Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.07.2004., 16:19   #1
Emissary
ČLAN FKTa
Moj komp
 
Emissary's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Split
Postovi: 2,264
Raid 0

Zanima me koliki je dobitak u performansama pri spajanju 2 HDD-a u RAID 0 polje...
Emissary je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2004., 16:28   #2
dr.fiksi
doktor, trekkie, amd-ovac
 
dr.fiksi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,043
Ovisi što radiš...možda ti se isplati.
Ako kopiraš s jednog diska na drugi disk nećeš imati dobitke, dobitci su tu ako oba diska istovremeno sa sebe čitaju podatke, ili pišu(tj kada je stripping u akciji)-dakle ako stalno imaš uključen raid 0-onda bi i stripping trebao biti u akciji pa su ti dobitci tu.
Složio sam jedno polje od 2x seagate 120Gb, format je munja brz, sve skupa daj jedan osjećaj fluidnosti, ali nemoj samo tako očekivati 100Mb/sec.Zgodno, i sve izgleda kao jedan veliki disk.

Zadnje izmijenjeno od: dr.fiksi. 13.07.2004. u 00:06.
dr.fiksi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.07.2004., 18:13   #3
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Dobitak se najviše osječa kod capturea i pri radu s velikim fajlovima (po par gigi). Ovo ostalo je onak, stvar dojma.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2004., 23:45   #4
Emissary
ČLAN FKTa
Moj komp
 
Emissary's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Split
Postovi: 2,264
OK kuzim...

Jos jedno hipoteticko pitanjce...

Sto veci kapacitet, veca brzina. Ne uzimajući kapacitet u obzir, je li bolje imati 2 diska od 60GB u RAID 0 ili jedan od 200GB, cijena je jednaka?
Dakle, sto je isplativije po pitanju performansi?

Zahvaljujem na potencijalnim odgovorima...
Emissary je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2004., 00:04   #5
dr.fiksi
doktor, trekkie, amd-ovac
 
dr.fiksi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,043
Citiraj:
Originally posted by Emissary
OK kuzim...

Jos jedno hipoteticko pitanjce...

Sto veci kapacitet, veca brzina. Ne uzimajući kapacitet u obzir, je li bolje imati 2 diska od 60GB u RAID 0 ili jedan od 200GB, cijena je jednaka?
Dakle, sto je isplativije po pitanju performansi?

Zahvaljujem na potencijalnim odgovorima...
Ovako-2x60 bi ti dali bolje performanse-čisto zbog strippinga gledano.Naravno, sigurnost podataka je takva da ako jedan disk
ode-otišlo je sve, jer se sve dijeli na x dijelova.
dr.fiksi je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2004., 00:14   #6
Black Dragon
Premium
Moj komp
 
Black Dragon's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Agram
Postovi: 2,973
gledaj to i ovako 1 disk od 200 Gb ima 2 ili 8 MB cachea, ako spojiš dva u RAID 0 imaš "jedan" disk sa 4 ili 16 MB cachea RAID 0 ... ako imaš para onda 0+1 ali onda 2 diska glume backUp mada postoji fora (ako ti kontroler podržava) da imaš 3 diska, e pa ovaj 3 skopira sve na sebe od onog koji lagano odlazi čim mu to javi S.M.A.R.T. ...
__________________

Some men aren't looking for anything logical. They can't be bought, bullied, reasoned or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.
Black Dragon je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2004., 11:18   #7
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,943
Soft IDE RAID-0 je banana. Doma ga imam već godinu dana, a probao sam i neke druge i nisam uopće zadovoljan.

Stvari izgledaju lijepo samo u benchevima, dok in-real-life baš i ne, pogotovo kada se disk nakrca - tada radi i sporije nego kada imaš samo jedan disk. Stvar je u očajno lošim dodatnim kontrolerima koji niš ne vrijede. Ni Promise, ni Silicon Image, ni HPT.... sve je to skoro isti shit. Čak i kad nemaš definiran RAID, često kontroleri integrirani u chipsete rade bolje i brže od dodatnih.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 17.07.2004., 11:27   #8
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Citiraj:
Originally posted by medo
Soft IDE RAID-0 je banana. Doma ga imam već godinu dana, a probao sam i neke druge i nisam uopće zadovoljan.

Stvari izgledaju lijepo samo u benchevima, dok in-real-life baš i ne, pogotovo kada se disk nakrca - tada radi i sporije nego kada imaš samo jedan disk. Stvar je u očajno lošim dodatnim kontrolerima koji niš ne vrijede. Ni Promise, ni Silicon Image, ni HPT.... sve je to skoro isti shit. Čak i kad nemaš definiran RAID, često kontroleri integrirani u chipsete rade bolje i brže od dodatnih.
Pa tko je i govorio o soft RAIDU? Ti misliš na onaj iz wina?
tor je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2004., 15:16   #9
dr.fiksi
doktor, trekkie, amd-ovac
 
dr.fiksi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,043
Citiraj:
Originally posted by tor
Pa tko je i govorio o soft RAIDU? Ti misliš na onaj iz wina?
RAID s pravim čipsetima, tj s pravim kontrolerima u čipsetima.
Kakav soft RAID?Nismo ga ni spominjali.
__________________
Svijet je monitor s beskonačnom rezolucijom!

1.a64 3500+,abit av8,1.5gb corsair, leadtek geforce 6800 ultra,2x200gb seagate@raid 0,tagan 480w...
2.mobilac 2600+ na 2332mhz,epox 8rda3i,r9800pro,120gb,512ddr,ener 350w...
3.MSI centrino 1.5(dothan), ati9600,40gb...
-->HDD u externom kućištu USB 2.0+firewire-hitachi 200 giga

dr.fiksi je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2004., 15:48   #10
Freek
Premium
Moj komp
 
Freek's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Zagreb/Dubrava
Postovi: 2,869
Kolko je djelotvoran RAID 1.5 trebalo bi bit brzina+sigurnost podataka sad jeli to tako ????
Freek je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.07.2004., 11:26   #11
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,943
Citiraj:
Originally posted by tor
Pa tko je i govorio o soft RAIDU? Ti misliš na onaj iz wina?
ne, već na Promise, Highpoint, Silicon Image i slične, uključujući i tzv. RAID kontrolere u chipsetima. Zapamtite si jednom za svagda:

TO NISU HARDWARESKI RAID KONTROLERI

To su najobićniji IDE kontroleri koji funkciju RAIDa imaju u svom BIOSu. Drugim riječima, RAID obavlja CPU, a ne chip na tom kontroleru.

Inače, isprobavajući softraid pod linuxom (md i raidtools), te softraidom pod windozama, skužio sam da je to sretnije riješenje nego neki dodatni kontroler u kompu jer zauzeće procesora ne naraste skoro ništa, a radi mnogo bolje od dodatnih kontrolera. A i ako sistem crkne stvar će raditi u drugom kompu, dok u slučaju crkavanja dodatnog kontrolera stvar radi samo na istom ili vrlo sličnom drugom kontroleru. A još ako je na matičnoj ploči, ajme nesreće.

Mislim da je najbolji izvor informacija dokumentacija linux kernela. Kao dokaz vam može poslužiti i to da se iz Linuxa može pojedinim diskovima unutar "RAID" polja prostupiti direktno kao da su solo diskovi, dok se na pravim hardwareskim kontrolerima to ne može.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Staro 18.07.2004., 11:47   #12
dr.fiksi
doktor, trekkie, amd-ovac
 
dr.fiksi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,043
Citiraj:
Originally posted by medo
ne, već na Promise, Highpoint, Silicon Image i slične, uključujući i tzv. RAID kontrolere u chipsetima. Zapamtite si jednom za svagda:

TO NISU HARDWARESKI RAID KONTROLERI

To su najobićniji IDE kontroleri koji funkciju RAIDa imaju u svom BIOSu. Drugim riječima, RAID obavlja CPU, a ne chip na tom kontroleru.

Inače, isprobavajući softraid pod linuxom (md i raidtools), te softraidom pod windozama, skužio sam da je to sretnije riješenje nego neki dodatni kontroler u kompu jer zauzeće procesora ne naraste skoro ništa, a radi mnogo bolje od dodatnih kontrolera. A i ako sistem crkne stvar će raditi u drugom kompu, dok u slučaju crkavanja dodatnog kontrolera stvar radi samo na istom ili vrlo sličnom drugom kontroleru. A još ako je na matičnoj ploči, ajme nesreće.

Mislim da je najbolji izvor informacija dokumentacija linux kernela. Kao dokaz vam može poslužiti i to da se iz Linuxa može pojedinim diskovima unutar "RAID" polja prostupiti direktno kao da su solo diskovi, dok se na pravim hardwareskim kontrolerima to ne može.
Hm, ja sam složio jedna SATA raid 2x 120gb seagate, radi odlično!
Ne samo brzo, već i fluidno i bez nekog štekanja.
__________________
Svijet je monitor s beskonačnom rezolucijom!

1.a64 3500+,abit av8,1.5gb corsair, leadtek geforce 6800 ultra,2x200gb seagate@raid 0,tagan 480w...
2.mobilac 2600+ na 2332mhz,epox 8rda3i,r9800pro,120gb,512ddr,ener 350w...
3.MSI centrino 1.5(dothan), ati9600,40gb...
-->HDD u externom kućištu USB 2.0+firewire-hitachi 200 giga

dr.fiksi je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2004., 11:58   #13
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Citiraj:
Originally posted by medo
ne, već na Promise, Highpoint, Silicon Image i slične, uključujući i tzv. RAID kontrolere u chipsetima. Zapamtite si jednom za svagda:

TO NISU HARDWARESKI RAID KONTROLERI
Ma znam, ali kad se napiše soft raid misli se na onaj win. Ili barem ja tako mislim...
tor je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2004., 12:53   #14
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,943
Citiraj:
Originally posted by tor
Ma znam, ali kad se napiše soft raid misli se na onaj win. Ili barem ja tako mislim...
tak sam i ja mislio u početku.

anyways, hardwareski dodatak ne znači HW raid. drugim riječima, ako raid funkcije u računalu na bilo koji način obavlja CPU, to se zove softraid. jedina razlika između windows/linux softraida i Promise/HPT/Silicon Image (etc) softraida je u tome što se kod dodatnih kontrolera softraid definira u njihovim BIOSima, a ne iz OSa, a dalje driver radi sa tim "raid" poljem, a ne software iz OSa.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na