Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.04.2017., 12:23   #28381
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Da,crvena sa crnim krovom.Ima bubnjeve iza.
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 15:38   #28382
Tvrdi
Sremium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: Na granici istočnog i zapadnog rimskog carstva
Postovi: 2,854
Citiraj:
Autor Flood Pregled postova
Da,crvena sa crnim krovom.Ima bubnjeve iza.
Zabunio si se ja ne vozim Fiestu.

Nemam niš protiv bubnjeva ali rađe iza imam kočnice ko i napred. Idemo napred ne nazad. Po tome auti ne bi trebali imati elektroniku ni klimu jel je trošak. Bolje bez toga ko 85te kad sam se vozio sa starim u stojki prema moru. Lagana kuhaona al je bilo jeftinije. haha
Tvrdi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.04.2017., 16:01   #28383
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Citiraj:
Autor Tvrdi Pregled postova

Nemam niš protiv bubnjeva ali rađe iza imam kočnice ko i napred. Idemo napred ne nazad.
A kad zakočiš, kamo ide sva težina? Otraga, na zadnje kočnice?
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 16:08   #28384
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
Citiraj:
Autor Tvrdi Pregled postova
Zabunio si se ja ne vozim Fiestu.

Nemam niš protiv bubnjeva ali rađe iza imam kočnice ko i napred. Idemo napred ne nazad. Po tome auti ne bi trebali imati elektroniku ni klimu jel je trošak. Bolje bez toga ko 85te kad sam se vozio sa starim u stojki prema moru. Lagana kuhaona al je bilo jeftinije. haha
Ajd oladi malo. Nije bubanj bez veze zamijenjen diskovima. Diskovi i pločice se brže troše pa se nešto i prodaje, dočim kočione obloge kod bubanj kočnica traju puno dulje.
Na mojem autu je straga bubanj i na 160 tkm ni primisli o promjeni dok sam pločice jednom već promijenio kao i diskove.
Problem bubnjeva je što se kod jačeg kočenja više griju i teže ih je protokom zraka ohladiti.
Prednost im je što se kod neuravnoteženosti malo potokare i vozi dalje dok diskove, pogotovo samoventilirajuće možeš jednom malo potokarit i onda slijedi zamjena.
Usput, nalijegajuća tarna površina veća je kod bubnjeva pa se uz nominalno istu silu postiže bolji efekt kočenja.
Nisam htio pisati starinske nazive za dijelove ali za tvoj info, kočione obloge za bubanj nazivale su se "ferode" a bubanj "troml".

Ferodo dolazi od stare robne marke Ferodo koja je počela s proizvodnjom kočnica za kočije krajem 19. stoljeća.
Bubanj na njemačkom je Trommel.

Dobro je znati...
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 16:57   #28385
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
Da, bubanj bolje koči jer ima veću dodirnu površinu. AL samo za kočenja koja nisu jaka i uzastopna.
Veće silovanje, brzo se pregrije, procuri cilindar, zapeku pakne pa ne koči dobro.

Očito nitko nije osobno slagao kočnice, bubanj je katafakingstrofa za slaganje u odnosu na disk, prvo skinuti bubanj dole, pa pakne i njihovi nosači, pa škare od ručne, pa poslije sve podesiti da ravnomjerno koči.

Rijetko tko kod tokarenja bubnja mjeri max promjer koji on smije imati,a koji najčešće piše sa unutarnje strane. Kad je za tokarnje često je i za zamjenu

Kod diska nema tih problema, ako gumica nije klipa oštećena i klip oksidirao, nema nikakvih problema u održavanju
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 17:25   #28386
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Dolazi i Polo i Corsa sa bubnjevima


A da je usporedivo,nije nikako,disk i bubanj.
__________________
blava je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 18:36   #28387
Router
Hejter
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 6,510
Citiraj:
Autor Xenon Pregled postova
Kaj se imaš premišljat uzimaj Uniroyal bez razmišljanja!
Naručene Uniroyal.

Možda sam malo prestudiozno pristupio gumama za vozilo od 60kW, pričao danas i sa jednim vulkanizerom, njegova preporuka je bila pak Barum, za Falken Sinceru je rekao da se dosta brzo troše iz njegovog iskustva.
Router je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 19:38   #28388
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,316
@panoramix
Skidam kapu

@lowrider
Bubanj je noćna mora svakog početnika i mehaničara. Kad zna složiti i onda bude kao prst i nokat..
Nemoj zaboraviti da su i osljetljivi na vlagu. Čitaj hrđa.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 19:44   #28389
Tvrdi
Sremium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: Na granici istočnog i zapadnog rimskog carstva
Postovi: 2,854
Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Ajd oladi malo. Nije bubanj bez veze zamijenjen diskovima. Diskovi i pločice se brže troše pa se nešto i prodaje, dočim kočione obloge kod bubanj kočnica traju puno dulje.
Na mojem autu je straga bubanj i na 160 tkm ni primisli o promjeni dok sam pločice jednom već promijenio kao i diskove.
Problem bubnjeva je što se kod jačeg kočenja više griju i teže ih je protokom zraka ohladiti.
Prednost im je što se kod neuravnoteženosti malo potokare i vozi dalje dok diskove, pogotovo samoventilirajuće možeš jednom malo potokarit i onda slijedi zamjena.
Usput, nalijegajuća tarna površina veća je kod bubnjeva pa se uz nominalno istu silu postiže bolji efekt kočenja.
Nisam htio pisati starinske nazive za dijelove ali za tvoj info, kočione obloge za bubanj nazivale su se "ferode" a bubanj "troml".

Ferodo dolazi od stare robne marke Ferodo koja je počela s proizvodnjom kočnica za kočije krajem 19. stoljeća.
Bubanj na njemačkom je Trommel.

Dobro je znati...
Lijep uvod u povijest što naravno nema veze s činjenicom da bubanj (kad se sve zbroji i oduzme) nije bolje rješenje od samoventilirajućeg diska+pločice, iza. Zato i ide obavezno napred gdje je najbitnije.
Disk kočnice su bolje od bubnja, razlika je u disipaciji topline u oba sustava. Dok će bubanj kočnice s vremenom biti prevruće zbog topline koja je "zarobljena" unutar bubnja, disk kočnice se hlade brže (posebno moderni rebrasti diskovi) i nude bolje kočenje pogotovo u extremnim uvjetima. Bubanj kočnice su jeftinije nego disk kočnice ali i puno teže za održavati/sastaviti. Disk u pravilu može savladati jače sile pa se i koristi kod većih i teretnih vozila (na svim kotačima) dok je bubanj češći iza, kod manjih auta.
Ipak na kraju treba reći da zadnje kočnice nisu toliko bitne kao prednje i više znače za stabilizaciju auta kod kočenja nego za samo kočenje odn. zaustavni put.

Zadnje izmijenjeno od: Tvrdi. 13.04.2017. u 19:59.
Tvrdi je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2017., 19:54   #28390
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Citiraj:
Autor panoramix Pregled postova
Nisam htio pisati starinsk