. Ja nisam iznosio mišljenje već provjerene činjenice.


3. Hmmm, nije mi baš jasna ova tvoja opaska, ali kad me već vučeš za jezik - Central European Windows.
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2004., 01:19   #44
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Citiraj:
Originally posted by gpremec
Kazem isto sto i prije: sve su to spekulacije, a ne cinjenice. Razmisljanja ljudi koji uopce niti ne rade u Appleu niti su povezani sa cijelim projektom. Jedine cinjenice su da je Apple najavio PowerBoox G5, i da se on jos nije pojavio. Dali ce se zaista i pojaviti, te kakav ce to proizvod biti vidjet cemo tek kada se i zaista pojavi. Do tada su sve spekulacije.
Mozda IBM razvije specijalnu verziju G5 procesora, a mozda sam Apple i odustane od PowerBooka pogonjenog G5 procesorom. A mozda su u sumi.
Hmm...

Jel tebi ovo možda pronaklo ili se meni to samo čini:
In fact, Apple has decided to officially respond to this talk, with Tom Boger, director of Apple's worldwide product marketing, telling The Mac Observer, "You're not going to see a G5 in a laptop anytime soon."

Ovo je, rekao bih, službena izjava.

Što se tiče drugog navoda, nije mi jasno što je u njemu zapravo špekulacija? Čovjek je jednostavno iznio činjenice - iMac je mnogo lakše hladiti od PowerBooka.

Sve u svemu, čini mi se da tvoja tvrdnja o niskom zagrijavanju Appleovih procesora nije točna. U krajnu liniju - da li si vidio unutrašnjost G5 PowerMaca? Hlađenje jest tiho i učinkovito, ali ga fakat "ima".


Citiraj:
I opet rekla-kazala. Razlog zasto je Centrino tehnologija rezervirana za laptop platformu je cisto zbog odluke Intela. Nije rijec o tome da ne bi uspijevali proizvoditi dovoljnu kolicinu procesora (ovo je moja pretpostavka bazirana na cinjenici da Intel vec neko vrijeme nema tih problema niti sa laptop linijom procesora, niti sa P4 procesorima), vec sto bi onda trebali smanjiti proizvodnju (a time i povecati cijenu) workstation/server procesorima (koji glume desktop liniju). Uostalom, isto radi i AMD: svoj workstation/serverski procesor je gurnuo i u desktop liniju. Druga stvar je sto AMD niti nema laptop liniju, nego to pokusava nadomjestiti sa primjercima workstation procesora s kojima im se (doslovno) posrecilo.
Intel nema problema sa proizvodnjom P4 procesora? Da, onih sporijih možda ne. Sa bržim modelima je sasvim druga priča. Pitam se da li je u Hrvatskoj uopće moguće kupiti 3,6-gigahercni Prescott budući da situacija sa dobavljivošću dotičnih niti "vani" nije sjajna.

Činjenica je da je uz sav rast tržišta prijenosnika, tržište stolnih računala i dalje puno veće. Uz to, budući da su prijenosnici sami po sebi skupi, sasvim je normalno da su i procesori za prijenosnike skuplji od procesora za stolna računala. Kao što rekoh - lakše je proizvoditi skuplje procesore za relativno malo mobilno tržište nego za desktop tržište. Uostalom, kad si zadnji put išta čuo o cijeni proizvodnje Pentiuma M?

Što više diskutiramo to mi se više čini da ti baš ne shvaćaš preozbiljno cijeli show koji se događa oko Intela u zadnje vrijeme.

I da, što bi trebalo značiti da se AMD-u posrećilo? Kaj su K8 dobili na nagradnoj igri?


Citiraj:
Uostalom, zamisli da Intel odluci svoju laptop liniju procesora gurnuti u kompletnu ponudu: dobili bi tihe, hladne i efikasne desktope, workstatione i servere. Zamisli samo koliko bi se smanjila potrosnja struje, kako desktopa, tako i servera. A Intelu bi se definitivno vise isplatilo da proizvodi samo jedan tip procesora, nego da glumi (kao sada) sa tri potpuno razlicita procesora. Bilo bi to kao u doba PIII Centrino procesora.
Da je to toliko isplativo i trivijalno kao što ti tvrdiš Intel bi to već davno učinio. Centrino jest dobar, ali još uvijek nije dovoljno dobar da zamijeni ostale linije Intelovih procesora . Da ne govorimo o silnom softveru koji je optimiziran za Pentium 4 i Itanium arhitekturu.

Ako zanemarimo cijenu proizvodnje, da bi Pentium M završio u stolnim računalima mora imati podršku za HT, EMT64, NX bit te dvije jezgre. Da ne spominjem bržu sabirnicu i veći takt...
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2004., 17:46   #45
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by Beren
Naravno da sam se uvrijedio što je netko rekao da se Athloni griju. Zbog ovakvih miskoncepcija Intel može vrtiti tržište oko malog prsta. To nije objektivno sagledavanje situacije već brijanje na Intelove markentiške mitove.
Mojim objektivnim sagledavanjem situacije zakljucujem da Intel procesori nisu savrseni, ali niti onoliko losi kao sto ih novinari pokusavaju predstaviti. Sa Opteron/Athlon-64 procesorima nemam nikakvih iskustva jer niti mogu ponuditi neku kvaliettnu pplocu uz njih. I opet je rijec o tome da AMD uporne ne zeli napraviti chipset za svoj procesor, makar bio 10% sporiji od VIA/NVIDIA/SiS/ALI i ostalih tricarija. Jednostano nema ozbiljnog chipseta za njih. A to sto se ti vrijedjas sto netko ima svoje misljenje o tvom ljubljenom procesoru, to je tvoj problem, te to niti nije razlog da se streskavas svojim ispadima i vrijedjanjima drugih na ovom forumu. Uostalom, sto rade moderatori? Ono je bilo barem za opomenu.
Citiraj:
Originally posted by Beren
Ne znam koje si modele procesora do sad imao prilike isprobati, no prema mojem iskustvu (ali i iskustvu većine novinara sa IT websiteova) Prescott uistinu ima problema sa grijanjem.
Davno sam naucio da IT novinarima ne vjerujem niti koliko je crnog pod noktom, ako ih osobno ne poznajem (da mogu ocijeniti koliko su realno nesto i opisali).
Citiraj:
Originally posted by Beren
Eto i primjera iz mog teksta u BUG-u 139, str. 43.

Uspoređeni procesori su Athlon 64 3400+, Pentium 4 Northwood 3,4 GHz i Prescott 3,4 GHz. Oba Intelova procesora su pakirana za Socket 478.

Idle temp. :

Athlon 64 - 47 stupnjeva celzija
Northwood - 43 stupnjeva celzija
Prescott - 54 stupnjeva celzija

Torture temp. :

Athlon 64 - 65 stupnjeva celzija
Northowood - 60 stupnjeva celzija
Prescott - 73 stupnjeva celzija

Svi procesori su hlađeni Zalmanom 7000Cu. Na Athlonu je bila uključena podrška za Cool'n'Quiet, ali stvar nije radila kako treba zbog matične ploče.
Da, vidis, meni su ti tvoji rezultati P4 procesora cista misterija. Ne znam dali je tome krivac los kuler (jer Zalman 7000 je za P4 los kuler), ili katastrofa kuciste, ili mozda kombinacija jednog i drugog. Osobno sam imao na stolu P4 3.2 (Nortwood) i u kvalitetnom kucistu se pod punim opterecenjem grijao do 45°C. Nije moguce da se 200MHz brzi procesor grije 15°C vise. A i ove temperature Prescotta su mi cista misterija. Jedino sam na stolu imao nekoliko primjeraka 2.8, ali niti jedan se u kvalitetnom kucistu nije grijao vise od 46°C pod punim opterecenjem. Svi procesori na mom stolu su pod BOX kulerima s kojima su i dosli.
Citiraj:
Originally posted by Beren
Uz to, ne znam da li si probao nabaviti brže Prescotte - npr. 3,4 ili 3,6 GHz. Mada ih neke trgovine imaju na cjeniku (npr. Autronic) nisam baš siguran koliko su realno dobavljivi.
Kako su 3.4 i 3.6 GHz modeli financijski neopravdani, niti ne postoji potraznja za njima (barem u krugovima mojih klijenata). Tako da cinjenica da nisu niti dobavljivi mi apsolutno nista ne znaci. A to sto se u cijenicima nalaze komponente koje nisu dobavljive, to je realnost naseg trzista, niti je Autronic jedini.
Citiraj:
Originally posted by Beren
Još jedna mala opaska. Intelov BOX cooler za LGA755 procesore ne bih baš nazvao malim. Uz to, tu je i ona bakrena jezgra koja prije nije bila ugrađivana na Intelove hladnjake. Sigurno su je na hladnjak ugradili iz zahebancije...
BOX kuleri za P4 (od njihove pojave) nisu maleni, ali su tihi, hlade i vise nego ucinkovito (barem od Nortwood serije nadalje), te su uracunati u cijenu samog procesora. Niti mi ne pada na pamet da BOX kuler mijenjam necim tako neefikasnim kao sto je Zalman 7000, koji kosta oko 300-350kn. Inace, taj spomenuti BOX kuler za LGA775 procesore se gotovo nista ne razlikuje (osim montazom i malo velicinom) od BOX kulera koji su dolazili uz 3.0 Nortwoode, pogotovo sto se tice spomenute bakrene jezgre.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2004., 18:03   #46
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by Beren
1. Čisto sumnjam da imam problema sa vokabularom budući da od njega živim (a ne živim loše).
BUAHAHAHAHHAHAAAA

Ova izjava jednostavno MORA uci u anale novinarske prepotencije. To sto pises za BUG, to ti je gadno udarilo u glavu. U ozbiljnijim i ozbiljnim informatickim krugovima nitko BUG ne shvaca ozbiljno. U spomenutim krugovima BUG se cita samo zato da bi se ljudi imali cemu smijati. Npr. u velikom clanku o Spywareu nije se niti jednom rijecju spomenuo Trend Micro Internet Security v11, antivirus koji osim antivirus paterna ima i spyware patern, i cijela stvar radi fantasticno dobro. To je jednostavno veeeeliki propust, pogotovo sto je BUG spomenuti antivirus imao na testu antivirusa, koji je kroz tekst bio pobjednik u svim disciplinama, ali iz nekog sumljivog razloga nije bio proglasen pobjednikom testa.


__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2004., 18:27   #47
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by Beren
Jel tebi ovo možda pronaklo ili se meni to samo čini:
In fact, Apple has decided to officially respond to this talk, with Tom Boger, director of Apple's worldwide product marketing, telling The Mac Observer, "You're not going to see a G5 in a laptop anytime soon."

Ovo je, rekao bih, službena izjava.
...
Sluzbena izjava da se PowerBook nece tako skoro pojaviti. I nista vise od toga.
Citiraj:
Originally posted by Beren
Intel nema problema sa proizvodnjom P4 procesora? Da, onih sporijih možda ne. Sa bržim modelima je sasvim druga priča. Pitam se da li je u Hrvatskoj uopće moguće kupiti 3,6-gigahercni Prescott budući da situacija sa dobavljivošću dotičnih niti "vani" nije sjajna.
Istovremeno su svi procesori laptop linije dobavljivi proizvodjacima laptopa. To kaj imaju problema s proizvodnjom i isporukom P4 3.6 je samo dokaz da se "igraju" s arhitekturom koja i nije ona prava. Sto ce ikome procesor u proizvodnji koji sam sebe ne moze isplatiti?
Citiraj:
Originally posted by Beren
Činjenica je da je uz sav rast tržišta prijenosnika, tržište stolnih računala i dalje puno veće. Uz to, budući da su prijenosnici sami po sebi skupi, sasvim je normalno da su i procesori za prijenosnike skuplji od procesora za stolna računala. Kao što rekoh - lakše je proizvoditi skuplje procesore za relativno malo mobilno tržište nego za desktop tržište. Uostalom, kad si zadnji put išta čuo o cijeni proizvodnje Pentiuma M?
A sto bih to trebao cuti o cijeni proizvodnje Pentiuma M? Kakvog to utjecaja ima na mene. Mene zanima samo cijena krajnjeg proizvoda "na polici".
I opet ponavljam, da Intel odluci laptop liniju procesora prebaciti u desktop seriju, povecali bi i proizvodnju. Kaj ti mislis, da im je to zakonom zabranjeno?
Citiraj:
Originally posted by Beren
Što više diskutiramo to mi se više čini da ti baš ne shvaćaš preozbiljno cijeli show koji se događa oko Intela u zadnje vrijeme.
A koji je to show koji se dogadja u zadnje vrijeme oko Intela? Prosvjetli me, jer cini se da se samo novinarski krugovi zamaraju oko toga sto Intel mijenja unutarnju politiku. Kako to da IT novinari nista ne pisu o velikom zaokretu interne politike Microsofta koji se dogadja u zadnjih godinu i pol, i trajat ce jos barem pola godine, ako ne i vise godina? To IT novinarima nije zanimljivo?
Citiraj:
Originally posted by Beren
I da, što bi trebalo značiti da se AMD-u posrećilo? Kaj su K8 dobili na nagradnoj igri?
Uf, naporan si.
Izvuces misljenje iz konteksta i od toga napravis veliki problem. Kao sto si napisao (da citiram):
Citiraj:
Originally posted by Beren
Mada je s jedne strane tehnologija na mobilnim računalima zapravo jednaka tehnologiji na stolnim računalima, s druge strane valja imati na umu da se mobilni procesori praktički ručno odabiru za ovu namjenu. Primjer - Athlon XP M. Riječ je o klasičnom Athlonu XP na kojem je omogućena dinamička promjena frekevencije i napona (Power Now!), ali je također riječ o posebno izabranim procesorima koji su pri proizvodnji jednostavno dobro "ispali" sa wafera - trebaju niži napon da postignu određenu frekvenciju.
Dakle, nisam govorio o Opteronu/Athlonu-64, vec o tvojoj izjavi po kojoj se zakljucuje da AMD niti nema laptop procesor, vec kako im se "posreci" u proizvodnji.

Novinari...

Citiraj:
Originally posted by Beren
Da je to toliko isplativo i trivijalno kao što ti tvrdiš Intel bi to već davno učinio. Centrino jest dobar, ali još uvijek nije dovoljno dobar da zamijeni ostale linije Intelovih procesora . Da ne govorimo o silnom softveru koji je optimiziran za Pentium 4 i Itanium arhitekturu.
Intanium arhitektura? Pa cak je i INtel shvatio da je promasena, zato i jesu napravili Xeon procesore s 64-bitnim instrukcijama. Centrino je inace ime kompletne konfiguracije (procesor, chipset, wireless,...), to bi cak i ti kao IT novinar trebao znati.
Citiraj:
Originally posted by Beren
Ako zanemarimo cijenu proizvodnje, da bi Pentium M završio u stolnim računalima mora imati podršku za HT, EMT64, NX bit te dvije jezgre. Da ne spominjem bržu sabirnicu i veći takt...
A zasto? Laptop linija Intelovih procesora je efikasnija od P4 desktop linije, pa tako 1.6GHz iz prijenosnika (na 400MHz FSB) konkurira P4 Nortwoodu na 2.8GHz (800MHz FSB). A kakva je tek situacija s 2.0GHz procesorima? Zasto bi procesor morao imati HT? P4/Xeon linija ima HT jer su shvatili da je bez HTa iskoristeno samo nekih 35% mogucnosti same jezgre, laptop linija ne pati od tog problema. 64-bita? Cemu? S cime bi to iskoristili. Uostalom, tko kaze da sljedeca generacija laptop procesora to i nece imati (nitko od nas na ovom forumu ne zna nista o tome). Dvije jezgre? Upitna je potreba (osim marketinska) za tako nesto za desktop racunalo.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2004., 19:56   #48
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
[QUOTE]Originally posted by gpremec
Mojim objektivnim sagledavanjem situacije zakljucujem da Intel procesori nisu savrseni, ali niti onoliko losi kao sto ih novinari pokusavaju predstaviti. Sa Opteron/Athlon-64 procesorima nemam nikakvih iskustva jer niti mogu ponuditi neku kvaliettnu pplocu uz njih. I opet je rijec o tome da AMD uporne ne zeli napraviti chipset za svoj procesor, makar bio 10% sporiji od VIA/NVIDIA/SiS/ALI i ostalih tricarija. Jednostano nema ozbiljnog chipseta za njih. A to sto se ti vrijedjas sto netko ima svoje misljenje o tvom ljubljenom procesoru, to je tvoj problem, te to niti nije razlog da se streskavas svojim ispadima i vrijedjanjima drugih na ovom forumu. Uostalom, sto rade moderatori? Ono je bilo barem za opomenu.[QUOTE]

Intel procesori nisu toliko loši, samo su lošiji i skuplji od AMD-ovih. To je bit cijele priče. Jedini problem je to što ti nemaš iskustva sa AMD-ovim procesorima niti pločama pa stoga i nemaš pravih argumenata.

Slažem se s tobom da bi bilo jako lijepo da AMD napravi vlastiti čipset, ali čini mi se da nemaju dovoljno love za paralelni razvoj novih čipseta i novih procesora. Druga stvar - da naprave čipset koji je 10% sporiji od konkurencije samo bi se još više pokopali nego da nemaju čipseta.

Priznajem da moj odgovor na Andjelkov post nije bio taktičan, ali bit mojeg komentara i dalje stoji - da čovjek nema pojma o čemu priča. A moderatori mi slobodno mogu udjeliti opomenu, pogotovo ako će to razveseliti tvoju nježnu dušu.


Citiraj:
Davno sam naucio da IT novinarima ne vjerujem niti koliko je crnog pod noktom, ako ih osobno ne poznajem (da mogu ocijeniti koliko su realno nesto i opisali).
Pa sretno ti onda sa informiranjem kod Intelovog PR odjela.


Citiraj:
Da, vidis, meni su ti tvoji rezultati P4 procesora cista misterija. Ne znam dali je tome krivac los kuler (jer Zalman 7000 je za P4 los kuler), ili katastrofa kuciste, ili mozda kombinacija jednog i drugog. Osobno sam imao na stolu P4 3.2 (Nortwood) i u kvalitetnom kucistu se pod punim opterecenjem grijao do 45°C. Nije moguce da se 200MHz brzi procesor grije 15°C vise. A i ove temperature Prescotta su mi cista misterija. Jedino sam na stolu imao nekoliko primjeraka 2.8, ali niti jedan se u kvalitetnom kucistu nije grijao vise od 46°C pod punim opterecenjem. Svi procesori na mom stolu su pod BOX kulerima s kojima su i dosli.
Zalman 7000 loš cooler za Pentiume 4? A zašto molim te?

Inače, kućišta u testu nije ni bilo - ploča je ležala na stolu.

Probao si samo 2,8-gigahercni model? Sasvim dovoljno za nižu temperaturu. A eto i još jednog dokaza za ovu tvrdnju. Xeoni sa Nocona jezgrom na taktu od 3,6 GHz pri smanjenom opterećenju spuštaju takt na 2,8 GHz kako bi se smanjilo zagijavanje.

Citiraj:
Kako su 3.4 i 3.6 GHz modeli financijski neopravdani, niti ne postoji potraznja za njima (barem u krugovima mojih klijenata). Tako da cinjenica da nisu niti dobavljivi mi apsolutno nista ne znaci. A to sto se u cijenicima nalaze komponente koje nisu dobavljive, to je realnost naseg trzista, niti je Autronic jedini.
Možda nisu financijski opravdani, ali fino pokazuju efikasnost proizvodnog procesa. To kaj ih tvoji klijenti ne kupuju ne znači da nikom nisu potrebni. IMHO, čini mi se da tvoji klijenti kupuju mahom kupuju realtivno spore modele procesora.

A kaj se tiče dobavljivosti, nije problem što ih kod nas nema već to što ih nigdje nema.

Citiraj:

BOX kuleri za P4 (od njihove pojave) nisu maleni, ali su tihi, hlade i vise nego ucinkovito (barem od Nortwood serije nadalje), te su uracunati u cijenu samog procesora. Niti mi ne pada na pamet da BOX kuler mijenjam necim tako neefikasnim kao sto je Zalman 7000, koji kosta oko 300-350kn. Inace, taj spomenuti BOX kuler za LGA775 procesore se gotovo nista ne razlikuje (osim montazom i malo velicinom) od BOX kulera koji su dolazili uz 3.0 Nortwoode, pogotovo sto se tice spomenute bakrene jezgre.
Kao što rekoh, ne znam od kud ti tvrdnja da je Zalman 7000 neefikasan...

Koliko ja znam BOX cooler za sporije modele LGA775 procesora nije isti kao onaj za top modele. Ako je tako, rekao bih da se brži modeli puno više griju.
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2004., 19:57   #49
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
s
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2004., 20:05   #50
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Citiraj:
Originally posted by gpremec
BUAHAHAHAHHAHAAAA

Ova izjava jednostavno MORA uci u anale novinarske prepotencije. To sto pises za BUG, to ti je gadno udarilo u glavu. U ozbiljnijim i ozbiljnim informatickim krugovima nitko BUG ne shvaca ozbiljno. U spomenutim krugovima BUG se cita samo zato da bi se ljudi imali cemu smijati. Npr. u velikom clanku o Spywareu nije se niti jednom rijecju spomenuo Trend Micro Internet Security v11, antivirus koji osim antivirus paterna ima i spyware patern, i cijela stvar radi fantasticno dobro. To je jednostavno veeeeliki propust, pogotovo sto je BUG spomenuti antivirus imao na testu antivirusa, koji je kroz tekst bio pobjednik u svim disciplinama, ali iz nekog sumljivog razloga nije bio proglasen pobjednikom testa.
Ja osim za BUG pišem i za PC Ekspert. Naglasak je na pisanju - nešto što tebi nikad nije dobro išlo van okvira ovog foruma.

Po mom mišljenju BUG i nije časopis za ozbiljne informatičke krugove već za naprednije korisnike.

I na kraju, nije mi baš jasno zašto mi nabijaš na nos test Spywarea. Niti je moje djelo niti sam imao ikakve veze niti se uopće bavim softverom.
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2004., 20:38   #51
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Citiraj:
Originally posted by gpremec
Sluzbena izjava da se PowerBook nece tako skoro pojaviti. I nista vise od toga.
Ti izgleda ne znaš čitati izmešu redaka...ili ti nije jasan termin "zavlačenje".

Citiraj:

Istovremeno su svi procesori laptop linije dobavljivi proizvodjacima laptopa. To kaj imaju problema s proizvodnjom i isporukom P4 3.6 je samo dokaz da se "igraju" s arhitekturom koja i nije ona prava. Sto ce ikome procesor u proizvodnji koji sam sebe ne moze isplatiti?
Hmmm, ako nisi primjetio već nekoliko godina AMD i Intel vode intezivan rat oko performansi. Ako Intel ne može proizvesti 3,6 GHz procesor u količini koje zadovoljavaju potražnju tržišta to znači da im nešto ne štima sa proizvodnim procesom. Uz to, 3,6 GHz Prescott je direktna konkurencija najbržim Athlonima 64. Koliko god to malo značilo malim korisnicima, tvrtka baš i nije previše kompetitivna ako ne može parirati konkurenciji, zar ne?


Citiraj:
A sto bih to trebao cuti o cijeni proizvodnje Pentiuma M? Kakvog to utjecaja ima na mene. Mene zanima samo cijena krajnjeg proizvoda "na polici".
I opet ponavljam, da Intel odluci laptop liniju procesora prebaciti u desktop seriju, povecali bi i proizvodnju. Kaj ti mislis, da im je to zakonom zabranjeno?
Hmmm, mislim da ne možemo diskutirati na pravi način ako ti na cijelu situaciju gledaš iz kuta prosječnog korisnika, a ja iz kuta kvazi znanstvenika (jako loš termin, ali mi na pamet nije palo ništa bolje).

Kao što rekoh, Pentiumi M u trenutnom obličju iz više razloga nisu dostojna zamjena za Pentiume 4. Posebno je izražen problem marketinga. No ti to ne kužiš ili ne želiš skužiti.


Citiraj:
A koji je to show koji se dogadja u zadnje vrijeme oko Intela? Prosvjetli me, jer cini se da se samo novinarski krugovi zamaraju oko toga sto Intel mijenja unutarnju politiku. Kako to da IT novinari nista ne pisu o velikom zaokretu interne politike Microsofta koji se dogadja u zadnjih godinu i pol, i trajat ce jos barem pola godine, ako ne i vise godina? To IT novinarima nije zanimljivo?
Nemam vremena i volje da te prosvjetljavam. Živim od svog pisanja, a mislim da sam na sve ovo potrošio previše znakova budući da ne cijela rasprava ne vodi ničemu.

Citiraj:
Uf, naporan si.
Izvuces misljenje iz konteksta i od toga napravis veliki problem. Kao sto si napisao (da citiram):

Dakle, nisam govorio o Opteronu/Athlonu-64, vec o tvojoj izjavi po kojoj se zakljucuje da AMD niti nema laptop procesor, vec kako im se "posreci" u proizvodnji.

Novinari...
Misliš da se Intelu ne posrećuje pri proizvodnji Pentiuma M? Zato sam u jednom trenutku spomenuo isplativost Pentiuma M u trenutnom obliku kao desktop procesora.

Citiraj:
Intanium arhitektura? Pa cak je i INtel shvatio da je promasena, zato i jesu napravili Xeon procesore s 64-bitnim instrukcijama. Centrino je inace ime kompletne konfiguracije (procesor, chipset, wireless,...), to bi cak i ti kao IT novinar trebao znati.
Ahem...da si adekvatno informiran znao bi da je Intel najavio Itanium 3 baziran na tehnologiji Alphe. Al oprošteno ti e budući da si, kao što kažeš, samo korisnik kojeg zanimaju proizvodi sa polica trgovina.

Opasku o Centrinu ne želim uopće komentirati.

Citiraj:
A zasto? Laptop linija Intelovih procesora je efikasnija od P4 desktop linije, pa tako 1.6GHz iz prijenosnika (na 400MHz FSB) konkurira P4 Nortwoodu na 2.8GHz (800MHz FSB). A kakva je tek situacija s 2.0GHz procesorima? Zasto bi procesor morao imati HT? P4/Xeon linija ima HT jer su shvatili da je bez HTa iskoristeno samo nekih 35% mogucnosti same jezgre, laptop linija ne pati od tog problema. 64-bita? Cemu? S cime bi to iskoristili. Uostalom, tko kaze da sljedeca generacija laptop procesora to i nece imati (nitko od nas na ovom forumu ne zna nista o tome). Dvije jezgre? Upitna je potreba (osim marketinska) za tako nesto za desktop racunalo.
Stvarno mi se neda....

Ali fakat nemaš pojma....

Ali mi se stvatno neda....

Neda....
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2004., 21:50   #52
dr.fiksi
doktor, trekkie, amd-ovac
 
dr.fiksi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,043
Čemu sad ove prepirke?
Aham...ovako-Pentium M(banias ili dothan jezgra) ne bi sada mogao možda instant zamijeniti P4, ali ipak se pokazalo da je EFIKASNIJI cpu.S nekim promjenama bi dobro prošao.Pače, možda i bez njih.Moguće je nabaviti ploče za taj cpu, tako da može živjeti i van laptopa.Naravno, previše je uloženo sad u P4 da bi se sad olako napustio...clock za clock ovaj je cpu NEOSPORNO JAKO ispred P4.Sabirnica nije sve, niti su MHZi.Naravno, ovo intel neće napraviti-ali uz dosta truda i novaca, moguće je složiti ovakvu platformu.Meni se osobno jako sviđa pristup kod izrade ovakvog cpua.A i gri8anje ne bi bilo problematično.Ja imam svoj a64, ali ovo je fakat potencijal-čak i "sirovo" serviran.
__________________
Svijet je monitor s beskonačnom rezolucijom!

1.a64 3500+,abit av8,1.5gb corsair, leadtek geforce 6800 ultra,2x200gb seagate@raid 0,tagan 480w...
2.mobilac 2600+ na 2332mhz,epox 8rda3i,r9800pro,120gb,512ddr,ener 350w...
3.MSI centrino 1.5(dothan), ati9600,40gb...
-->HDD u externom kućištu USB 2.0+firewire-hitachi 200 giga

dr.fiksi je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2004., 22:53   #53
BladeRunner
Type R
Moj komp
 
BladeRunner's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: El Segundo School of Finance
Postovi: 1,485
Ja osobno mogu potvrdit da je Zalman 700 loš kuler za P4.Ovo doli na full radi na 60c,na idle 42-46
__________________
David linčujem Davida Finčera
BladeRunner je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2004., 23:25   #54
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Citiraj:
Originally posted by dr.fiksi
Čemu sad ove prepirke?
Aham...ovako-Pentium M(banias ili dothan jezgra) ne bi sada mogao možda instant zamijeniti P4, ali ipak se pokazalo da je EFIKASNIJI cpu.S nekim promjenama bi dobro prošao.Pače, možda i bez njih.Moguće je nabaviti ploče za taj cpu, tako da može živjeti i van laptopa.Naravno, previše je uloženo sad u P4 da bi se sad olako napustio...clock za clock ovaj je cpu NEOSPORNO JAKO ispred P4.Sabirnica nije sve, niti su MHZi.Naravno, ovo intel neće napraviti-ali uz dosta truda i novaca, moguće je složiti ovakvu platformu.Meni se osobno jako sviđa pristup kod izrade ovakvog cpua.A i gri8anje ne bi bilo problematično.Ja imam svoj a64, ali ovo je fakat potencijal-čak i "sirovo" serviran.
Sve kaj si rekao stoji. Thumbs up :clap:
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2004., 08:58   #55
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by Beren
Ja osim za BUG pišem i za PC Ekspert. Naglasak je na pisanju - nešto što tebi nikad nije dobro išlo van okvira ovog foruma.
Ah, stara fora, kada vise nemas argumenata, onda se krene na osobno vrijedjanje.

Cuj, Denis, ajmo ovak: mi ovdje raspravljamo o laptop seriji Intel procesora i njihovom velikom potencijalu na vise razina i polja, a ti uletis s vrijedjanjem zato kaj se netko nasao "vrijedjati" AMD kako se pretjerano griju. Od tada nista drugo ne radis nego se prepires oko poprilicno nevaznih stvari, a glavna misija ti je da nas sve uvjeris kako se P4 pregrijava do boli (iako uopce u realnom svijetu i nemas puno iskustava po tom pitanju, osim nekoliko inzinjerskih primjeraka procesora).

Ili si malo fulao dio foruma, ili ti je previse dosadno u zivotu. Glavno obiljezje tvoga pisanja na ovom threadu su sitna osobna vrijedjanja (sto vjerovatno mislis da smijes jer si dio PCE teama), i niz prepucavanja oko off-topic stvari. Kako bi bilo da prestanes s time? Nije da ti icime prijetim (boze sacuvaj), ali rusis ugled clanova PCEa, pa i calnova foruma PCEa.

I onda se nakon cijlog prepucavanja slozis s tvrdnjama dr. fiksija koji je ukratko napisao isto ono sto sam ti i ja pokusavao objasniti (sto nisi mogao ili prihvatiti ili shvatiti).
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2004., 09:10   #56
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by Beren
I na kraju, nije mi baš jasno zašto mi nabijaš na nos test Spywarea. Niti je moje djelo niti sam imao ikakve veze niti se uopće bavim softverom.
Ti stvarno imas problema.

Procitaj ponovno, nisam ti "nabijao na nos" test spywarea, vec sam dao primjer (relativno friski) zasto se u imalo ozbiljnijim informatickim krugovima BUG ne smatra ozbiljnim.

Ako smatras da sam aludirao da to ima veze s tobom, uputio bih te da potrazis profesionalnu pomoc. Kao osoba koja (kako kazes) "zivi od pisanja", zacudjujuce je kako ne citas ono sto pise, vec ono sto ocekujes da pise.
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2004., 02:18   #57
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
samo javljam da ova denisova šutnja nije zato kaj je pametniji pa zna popustiti, nego zato što je zauzet drugim stvarima. siguran sam da će, čim uhvati vremena, nastaviti mlatiti praznu slamu.

samo da nadodam... pratim ovu vašu raspravu i ne mogu vjerovati kaj pišete.
premec znaš da fakat puno radim s intelima, a nekoliko tjedana imam 64 3200+. i da, probao sam prescotte u jako puno različitih situacija i prescotti se griju daaaaaaleko više nego northwoodi. razlika je ono... 10-ak stupnjeva. meni je recimo na prescott celeronu na 2,6 (530D) idle temp čim ga upalim ne kakvih 47-50 sa stock coolerom. dakle, govorimo o novom intel referentnom dizajnu coolera s finovima u krug i bakrenom bazom, te otvorenom kućištu na sobnoj temperaturi od max 22 stupnjusa. 775-ica sam probao samo jednu i ostao ravnodušan. što se athlona tiče ovaj "moj" nema uključen c&q i grije se ko neki jači northwood. što se svega tiče govorim o stock coolerima.
kad sam već kod coolera... kak to gorane misliš da su isti ovi koji su dolazili s northwoodom i ovi s prescottom? neda mi se cjepidlačit, samo želim reći da još nisam susreo cooler koji bi bio bolji od novog intelovog stock coolera, ali od starih da. čak i od one grdosije koja je dolazila s 3.05GHz Northwoodom i imala bakrenu bazu.
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 10.10.2004., 09:53   #58
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by Horza
samo javljam da ova denisova šutnja nije zato kaj je pametniji pa zna popustiti, nego zato što je zauzet drugim stvarima. siguran sam da će, čim uhvati vremena, nastaviti mlatiti praznu slamu.
Ah, u to uopce ne sumnjam.
Citiraj:
Originally posted by Horza
...
premec znaš da fakat puno radim s intelima, a nekoliko tjedana imam 64 3200+. i da, probao sam prescotte u jako puno različitih situacija i prescotti se griju daaaaaaleko više nego northwoodi. razlika je ono... 10-ak stupnjeva. meni je recimo na prescott celeronu na 2,6 (530D) idle temp čim ga upalim ne kakvih 47-50 sa stock coolerom. dakle, govorimo o novom intel referentnom dizajnu coolera s finovima u krug i bakrenom bazom, te otvorenom kućištu na sobnoj temperaturi od max 22 stupnjusa. 775-ica sam probao samo jednu i ostao ravnodušan. što se athlona tiče ovaj "moj" nema uključen c&q i grije se ko neki jači northwood. što se svega tiče govorim o stock coolerima.
kad sam već kod coolera... kak to gorane misliš da su isti ovi koji su dolazili s northwoodom i ovi s prescottom? neda mi se cjepidlačit, samo želim reći da još nisam susreo cooler koji bi bio bolji od novog intelovog stock coolera, ali od starih da. čak i od one grdosije koja je dolazila s 3.05GHz Northwoodom i imala bakrenu bazu.
Kao sto sam napisao, s Opteron/Athlon-64 procesorima nemam nikakva iskustva, i nisam nista pisao protiv njih (niti da se jace griju, niti da su losi), vec sam napisao (vise puta do sada) da za te procesore ne postoji chipset u koj bi se moglo imati puno povjerenje (citaj: AMD chipset).
Sto se tice Intel BOX kulera, zaista ne postoji razlika u kvaliteti izrade izmedju 3.0 i jacih Nortwooda i novih LGA775 Prescotta, jedna je razlika u nacinu montiranja i malo vecoj velicini samog aluminijskog dijela kod LGA775 BOX kulera.
Kaj se tice hladjenja P4 pod BOX kulerom, postoje dva detalja na koje jako malo ljudi obraca paznju: ona "smjesa" koja glumi pastu na BOX kuleru je katastrofa, te je treba zamjeniti s necim korisnijim (osobno ju mijenjam s tankim premazom silikonske paste), te da kvalitetno kuciste bolje hladi procesor od loseg, pa i od otvorenog kucista (kvalitetan i usmjeren protok zraka, kako dovodjenja zraka do procesora, tako i odvodjenja). Prosli i pretprosli tjedan sam slagao po jedan P4 3.0 LGA775 stroj, i pod punim opterecenjem je temp bila 46°C (na dvije razlicite ploce). Cak se i s478 Prescotti u takvim kucistima griju samo 3-4°C vise pod punim opterecenjem od istovjetnih Nortwooda, tako da i dalje tvrdim da se vecina problema rijesava s kvalitetnim kucistem.

Usput, u kucista s kvalitetno osmisljenom ventilacijom (a da pri tome nije niti bucna) ne spada toliko obozavani Antec, niti Casetek, niti sva ta zvucna imena (jer se gotovo svo pouzdaju u sirovu snagu ventilatora, koja jednostavno nije niti priblizno dovoljna za kvalitetno hladnjenje procesora).
__________________
Holly: "Appreciate what vou've got, because basically, I'm fantastic!"
my UD stats
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2004., 17:06   #59
Lignja
Re Di Calamara
 
Lignja's Avatar
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 569
vas dva strasno puno znate , ali mislim da bi trebali nekaj kvalitetno pofukat
nebi se tak puno uzrujavali
__________________
xxx
Lignja je offline   Reply With Quote
Staro 11.10.2004., 22:30   #60
Jozha
Banned
Moj komp
 
Jozha's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Sesvete/Soblinec
Postovi: 772
Citiraj:
Originally posted by Lignja
vas dva strasno puno znate , ali mislim da bi trebali nekaj kvalitetno pofukat
nebi se tak puno uzrujavali
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

ako mi netko želi dat žuti karton radi podržavanja ovog,samo naprijed.

LIGNJO CAREEEEEEE!!!!!!!!!!!
Jozha je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na