Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.01.2024., 00:01   #1651
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Vidiš, mene je ta stanarina ubijala, pa sam kupio stan. Ovako će stan biti kad tad moj, sa stanarinom nikada nebi bio moj. A razlika između stanarine i kredita? 100€
Tako da nikako nisam imao računicu biti podstanar.
Da se ne lažemo, nešto smo imali ušteđeno, nešto su starci chip inali, bake tetke su pomogle s aparatima. Uselili smo u stan s vikend stolom u kuhinji, al uselili smo.


Možda nisam dobro prenio misao na papir, samo velim kako u trenutnoj situaciji ako se ne promjeni nešto po pitanju cijena nekretnina, ne možemo si priuštiti nekretninu koja ima smisla bez da si rane 30-e svedemo na to da nigdje ne idemo i ništa ne probamo, a tako smo živjeli do “nekidan”. Nije da sam odustao i odlucio biti vjecni podstanar.

Da je sad ona kuća koju si mi slao po onoj cijeni, već bi potpisao otplatu do 60- e
Svaki dan kada dodem doma u bilokoje doba i nema parkinga oko zdrade, mali komadic mene odumre..

Dok su stanovi i kuće bili priuštivi, tek sam se zaposlio u firmi, kreditna sposobnost je bila dovoljna možda za garažu. Sad kad je plaća neloša, stanarina i špeceraj su poskupili toliko da efektivno imam isto novaca kao kad sam počeo, a kvadrat stana otišao gore 50-75%
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 08:17   #1652
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Da sam se ozenio i ostao 10 godina zivjeti kod staraca (tada bez djece), komotno bi stedili 500-800 eura mjesecno u tom periodu. Ali kvaliteta zivota bi nam u najmanju ruku bila zivo sranje i sigurno bi se razveli u trecoj godini
Ehh da, i onda se žrtvuješ, skupiš neku lovu kad hop - skoče nekretnine, inflacija popapa taj iznos i umjesto pola stana sad možeš kupiti 1/3...

Ja sad idem u stambeni kredit i sad mi je lagano žao što to nisam i prije napravio, ali ajde, još nije kasno.

Uvijek sam bio spika "pft pa da banci kupim još jedan stan i slično", ali realno - u 30 godina i tu kamatu koju si isplatio banci pojede inflacija.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 08:52   #1653
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
Citiraj:
Autor gin.tonic Pregled postova
Za 2500E u ZG novogradnje nema više
Nema ni starogradnje, to što se prodaje u Zg po tim ciframa je žalibože
__________________
Lowrider
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 08:52   #1654
borny
Too much busy
Moj komp
 
borny's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,536
I mi smo lagano pred zidom već neko vrijeme, ali nadam se negdje nečemu, da nešto uleti, nekakva prilika...

Iznadprosječna primanja, dijete, prošle godine kupili novi, veći i sigurniji auto jer se sa starim više nismo htjeli krpati, godinu prije uzeli garažu 22m2 u zgradi, stan u kojem jesmo je naš i bez kredita, ali svejedno ne možemo naći nešto što nam odgovara. Prodaja stana nije opcija jer je na odličnoj lokaciji i može se rentati za 600+€, problem je kaj nemremo dobiti kredit od 250k€ kolko nam realntreba za stan 70-80m2 ili kakvu kuću.

Kako kaže moja sestra koja je u Norveškoj, stara nas je sve zeznula kada prije 5-7 godina nije dala srušiti staru kuću i sagraditi novu. Nisam htio investirati u dogradnju na građevinu staru 70 godina, bez ijednog serklaža, hidroizolacije temelja, fasade itd, ali staroj je to dobro i kaj znaju ti građevinari... Sad smo mi i dalje u premalom stanu od ~50m2, staroj je zasad ok jer je zdrava, ali godine su tu i neće to vječno trajati, a sestra jednog dana ovdje neće imati ništa svoje - osim ako od mene ne otkupi pola kuće jer je moja namjera prodati to.
__________________

It's nice to be important, but it's more important to be nice!

borny je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 08:55   #1655
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
https://m.imdb.com/title/tt0038650/

Za razliku od božićnog klasika u stvarnom svijetu je Potter pobijedio.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 09:23   #1656
Feyd
hungry, for a little more
 
Feyd's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Citiraj:
Autor borny Pregled postova
I mi smo lagano pred zidom već neko vrijeme, ali nadam se negdje nečemu, da nešto uleti, nekakva prilika...

Iznadprosječna primanja, dijete, prošle godine kupili novi, veći i sigurniji auto jer se sa starim više nismo htjeli krpati, godinu prije uzeli garažu 22m2 u zgradi, stan u kojem jesmo je naš i bez kredita, ali svejedno ne možemo naći nešto što nam odgovara. Prodaja stana nije opcija jer je na odličnoj lokaciji i može se rentati za 600+€, problem je kaj nemremo dobiti kredit od 250k€ kolko nam realntreba za stan 70-80m2 ili kakvu kuću.

Kako kaže moja sestra koja je u Norveškoj, stara nas je sve zeznula kada prije 5-7 godina nije dala srušiti staru kuću i sagraditi novu. Nisam htio investirati u dogradnju na građevinu staru 70 godina, bez ijednog serklaža, hidroizolacije temelja, fasade itd, ali staroj je to dobro i kaj znaju ti građevinari... Sad smo mi i dalje u premalom stanu od ~50m2, staroj je zasad ok jer je zdrava, ali godine su tu i neće to vječno trajati, a sestra jednog dana ovdje neće imati ništa svoje - osim ako od mene ne otkupi pola kuće jer je moja namjera prodati to.
Jesi pitao u banci za kredit? Nevjerojatno mi je da ti ne bi dali 250.000 na dva neopterećena iznadprosječna primanja, a još možeš založiti stan ili kuću koje kupuješ + ovo što ćeš rentati. Nisu uvjeti baš toliko postroženi.

Kad nasljedite kuću, srušite i izgradite 3 plus uvučeni kat, ovisno već o zoni i imate i ti i sestra i za rentati još jedan. Danas posjedovati zemljište na iole atraktivnoj lokaciji je kao da nađeš gejzir nafte u dvorištu.
Feyd je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 09:28   #1657
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Rentati i dogovoriti u banci da se kredit probija rentom + ostatak doplatiš, da se to riješiti.

Čuo sam i gore situacije s manje novaca.

Najvažnije je dobiti najmoprimca na dulje staze koji je spreman potpisati ugovor, s tim otići u banku i automatski se poništava kredit.

Ako je kredit 1000EUR, dobivaš najam 600, praktički si samo 400EUR opterećen kreditom, ostalo se poništava.

250k je jako puno novaca, pa bez obzira na primanja, jako je to teško dobiti, to bi na nekih 20 godina rata bila oko 1500EUR, što bez obzira na primanja je jako puno novaca.

Ali da, ako banka ne da 250k EUR kredit, to samo znači da si to ne možemo priuštiti i ujedno da u to ne treba ići. Možda i tako to gledati.

Uvijek sam za opciju "glavom kroz zid", ali ako je rizik ekstreman, ipak tu povlačim granicu. Imati 2000EUR ratu kredita a ne imati jedno 50k eur na računu za kaparu, niti ne razmišljam o tome.

Novogradnja je problem s kaparom u ZG čujem sve više to. Imam baš kolegu, nemamo se šta žaliti tu gdje jesmo, dobro zarađujemo. On je sada u Svetoj Nedjelji gledao novogradnju (kuću), da bi čovjek krenuo graditi, treba prodati sve kuće (kuće u nizu) i prikupiti kaparu, kapara je 20%. Na kuću od 200k, 40k eur treba imati za kaparu.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 16.01.2024. u 09:35.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 13:55   #1658
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
On je sada u Svetoj Nedjelji gledao novogradnju (kuću), da bi čovjek krenuo graditi, treba prodati sve kuće (kuće u nizu) i prikupiti kaparu, kapara je 20%. Na kuću od 200k, 40k eur treba imati za kaparu.
Za Family Dream u Botincu, 48 m2 stana, sa parkirnim mjestom i spremištem 166000€, 2 spavaće sobe, odgovara mi jer sam blizu radione gdje radim fuš, ženi je super jer su joj roditelji blizu, ispregovaralo bi se na 155 000, ali svejedno traže 40 000€ kapare, a zgrada će biti gotova u najboljem slućaju za 10 mjeseci. Morao bi plaćati minimalno godinu dana kredit+najam stana u kojem jesam da bi došli do refinanciranja i zatvaranja nenamjenskog.

Puno hoopova kroz koje treba preskočit da bi "imao" stan koji je premali za 2-3 djece koliko planiramo imati

Brijem da mi je najveća šansa čekati da se starci rastave i prođe podjela imovine da možda nekom pukom srećom ušećerim za kaparu ili otplatim obiteljsku kuću
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 14:03   #1659
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,160
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Da sam se ozenio i ostao 10 godina zivjeti kod staraca (tada bez djece), komotno bi stedili 500-800 eura mjesecno u tom periodu. Ali kvaliteta zivota bi nam u najmanju ruku bila zivo sranje i sigurno bi se razveli u trecoj godini Naravno, to je individualno, netko voli kad su mu starci blizu, topla manestra je uvijek 10 stepenica daleko Tako da smo tih 10 godina proveli u podstanarstvu i stedili u prosjeku oko 100-300 eura mjesecno da budemo likvidni barem 6mj ako jedno od nas ostane bez posla. U pocetku su nam primanja bila 4000 kn, pa je islo do 10.000 kn, da bi na kraju zavrsili na oko 2200 eura u stanu od 500 eura. Pa je doslo i dite, a s njim i jedna placa manje. Svejedno smo uspjeli godinu dana u istom stanu bez grebanja u stednju.

Sad se selimo kod staraca (i prokleto se ne veselim tome) jer zelimo napraviti kucicu, a kako stvari stoje kuca ce biti oko 60-70m2 i kredit do moje 67. godine zivota samo s mojim primanjima.

- srednja klasa nesretnika koji su zaglavili, bez poduzetnickog duha u sebi, i koji su dobili zemljiste na dar barem 5 godina prekasno. Ali hej, sad imamo ~80 maslina!
Na konju si prodaji ulje 15€l minimalno(iman 6 polja istih... to ti je godisnje kad se proda visak ulja 4ipo do5k€ inace ih nebi taka.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 14:48   #1660
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Nitko nece ni da pomirise, kamoli da proba imamo pun k ulja, zezali smo se s tim dosta godina, placali ispitivanje, radili certifikate, ma ne isplati se pored svih tih njuskala jer ponuda je ogromna i jeftinija. Tako jasno, kicmu ostavim dvaput godisnje u njivama, i da je gust gust je!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 15:17   #1661
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Uvijek sam za opciju "glavom kroz zid", ali ako je rizik ekstreman, ipak tu povlačim granicu. Imati 2000EUR ratu kredita a ne imati jedno 50k eur na računu za kaparu, niti ne razmišljam o tome.
Kao što ranije napisah dosta njih iz moje generacije je išlo grlom u jagode pa je npr. zbog švicarca nekima rata narasla s 4400kn na 9800kn. U ono vrijeme to je bio ogroman novac. Sada imaju dva ćira na želucu, dva puta su potpuno posijedili, životi su im u banani…

Želim reći da je tu veliki faktor sreće i okolnosti u igri, te nešto pameti i mudrosti. 15-20-30 godina je jako dugi period. Tko bi rekao prije pet godina da će biti korona, rat u Ukrajini i da će 10 godina star Golf/Megane/Octavia sa skoro 200.000 soma km koštati 7-10 soma ojra? Tko zna što će tek biti.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 15:34   #1662
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
A jebiga, ja to ne gledam tako, niti ću ikad gledati. Nas je u društvu 4/5 parova u standardnoj ekipi, svi na svome, svi dobre poslove, svi smo u ranim tridesetim i napravili više nego neki cijeloga života. Jer smo odlučili tako, nismo kalkulirali, čekali pad cijena i da prođe korona ili APN.

Švicarac je druga priča i on je stvarno anomalija. Tu nekretnine ne igraju ulogu već odabir kredita/banke. Isti ti ljudi su mogli ne uzeti švicarac i ne imati čir na želucu ili još gore, ništa kupiti do dan danas, pa bi taj čir bio veći. Kužim što govoriš, no eto, ja ću radije glavom kroz zid nego žaliti cijeloga života. A znam takvih mnogo. Najviše loših savjeta sam dobio od ljudi koji u četrdesetima žive s starcima jer su im svi drugi krivi za to, APN, država, banke i ostala ekipa.

Danas, bilo tko tko ima mogućnosti kupiti, neka kupi.

Ne ide? Raste rata? Prodaj nekretninu, prodati će se odmah. Što je gore nego cijeli život nekome stan otplaćivati i plaćati rentu koja je danas gotovo identična visini kredita.

30 godina je puno godina, isto toliko puno je to kada to nekome plaćaš i nemaš ništa svoje nakon 30 godina.

Nakon 30 godina rada što takvi ljudi imaju ostaviti djeci? Auto star 10 godina? Razumio bi da ti isti ljudi nakon 30 godina rentanja imaju ušteđevinu od 100k EUR. Jer ako ne, za mene je to samo umnožak loših životnih odluka.

Osim ovih koji nemaju mogućnosti kupiti, stvarno nemam razmijenjavanja za ove koji ne žele, pogotovo u današnje vrijeme kada iz dana u dan stanovi dolaze i odlaze, kao vrući bureki.
Naravno, tu je puno faktora, ali ljudi s stabilnim primanjima, stabilnim poslom i sigurnošću u svoje znanje i vrijednost, go for it.

Ono gdje vidim najveći problem je da danas ljudi više ne mogu kupiti nekretnine s obzirom na primanja, čak i ovi s iznadprosječnim primanjima. Kapare su ekstremno visoke, cijene kvadrata isto tako. Ako banka ne da kredit, znači da si ga ne možeš priuštiti i to sve češće čujem. U takvoj situaciji nemam pametan savjet.

Da budemo 100% na čisto, sve što imam je došlo od mojih ruku, od staraca sam dobio kauč kada sam stan kupio. Nemam rodbine vani niti bogate starce.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 16.01.2024. u 15:46.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 17:50   #1663
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Život je pun anomalija. Različite generacije ih različito vide i doživljavaju jer su im životi drugačiji.

Na pragu mojih 30-tih godina života prije Lehman Brothersa 2008-2009. stambeni kredit si mogao dobiti u švicarcima za 5.5-6.5% ili vrlo nepovoljno u eurima uz kamatu tipa 7.5%

Da si tada nekome rekao da bi se mogla dogoditi "anomalija" sa švicarcima koji su tako dugo bili stabilni dulje nego što sam bio živ rekli bi ti da nisi normalan i da obučeš bijelu košulju predugih rukava koja se veže iza leđa

Danas ako se nedajbože dogodi da se eskalacija sukoba oko Ukrajine proširi tko zna što se sve može dogoditi. Ili ako opet dođe do nekakvih pandemija...

Ne kažem da ne bi trebalo ići u kredite. Svatko gleda i odlučuje iz svoje pozicije. Samo kažem kako je onda bilo. Da sam ja tada bio dio krda završio bi u provaliji jer nemam roditelje i rodbinu koji mi mogu pomoći.


Slažem se da ljudi koji žive loše daju loše savjete. Ja sam tada imao nešto mudrosti i puno sreće da radim za prvenstveno financijaše koji su mi dali nekoliko zlata vrijednih savjeta.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 18:07   #1664
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Meni je žao tih ljudi sa švicarcima, ali ljudi nisu mogli dobiti kredit u HRK, nisu mogli dobiti kredit u EUR, i sad magično banke daju u švicarcima povoljnije i s manje kamata i sve bolje. Naravno da je postojala kvaka 22, samo ljudi zažmire na te redflegove i nadaju se najboljemu.


Zadnjih par godina su bile zlatne godine za stambene kredite, kamate male, mogla se dogovoriti fiksna kamata i za kredite u kunama tj. u valuti u kojoj dobivaš i plaću. Tu onda nema kalkulacija, sve je jasno kao dan od početka do kraja.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 22:16   #1665
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
ljudi, zaboravite na pad cijena nekretnina. barem onih okvirno dobrih. premala smo zemlja za europu, jednostavno sve sta vrijedi ce se prodati ako vec nije.

tako da ako vec ne mozete sada kupiti, trazite nekretnine koje vam odgovaraju a da su unutar vasih mogucnosti pa cete eventualno znati i iskoristiti priliku ili odabrati nekretnitnu koja nece biti savrsena ali taman ono sta vam treba. bit ce tu odricanja nekih "must have" uvjeta ali sta je tu je.
gledajte si ispregovarati najnizu kamatu tako da odete kroz par eminentnih banaka i dobijete sto nizu kamatu. dalje je sve u vasim rukama, ali ako ste mladi i voljni vjerujem da taj dodatni teret na vama ce vas samo motivirati da nalazite bolje poslove, da ne stagnirate u jednoj firmi 25godina bez mogucnosti napredovanja jer "eto, pa dobro je".

moj cilj je u iducih 5 godina kakve god bile da pokupujem sve sta mogu, zemlju, raspale kuce, sta god..pa cemo se razracunati za 10 godina tko je dobro, a tko lose prosao

p.s. napisano generalno svima koji se bore za kupiti prvu nekretninu, nikome osobno
p.p.s nadam se da nisam ubio bez veze sa necim vec recenim
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2024., 22:19   #1666
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Ja spadam u GenX. Moja generacija je imala 30ak godina u krizi 2008-2009. Veći dio njih je došao do nekretnine uz pomoć roditelja na ovaj ili onaj način. Dio njih su sada članovi udruge Franak

Žena i ja imamo iznadprosječna primanja, vozimo punoljetni Clio II kojem smo dvije i pol prometne dozvole popunili žigovima, ne putujemo po svijetu i ne trošimo na kafiće, restorane, izlaske, cigarete, etc. Imamo jedno dijete.

Osobno sam se odlučio za podstanarstvo. Htio sam iskeširati stan ili bar većinu. S ovim cijenama to je nemoguće. Ne znam tko to kupuje, s kojom računicom i s kojim motivima.

Kažu mi: “moraš u kredit da imaš svoje”. Ja kažem: “nemoj vratiti dvije-tri rate pa ćeš vidjeti čiji je to stan…”

Trenutno ne vidimo izlaz. Bar nikome nismo dužni. Nemamo kredite, nemamo aktivirane minuse, a kreditne kartice ne koristimo. I ne možemo si trenutno priuštiti stan s iznadprosječnim primanjima po ovim cijenama i pogotovo po ovim uvjetima kreditiranja.

Ti si znači 40+ i tek ove godine kada su cijene nekretnina skočile u nebo ti si počeo razmišljat da kupiš stan? S obzirom na godine i način života koji opisuješ na računu bi trebalo biti keša za dobar dio stana čime je kredit automatski manji.

Spominjete iznadprosječna primanja, koji cca iznosi su to? Ak ćemo po DZS, 1300-1400 je već iznad prosjeka, a realno, plaća od 2000+ djeluje iznadprosječno no u stvarnosti danas i nije baš tako, ispari.


Osobno sam prošle godine s ženom ušao u APN, 100k na 15 god kolko je minimalno bilo. Dijete mi je produljilo subvenciju za 2 godine već, planiramo još tak da će subvencija bit 9 godina i time ću vratit oko 97k. Besplatno posuđen novac koji tučem sad u adaptaciju kuće u Podsljemenu.
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 07:37   #1667
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Po riječima agenata, prodaja nekretnina je 50% slabija nego prošle godine. Lova se oprala i sada je ostala stoka sitnih zuba koja nema para za kupnju po sadašnjim cijenama.


@borny
Po mom iskustvu, ako u jednoj kući žive braća/sestre, kad-tad dođe do nekakvog sukoba između njih i to obično iz nekog banalnog razloga. A za selidbu je prekasno. Radije prodajte tu kuću i podijelite novce ili isplatite jedno drugoga kada ju naslijedite, tako da vlasništvo bude 1/1.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2024., 08:32   #1668
tiki66
tiki