Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.03.2008., 22:56   #1
~Matija~
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 16
(riješeno) Windows xpSP2 restart nakon windows logo slike

Poštovanje,

Ja imam specifičan problem, a taj je da mi se, PONEKADA ( ključna riječ ), restartaju windowsi poslije windows LOGO slike. E sada, zašto je ovo u hardverskim a ne u softverskim? - pa razlog je taj što ni sam nisam siguran koji je problem, te se ovom prilikom ispričavam ako sam stavio ovu temu na krivo mjesto. Mene je frka samo zato jer ovo nije KONSTANTNO, odnosno nije stalan slučaj, nego se događa tu i tamo ( kada uđe u windowse sve je OK te radi po špagi ) - evo, brojio sam sada ulaske u windowse:

prvi restart - dobro
drugi restart - resetirao se 3 puta za redom, pa je ušao dobro
treći restart - resetirao se 8 puta za redom, pa je ušao dobro
četvrti restart - dobro
peti restart - resetirao se jednom i ušao dobro.

Moja konfiguracija:
Code:
PSU: Corsair 520 W CMPSU-5
MBO: Gigabyte P35C-DS3R
CPU: Core 2 Duo E6750 box
VGA: ASUS EN8800GT TOP/512 700MHz
HDD: Seagate ST3320620AS ( trenutačni ) + 2 x 500 GB ( nema utjecaja ova 2 jer su izvađena tokom testiranja )
RAM: DDR2 PC6400 Kingmax ( 2 x 2 GB )
USB miš/tipkovnica ( ovo ne bi trebalo imati nekog utjecaja na sam sustav jer sam stavio probao sa normalnim portom za miš i tipkovnicu )
CASE: nema potrebe
DVD-RW: Plextor ( isto tako mislim da nema utjecaja - probao sam i bez toga dignuti windowse, svejedno dobivam restart )
Eto, idem sada sa onim što sam testirao sve:

01.) Prvo sam mislio da je memorija, pa sam izvadio jedan stick od 2GB, ali je problem ostao isti. Zatim sam izvukao drugi stick, a stari vratio, no problem je ostao. Pa sam pomislio da oba sticka možda imaju ERROR-e, te sam uzeo memtest86+ i dao svakom stick-u 9 pass-ova sa default konfiguracijom, te niti jedan stick nema ERROR. ( ukupno trajanje testa ~ 9 sati ). Znači, dalo bi se zaključiti da memorija nije kriva?

02.) Zatim sam išao na to da ne valja DISK. Izmjenio sam 3 DISK-a: jedan je iz gornje liste ( SATA ), drugi je bio WesternDigital ( 160 GB~, SATA ), te je treći bio IDE ( PATA , MAXTOR, 80 GB ), no problem kod svakog diska je bio isti. Svaki disk je pregledan sa HDD alatima, te niti jedan nema bad sector, ili neki od problema, odnosno svi su proglašeni ZDRAVIM. ( isto tako sam isprobao mijenjati SATA diskove po različitim "utorima" ( connectori?), no problem je ostao isti )

03.) NAPAJANJE - bio sam te "sreće" imati od sestrične računalo kod sebe, te sam ubacio svoje napajanje u njeno računalo i nakon 20 restarta, niti jednom nije dobila sličnu "pogrešku", odnosno restart ( dalje mi se nije dalo gnjaviti ). Isto napajanje sam stavio u svoju kantu, te su rezultati bili jednaki kao kod sestričninog računala.

04.) Pogreška kod instalacije windowsa, te izvor windowsa? ( iste windowse imam na starom računalu - original XP, na kojeg sam dodatno stavljao SP2, no na starom nemam ovakove "restartove" ). Probao sam reinstalaciju na ovom disku do 3 puta ( prije prebacivanja na druge diskove ), no reinstalacija nije riješila problem.

05.) Možda neki I/O uređaj koči windowse?
=> izvadio sam miša, isti problem
=> stavio sam NON-USB tipkovnicu - isti problem
=> maknuo sam dodatne hardove - isti problem
=> maknuo sam DVD čitač/pržilicu - isti problem

=> JOŠ MI OSTAJE SAMO MAKNUTI GRAFIČKU PA TESTIRATI ( ** ovo ću testirati sutra, ali se molim većoj sili da je možda netko čuo za problem, te rješenje istog )


E sada, dodatne stvarčice koje bi mogle pomoći u analizi problema: vidio sam da se windowsi restartaju, pa mi se pri sljedećem bootu ponudi opciju da uđem u SAFE MODE, na što mi je došla ideja da se dogodio CRIT.ERROR, pa sam otišao u SAFE MODE i onemogućio automatski restart windowsa, te sam htio vidjeti PLAVU SLIKU SMRTI, no, nje nema! ( ovo me dodatno začudilo ) - nisam dobio plavu sliku, nego nisam dobio sliku općenito!! ( sve je bilo crno ) - nadam se da nekome ovo nešto govori.

Sve mi se sada svodi na to da je pogrešna: matična I/ILI grafička kartica, no prije tog zaključka, bi htio vidjeti BOOTLOG windowsa.. a ne znam gdje se nalazi, odnosno htio bi doći do *.txt datoteke koja zapisuje koji se uređaju i driveri startaju.. pa bi vidio di dolazi do problema. Isto tako bi volio znati dal' negdje postoji zapis koji CRIT_ERROR windowsi dobiju ako se stvarno dogodio..



Ako netko nešto zna, stvarno bih bio zahvalan na rješavanju ovog problema, jer me iskreno frustrira što sam si kupio novo računalo i umjesto uživanja u njemu ja dobivam nešto što nisam očekivao - FRUSTRACIJU.

** BTW, eto dodatno pitanje: zašto mi je RAČUNALO PROKLETO SPORO? Mislim, da uđe u windowse mu treba 30 sekundi?! - to nije normalno, ( isključio sam nepotrebne procese, isključio file indexing, te sam pratio zapise tech foruma koji kak-ti "ubrzavaju" windowse, no to nije bio slučaj za mene. Pri startup-u se ne dižu nikakovi NEPOTREBNI virusi ni aplikacije, ni servisi.

Hvala još jednom na čitanju ovog dugog post-a ..
nadam se da će doći taj dan kada ću se veseliti radu na ovom računalu ( veselim se i sada kada uđem u windowse, ali bih htio izbiti taj problem restartanja windowsa )
~Matija~ je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2008., 10:48   #2
~Matija~
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 16
** UPDATE **

Danas, kada sam se probudio sam se sjetio da mi se windowsi nisu restartali tijekom instalacije drivera za matičnu ( niti jedan put od 'n' ), pa sam išao na to da su driveri od grafičke "truli". I sada sam maknuo drivere za grafičku, te sam restartao računalo 15 x na rezoluciji 800x600, 15 x na rezoluciji 1280 x 1024 te 15 x na rezoluciji 1600 x 1200 - rezultat toga je bilo da se niti jednom nije dogodio restart!

Što mi to sada govori ? Ne vjerujem da su komponente krive za to, čisto iz razloga jer bi mi se taj problem javljao svaki put nakon boot-a, a ne ponekada, odnosno po nekom random-patternu.

Idem sada instalirati drivere grafičke na taj način da mi windowsi sami to naprave, te potražiti nešto na net-u, a ako netko ima neke ideje, neka slobodno napiše.

*PS: Još mi treba onaj "systemLOG.txt" ( ili kako god se zvao, u kojeg windowsi pišu koji se driveri učitavaju tijekom BOOT-a ).

EDIT #1: Reinstalirao sam drivere za grafičku preko windows update managera, koji je instalirao drivere uz warning da driveri nisu prošli windows LOGO certificate ( svaki put pri instalaciji mi je to rekao, no to sam zanemario jer pol' toga ne prođe taj test ). Uglavnom, onda sam išao sada testirati ulazak u windowse: 15 x na rezoluciji 800 x 600 bez pogreške, te iz prvog pokušaja na rezoluciji 1280 x 1024 mi se restartao nakon pokazivanja windows logo-a ( ono sa crticama ).

Problem jest što? - grafička? driveri? windowsi? matična :O? ( negdje sam pročitao to sa rezolucijama i crnoj slici, no problem je različit jer meni računalo ovdje stane, a kod drugih je računalo inicijaliziralo windowse sa ostalim programima ).

EDIT #2: Samo da napomenem da nisam prtljao ni po BIOS-u niti sam išta OC-o.

Zadnje izmijenjeno od: ~Matija~. 06.03.2008. u 11:16.
~Matija~ je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.03.2008., 11:34   #3
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,330
Tvoj problem se zove P35C-DS3R. Čitao sam tu negdje da se dotična pokazala prilično problematičnom jer nije dobro riješena podrška za DDR2/DDR3 na istoj ploči tj. javlja se neka koljaža u vezi kontrolera na ploči. Ne znam da li je izašao neki noviji BIOS u odnosu na tvog, pa bi savjetovao da za prvu ruku pukneš noviji BIOS. Drugi savjet je: ako imaš garanciju, nosi na reklamaciju. Treći savjet: prodaj je i kupi P35-DS3R 'vulgaris' tj. samo za DDR2.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2008., 11:51   #4
~Matija~
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 16
Kako da je nosim na reklamaciju? Što da kažem? Nisam previše iskusan što se toga tiče.. jer do sada nisam imao problema.
Naravno da imam garanciju, te ću rado zamijeniti ako je moguće, jer je ovo i više nego frustrirajuće.

E, da li je matična onda isto kriva za spori load u windowse? Jer stari komp sa istim windowsima, uđe u windowse 3 puta brže nego novi komp -.-".

EDIT #1: Moja matična je rev.2.0
~Matija~ je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2008., 12:36   #5
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,330
Izvadi ploču (ako nisi kupio cijelu konfu u komadu), stavi sve kabele što si dobio s njom u originalnu kutiju, fotokopiraj račun i odnesi u servis te im tamo ispričaj sve što si ovdje rekao.
Verzija BIOS-a nema veze sa revizijom ploče (zadnja je 2.1). Gigabyte ima BIOS Fxx i to se vidi kod POST-a (onaj prvi crni ekran kad se komp pali, u gornjem lijevom kutu ekrana poslije imena ploče). Za tvoju ploču zadnji je F11 od 04.01.2008.
http://www.gigabyte.com.hr/Support/M...ProductID=2626
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2008., 14:11   #6
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
zasto bi im vratio kablove? tko jos vraca kablove?
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2008., 14:20   #7
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,330
Jer su dio bundlea ploče. Meni su ih u vemulju i lostu tražili kad sam reklamirao ploče.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2008., 21:25   #8
bugi
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 25
probaj instalirati windowse ispočetka te instalirati drivere chipseta kao prve ,grafičke kao druge te ostale kako hočeš . ja sam imao problema sa jednim programom kad god sam ga htio pokrenuti comp se restartirao pošto imam image više nemam problema htio sam reći najbolje je reinstalirati windowse
bugi je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2008., 02:22   #9
Michel
Premium
Moj komp
 
Michel's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 1,279
Prvo ti poslušaj coconuta i pukni novi bios, ako znaš kako naravno. Ako ne znaš pogledaj stranicu od proizvođača matične tamo bi ti morale bit upute a možeš i googlat. Ako se ne riješi reklamiraj. U svakom slučaju bez panike riješit će se
Michel je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2008., 11:50   #10
~Matija~
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 16
Citiraj:
Autor bugi
..
Windowse sam reinstalirao više puta, a instalacija drivera mi je uvijek ista: prvo za matičnu, a onda ostalo.

Što se tiče BIOS-a, valjda ću znati^^-- koliko se sjećam bio je neki programčić nazvan BIOS UPDATER, pa valjda samo to treba instalirati, pokrenuti i ubaciti mu bios file~ budem javio kako je prošlo.

Uglavnom, pročitao sam forum GIGABYTE za ovu moju seriju, i puno korisnika ima teže probleme nego ja.. pa eto, tko god ovo čita, neka ne kupuje ovu ploču :S..
~Matija~ je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.03.2008., 12:27   #11
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,330
Lijepo sam ti rekao što ti je glavni problem.
Stavljanje novog BIOS-a (iako imaš i u manualu od ploče)
http://www.gigabyte.com.hr/Support/M...flashBIOS.aspx
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2008., 15:09   #12
~Matija~
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 16
UPDATE-ao sam BIOS, no problem ostaje isti, idem probati naći nove drivere za grafičku, pa ako ni to neće pomoći , onda vraćam matičnu.
~Matija~ je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2008., 09:53   #13
~Matija~
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 16
Nakon instalacije novih driver-a grafičke, računalo se nije niti jednom resetiralo ( od 5 pokušaja ) - još nisam intenzivno testirao jer moram raditi na njemu, pa kasnije javim ( ponedjeljak ) da li je problem riješen ili ne.
~Matija~ je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2008., 22:40   #14
~Matija~
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 16
Računalo se nakon instaliranja novijih drivera grafičke više nije niti jednom restartalo.
Zaključak bi bio da su se driveri sa grafičkom kosili sa matičnom?..
Pa eto, ako netko ima gore navedenu konfiguraciju i isti problem kao ja, neka posjeti ASUS stranicu i skine si novije drivere za grafičku.
~Matija~ je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na