Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.04.2005., 02:41   #1
Isus
Headbangig Grunf!
Moj komp
 
Isus's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: headbanger's ball
Postovi: 4,372
Exclamation Upute za flashanje biosa na ATi karticama s flashromom


3. prekopirajte .bin file od biosa na disketu i preimenovat ga u neko jednostavno kratko ime. npr. XT_bios

4. odzipajte Flashrom na disketu

5. restart

OPCIONALNI DIO četvrti: modanje biosa koji se želi flashat

0. Modanje se radi u winodwsima.

1. ako ne znate dal će grafa moć izdržat nove više taktove tome se može pribjeći modanjem vrijednosti biosa.

2. to se učini alatom koji se zove RaBiT ( Radeon Bios Tuner) skine se sa: http://mvktech.net/index.php?option=...&filecatid=801

3. otvorite bios klikom na open--->

4. poštelajte opcije koje trebate
npr. clockovi
i TV out standard-->

5. kad ste gotovi Bios i saveati pod nekim jednostvnim kratkim imenom ( npr. XT_mod) prvo na disk a onda na disketu
-->

DIO peti: pripreme za flash u DOS-u.
1. uđite u bios
2. namjestite first boot device na floppy
3. save bios i izać (F10)
4. ubaciti disketu

DIO šesti: flashanje

1. čekati da se digne sistem s diskete

2. saveati orignalni bios od grafe to se napravi ovako:
flashrom -s 0 (ovo je NULA ne o) original.bin i enter.
to se napravi zato da ukoliko nešto pođe po zlu se može vratit originalni bios.

3. flashati novi bios na ovaj način:
flashrom -p 0 imebiosa.bin i enter, tada će počet flash tjekom njega će se pred kraj slika zblesirat, pojaviti će se vertikalne crte po cijelom ekranu koje će skrolat, to ukupno traje sekundu-dvije i na koncu će pisati podaci o starom i novom biosu te pisati data sucesfully written ili tak nekaj, nakon toga treba resetat komp s ctrl+alt+del.

4. potreba za forced flash, često se korištenja biosa drugog proizvođača javi problem da neće flashat te se flash prekine i program napiše "use -f" to force flash.
Radi se o "nasilnom" flashu u kojem se flasha bez obzira na drugog proizvođača i kodove u biosu.
za slučaj da se mora to tako raditi upute su ove:
flashrom -f -p 0 imebiosa.bin i enter, nakon uspješnog flasha ctrl+alt+del.

5. ukoliko javi grešku data not erased, locked ili slično, radi se o tome da originalni bios ima zaštitu od flashanja drugih biosa, to se riješi tako da se s http://techpowerup.com/bios/ skine originalni bios vaše radeonke, prekopira na disketu i flasha prema postupku pod 3.

Taj bios prije flashanja drugog save-ati kao orginal.bin. Ovo je vrlo važno, na taj način će vam uvjek otključani originalni bios biti za backup a ne originalni zaključani.

NAPOMENA: flashane biose od jače kartice (pro, XT, XT PE) NE SAVE-ATI KAO ORIGINAL, UKOLIKO SE FLASHA NEKI NOVI (npr. drugog proizvođača)!!!!

DIO sedmi: Neuspjeli flash, što sad?

1. ako nakon restarta grafa ne dela tj, daje bedatsu sliku, disketom dignut komp

2. Flashati originalni bios na grafu
preporučujem foced flash.
dakle flashrom -f -p 0 original.bin

3. ako se grafa uopće ne probudi, uzeti PCI grafu i u biosu poštelat sistem da je Initial display s PCI.

4. Flashat originalni bios na AGP ili PCI-e grafu.

eto nadam se da će pomoći.
enyoj flashing
-->
Kako se često govori o flashanju ATI kartica drugim biosom odlučio sam svima koji to žele napraviti napisati kratke upute.

UPOZORENJE!!!
SVE ŠTO RADITE ČINITE NA VLASTITU ODGOVORNOST AKO ZEZNETE NEMOJTE MENE SMATRATI ODGOVORNIM!



Dio prvi:upute za bios

1. Za odabir biosa trebate znati slijedeće
a) čip vaše radeonke

b) brzinu vaše memorije ( ne takt ), najbolji način za saznati je prepisati kod s čipa i otići na stranicu proivođača.
Ukoliko je infineon to i nije potrebno je imaju na kraju koda povlaku i onda brojku s brzinom meme npr. x12345y67z8 - 2.8 (za 2.8 ns memoriju)

Zašto a)? Tako da možete odabrati odogovarajući bios za karticu ( važno kod moda X800GTO/GTO2 u X800ST /X850XT, GTO je R423 čip dok je GTO2 R480). Posebice bitno kod novih kartica istog tipa koje koriste različite čipove, npr. X800GTO/GTO2

Zašto b)? OVO JE JAKO BITNO!!! jer brzina - u nanosekundama --ns ( opet ne takt na kojem radi ) memorije je ono po čemu ćete odabrati bios. Naime Bios ima u sebi memorijski kod koji se razlikuje po brzini memorije i ako je taj kod kriv grafa neće raditi! Proizvođač nije izrazito bitan.
DAKLE OBAVEZNO ODABRATI PRAVU BRZINU MEMORIJE!

2. proizvođač nije toliko bitan, ali se preporuča odabrati bios proizvođača grafe.

DIO drugi: download biosa i flash utilitya
1. Bios skinete s http://techpowerup.com/bios/
prema gore navedenim uputama.

2. downloadate flashrom ( s ATIflashom nisam radio pa neznam korištenje, JELC (ili ak netko drugi koristi ATIflash i zna postupak nek mi pošalje PM) ak si ga rabio nadopiši upute i za njega),
Flashrom skinete s http://techpowerup.com/bios/bios/flashrom240.zip, nalazi se na dnu stranice ispod svih biosa.

DIO treći: pripreme za flash u windowsima
1. uzmite disketu

2. formatriajte ju u MS dos startup disk-->
3. prekopirajte .bin file od biosa na disketu i preimenovat ga u neko jednostavno kratko ime. npr. XT_bios

4. odzipajte Flashrom na disketu

5. restart

OPCIONALNI DIO četvrti: modanje biosa koji se želi flashat

0. Modanje se radi u winodwsima.

1. ako ne znate dal će grafa moć izdržat nove više taktove tome se može pribjeći modanjem vrijednosti biosa.

2. to se učini alatom koji se zove RaBiT ( Radeon Bios Tuner) skine se sa: http://mvktech.net/index.php?option=...&filecatid=801

3. otvorite bios klikom na open--->

4. poštelajte opcije koje trebate
npr. clockovi
i TV out standard-->

5. kad ste gotovi Bios i saveati pod nekim jednostvnim kratkim imenom ( npr. XT_mod) prvo na disk a onda na disketu
-->

DIO peti: pripreme za flash u DOS-u.
1. uđite u bios
2. namjestite first boot device na floppy
3. save bios i izać (F10)
4. ubaciti disketu

DIO šesti: flashanje

1. čekati da se digne sistem s diskete

2. saveati orignalni bios od grafe to se napravi ovako:
flashrom -s 0 (ovo je NULA ne o) original.bin i enter.
to se napravi zato da ukoliko nešto pođe po zlu se može vratit originalni bios.

3. flashati novi bios na ovaj način:
flashrom -p 0 imebiosa.bin i enter, tada će počet flash tjekom njega će se pred kraj slika zblesirat, pojaviti će se vertikalne crte po cijelom ekranu koje će skrolat, to ukupno traje sekundu-dvije i na koncu će pisati podaci o starom i novom biosu te pisati data sucesfully written ili tak nekaj, nakon toga treba resetat komp s ctrl+alt+del.

4. potreba za forced flash, često se korištenja biosa drugog proizvođača javi problem da neće flashat te se flash prekine i program napiše "use -f" to force flash.
Radi se o "nasilnom" flashu u kojem se flasha bez obzira na drugog proizvođača i kodove u biosu.
za slučaj da se mora to tako raditi upute su ove:
flashrom -f -p 0 imebiosa.bin i enter, nakon uspješnog flasha ctrl+alt+del.

5. ukoliko javi grešku data not erased, locked ili slično, radi se o tome da originalni bios ima zaštitu od flashanja drugih biosa, to se riješi tako da se s http://techpowerup.com/bios/ skine originalni bios vaše radeonke, prekopira na disketu i flasha prema postupku pod 3.

Taj bios prije flashanja drugog save-ati kao orginal.bin. Ovo je vrlo važno, na taj način će vam uvjek otključani originalni bios biti za backup a ne originalni zaključani.

NAPOMENA: flashane biose od jače kartice (pro, XT, XT PE) NE SAVE-ATI KAO ORIGINAL, UKOLIKO SE FLASHA NEKI NOVI (npr. drugog proizvođača)!!!!

DIO sedmi: Neuspjeli flash, što sad?

1. ako nakon restarta grafa ne dela tj, daje bedatsu sliku, disketom dignut komp

2. Flashati originalni bios na grafu
preporučujem foced flash.
dakle flashrom -f -p 0 original.bin

3. ako se grafa uopće ne probudi, uzeti PCI grafu i u biosu poštelat sistem da je Initial display s PCI.

4. Flashat originalni bios na AGP ili PCI-e grafu.

eto nadam se da će pomoći.
enyoj flashing
__________________
Porsche 6cyl.boxer se hladi zrakom komp se hladi vodom!
Chairman of G.M.S. , Heavy Metal Thunder!
Former member of PCE 100+kg demolition squad
Grunf je moj idol!
Moji Grunf type modovi
NB:Mini Monster NB,VGA:Ye Monster C!, Ye Monster D!,Abit NB:Abit mini Monster,PSU:Ultra Monster!
Alfisti site, Alfisti forum

Zadnje izmijenjeno od: Isus. 18.01.2006. u 05:01.
Isus je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2005., 10:49   #2
Pantera-N
Premium
Moj komp
 
Pantera-N's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: In front of the monitor
Postovi: 1,592
Bravo Isus, jako dobro napisano, definitivno za sticky! Samo bi malo napomenuo da nisi spomenuo da isto treba paziti kod flasha na ns memorije! Znam, spomenuo si da treba paziti na brzinu, ali trebao si napisati da i treba gledati na ns meme, jer kartica može možda radti na istoj frekv. a imati različite ns! isto tako, treba napomenuti da je ponekada dobro staviti za probu bios koji ima manje latencije od deklarirane na memi! tako npr. ja imam 3.6 ns hynix i stavio sam bios za samsung 2.8 i dobio 30 MHz kod OC-a!

Sve u svemu, jako dobro, i molim kolegu Jelca da stavi ovaj topic kao sticky
Pantera-N je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.04.2005., 10:56   #3
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Citiraj:
DAKLE OBAVEZNO ODABRATI PRAVU BRZINU MEMORIJE!
Pa naravno da je riječ o ns na memoriji:confused:
tor je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2005., 11:02   #4
Pantera-N
Premium
Moj komp
 
Pantera-N's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: In front of the monitor
Postovi: 1,592
Ma znam da je mislio na ns...,ja sam samo nadodao kaj nije napisao
Pantera-N je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2005., 11:39   #5
Srky
Moderator
Moj komp
 
Srky's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Osijek
Postovi: 3,263
Jedino fali neki link za download flashroma, inace ostalo sve 5 Isus
__________________
Abit IP35 Pro Intel Quad Q6600 G0@3000Mhz (333x9)
Thermaltake BigTyp VX120@800rpm2 x 2Gb Kingston HyperX Black 1066@1000Mhz (5-5-5-18) 1.95V
XFX HD7770 1Gb GDDR5 Core Edition@1100/1250Intel 60Gb SSD + 3 x 250Gb Seagate Single Platter 16Mb
CD-RW/DVD Toshiba SDR1712C & Pioneer DVR-110DLogitech G400 & Ultra-X, G51 on Audigy SE@X-Fi Xtreme
Corsair VX450W@Sharkoon Silvation - 2 x Chieftec 120mm@7VWindows 7 Ultimate 64bit, Iskon ADSL 8192/512kbit@Enkom A1521-I
Srky je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2005., 11:54   #6
Pantera-N
Premium
Moj komp
 
Pantera-N's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: In front of the monitor
Postovi: 1,592
Pantera-N je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2005., 11:59   #7
Mailman
Premium
 
Mailman's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,606
još nek' lektor ispravi male greškice....
Mailman je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2005., 12:25   #8
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Ta ćemo još malo doraditi i onda ćemo lijepo staviti jedan sticy ATI FAQ sa linkovima na ATI forum gdje se je raspravljalo ili objašnjavalo o nekoj temi.

Cleaner, flash, najčešći problemi i sl...
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2005., 12:25   #9
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Postoji flashanje i s WinFlashom koji radi iz Windowsa (kako i ime kaže).

Uključiš - Load Image - program - restart. I radi bez problema. Između svakog od ovih koraka stvar isključuje monitor. Da se ne bi tko preplašio.

Modanje 350 u XT je moguće. Meni je uspjelo. Istina je da sam Isprobao sve biose na TechPowerUp i prešao na drugu stranicu pa po redu... I uspjelo je da mi barem piše 9800XT. I dalje je normalno radila. Kako ni sam ne znam koja je točno razlika između pro i XT, vratio sam nazad jer se ovaj pro da fino clockati i bez XT BIOS-a.

Nekada mi nije htio uči u Windows, nekada je imao artifakte, a nekada je OC bio značajno slabiji. Našao sam neki HIS koji je radio savršeno.

Dell BIOS (trenuci očaja) mi je zablokirao karticu pa sam se koristio starom i provjerenom metodom. S3Trio64 PCI sa impresivnih 756 kb EDO memorije, pa opet ispočetka.

Uglavnom, veselje je bilo potpuno kada je u device manageru pisalo ATI Radeon 9800XT, I stvar je radila odlično.

Na TechPowerUp ima zanimljiva funkcija pod Advanced. Tamo možete odabrati brzinu GPU i memorije te PAL/NTSC izlaz za karticu. Valja pritisnuti da želite tako moddani BIOS i tako će se kartica predstavljati Windowsima. Imati će upravo takve postavke.

Flashanje sa ATI flashom je jednako kao i sa FlashROM-om ali mi jednostavno nije radilo, iz nepoznatih razloga. Mislim, pročitao sam upute. Ne radi. Možda nekome radi...
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2005., 12:31   #10
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
R350 se najnormalnije DA moddati u XT ali ćeš u nekim igrama imati artefakte zato kaj XT (R360) na drugačiji način izvodi shadere.
Jelc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.04.2005., 13:21   #11
RAK
Feldwebel