Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > Iskustva s IT trgovinama
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.10.2015., 10:54   #1561
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
A sad, npr da greškom stave cijenu za taj fotić 10 000kn i netko naruči, misliš li da bi bili tako ljubazni i promijenili cijenu ili ga prodali samo tako? Ugovor je zakon i vrijedi za obje strane jednako, nisu ga ispoštovali, nisu se ogradili da u slučaju pogrešne cijene narudžba ne vrijedi, imaš slučajeve van RH da u takvim slučajevima narudžba važeća (AFAIR i eKupi je svojevremeno prodavao jednu 775 ploču ispod cijene i neki tu sa foruma su naručili i dobili je a cijena je kasnije korigirana) tako da je IMO stvar jasna. Koliko se isplati sa time zezati privatno sasvim druga priča.
Oni koji su "istjerali" takvu kupnju nisu naletjeli na nekoga tko zna kako to riješiti (ili je marketinški to pokriveno).
Niti jedna trgovina nije dužna prodati robu, kao ni ispuniti ugovor ukoliko je došlo do bitnih povreda ugovora (kao što je cijena).
Nije ni bitno kolika je vrijednost (to se događa i kod milijunskih ugovora, samo se onda ugovara i bankarsko jamstvo i slični elementi).
Tužiti? Možeš probati.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2015., 11:26   #1562
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Oni koji su "istjerali" takvu kupnju nisu naletjeli na nekoga tko zna kako to riješiti (ili je marketinški to pokriveno).
Niti jedna trgovina nije dužna prodati robu, kao ni ispuniti ugovor ukoliko je došlo do bitnih povreda ugovora (kao što je cijena).
Nije ni bitno kolika je vrijednost (to se događa i kod milijunskih ugovora, samo se onda ugovara i bankarsko jamstvo i slični elementi).
Tužiti? Možeš probati.
Kao što rekoh za tu cifru se ne isplati privatnom tužbom zajebavati i to dva puta. Opće odredbe edigitala su manjkave i to je njihov problem, ne kupca. A i rekoh, znam za jednog kupca ovdje na forumu koji je u ekupi kupio svojevremeno s775 ploču za 400kn a čija je vrijednost bila veća (AFAIR mislim da se i javno hvalilo tu na forumu) ali tko zna, možda je njihov pravnik gluplji od onoga u edigitalu.


Roy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.10.2015., 12:16   #1563
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
Kao što rekoh za tu cifru se ne isplati privatnom tužbom zajebavati i to dva puta. Opće odredbe edigitala su manjkave i to je njihov problem, ne kupca. A i rekoh, znam za jednog kupca ovdje na forumu koji je u ekupi kupio svojevremeno s775 ploču za 400kn a čija je vrijednost bila veća (AFAIR mislim da se i javno hvalilo tu na forumu) ali tko zna, možda je njihov pravnik gluplji od onoga u edigitalu.


Nije problem probati "stisnuti" prodavača. Problem je koliko je prodavač u stanju "odgovoriti" (može, zna, želi pokriti svoju grešku da ne bi otjerao kupca i slično).

To ti je kao i sa servisom, zamjenom opreme za drugu nakon kupnje, davanjem zamjenske opreme kad je tvoja u kvaru i slično.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2015., 12:59   #1564
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Danas sam narucio 24-portni gigabitni switch koji dodje 670 kuna. Cijena u slijedecoj najjeftinijoj trgovini je 780 kuna (posto naplaćuju dostavu). 110 kuna nije malo na ovaj iznos a s obzirom da se radi o robi koja se se ukljuci i zaboravi (nema prckanja po njoj svakodnevno) odlucio sam probati navedenu trgovinu.
Javim utiske naknadno.

Odustao od kupnje jer sam dobio prvi mail u kojem se navodi samo da sam narucio artikal, bez ikakve formalne ponude, detalja za uplatu, itd.
Ocekivao sam drugi mail sa tim podacima no nije stigao ni nakon 4 sata.
Na kraju sam zvao njihov broj i kad sam cuo kako su amaterski snimili poruku na sekretarici, odustao sam od bilo kakve daljnje kupovine.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2015., 13:04   #1565
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nije problem probati "stisnuti" prodavača. Problem je koliko je prodavač u stanju "odgovoriti" (može, zna, želi pokriti svoju grešku da ne bi otjerao kupca i slično).

To ti je kao i sa servisom, zamjenom opreme za drugu nakon kupnje, davanjem zamjenske opreme kad je tvoja u kvaru i slično.
Problem je samo u hrvatskom pravosuđu i državi, kod nas za istu tužbu na različitim sudovima možeš dobiti različite presude a mislim da se dešavalo i da na istom sudu za isti slučaj od različitih tužitelja se ne dobije ista presuda. Sad, moguće je da su tužbe bile različito sročene, manjkava argumentacija, ali svi znamo i da se može odugovlačiti i manipulirati na sudovima dok "slabija" strana ne popusti.

A glede ovog slučaja IMO edigital je pogriješio, njihov problem unutar firme je tko je kriv. Narudžba je obavljena i time ugovor sklopljen, nisu se pridržavali općih ovjeta koji su navedeni na njihovim stranicama i osnove za pritužbu postoje. Privatna tužba se ne isplati ali ne vidim razloga zašto se ne bi poslala pritužba institucijama, neka paze malo bolje što se stavlja na cjenik.
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2015., 13:53   #1566
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
Problem je samo u hrvatskom pravosuđu i državi, kod nas za istu tužbu na različitim sudovima možeš dobiti različite presude a mislim da se dešavalo i da na istom sudu za isti slučaj od različitih tužitelja se ne dobije ista presuda. Sad, moguće je da su tužbe bile različito sročene, manjkava argumentacija, ali svi znamo i da se može odugovlačiti i manipulirati na sudovima dok "slabija" strana ne popusti.
Kakvi vražji sudovi? Što misliš da ovo odmah ide na sud?
Daleko je to od suda, na stranu što ne znam na osnovu čega bi koga sudio.

Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
A glede ovog slučaja IMO edigital je pogriješio, njihov problem unutar firme je tko je kriv. Narudžba je obavljena i time ugovor sklopljen, nisu se pridržavali općih ovjeta koji su navedeni na njihovim stranicama i osnove za pritužbu postoje. Privatna tužba se ne isplati ali ne vidim razloga zašto se ne bi poslala pritužba institucijama, neka paze malo bolje što se stavlja na cjenik.
Naravno da je pogriješio, što ne znači da netko time mora ostvariti imovinsku korist, dapače.
Njihova jedina greška što nisu obavijestili prije ispravka cijene.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2015., 14:46   #1567
Munjara
Beerman
 
Munjara's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Sisak- grad hrvatskih po/b(i)jeda
Postovi: 1,525
Slažem se s Iggijem. Samo propust jer nisu poslali obavijest, nikakvo drugo natjeravanje.
Cijena je bila takva da je svakoj zdravorazumskoj osobi bilo jasno da je riječ o grešci u unosu.
Munjara je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2015., 15:14   #1568
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Kakvi vražji sudovi? Što misliš da ovo odmah ide na sud?
Ne mora ali bi moglo.
Citiraj:
Daleko je to od suda, na stranu što ne znam na osnovu čega bi koga sudio.
Nepoštivanja odredbi ugovora.

Citiraj:
Naravno da je pogriješio, što ne znači da netko time mora ostvariti imovinsku korist, dapače.
Imovinska korist je rastezljiv pojam, imaš je i kad kupuješ na rasprodaji. U ovom slučaju najbitnije je da nema nezakonitog pribavljanja materijalne koristi sebi ili drugima.
Ili, kupio sam preko njuškala novu novcijatu neotvorenu 970 sa računom za 2000kn dok je u trgovini bila 3200, materijalna korist je 1200kn, misliš li da sam trebao razmisliti prije toga o moralnim dvojbama je li razlika materijalne koristi prevelika? Daj reci, da si bio na mom mjestu bi li kupio grafu? Ofc da bi.

Kad vidiš priliku kupuješ, edigital je pogriješio a zašto druga je priča.

Citiraj:
Njihova jedina greška što nisu obavijestili prije ispravka cijene.
Greške se plaćaju.

Citiraj:
Autor Munjara Pregled postova
Slažem se s Iggijem. Samo propust jer nisu poslali obavijest, nikakvo drugo natjeravanje.
Cijena je bila takva da je svakoj zdravorazumskoj osobi bilo jasno da je riječ o grešci u unosu.
2012 kupovale su se ASUS MAXIMUS IV GENE-Z/GEN3 za 700kn dok je cijena bila više od duple, svi na forumu su znali da je greška i svi koji su mogli kupili su i nitko nije imao primjedbe, jedina razlika je da je ovdje razlika u cijeni veća.

Zadnje izmijenjeno od: tor. 20.10.2015. u 16:30.
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2015., 15:22   #1569
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
Imovinska korist je rastezljiv pojam, imaš je i kad kupuješ na rasprodaji. U ovom slučaju najbitnije je da nema nezakonitog pribavljanja materijalne koristi sebi ili drugima.
Ili, kupio sam preko njuškala novu novcijatu neotvorenu 970 sa računom za 2000kn dok je u trgovini bila 3200, materijalna korist je 1200kn, misliš li da sam trebao razmisliti prije toga o moralnim dvojbama je li razlika materijalne koristi prevelika? Daj reci, da si bio na mom mjestu bi li kupio grafu? Ofc da bi.
Kad vidiš priliku kupuješ, edigital je pogriješio a zašto druga je priča.
Brkaš imovinsku korist i popust.
Kao i što smatraš ugovor "apsolutnom istinom" - može ga se bez problema jednostrano prekinuti.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2015., 15:25   #1570
wooden
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: hr
Postovi: 804
Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
A glede ovog slučaja IMO edigital je pogriješio, njihov problem unutar firme je tko je kriv. Narudžba je obavljena i time ugovor sklopljen, nisu se pridržavali općih ovjeta koji su navedeni na njihovim stranicama i osnove za pritužbu postoje. Privatna tužba se ne isplati ali ne vidim razloga zašto se ne bi poslala pritužba institucijama, neka paze malo bolje što se stavlja na cjenik.
Nikakav ugovor nije sklopljen dok ti kao kupac ne platiš taj proizvod, odnosno, dok svaka strana ne ispuni svoju obvezu.
Dok trgovina ne isporuči artikl i dok ga ti ne platiš, taj ugovor između vas dvoje postoji samo u teoriji i nema pravnu snagu.
Opći uvjeti na bilo kojem webshopu su nevažni prema zakonima države.

Na većini webshopova imaš 3 opcije za plaćanja narudžbe.
1. Plaćanje virmanom: Dobivaš ponudu i dok ne platiš tu nema nikakvog sklopljenog ugovora.

2. Plaćanje karticom: Dokle god ti trgovina nije skinula iznos s kartice ništa nije sklopljeno, dakle, nisi platio.

3. Plaćanje pouzećem: Ugovor ste sklopili kad ti platiš narudžbu.
Jer da nije tako, ti kao kupac bi bio OBVEZAN platiti artikl koji ti stigne doma, a svi znamo da to ne moraš i da se možeš u među vremenu predomisliti.

Ajmo okrenuti priču, u slučajevima 1. i 3. bi trgovina tebe mogla tužiti ako se predomisliš i ako im nisi uplatio prema ponudi ili platio kuriru? Jer ipak ste vi sklopili ugovor.
Jel shvaćaš koje nebuloze pišeš po forumu?

I na kraju, ED je ispunila svoju obvezu i poslala artikl na adresu kupca, on je taj koji neće ispuniti svoju obvezu.
Greška je ED što nije prvo obavjestio kupca o promjeni cijene pa mu tek onda poslao artikl ako ovaj pristane na novu cijenu, ali to je ionako totalno nebitno jer kupac nije prisiljen ništa kupiti, kao što smo ranije utvrdili.

I par članaka za tebe:
Citiraj:
Odgađanje predaje do isplate cijene
Članak 397.
Ako nije što drugo ugovoreno ili uobičajeno, prodavatelj nije dužan predati stvar ako mu kupac ne isplati cijenu istodobno ili nije spreman to istodobno učiniti, ali kupac nije dužan isplatiti cijenu prije nego što je imao mogućnost pregledati stvar.
Citiraj:
Odgađanje predaje u slučaju prijevoza stvari
Članak 398.
(1) Kad se predaja stvari ostvaruje uručenjem prijevozniku, prodavatelj može odgoditi odašiljanje stvari do isplate cijene, ili poslati stvar tako da zadrži pravo raspolaganja njome za vrijeme prijevoza.
(2) Ako je zadržao pravo raspolaganja stvarju za vrijeme prijevoza, prodavatelj može zahtijevati da stvar ne bude predana kupcu u odredišnom mjestu dok ne isplati cijenu, a kupac nije dužan isplatiti cijenu prije nego što je imao mogućnost pregledati stvar.
(3) Međutim, kad ugovor predviđa plaćanje uz predaju odgovarajuće isprave, kupac nema pravo odbiti isplatu cijene zbog toga što nije imao mogućnost pregledati stvar.
Citiraj:
2. Preuzimanje stvari
Članak 441.
(2) Ako kupac bez opravdanog razloga odbije preuzeti stvar čija mu je predaja ponuđena na ugovoren ili uobičajen način i na vrijeme, prodavatelj može, ako ima osnovanog razloga posumnjati da će kupac isplatiti cijenu, izjaviti da raskida ugovor.
__________________
...
wooden je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.10.2015., 15:32   #1571
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Brkaš imovinsku korist i popust.
Kao i što smatraš ugovor "apsolutnom istinom" - može ga se bez problema jednostrano prekinuti.
Ako postoje uvjeti za prekid ugovora.
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2015., 15:40   #1572
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
Ako postoje uvjeti za prekid ugovora.
Uvjeti postoje uvijek.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2015., 15:51   #1573
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724